Jump to content

Συμβουλές στο Σχεδιασμό Νέου Ενυδρείου


Xrysa_43808

Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι 96 λίτρα (80x30x40).Είναι απ αυτά που έβγαζε το Carrefour.  Προκειμένου να γίνει σωστά το στήσιμο κ η λειτουργία του, θα προβώ στην αγορά κ κάποιου εξοπλισμού:

 

Εξωτερικό φίλτρο

Είμαι ανάμεσα στο EHEIM PRO 200 ή FLUVAL 206 (η διαφορά τους είναι 26 ευρώ)

 

Θερμοστάτη

σκέφτομαι τον EHEIM JAGER 150Watt

 

Τεστ νερού

(αλήθεια μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παλιά μου ή χαλάνε?)

 

Παροχή CO2

Σαν πρόχειρη και φτηνή αλλά εύχομαι καλή λύση (σκοπεύω να βάλω σχετικά χαμηλών απαιτήσεων φυτά) tetra plant co2 optimat. Αρκεί? Να πάρω και βαλβίδα αντεπιστροφής?

 

Φωτισμός: Λάμπα phillips t8 18w με ανακλαστήρα. Σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με sera plant color T8 18W (για να μη μπλέξω με μετατροπές). Δεν είμαι σίγουρη όμως αν επαρκεί.  Μήπως να βγάλω το καπάκι και να προσαρμόσω δύο των 48 led (χαρακτηριστικά: 3W,178*42*12mm, για μέγεθος ενυδρείου 30-60cm , έχει 30 λευκά και 12 μπλε και αναφέρει ότι μπορεί να  χρησιμοποιηθεί στα φυτά και το φωτισμό του ενυδρείου)? 

 

post-62589-0-24221100-1472246978_thumb.jpg

 

Ψύξη το καλοκαίρι

3 ανεμιστηράκια προσαρμοσμένα σε controller θερμοκρασίας

 

 

post-62589-0-45078400-1472246984_thumb.jpg

 

 

Σαν διαμόρφωση του τοπίου θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο:

 

post-62589-0-35576700-1472247042_thumb.jpg

 

Πληθυσμός

Μέσα σκέφτομαι να βάλω 7-8 tiger barbs (δεν βρήκα ακόμη κάτι συμβατό για το βυθό, ίσως γαρίδες ή σαλιγκάρια?), αν κ σκέφτομαι μήπως είναι ποιο αρμονικά αν βάλω κοπαδόψαρα.

 

Φυτά

Vallisneria nana, Egeria Densa, Rotala Rotundifolia, Ludwigia sp. super red και κάποιου είδους  γκαζόν (Hemianthus Callitrichoides ή Glossostigma Elatinoides ή Utricularia Graminifolia – Θα αρκεί ο φωτισμός και το CO2?)

Να βάλω κ ταμπλέτες με λίπασμα? Να ρίχνω μόνο υγρό?

 

Το υπόστρωμα

Στη μέση θα μπει λεπτόκοκκο λευκό χαλίκι.

Εκεί που θα μπουν τα φυτά (2 λόφους έχω στο μυαλό μου) να βάλω Tetra Plant Complete Substrate και από πάνω μαύρο χαλαζιακό λεπτόκοκκο χαλίκι ή  μόνο Seachem Flourite? Στην πρώτη περίπτωση το κόστος είναι γύρω στα 50 ευρώ και στη δεύτερη 100 (είναι κ δύσκολοι οι καιροί).

Γενικά με ενδιαφέρει να γίνει καλή κ σωστή δουλειά με όσο το δυνατό μικρό κόστος και επίσης λίγο χρόνο στη συντήρηση. Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ, όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρύσα.

Με το καλό το νέο στήσιμο.

Από φίλτρο διάλεξε όποιο νομίζεις ότι θα σου είναι καλύτερο...και τα δύο που αναφέρεις είναι απο τα καλύτερα και ποιο δοκιμασμένα της αγοράς.Προσωπικά είμαι 'οπαδόσ' της Eheim αλλά αυτό είναι κάτι υποκειμενικό.

Ο θερμοστάτης που σκέφτεσε είναι μιά χαρά όπως και επίσης και τα ανεμηστηράκια σε συνδυασμό με κάποιον controller όπως Elliwel ή STC.

Το διοξείδιο που αναφέρεις είναι για 'βασικές' ανάγκες και για όχι πολύ απαιτητικά φυτά.

Βεβαίως να βάλεις ανεπίστροφη!

Ο φωτισμός που προτείνεις πόσα watt είναι και τί τύπο led έχει...Άν όντως είναι 3watt το κάθε φωτιστικό τότε δέν θα σε καλύψουν ειδικά άν βάλεις glossostigma ή cuba....

Για λιπάσματα και υπόστρωμα θα σου πρότεινα Flourish καθώς και ταμπλέτες και μετά ανάλογα με το τί φυτά θα βάλεις και πόσο απαιτητικά είναι να πάς σε κάτι ποιο εξηδικευμένο.

Τα τέστ που έχεις μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις εφ όσον δέν έχουν λήξει!

Καλή αρχή και πάλι και ότι αποροία έχεις είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε...!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη για τις συμβουλές. Ναι, το φωτιστικό που έβλεπα ήταν 3 watt και συνεχίζοντας το διάβασμα, τώρα καταλαβαίνω ότι είναι πολύ λίγα. Βρήκα λοιπόν ένα άλλο led φωτιστικό και ελπίζω να πέτυχα το κατάλληλο.

 

post-62589-0-42515700-1472423394_thumb.jpg

 

Έχει μήκος 60 cm είναι 39 watt και έχει 117 led. Είναι καθαρό λευκό (6500-7000 Κ) και δυνατό (5800 lummen). Είναι εντάξει? 

Υπάρχει και μια άλλη επιλογή που δεν είναι όλα τα leds λευκά αλλά έχουν 5 χρώματα: κόκκινο, πράσινο, μπλε, σκούρο μπλε και λευκό. Μήπως αυτό είναι πιο κατάλληλο;

 

post-62589-0-56528600-1472424696_thumb.jpg

 

Όσον αφορά το Co2 μάλλον θα καταλήξω σε μπουκάλα Co2 για να αποφύγω προβλήματα με άλγη. 

Έγινε επεξεργασία - Xrysa_43808
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Για μενα μη βαλεις λεντ γιατι τα ετοιμα λεντ ειναι λιγο περιεργα και μπορει να εχεις προβληματα με αλγες.

Αν θες λεντ τοτε θα πρεπει να πας σε ακριβα επωνυμα λεντ φωτιστικα η να φτιαξεις μονη σου.

Εγω θα πηγαινα στη σιγουρη λυση των λαμπων φθοριου και για τα φυτα που θες θα χρειαστεις σιγουρα πανω απο 0.5 βατ/λιτρο,δηλαδη μιλαμε για μινιμουμ 50 βατ φως.

Co2 με αυτο που γραφεις δεν θα κανεις δουλεια και θα σου βγει και ακριβοτερα μακροπροθεσμα. Το συστημα αυτο δουλευει ως εξης,πατας το κουμπι μια φορα την ημερα και γεμιζει ο σωληνας που ειναι μεσα στο ενυδρειο.Αυτο σημαινει οτι αν λειπεις απο το σπιτι και δεν πατησεις το κουμπι,δεν θα εχεις και co2.Κακο αυτο.

Επισης αν θες να αυξησεις το co2 δεν μπορεις,μερικα φυτα θελουν πολυ co2 και μπορει αυτο που σου δινει το πατημα του κουμπιου να μη φτανει.

Προτεινω λοιπων ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και ξενιαζεις μια για παντα.

Λιπασματα θα πας σε υγρα και σε ολη τη σειρα με καθημερινο προγραμμα λιπανσης.

Να ξερεις οτι αυτο που θες να κανεις ειναι λιγο δυσκολο και δυσκολα θα καταφερεις να μην γινει μειξη του ασπρου με το μαυρο χαλικι καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Ναι, συνεχίζοντας το διάβασμα και το ψάξιμο κατέληξα σε DIY Led φωτιστικό.

Όσον αφορά το Co2  κατέληξα στην μπουκάλα, να γίνει σωστά η δουλειά  :thumbsu:

Για να αποφύγω την ανάμειξη σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω διαχωριστικά όπως αυτά:

 

 http://www.organizerstores.gr/ostores/productManager/showProduct.action?productId=2446&categoryId=355 (ελπίζω να επιτρέπονται

τα λινκς, διαφορετικά σβήστε το) δε διασπάται, δεν απελευθερώνει ουσίες στο ενυδρείο

και πρέπει να είναι το ίδιο υλικό με αυτά που χρησιμοποιούν στα βιντεάκι:

 

 (αν κάποιος έχει υπόψιν του κάποιο άλλο υλικό, ακόμη καλύτερα)

 

Με το λίπασμα θα ακολουθήσω το πρόγραμμα που δίνει η Seachem  με τα Flourish, σε ποσότητες για τα δικά μου λίτρα (πάλι με βλέπω βέβαια  τουλάχιστο στην αρχή να σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις  :bigemo_harabe_net-135: ).

 

Όσον αφορά το DIY Led φωτιστικό:

 

Ξηλώνω τη λάμπα και κάνω ένα led φωτιστικό( ο σύζυγος δηλαδή :hehe  :icon_dance: ).

 

post-62589-0-63243800-1472737287_thumb.jpg

post-62589-0-64548000-1472737295_thumb.jpg

 

Η ιδέα από εδώ:

 

 

Βρήκα στο ebay  leds 10watt, 900 lm 7000K. Με 6 leds είμαι στα 5400lm. To ενυδρείο είναι 80*30*40 cm, 96 λίτρα, άρα 56 lm/l.  Αρκούν ; Είμαι οκ κ στα kelvin; 

post-62589-0-28299400-1472737300_thumb.jpg

 

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Απο κελβιν στα φυτεμενα βαζουμε 6500Κ και 4500Κ.

Το πλαστικο που φαινεται στο βιντεο που εβαλες,μετα το βγαζουν.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις το υλικο που εβαλες πιο πανω,να κοψεις μικρα κομματια και να τα βαλεις σαν υποστηλωματα,ετσι ισως  στο κρατησουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafarian,

 

αν κρατήσω την T8 κ βάλω λάμπα στα 18w, 4000kelvin (πχJBL SOLAR Tropic T8, 4000 K) κ κάνω το φωτιστικό με 5 leds, θα είμαι καλύτερα;

 

Οι λόγοι της εμμονής με τα led είναι:

1. Οι εγκατάσταση κ η κατασκευή είναι πολύ εύκολη 

2. Η εξοικονόμηση ενέργειας

 

Η εγκατάσταση των Τ5 μου φαίνεται πολύ δύσκλολη (starters, ballasts μου ακούγονται λίγο κινέζικα  :hehe  :hehe )

 

Έχεις κάποια ιδέα εσύ? Γιατι γενικά το συγκεκριμένο με προβληματίζει αρκετά

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafarian,

 

αν κρατήσω την T8 κ βάλω λάμπα στα 18w, 4000kelvin (πχJBL SOLAR Tropic T8, 4000 K) κ κάνω το φωτιστικό με 5 leds, θα είμαι καλύτερα;

 

Οι λόγοι της εμμονής με τα led είναι:

1. Οι εγκατάσταση κ η κατασκευή είναι πολύ εύκολη 

2. Η εξοικονόμηση ενέργειας

 

Η εγκατάσταση των Τ5 μου φαίνεται πολύ δύσκλολη (starters, ballasts μου ακούγονται λίγο κινέζικα  :hehe  :hehe )

 

Έχεις κάποια ιδέα εσύ? Γιατι γενικά το συγκεκριμένο με προβληματίζει αρκετά

 

Ρωτας για το παραπανω ενυδρειο? Και αν ναι,τι σχεση εχεις με τη φιλη που ρωταει πιο πανω? :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο άτομο είμαι σορρυ, καταλάθος μπηκα σε παλιό ανενεργο λογαριασμο που ουτε θυμόμουν την ύπαρξη του (με τον καινούργιο υπάρχει ένα πρόβλημα κ δε μου βγάζει τα νέα μηνυματα, στο νέο λογαριασμό έκανα σύνδεση μέσω  google, ενώ στον παλιό μέσω facebook)  :wacko:

Έγινε επεξεργασία - Xrysa_43808
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο άτομο είμαι σορρυ, καταλάθος μπηκα σε παλιό ανενεργο λογαριασμο που ουτε θυμόμουν την ύπαρξη του (με τον καινούργιο υπάρχει ένα πρόβλημα κ δε μου βγάζει τα νέα μηνυματα, στο νέο λογαριασμό έκανα σύνδεση μέσω  google, ενώ στον παλιό μέσω facebook)  :wacko:

 

Ααα οκ γιατι μπερδευτικα.

Ομως επειδη δεν επιτρεπεται να εχεις 2 λογαριασμους,διαλεξε εναν που θες να κρατησεις και πες μας ποιον θες να διαγραψουμε.

Οσον αφορα την ερωτηση σου πιο πανω,προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με τα λεντ,ειμαι της παλιας σχολης των λαπτηρων φθοριου,εκει τα πραγματα ειναι πιο απλα και πιο σιγουρα απο τα λεντ.

Link to comment
Share on other sites

οκ. σορρυ.ναι διαγραψτε τον παλιό λογαριασμο καλύτερα (δηλαδη το bikini)  και thanks για τις απαντήσεις και τη βοηθεια.θα συνεχίσω τh μελέτη κ θα δουμε τι θα κανουμε.. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οτι χρειαστεις εδω ειμαστε και μεταφερω το θεμα σου στη κατηγορια του φυτεμενου μιας και εκει ταιριαζει καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...