Jump to content

Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής


christos efthimiou

Recommended Posts

Απ οτι ειδα στις παραλαβες το pet sumermarket εφερε ενα ειδος aulonacara.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει αρκετά μαγαζιά και είδα ότι υπάρχουν κάποια είδη απο peacock απλά θέλω να δώ τι ψαροσύνθεση πρέπει να έχω ώστε να τα βάλω όλα μαζί και να μην υπάρχει θέμα, από υπομονή έχω αρκετή :) Πιο πάνω μου είπαν ότι πρέπει να τα βάλω με mbuna οπότε πρέπει να ψάξω να δω τι mbuna να βάλω που να ταιριάζει διατροφικά σε μέγεθος κτλ

 

johnbaggios μου είπαν πιο πάνω ότι δεν μπορώ να βάλω την ψαροσύνθεση που μου πρότεινες γιατί θα υβριδίσουν
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κ ο Σταθης κ γω σου ειπα οτι δεν θα σαι 100% σιγουρος ακομη κ αν εχεις τρεις ισχυρους αρσενικους που θα ειναι σε θεση ο καθενας να προσελκισει σεξουαλικα τα θηλυκα του.Κοιτα οτι κ αν αποφασισεις, ειτε σκετο αυλονακαρες ειτε μαζι με μπουνα,το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει να κανεις κ τιποτα "τρικ" ωστε να μετριασθει η επιθετηκοτητα τους.Δες τι σ αρεσει κ τι ψαροσυνθεση σκεφτεσαι να κανεις κ το ξαναβλεπουμε.Το καλο ειναι οτι πριν παρεις τα πρωτα ψαρια ρωτας ωστε να ακουσεις πολλες γνωμες κ να εχεις μια εικονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι πολλά καταστήματα πουλάνε aulonocara λέγωντας το όνομα του ψαριού και δίπλα τα εκατοστά...πόσα εκατοστά πρέπει να είναι τα μικρά για να είμαστε σίγουροι για το φύλο και το είδος του ψαριού?Μην μας κοροιδέψει δηλαδή κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο μεγαλα σε μεγεθος τοσο πιο σιγουρος θα σαι.Παρε ενα που θα ναι σιγουρα αρσενικο κ προσπαθισε να βγαλεις θηλυκα.Θα ναι πιο μικρα σε μεγεθος με μικροτερα στηθαια πτερυγια κ ΤΕΛΕΙΩΣ αχρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετα απο 9 μηνες αγρανάπαυση, λέμε τώρα με έναν μπόμπιρα να ξυπνάει κάθε τόσο, και αφού μεγάλωσε λίγο είπα να το ξεκινήσω. Τα προβλήματα που είδα μιας και δεν είχα ποτε αφησει το ενυδρείο τόσο καιρό είναι τα εξης: 1) το λάστιχο στεγανότητας στο φιλτρο σκλήρυνε και κόπηκε...ψάχνω να βρώ..δεν ξέρω τι θα παίξει όταν το βάλω μπροστά. 2) Επίσης οι βεντούζες απο τους θερμοστάτες και τα φίλτρα σκλήρυναν και δεν κολλάνε...διάβασα οτι με ζέσταμα και σιλικόνη κάτι μπορει να γίνει..θα το τσέκαρω..κανένα άλλο τρόπο?.3) το πιο σημαντικό και δεν έχω ιδέα πως να το αντιμετωπίσω...τις πέτρες τις είχα σε αποθήκη στην ύπαιθρο οπότε πολύ πιθανον να έχουν περπατήσει ζωύφια όπως ποντικάκια και κατσαρίδες....πως τις καθαρίζω?ξύδι ή τίποτα χημικό?απλό ξέβγαλμα?δεν έχουν πάνω τους ακαθαρσίες ή τίποτα στίγματα.

 

Καλή επάνοδο λοιπόν και χάρηκα που σας ξαναείδα

Link to comment
Share on other sites

Καινουριες βεντουζες και λαστιχα,τις πετρες καλο πλυσιμο με νερο βρυσης και εισαι κομπλε!

 

*Οι βεντουζες οταν βραχουν μπορει και να κολησουν αλλα δεν ειναι ακριβες,παρε δυο καινουριες να μην παιδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες ξανα!Αντε κ στα λιτρα σου θαδουμε ωραια πραγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του μικρού θα πάω σε αυλονακάρα, κατα προτιμηση κόκκινη, και σε κάποιο συγκάτοικο επίσης με χρώμα οπότε σε μπούνα...εχετε να προτείνετε κάποιο με χρώμα...δεν έχω καταλάβει ποιες κιχλίδες θεωρούνται μπουνα ώστε να ψάξω.

 

 

Υ.Σ Με δυσκολεύει πολυ να βρω τσιμούχα για το φίλτρο που κόπηκε....ελπίζω αύριο που θα το πάρω μαζί μου να μου βρεί έστω ένα παραπλήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ γιάννη ή βάιο χεχε

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα το λαστιχο....τσεκαρα το φιλτρο και ολα οκ....οποτε καθαρισμα τις πετρες και ξεκιναω.....απλά οπως έγραψα και πιο πάνω....μπούνα ψαρια πια ειναι?για να ψαξω για συγκατοικους

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Σε ευχαριστώ γιάννη ή βάιο χεχε

Γιαννης Μπατζιος!Οι αυλονακαρες με τα μπουνα θα τα βρουνε σκουρα.

http://www.cichlid-forum.com/profiles/category.php?cat=2

Αυτες ειναι οι μπουνα.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε?και τι λες να κανω γιάννη?οι αυλονακαρα συγκατοικουν με τιποτα αλλο περα απο τον εαυτο τους?Να ξεχασω τις αυλονακαρα ή τις μπουνα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα ή μπουνα ή αυλονακαρες.Οτι προτιμας.

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2016 at 7:02 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Καλή αρχή φίλε μου . Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Ποια πλευρά θα επιλέξεις? Taganika Malawi?

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει λεπτοκοκη άμμο ο αραγονιτης είναι ιδανικός για το λόγο ότι την χρησιμοποιούν για να καθαρίζουν τα βρανχια τους.

 Δεν μπουκωνουν με αμμο γι αυτο Μανο

Link to comment
Share on other sites

Τι γλύφτης πρέπει να μπει με τις αυλονακαρα και τις ήρεμες μπούνα?και πότε?επίσης έχω τροφή την jbl novo tanganjika για predatory cichlids....μπορω να την χρησιμοποιήσω?πως ξέρω πια τροφή είναι για χορτοφάγες ή σαρκοφάγες κιχλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Οι "γλυφτες" δηλαδη τα πλεκοειδη δεν μπαινουν στο ιδιο ενυδρειο με τις κιχλιδες Αφρικης. Εχουν διαφορετικες απαιτησεις και ζουν σε διαφορετικο περιβαλον.

Η τροφη που εχεις νομιζω πως ειναι για σαρκοφαγες κιχλιδες. Οι αυλονακαρες και τα μπουνα ειναι χορτοφαγα, αρα η τροφη που εχεις δεν ενδεικνυται να τους τη δινεις.

Ολες οι τροφες γραφουν συστατικα. Αν διαβασεις τα συστατικα της καθε τροφης θα καταλαβεις τι περιεχει και αν μπορεις να τη δωσεις στα ψαρια σου. Καλες τροφες που μπορεις να δωσεις ειναι οι ocean nutrition cichlid vegi flakes και tropical malawi flakes. Επισης μπορεις να δινεις 2-3 φορες την εβδομαδα ocean nutrition spirulina flakes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, anazsdmf said:

Οι αυλονακαρες και τα μπουνα ειναι χορτοφαγα, αρα η τροφη που εχεις δεν ενδεικνυται να τους τη δινεις.

Οι aulonocara ΔΕΝ ειναι χορτοφάγα ψάρια. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εγω δεν έγινα κατανοητος. Οταν θα αποφασισω πια αυλονακαρα και μπουνα θα παρω θα δω αν ειναι σαρκο-χορτο-παμφαγες. Η ερώτησή μου ιναι σχετικά με τις τροφες πως καταλαβαινω που αναφερονται...π.χ αν εχει πολυ πρωτεινη ειναι για σαρκοφάγες?

 

Και αν δεν μπαινει κάποιος γλείφτης τι παίνει για να "καθαριζει" και πότε?μαζι με τις κιχλιδες για να μην του επιτεθουν ή μετά οταν θα έχει τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη που εχεις τωρα κανει για αυλονακαρα αλλα δεν κανει για μπουνα.Φυσικα οι κιχλιδες τρωνε σχεδον τα παντα αν τους το δωσεις ομως ιδανικα θα ηταν να μην ταιζουμε φυτοφαγα ψαρια με τροφες που εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζωικη πρωτεινη.Και οι πρασινες τροφες οπως σπιρουλινα εχουν πρωτεινη αλλα δεν ειναι το ιδιο ουτε εχει σχεση  με το ποσοστο που αναγραφουν αλλα ουτε και η ποιοτητα και η προελευση της.Ολες οι τροφες γραφουν αναλυτικα στοιχεια αλλα χωριζονται και σε κατηγοριες για ευκολη επιλογη.Καθε εταιρια βγαζει τουλαχιστον μια πρασινη αλγης,μια με πολυ σπιρουλινα,μια πρωτεινουχα,μια γενικη,ταμπλετες κτλ..

Οι αυλονακαρες τρεφονται κυριως με ασπονδυλα και καρκινοειδη οποτε τροφη που περιεχει γαριδα,καλαμαρι κτλ ειναι καταλληλη.Τα μπουνα (οχι ολα,αλλα τα περισσοτερα) τρεφονται με αλγη που ξυνουν πανω απο τις πετρες οποτε τροφη αλγης ή σπιρουλινα ειναι ιδανικη.

Με την προσθηκη του γλυφτη,με την εννοια του δουλου στο ενυδρειο,δεν συμφωνω.Οτι μας ενοχλει (πρασιναδα στα τζαμια) το καθαριζουμε με το χερι.Οι κιχλιδες αφρικης θελουν σκληρο νερο,οι περισσοτεροι γλυφτες θελουν μαλακο.Εχουν επισης διαφορερικες διατροφικες αναγκες.Επισης κανενα ειδος γλυφτη ή γατοψαρου δεν θα επιβιωσει για πολυ σε ενα αφρικανικο ενυδρειο.Δεν προκειται να το αφησουν σε ησυχια μεχρι να το σκοτωσουν.Μονο καποιος συνοδοντης αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αφησει μωρα ζωντανο μιας και τρεφεται με γοννο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kkgr said:

Οι aulonocara ΔΕΝ ειναι χορτοφάγα ψάρια. 

Σωστα, συγνωμη για την παραπληροφορηση...

50 minutes ago, argy1 said:

Η τροφη που εχεις τωρα κανει για αυλονακαρα αλλα δεν κανει για μπουνα.Φυσικα οι κιχλιδες τρωνε σχεδον τα παντα αν τους το δωσεις ομως ιδανικα θα ηταν να μην ταιζουμε φυτοφαγα ψαρια με τροφες που εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζωικη πρωτεινη.Και οι πρασινες τροφες οπως σπιρουλινα εχουν πρωτεινη αλλα δεν ειναι το ιδιο ουτε εχει σχεση  με το ποσοστο που αναγραφουν αλλα ουτε και η ποιοτητα και η προελευση της.Ολες οι τροφες γραφουν αναλυτικα στοιχεια αλλα χωριζονται και σε κατηγοριες για ευκολη επιλογη.Καθε εταιρια βγαζει τουλαχιστον μια πρασινη αλγης,μια με πολυ σπιρουλινα,μια πρωτεινουχα,μια γενικη,ταμπλετες κτλ..

Οι αυλονακαρες τρεφονται κυριως με ασπονδυλα και καρκινοειδη οποτε τροφη που περιεχει γαριδα,καλαμαρι κτλ ειναι καταλληλη.Τα μπουνα (οχι ολα,αλλα τα περισσοτερα) τρεφονται με αλγη που ξυνουν πανω απο τις πετρες οποτε τροφη αλγης ή σπιρουλινα ειναι ιδανικη.

Με την προσθηκη του γλυφτη,με την εννοια του δουλου στο ενυδρειο,δεν συμφωνω.Οτι μας ενοχλει (πρασιναδα στα τζαμια) το καθαριζουμε με το χερι.Οι κιχλιδες αφρικης θελουν σκληρο νερο,οι περισσοτεροι γλυφτες θελουν μαλακο.Εχουν επισης διαφορερικες διατροφικες αναγκες.Επισης κανενα ειδος γλυφτη ή γατοψαρου δεν θα επιβιωσει για πολυ σε ενα αφρικανικο ενυδρειο.Δεν προκειται να το αφησουν σε ησυχια μεχρι να το σκοτωσουν.Μονο καποιος συνοδοντης αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν θα αφησει μωρα ζωντανο μιας και τρεφεται με γοννο.

+1

Πολυ σωστα τα λεει ο Μιχαλης!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πέρα απο αυτήν που προανέφερα μπορω να χρηιμοποιήσω και αυτές, ην τροφη για τα κοπαδοψαρα λεω αν μπορω να την χρησιμοποιησω με κιχλδες μικρου μεγεθους.

 

 

 

Επίσης έβαλα και τον κυκλοφορητη που ειχα σε λειτουργια και ακουω ενα συνεχομενο βουητο...εχετε ιδεα τι μπορει να είναι?

prd_3454331__jbl-novo-tab-stick-on-the-glass-tablet-food-250ml-3350-p.jpg

55434.png

images.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και το ξεκινήσαμε!!!Άντε να δουμε πως θα πάει..Όπως ξεκίνησε το στήσιμο

360.JPG

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Και όπως τρέχει 2η μέρα

 

Οι μετρήσεις είναι Νο3:40 - No2:0 - NH4:0,05(Η 1η επιλογή της jbl) - KH:11 - PH:7,6 (Το τεστάκι της ΑPI που έχω δεν μετράει πιο πάνω οπότε πάμε για άλλο)

 

Καλά δεν είναι για 2η μέρα?

 

Άσχετο αλλά επέλεξα κάτω δεξια να ανεβάσω φωτό μέσω άλμπουμ αλλά δεν το βρίσκει

image.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...