Jump to content

PanaCylinder Reef tank


PanaGreco

Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

αν ριξει την αλατοτητα θα αρπαξει το ανοσοποιτικο των κοραλιων και μπορει να καταπολεμισουν απο μονα τους τη μολυνση , μπορει το βακτηριο απο μονο του να μη τη παλεψει με τη χαμηλοτερη αλατοτητα 

Δεν χανει να δοκιμασει ομως αυτο επρεπε να γινει στην εξαρση του φαινομενου και οχι στο τελος,

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μάλλον υπάρχει μια ύφεση στο πρόβλημα. Η τελευταία εμφύλια που είχε προσβληθεί το φαινόμενο σταμάτησε στα τρία κεφάλια χωρίς να την βλέπω να λιώνει. 

 

IMG_6977.JPG

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Σήμερα μάλλον υπάρχει μια ύφεση στο πρόβλημα. Η τελευταία εμφύλια που είχε προσβληθεί το φαινόμενο σταμάτησε στα τρία κεφάλια χωρίς να την βλέπω να λιώνει. 

 

IMG_6977.JPG

Τι ενεργειες εκανες τελικα Παναγιωτη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η "βλέννα" που μου σκοτώνει τις εμφύλιες. Για πείτε καμιά ιδέα

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να γνωριζω πολλα απο θαλασσινο παναγιωτη..

Νομιζω οτι αυτη ειναι η ιδια η εμφυλια που λιωνει..

Εχασα μιση wall προσφατα (απο αποτομο σκαμπανεβασμα αλατοτητας μαλλον) και ειχε ακριβως αυτη την βλενα οταν "ελιωνε"..

Το λεω χωρις να γνωριζω σιγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι την ζημιά την έκανε το αλάτι που έβαλα. 

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν τα παιδια και στα παραπανω ποστ, ειναι πιθανοτατα λοιμωξη μικροβιακης αιτιολογιας. Το κυριοτερο παθογονο στις εφιλιες ειναι ενα βακτηριο του γενους vibrio, χωρις βεβαια να αποκλειονται και αλλα. Θα συμφωνησω με τη μειωση της αλατοτητας και της θερμοκρασιας και ισως πρεπει να εχεις και στο μυαλο σου ακομα και τη χρηση αντιμικροβιακης αγωγης (εχουν χρησιμοποιηθει με επιτυχια η μετρονιδαζολη και η χλωραμφενικολη). Θα σου προτεινα τη χρηση των φαρμακων αυτων αν δεις οτι η κατασταση ξεφευγει και υπαρχει προσβολη και αλλων κοραλλιων εκτος απο τις εφιλιες. Ιδανικα βεβαια θα επρεπε να βγαλεις τα προσβεβλημενα κοραλλια και να μπουν σε καραντινα...δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο. Ευχομαι ολα να ξεπεραστουν γρηγορα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος PanaGreco έγραψε:

Εγώ πιστεύω ότι την ζημιά την έκανε το αλάτι που έβαλα. 

Τι σε κανει να πιστευεις οτι φταιει το αλατι;; Το γεγονος οτι ηταν το μονο που αλλαξε στη ρουτινα σου; Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο αλατι, αλλα απο οτι διαβασα κανει για fish only και softies.

Αν οντως ειναι το αλατι, σημαινει οτι περιεχει κατι τοξικο (πχ χαλκο), για να κανει τοση ζημια αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι με κάνει να πιστεύω ότι είναι το αλάτι.

  1. Γιατί πριν από αυτό δεν είχα κανένα πρόβλημα με το Tropic Marine
  2. To συγκεκριμένο αλάτι είναι για fish only ενυδρεία άρα σαφώς μου "χάλασε" ή άλλαξε το νερό μου.
  3. Το γεγονός ότι οι οδηγίες του λένε να χρησιμοποιηθεί εντός 5 ημερών από την διάλυσή του με βάζεις σε σκέψεις. Με το προηγούμενο αλάτι είχα μόνιμα στο μπαλκόνι 110 λίτρα έτοιμα για ώρα ανάγκης ή αλλαγές. Μερικές φορές αυτό το αλατόνερο το είχα και πάνω από μήνα. Την ίδια τακτική έκανα και με το Sea Salt. Ίσως λοιπόν όντως το διάλυμα αυτό με το Sea Salt να χάλασε μετά τις 5-6 ημέρες !!!!!που το είχα στην δεξαμενή  αναπλήρωσης.
Link to comment
Share on other sites

Εγω τέτοιες βλέννες παρατηρώ όταν κάτι στρεσσάρει τα κοράλλια. Αυτο μπορεί να ειναι το οτιδήποτε. Απο μηχανικό παράγοντα π.χ πολύ άτσαλο target feeding πχ, ή κάποια αλλαγή στο νερό.  Εδώ μάλλον θα είναι το αλάτι, γιατί πιθανόν θα είναι φτωχό σε κάποιον χημικό παράγοντα(απο ΚΗ έως το οτιδήποτε) που το tropic marine pro τον παρέχει και μάλιστα πλουσιοπάροχα και γιαυτό και δεν είχε πρόβλημα ο @PanaGreco.  Τουλάχιστον αυτό μπορώ να σκέφτώ με το μυαλό μου ώς την μοναδική αλλαγή που έγινε στο ενυδρείο και εφόσον όλα τα άλλα (θερμοκρασίες κλπ) ήταν Οκ. 

 

Δεν έχω τύχει σε περίπτωση βακτηριδιακής λοίμωξης σε κοράλλια για να ξέρω, και σίγουρα δεν αποκλείω κάτι τέτοιο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Τι σε κανει να πιστευεις οτι φταιει το αλατι;; Το γεγονος οτι ηταν το μονο που αλλαξε στη ρουτινα σου; Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το συγκεκριμενο αλατι, αλλα απο οτι διαβασα κανει για fish only και softies.

Αν οντως ειναι το αλατι, σημαινει οτι περιεχει κατι τοξικο (πχ χαλκο), για να κανει τοση ζημια αμεσα.

Τα περισσοτερα αλατια εχουν   χαλκο Μήτσο.

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι αυτό προκάλεσε αλυσιδωτή αντίδραση και τα αποτελέσματα φάνηκαν άμεσα στο Ενυδρειο του Πάνου.Κακια επιλογή το αλάτι αυτό δεν κάνει για reef Ενυδρειο και το τονίζει  ο κατασκευαστής..

Όπως σου είπαν και τα αλλά παιδιά προμηθεύσου σωστό αλάτι και ξεκινά τις αλλαγές νερού..Το Ενυδρειο θα δεις ότι θα ισορροπίσει σύντομα φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Update

Στο ενυδρείο έγινε μια καλή αλλαγή νερού 60% με διαφορετικό αλάτι και πρόσθεσα βακτήρια. 

Ολα επανήλθαν στα φυσιολογικά και μάλιστα κάποια εφύλια που είχε προσβληθεί είναι μια χαρά αφού της αφαίρεσα τα προσβεβλημένα κεφάλια. 

Ακόμα πιστεύω ότι την ζημιά την έκανε το αλάτι που έβαλα. 

Συνεχίζουμε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

July 2017 Update 

 

Όπως έχω ξαναγράψει μετά την αλλαγή του αλατιού το ενυδρειο ανέκαμψε και πάει μια χαρά. Καλό μήνα σε όλους και θα τα πούμε από κοντά το Σάββατο. 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φιλαράκια από ότι έχετε καταλάβει το ενυδρείο ξεστήθηκε. Σήμερα τράβηξα την πρίζα. Έκανε τον κύκλο του και μου χάρισε πολλές όμορφες στιγμές. 

Σας ευχαριστώ για τα διαχρονικά σας καλά μηνύματα και καλή συνέχεια στα δικά σας στολίδια. 

 

 

IMG_7525.JPG

  • Like 3
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη κρίμα φίλε γιατί ήταν στολίδι το ενυδρείο σου. Δυστυχώς το έχω περάσει το στάδιο αυτό αρκετές φορές αλλά ευτυχώς μένω λίγο καιρό χωρίς ενυδρείο. Ακούω πολλούς φίλους μου εδώ στο Ηράκλειο και λένε ότι θα τους πιάσει μια μέρα και θα το χαλάσουν και αυτοί και ειλικρινά στεναχωριέμαι. Ελπίζω σύντομα να δω καινούργιο ποστ δικό σου ότι ξεκινάς πάλι. Καλή σου μέρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...