Jump to content

Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής


christos efthimiou

Recommended Posts

αλήθεια? και μου αρέσουν τα άτιμα τα είχα στο φυτεμένο.εννοείς αυτά τα καφέ με τις μαύρες γραμμές σωστά?όχι τα κάπως πορτοκαλοκόκκινα με τις μαύρες βούλες?τι έγραψα ο άτιμος

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα melanoides turbeculata αντεχουν γιατι τα εχει φιλος σε species με αυλονακαρες,αν φυσικα σου αρεσουν και μπορουν να προσφερουν κατι στο ενυδρειο σου.

Καποιοι τα θεωρουν παρασιτικα.

Τα ζεμπρα οσες φορες τα εχω βαλει σε αφρικανικο αντεχουν ενα χρονο το πολυ και οχι ολα.Αυτα που ειναι "ανετα" και σηκωνοται αρκετα απο το καβουκι τα τσιμπουν,τα τουμπαρουν και φευγουν αμεσως.Οσα εχουν συνηθισει να φυλαγονται επιβιωνουν αλλα τα αυγα τους πανω στα τζαμια και τις πετρες ειναι λιγακι ενοχλητικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Αυτα που ειναι "ανετα" και σηκωνοται αρκετα απο το καβουκι τα τσιμπουν,τα τουμπαρουν και φευγουν αμεσως.

Καλημέρα @argy1 . Αναφέρεσαι στα zebra snails σωστα?

 

πριν 12 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Οσα εχουν συνηθισει να φυλαγονται επιβιωνουν αλλα τα αυγα τους πανω στα τζαμια και τις πετρες ειναι λιγακι ενοχλητικα.

Σε ποια αναφέρεσαι?

 

 

 

http://www.abyssos.gr/aspondula-enudreiou/aspondula-glukou-nerou/anentoma-helena-1cm-10/

Αυτά αντέχουν?

ή

https://www.aquario.gr/live-stock/freshwater-stock/freshwater-inverts/spoted-nerite-snail.html

αυτά?

 

Που μπορώ να διαβάσω για τη σχέση σαλιγκάρια - αφρικάνες?

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθείστε λίγο αν και ξέρω ότι δεν είναι πολύ καλές εικόνες, λίγο βιαστικές γιατί δεν προλάβαινα, αλλά τι μπορεί να είναι?λογικά μέχρι αύριο θα βγάλω καλύτερες

 

 

IMG_20180621_164707.jpg

IMG_20180621_164651.jpg

IMG_20180621_164526.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως έγινε αυτό? Καλά πάνω κάτω έχω ακούσει πωε γίνεται χαχα!!!

Απλά δεν μου έχει ξανατύχει...και επίσης ρε συ έχω μόνο ένα μπάνγκα και τα άλλα είναι αυλονάκαρα..και μάλιστα όλα είναι σχετικά μικρά...και τι θα βγούν καραμπάνγκα!!!???

Link to comment
Share on other sites

Κωστα κατι τα ταιζες δεν εξηγειται αλλιως...τι τους εδινες στην αθηνα...πες μας την αληθεια...περα απο την πλακα δεν ξερω να ξεχωριζω αρσενικα θηλυκα...και δεν εχω ιδεα απο γεννες...παντως απο οσο εχω διαβασει εδω μαλλον αν δεν κανω κατι θα φαγωθουν σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικος κ μπουκωμενος δυσκολα.Φιλε ολα ειναι πιθανα.Εμενα εχει τυχει να ζευγαρωσουν κ ψαρια απο διαφορετικες λιμνες ακομη.Δημιουργησε λεπτες σχισμες στο ακουασκειπ σου κ ασε να επιβιωσουν οσα τα καταφερουν...Καλο θα ειναι να απομακρυνεις το μπαγκνα για να μην "διαρευσουν" υβριδια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αρσενικος κ μπουκωμενος δυσκολα.Φιλε ολα ειναι πιθανα.Εμενα εχει τυχει να ζευγαρωσουν κ ψαρια απο διαφορετικες λιμνες ακομη.Δημιουργησε λεπτες σχισμες στο ακουασκειπ σου κ ασε να επιβιωσουν οσα τα καταφερουν...Καλο θα ειναι να απομακρυνεις το μπαγκνα για να μην "διαρευσουν" υβριδια. 

Γιαννη για αυτο και εγω πιο πριν ειπα οτι δεν θα ασχοληθω με την γεννα. Το μονο που θα ηθελα να μου πει καποιος ειναι αν πρεπει να κανω κατι ωστε να ειναι οκ το ψαρι. Επίσης δυστυχως αφου δειχνει το ενυδρειο οτι παει καλα μιας και ξεκινησαν γεννες καιρος να παρουμε αποφασεις. Ελεγα να κρατησω το μπανγκα, μιας και απο τυχη βρεθηκε στο ενυδρειο μου και ειπα απο τυχη μονο καλο θα ειναι αλλα βλεπω δεν παει αλλο...οπως και οι αυλονακαρα μεγαλωνουν και οποτε πρεπει να αρχισει το συμμαζεμα..

 

Πως θα τις ξεχωρισω τωρα που ακομη τα αρσενικα δεν εχουν πεταξει τα χρωματα τους?μπορει καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Και ειναι και αρσενικός. Κουφό!

Ακομη περιμενω να μου πεις τι τα εδινες στην αθηνα και εγιναν ετσι....ουτε νερο απο τον πηνειο να πινανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Γιαννη για αυτο και εγω πιο πριν ειπα οτι δεν θα ασχοληθω με την γεννα. Το μονο που θα ηθελα να μου πει καποιος ειναι αν πρεπει να κανω κατι ωστε να ειναι οκ το ψαρι. Επίσης δυστυχως αφου δειχνει το ενυδρειο οτι παει καλα μιας και ξεκινησαν γεννες καιρος να παρουμε αποφασεις. Ελεγα να κρατησω το μπανγκα, μιας και απο τυχη βρεθηκε στο ενυδρειο μου και ειπα απο τυχη μονο καλο θα ειναι αλλα βλεπω δεν παει αλλο...οπως και οι αυλονακαρα μεγαλωνουν και οποτε πρεπει να αρχισει το συμμαζεμα..

 

Πως θα τις ξεχωρισω τωρα που ακομη τα αρσενικα δεν εχουν πεταξει τα χρωματα τους?μπορει καποιος να μου πει?

Τα θηλυκα κρατανε τσαντα βρε.Χαχαχα.Δες συμπεριφορες.Δες καποιος καραμπινατος αρσενικος πως συμπεριφερετε οταν ειναι διπλα τους.Αν ειναι αρσενικα τα κυνηγαει εντονα κ τα δαγκωνει.Αν ειναι θηλυκα πιοτερο επιδυκνειεται πλαι τους παρα τους επιτιθετε.Περιμενε ομως καλου κακου να βγουν εντονοτερα τα χρωματα στα αρσενικα.

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό ότι το ζευγάρι που έδωσε τα μικρά σου το είχα για αρσενικά και τα 2, καλή τύχη να τα ξεχωρίσεις!

 

Η θηλυκιά μου είχε κανονικά χρώματα αρσενικού για μηνες και όταν μπουκώθηκε και δεν έτρωγε την είχα απλά για άρρωστο αρσενικό που δεν τρώει!

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα για την εβδομαδιαία αλλαγή..πρέπει να προσέξω κάτι τώρα που είναι μπουκωμένο το ψάρι?

Επίσης πόσο καιρό θα έχει τα αυγά στο στόμα της και όταν θα τα φτύσει που τα ρίχνει? στο τζάμι, στο χώμα ή σε πέτρα? που να ψάξω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στις ρουτίνες σου. Θα κάνεις την αλλαγή σου όπως πάντα. Συνήθως τα θηλυκά είναι μπουκωμένα για περίπου 20 μέρες. Όταν είναι έτοιμα να τα φτύσουν απομονώνονται από τα υπόλοιπα ψάρια του κοπαδιού και σκάβουν ελαφρά στην άμμο σε καμιά γωνία του ενυδρείου ή κοντά στις πέτρες ή κατω από αυτές. Όπου θεωρούν οτι είναι ασφαλές να αφήσουν τα μωρά. Τώρα, το αν θα δεις ψαράκια είναι μια άλλη κουβέντα. Κρύβονται σε πολύ μικρές σχιζμές στις πέτρες και όσα καταφέρουν να επιβιώσουν και δεν τα φάνε τα μεγαλύτερα ίσως αρχίσουν να σκάνε μύτη δειλά δειλά από τις κρυψώνες τους μετά από καμιά εβδομάδα περίπου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας και μεγάλωσαν σκέφτηκα να βγάλω τις πέτρες. Όπως τις σήκωσα είδα ένα μικρό ψαράκι από κάτω. Τι να του δώσω?

 

Επίσης τα αυλονάκαρα προτιμούν τα αυγά να τα αφήνουν πάνω στις πέτρες ή στην επαφή από τις πέτρες και την άμμο?Για να φτιάξω λίγο το set up ρωτάω.

 

Έχω δύο σκέψεις.

1η. Σκεφτόμουν να ρίξω διάσπαρτες πέτρες στο πάτο και να κάνω τον βυθό βραχώδες και να κάνω ένα βουναλάκι σε ένα σημείο με κατηφόρα.

 

2η. Να κάνω πάλι 2 χώρους και να μειωθεί η επιθετικότητά τους.

 

Υ.Γ. Δεν έχω πολλά ψάρια στο ενυδρείο πλέον

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου post έκανα έτσι το περιβάλλον και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τα ψάρια.

 

S1710012.JPG.c3e22c6c532221f3275b86a1ad0d08a9.JPG

 

S1710009.JPG.e84824cceea4b76fae396a27ac20ef0f.JPG

 

Επίσης ίσως φαίνεται καλύτερα από αυτό το video

 

https://www.youtube.com/watch?v=aLnFNW4468Y

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκα...βέβαια κατα τύχη μιας και δεν έχω ιδέα..

S1720002.JPG

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δέχτηκες φίλος!! Τα έβγαλες από το ενυδρείο?

 

Αν και τα aulonocara δεν είναι τόσο πετρόψαρα το στήσιμο σου μου αρέσει πάρα πολύ. Πρόσεξε μόνο οι πέτρες που δεν πατάνε στο τζάμι μην πέσουν από το σκάψιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά τα έχω σε γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο. Σχετικά με τα μικρά άνοιξα άλλο θέμα γιατί πιστεύω ότι δεν αφορά μόνο κιχλίδες μιας και οι απορίες μου είναι γενικές.

Για τις πέτρες το έχω και εγώ λίγο το άγχος αν και επειδή είναι μικρές δεν της βλέπω να σκάβουν πολύ, πιο πολύ τρώνε και φτύνουν την άμμο. Αλλά έχεις δίκιο αυτές που είναι πάνω σε άλλες θέλουν στήριγμα στις βάσεις τους

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ποια μερα της εγκυμοσυνης κανεις stripping?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο αργα,τοδο πιο καλα για τα ψαρακια,γιατι μεγαλωνουν πιο πολυ αλλα πιο δυσκολα για τη μανα.Πιστευω οτι στη φυση θα τα αφηνε κ θα τα μαζευε μολις αντιλαμβανοταν κατι επικυνδυνο.Εχω την αισθηση οτι στα ενυδρεια τα κρατουν περισσοτερες μερες στο στομα γιατι καταλαβαινουν οτι οι συνθηκες ειναι πολύ επικίνδυνες για τα μικρά τους και πιστεύω ότι ταλαιπωρούνται ποιο πολύ οι θηλυκές

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2018 at 11:46 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

16 με 18 εισαι γκουντ

16 με 18 που λες μετραω απο την μερα που την επω μπουκωμενη?

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2018 at 12:01 ΠΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Δεν υπαρχει λογος για ξενερωματα και αγχος.

Αν δεν κανω λαθος τα ψαρια αυτα ειναι mouthbrooders! Δηλαδη η μανα κραταει τα μωρα στο στομα μεχρι να μεγαλωσουν αρκετα ωστε να μπορουν να τραφουν μονα τους. 

Υπαρχει παντα η περιπτωση να δφαγωθουν ολα αλλα συνηθως καποιο την γλυτωνει.

Δοκιμασα αυτο που λεει το μελος @Sturm και ειχα την χαρα να δω μικρα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο...βεβαια δεν τα προσεχουν οι γονεις και δεν εχω ιδεα τι να τα ταιζω. Βεβαια για να ζουν τοσο καιρο θα βρισκουν υπολλειματα αλλα μπορω να τα βοηθησω καπως?

 

Θα ανεβασω βιντεο σε λιγο

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...