Jump to content

Τι θα διαλέγατε στην θέση μου?


kosmas

Recommended Posts

Καλημερα παιδια! Θα ηθελα να με βοηθησετε σε μια επιλογη.Εκει που ειχα αποφασισει να παρω το amubias a1500,βρηκα σε μια αγγελια ενα juwel 400 rio το οποιο εχει αγοραστει 2-3 χρονια πριν και ειναι αβρεχτο και αχρησιμοποιητο.
Ποια η γνωμη σας? Η τιμη ειναι ακριβως ιδια με το anubias(βαση-ενυδρειο)
Υπαρχει περιπτωση να εχουν χαλασει οι σιλικονες?
Έγινε επεξεργασία - kosmas
Link to comment
Share on other sites

Αφου η τιμη ειναι ιδια γιατι να μην παρεις το καινουριο που ειναι σιγουρο και να ρισκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφου η τιμη ειναι ιδια γιατι να μην παρεις το καινουριο που ειναι σιγουρο και να ρισκαρεις?

+1
Link to comment
Share on other sites

Και το Rio καινουργιο ειναι.Φυλασσεται σε σπιτι,σκεπασμενο.Το συζηταω για την ποιοτητα,αξιοπιστια,ειναι χρονια δοκιμασμενο,στην μιση τιμη και επιπλεον εχει εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα.Ειχα το juwel record 6-7 χρονια αδουλευτο και δεν παθανε τιποτα οι σιλικονες.Ειναι μεγαλο ρισκο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν δεν έχει δουλευτει ποτέ δεν έχει θέμα η σιλικόνη. Αρκεί βέβαια να μην είναι στον ήλιο κτλ.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο ειναι καινούριο, αλλα και το juwel σίγουρα καλύτερο απο το Anubias. Επειδή τα εχω δει απο κοντά και τα δυο το rio ειναι πολύ πιο ωραίο. Τα τζάμια και οι κολλήσεις δεν ξέρω αν έχουν διαφορά, αλλα η ποιότητα στο καπάκι και στα φλαπς ειναι μεγάλη.

Απο την άλλη το μεταχειρισμένο ειναι ένα ρίσκο που εσυ ξέρεις αν θα πρέπει να το πάρεις!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου δεν θα έμπλεξα με μεταχειρισμένο!

Όπως προ είπαν τα παιδιά το καινούργιο είναι καινούργιο!

Δεν αξίζει να ρισκάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφιζω καινουργιο σαν συμβουλη....

Αν και τα δικα μου(τα τελευταια χρονια τουλαχιστον)τα εχω παρει ολα μεταχειρισμενα αφου ομως τα ειδα γεματα νερο να "τρεχουν"...

Μπορεις να πας να το γεμισεις και να το δοκιμασεις και αν ολα πηγαινουν καλα να το αγορασεις...

Αλλιως να μην ρισκαρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! μου αλλαξατε γνωμη,παω τοτε για καινουργιο anubias 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα ίδια λίτρα και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα πηγαινε να το δεις και το ριο, απο κοντα ισως αλλαξεις γνωμη

Καλα και τα anubias αλλα το ριο ειναι ριο

Link to comment
Share on other sites

Ως εταιρία ψηφίζω χωρίς 2η σκέψη το juwel, καλύτερη ποιότητα στα φλαπς, στα υλικά της βάσης κ την ποιότητα τζαμιού κατά την γνώμη μου.Γνωρίζεις προσωπικά τον πωλητή; Έχεις τσεκάρει καλά το ενυδρείο; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δει-μονο σε φωτο απο τις αγγελιες εδω,αλλα και να το δω απο κοντα δεν θα καταλαβω και πολλα εκτος αν μου το γεμισει με νερο που δεν νομιζω να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Και όμως μπορείς να δεις αν το έπιπλο είναι σε άριστη κατάσταση ή αν έχει φουσκωματα ή χτυπήματα. Μπορείς να δεις επίσης, αν το τζάμι έχει πολλές ψιλές ή κάποιες βαθιές γρατζουνιες, βάζοντας πχ το χέρι σου από μέσα. Και προς θεού, δεν αμφιβάλλω για τον άνθρωπο που το πουλάει, αλλά ένας έλεγχος είναι καλό να γίνει .Οι φωτογραφίες ξεγελούν πολλές φορές , είτε προς την θετικη είτε προς την αρνητική πλευρά

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουργιο-αχρησιμοποιητο,δεν εχει γεμισει ποτε με νερο.Το ειχε παρει οταν εκλεισε το water in αλλα δεν το εβαλε ποτε σε λειτουργια.Φυλασσοταν σε ενα δωματιο του σπιτιου

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επερνα το rio αλλα νομιζω οτι το εσωτερικο του φιλτρο απο μονο του δεν θα σε καλυψει στις αφρικανες.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι χρησιμοποιημένο ενα ενυδρείο ή όχι θα φανεί στο τζάμι (αν έχει γραμμές) ή στον εξοπλισμό ( λάμπες , φίλτρα ) .

Ως προς την ασφάλεια δεν παίζει ρόλο αν έχει χρησιμοποιηθεί ή όχι .

Παίζει ρόλο το έτος κατασκευής η ποιότητα και η αποθήκευση για τη σιλικόνη .

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας! Γιαννη το ξερω οτι δεν αρκει το φιλτρο του.Αλλα για δευτερο μαζι με ενα καλο εξωτερικο μια χαρα ειναι

 

Σταματη γραφει πουθενα το ενυδρειο ετος κατασκευης? Αυτο αγοραστηκε οταν εκλεισε το water in (νομιζω 2014 ηταν),rio 400 high-lite,2X54 T5,υλικα φιλτρου και θερμαντηρας σφραγγισμενα στο κουτι τους και η γυαλα ειναι με τα αυτοκολητα της

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι δεν γράφουν πουθενά τα έτοιμα ενυδρεία έτος κατασκευής .

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι από την τελευταία σειρά της Juwel... αυτά είναι ψηλότερα και έχουν 4 λάμπες (2 και 2).- ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: Εχεις απολυτο δικιο.Η τελευταια σειρα ειναι 66 εκ. υψος και 4 λαμπες.Αυτο ειναι 62 εκ υψος και 2 λαμπες.Με εναν ελεγχο σε διαφορες σελιδες πρεπει να ειναι απο το 2012 και πριν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...