Jump to content

Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής


christos efthimiou

Recommended Posts

Μετά απο αλλαγη νερου ενώ τα NO3 επεσαν κατω απο 20 ξαφνικα μου εδειξαν μετρηση τα NO2....λετε να παραεριξα τροφη για να τρωνε τα βακτηρια και να εμεινε οποτε να ανεβασε τα νιτρωδη.να ξανακανω αλλαγη η να το αφησω για αυριο και αν εχει τοτε μετρησιμα να κανω τοτε αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν εχει σχεση με την αλλαγη νερου.

Αυτο δειχνει ανεπαρκη βιολογικη επιφανεια και δεν προλαβαινει το ταισμα που κανεις.Θυμησε μου τι φιλτρο εχεις και τι-ποσο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το jbl1501 και εχω αφαιρεσει τα 2 τελευταια πατωματα απο σφουγγαρια και τα γεμισα βιολογικο υλικο. Δεν εχω ψαρια αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο

Στο παρελθον δεν ειχα θέματα απο θέμα βιολογιας για αυτο μου κανει εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχεις ψαρια γιατι ριχνεις τροφη?

Προφανως την μαζευει το φιλτρο και μενει αφαγωτη

Link to comment
Share on other sites

έριχνα τροφή γιατι είχα τελειώσει το στρώσιμο και ήθελα να έχουν τροφή τα βακτήρια. Έτσι τουλάχιστον ήξερα και έκανα και στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

3η βδομαδα στρωσιμο...δυστυχως αργησα να βαλω ψαρακια...λογικα τελος της βδομαδας με τη βοηθεια καποιου συνχομπιστα τελικα θα μπουν...νιτρικα ειμαι οκ απλα η αλγη θα μου δημιουργησει καποιο θεμα?θα μου μηδενισει τα νιτρικα?τιποτα σαλιγκαρια αντεχουν με αυλονακαρες?

S1480013.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου! Με την αλγη χαιρομαστε αφου ειναι τροφη για τα ψαρακια μας και ειδικα οταν ειναι πρασινη οπως εσενα χρωματιζει και ομορφαινει το ξερο τοπιο με τις πετρες.Η αλγη μονη της δεν μπορει να σου μηδενισει τα νιτρικα αλλα και να μπορουσε τι τα θες?

Για αυλονακαρες και την σχεση τους με τα σαλιγγαρια δεν ξερω αλλα τα δικα μου mbuna δεν εχουν αφησει σαλιγγαρι ζωντανο.Τωρα για το στησιμο αν αρεσει σε εσενα ειναι ιδανικο για τον γονο και μονο.Για τα ενηλικα ψαρια θα πρεπει οι πετρες να ειναι μεγαλυτερες και να σχηματιζουν μεγαλυτερα κενα και κρυψωνες μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχουμε νιτρικα για να θεωρειται υγιες ενα ενυδρειο? αν καποιος ξερει για τα σαλιγγαρια ας βοηθησει γιατι δεν θελω και παρα πολυ αλγη...ασε που η bba δεν μου αρεσει.

 

 

Ασχετο αλλα μιας και θα εχω ενα ειδος και ιδιο μεγεθος (γεννα του συνχομπιστα κοσμα) χρειαζεται η διαδικασια σχετικα με τα φωτα στην προσαρμογη η μπορω κατευθειαν να αναψω μιας και θα ειναι σαν μεταφορα απο ενα ενυδρειο σε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Κρυψωνα τα peacock δεν θελουν τοσο οσο τα mbuna, κινουνται περισσοτερο σε μεσαία υψη.

 

Τα φωτα καλο ειναι να τα εχεις κλειστα την πρωτη μερα, περισσοτερο για το στρες που θα εχουν απο το ταξιδι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυχρες οι μικρες του Κοσμα,μια χαρα θα ναι στα λιτρα κ το καλυτερο οτι θα ναι μονες τους!Κρατα μας ενημερους.Θα χει ενδιαφερον το species tank με aulonacara...

Link to comment
Share on other sites

Του KostasGr οι αυλονακαρα θα ειναι....αντι για κωστα εγραψα κοσμα

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια του κωστα θα ειναι πολυ μικρα απο οτι μου εχει πει...μολις λιγα εκατοστα...τον κυκλοφορητη να τον κλεισω? Μην τα ρουφηξει...ειναι sun sun 5000l/h.σκεφτηκα να βαλω τουλι αλλα και παλι, μπορει να μην τα ρουφηξει, αλλα δεν θα κολλησουν πανω του?τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τον κυκλοφοριτη καλυτερα κλειστον μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.Αν ειχες μεσα και αλλα ψαρια φοβοντουσταν και δεν θα κολυμπουσαν ψηλα.Τωρα ομως θα εξερευνησουν τα παντα,φυσικα δεν ειναι χαζα αλλα καμια φορα δεν ξερεις.

Στο φιλτρο βαλε περαστο ενα σφουγγαρι προφιλτρο,εχει λιγα ευρω και θα σε γλιτωσει ευκολα απο την αμφιβολια.

Ολα αυτα στην περιπτωση που τα ψαρια ειναι μικροτερα απο 2 εκκατοστα.Μετα και στο μελλον δεν θα εχεις κανενα προβλημμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι καπου εκει 2-4 εκατοστα....δεν ξερω σιγουρα...ελεγα να μειωσω και τη ροη του φιλτρου μιας και μου δινει την δυνατοτητα. Με το φιλτρο στην εισροη δεν θα μειωθει η αποδοση..να μην το κανω εξαρχης στο διακοπτη καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο θεμα ροης..

Κατα την γνωμη μου,μετα απο οσα εχω δει, πρεπει να υπαρχει περιθωριο αντιδρασης.Δηλαδη οταν θα παει κοντα στο πισω μερος του κυκλουφοριτη και μεχρι να καταλαβει οτι η ροη εκει ειμαι δυνατη,δεν θα προλαβει να αντιδρασει και θα γινει κομματια.

Απο την αλλη στο φιλτρο και να το ρουφιξει δεν θα παθει κατι αν υπαρχει σφουγγαρι πρωτα και ενα κενο αρκετο ωστε να αναπτυχθει το ψαρι για κανενα μηνα.Πολλες φορες εχω μικρα στο φιλτρο που μαλιστα τρεφονται ικανοποιητικα και περιμενω να αποκτησουν ενα σχετικο μποι ωστε να ανοιξω το φιλτρο και να τα μεταφερω στο ενυδρειο.

Αν αναρωτιεσαι πως το ξερω,το κανιστρο του φιλτρου ειναι πρασινο αλλα και ελαφρως διαφανο.Ριχνοντας φως με ενα φακο απο το πλαι βλεπω τα μικρα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει καλα  το νερο οπως ρουφιεται παει στον πατο απο τα εξωτερικα φιλτρα και μετα ανεβαινει προς τα πανω στην φτερωτη?εμενα η διαταξη ειναι τα 2 κατω στρωματα εχουν διχτυ με βιολογικο υλικο οποτε εχει κενα...μετα ενα χοντρο σφουγγαρι και μετα ενα λεπτο...τελος υαλοβαμβακας και μετα η φτερωτη...οποτε πρεπει να ειμαι κομπλε...ευχαριστω παντως argy1 που εχεις ορεξη και με βοηθας

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια ειναι μικρα αλλα δεν χωρανε απο την εισαγωγη του φιλτρου, ειναι και δυνατα. Τον κυκλοφορητη αστον κλειστο καλυτερα.

Καλως να τα δεχτεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι με τον υπολογιστη.θα ανεβασω φωτο τις επομενες μερες...τα ψαρια ειναι 3-4 εκατοστα και παρατηρησα οτι μετα το 2ο ταισμα μενει τροφη κατω αλλα μχρι το.πρωι και πριν το πρωινο ταισμα δεν εχει μεινει τιποτα....τι λετε να κανω? Να συνεχιζω να ταιζω τοσο ή να την μειώσω την τροφη ωστε σε καθε ταισμα να μην πεφτει καθολου κατω?

 

 

Επίσης ειδα οτι με τον κυκλοφορητη την παλευουν αλλα ζοριζονται πολυ, η ετσι μουφαινεται, καθονται μπροστα του αλλα μετα απο καποια λεπτα κρυβονται στις πετρες που κοβει η ροη...λεω για αυτη την βδομαδα να τον ανοιγω για καποιες ωρες σαν ενα ειδος εξασκησης και απο βδομαδα να του ανεβαζω διαρκεια...δεν θελω να ρισκαρω εξαρχης με κλεοστα φωτα να δουλευει...τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τον κυκοφοριτη αστον κλειστο για κανενα διμηνο.

Το ταισμα θα ελεγα να ρυθμισεις λιγο..Να ταιζεις πιο συχνα και μικροτερες ποσοτητες,καθε φορα η τροφη να τρωγεται στα 2-3 λεπτα και να μην μενει αφαγωτη στον βυθο.Δεν ειναι σωστο να μενει με την λογικη οτι θα την φανε αργοτερα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια, σε μένα τουλάχιστον, δεν έτρωγαν από τον πάτο, οπότε ό,τι σου λέει ο @argy1 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νιτρωδη δεν βρισκω ακομη οποτε οκ. Θα μειωσω την τροφη ανα ταισμα. Περα απο την cichlid color flakes ελεγα να παρω και καμια αλλη τροφη να δω....grindal αποικια να κανω? Δεν ειχα ποτε και δεν ξερω πια μεγεθη/ειδη ψαριων τρωνε. Δεν θα ανοιγω τον κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

Να αυξησω πανω απο 2 φορες ταισμα την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χρονο και μπορεις καντο 4-5 ελαχιστη ποσοτητα ομως.Οποιος προλαβει τρωει στο 1-2 λεπτα το πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη που ριχνω τρωγεται μεσα σε καποια δευτερολεπτα. Να αυξησω την ποσοτητα...ας πουμε μεχρι να βλεπω οτι αρχιζει να επιπλεει για λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...