Jump to content

Αρχάρια.... Βοήθεια για ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι να στήσω ένα ενυδρείο αλλα θέλω τη βοήθεια σας για το ξεκίνημα μου.... έχω διαβάσει αρκετά αλλα έχω πελαγώσει... ^.^ γιατί δεν ξέρω απο πού να αρχίσω....

 

Λοιπόν, έχω ένα ενυδρείο 35 (ύψος) x 30 x 63 στο οποίο είχα εδώ και 11-12 χρόνια περίπου... ένα φίδι.... Δυστυχώς όμως.... :'(

 

Πλέον μου έχει μείνει ο εξοπλισμός... που είναι το ενυδρείο που σας είπα + μια θερμαινόμενη πλάκα η οποία καλύπτει σχεδόν το μισό πάτο του ενυδρείου και τίποτα αλλο... Να σημειώσω οτι το καπάκι το έχω τρυπήσει με εργαλείο το οποίο λιώνουμε το καλάϊ ^^ και του έχω κάνει τρυπούλες.... (ελπίζω να μην πειράζει....) επίσης έχω κολλήσει το άνοιγμα για το τάϊσμα... αλλα φαντάζομαι θα μπορέσω να το ξεκολήσω και πάλι.... Το ενυδρείο έχει και λάμπα uvb και θα ήθελα να ρωτήσω τί χρειάζεται να αγοράσω... και τί ενυδρείο μου προτίνετε; Θαλασσινού ή γλυκού νερού; Έχω δεί διάφορα φίλτρα αλλα... δεν ξέρω σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου πιο να διαλέξω... και γενικά δεν ξέρω ποια είναι τα καλά... επίσης φοβάμαι οτι όσο και αν το έχω πλύνει ενδεχομένως να υπάρχουν ακόμα υπολέιματα στις γωνίες (σιλικόνης) απο το προηγούμενο... ζωάκι μου :( και ενδεχομένως μυρωδιές που ίσως αντιληφθούν τα ψάρια και έοχουμε πρόβλημα...;

post-14725-0-64312700-1472229719_thumb.jpg

post-14725-0-20688400-1472229733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γυαλα που εχεις ειναι για ερπετο δεν κανει για κανενα ενυδρειο και ειναι και 12 ετων.Το θεμα το ανοιξες στο θαλασσινο και ενα θα σου πω οτι εχει πολυ διαβασμα και υπομονη επισεις και καποιο κοστολογιο υψηλοτερο απο το γλυκο νερο.Απευθυνσου σε καποιο pet που θα σε κατευθυνει,και μολις αποφασισεις τι απο τα δυο εδω ειμαστε για την συνεχεια.Καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα ερπετό αλλα δεν είναι terrarium, είναι ενυδρείο... μπορούμε να μεταφέρουμε το θέμα στου γλυκού νερού... Λογικά αφού κανονικά είναι ενυδρείο δεν θα κάνει για κάποια ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...