Jump to content

Agapi' s Pseudotropheus Saulosi


AGAPI7

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδάκια!!!

Είναι πολύ όμορφα ψαράκια κ παίρνουν μπόι τα σκασμένα μέρα με τη μέρα..

Στις 27 Σεπτεμβρίου που θα γίνουν δύο μηνών θα σας βάλω κ φωτογραφίες!

Πάντως ο άντρας μου είναι πρώτη φορά που κάθετε κ παρακολουθεί ψαράκια..

Link to comment
Share on other sites

Ε ο ανθρωπος ξερει να εκτιμαει τα αξιολογα ψαρια,δεν εξηγειται διαφορετικα...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ωραίο στήσιμο ίσως χρειαστείς και άλλες πέτρες μεγαλώνοντας!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη o άντρας μου σίγουρα έχει καλό γούστο και ξέρει να εκτιμά τα καλά κομμάτια.. αφού έχει εμένα για γυναίκα του! Χι.. χι... χι..!!!!!!

Όσο για τις πέτρες.. Κ εγώ σκεφτόμουν να βάλω μερικές ακόμα αλλά επίδη είναι πολύ εύκολο να τις βρω.. είπα ότι αν χρειαστεί θα βάλω αργότερα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

27 Σεπτεμβρίου τα μικρά σαουλοσάκια έγιναν 2 μηνών!

Είχα πει ότι θα βάλω φωτογραφίες αλλά δεν κάθονται πουθενά τα σκασμένα.. Ησυχία δεν έχουν..

Βάζω μερικές γνωρίζοντας ότι είναι χάλια..

post-57192-0-02198700-1475264557_thumb.jpg

post-57192-0-72596700-1475264586_thumb.jpg

post-57192-0-76597400-1475264616_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλες ειναι. Εχεις ανοιχτο παραθυρο πισω;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μπα.. αποφάσισε ο Θοδωρής να μας ξαναμιλήσει!!!  :icon_dance:

Όχι δεν έχω παράθυρο.. τώρα είδα κ εγώ αυτό που φαίνεται σαν να υπάρχει παράθυρο..

Είναι το φως από το απέναντι ενυδρείο.. 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα οι μπομπιρες!Οσα αρχιζουν να βγαζουν αυγοκιλιδα απο τοσο μικρα,θα γινουν αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα βρε Γιάννη; Πες ότι έκανες λάθος..   :bigemo_harabe_net-83:

Νομίζω ότι έχουν σχεδόν όλααααααααααααα!!!!!!!!!!

Κ το είπα στον Μιχάλη.. "κανόνισε να μου βγούνε όλα αρσενικά"

γιατί ξέρω.. όλα τα κουλά σε μένα κάθονται... 

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι Αγαπη,και ετσι να ειναι θα το φτιαξουμε το θεμα.Παντως πρωτον ειναι παρα πολυ νωρις και δευτερον εχω δυο θυληκα με eggspot μπουκωμενα αυτη τη στιγμη.Δεν ειναι απαραιτητο οτι οσα εχουν eggspot ειναι αρσενικα.Η μοναδικη επιβεβαιωση ειναι ο χρωματισμος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.. το σώσατε τώρα! 

Α ρε Γιάννη καψωνάκια νυχτιάτικα...

Πάντως είναι γλύκες!!! Κ έχουν πολύ κίνηση.. όλη μέρα μπροστά στο τζάμι!

Επίσης αυτό που πρόσεξα είναι ότι από τα 6.. τα 3 έχουν ξεφύγει πολύ σε ανάπτυξη.. Είναι διπλάσια από τα άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει παντα,καποια ειναι πιο λαιμαργα και φυσικα σε αυτη την ηλικια τους βγαινει σε καλο.Καποια παλι ειναι λιγο πιο επιλεκτικα ή παιρνουν μικρες μεριδες και τραβιουνται απο το σημειο ταισματος ωστε να το φανε με την ησυχια τους.Για να το αποφυγεις αυτο (οσο ειναι δυνατον) φροντισε να τριβεις καλα την τροφη τωρα που ειναι μικρα και να ταιζεις λιγοτερη ποσοτητα σε πιο τακτικα χρονικα διαστηματα.Με αυτο τον τροπο καθε φορα θα παιρνουν μικροτερες μπουκιες τα λαιμαργα και τα πιο δειλα θα εχουν χρονο να φανε την ποσοτητα που πρεπει,και σε πιο συχνα διαστηματα ωστε να αναπτυχθουν οσο γινεται πιο ομοιομορφα.

 

Το οτι καποια ξεφευγουν σε αναπτυξη ισως ειναι και μια ενδειξη του φυλου αλλα ειναι τοσο νωρις που το μονο που κανουμε ειναι να φανταζομαστε σεναρια.Ο Γιαννης αυτο που λεει ισχυει σε αρκετα ειδη αλλα επειδη και εμενα με ειχε φαει το αγχος μεχρι να καταλαβνω τι αναλογια εχω,σου λεω με βεβαιοτητα και παλι οτι ο μονος τροπος ειναι ο μπλε χρωματισμος,τον οποιο μετα απο ενα σημειο ακομη και τα υπεραρυθμα αρσενικα δεν μπορουν να τον κρυψουν.Εχω θυληκα με eggspot.Βεβαια τα θυληκα που εχουν eggspot εχουν μια μονο κηλιδα ενω τα αρσενικα δυο αλλα αυτο θα φανει στο πολυ μελλον και αφου ζευγαρωσουν αρκετες φορες.Αρχικα φαινεται η μια σε ολα.

 

Χαιρομαι παντως που βλεπω να μικρα να μεγαλωνουν σωστα και περιμενω να τα απολαυσω ενηλικα με ζωντανα χρωματα και να σου δωσουν μικρα καποια στιγμη!!

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!      :bigemo_harabe_net-64:  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι γινεται εδω?

Πες μας κανενα νεο απο τα μικρα.Μου φαινεται οτι μονο με το θαλασσινο ασχολεισαι..Εκει γραφεις συνεχεια.Εδω μας ξεχασες..

Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε που κάνετε κ παράπονα..

Τα μικράκια μου έγιναν στις 27/10.. 3 μηνών!

Ήθελα να βάλω φωτογραφίες αλλά μου κάηκε η λάμπα κ δεν μπορούσα να βγάλω!

Αύριο θα βγω να ψάξω μπας κ βρω καμία να βάλω..

Είναι πολύ όμορφα ψάρια αλλά κ φαίνονται πολύ δυνατά!

Φτου φτου τα καμάρια μου!!!!!!!!!!!

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να βάλω κανένα σαλιγκάρι για να μου τρώει την καφέ άλγη από τις πέτρες;

Link to comment
Share on other sites

Παμε καλα λοιπον!Γιατι να μην μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω zebra και καποια melanoides turbeculata.Τα ramshorn και τα physa θα γινουν μεζες στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και δεν εχετε προβλημα με τα αυγα απο τα ζεμπρα;;;;

Ειναι ωραιο σαλιγκαρι αλλα εχω δει ενυδρεια που ειναι γεματα ασπριλες απο τα αυγα τους κ δεν θελω να το παθω κ εγω..

Μηπως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα με τα ζεμπρα οσο τα εχω στο μυαλο μου;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Και δεν εχετε προβλημα με τα αυγα απο τα ζεμπρα;;;;

Ειναι ωραιο σαλιγκαρι αλλα εχω δει ενυδρεια που ειναι γεματα ασπριλες απο τα αυγα τους κ δεν θελω να το παθω κ εγω..

Μηπως τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα με τα ζεμπρα οσο τα εχω στο μυαλο μου;

 

 

Το θέμα με τα αυγά απο τα ζεμπρα όπως είπες και εσύ είναι καθαρά αισθητικό...ούτε και εμένα μου αρέσει γιατί όπως περιέγραψες εχω δεί ενυδρεία γεμάτα με εκατοντάδες γραμμές από αυγά...μπορείς να δοκιμάσεις και αν δείς οτι σου γεμίζουν το ενυδρείο τα απομακρύνεις...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω.. κ βλεπουμε..

Ενα ειναι αρκετο στα 150 λιτρα να καθαρισει λιγο κ καμια πετρα απο την αλγη; 

Ποσα πρεπει να παρω;

Apple snail μπορω να βαλω που μου αρεσουν περισσοτερο στη εμφανιση;

Link to comment
Share on other sites

Με δύο θα είσαι εντάξει...για τα apple εξαρτατε από το νερό σου...πόσο σκληρό είναι; PH?GH?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που εχω 3 ζεμπρα δεν ειναι τραγικα τα πραγμματα αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο και εξαρταται και η συχνοτητα που καθαριζει κανεις.

Δηλαδη πανω στις πετρες δεν με νοιαζει,στα μπαστουνια επισης δεν με νοιαζει,απο το τζαμι το τζαμι τωρα,που εκει με νοιαζει,φευγουν με ενα απαλο ξυσιμο με το νυχι ή με τηλεκαρτα.

 

 

Ακομα περιμενω φωτογραφιες να δω... :cigar:

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους αξιώθηκα να βγάλω μερικές φωτογραφίες από τα sauloσάκια.. τα οποία έγιναν 3.5 μηνών..

Όχι ότι κατάφερα πολλά πράγματα..

Αν κάποιος γνωρίζει κανένα κόλπο πως να τα κάνω να σταθούν λίγο ακίνητα μπας κ τα φωτογραφίσω.. παρακαλώ να μου το πει..

WP_20161115_001.jpg

WP_20161115_003.jpg

WP_20161115_007.jpg

WP_20161115_027.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...