Jump to content

Πρώτη επαφή με κιχλίδες αφρικής


christos efthimiou

Recommended Posts

16 με 18 μερες απ τη μερα που μπουκωθηκε.Για να τα βοηθεισεις τριψε με τα δαχτυλα σου λιγη τροφη ωστε να μην "αξιζει" να ασχοληθουν τα μεγαλα κ να μενει για τα μικρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

16 με 18 μερες απ τη μερα που μπουκωθηκε.Για να τα βοηθεισεις τριψε με τα δαχτυλα σου λιγη τροφη ωστε να μην "αξιζει" να ασχοληθουν τα μεγαλα κ να μενει για τα μικρα.

Σε ευχαριστω πολυ. Το απογευμα εριξα και λιγη τροφη πουδρα που εχω για τα μικρα στην γεννηστρα. Θα ριξω παλι αυριο μην τρεχω με τα νιτρικα.

 

Ασχετο αλλα αν βαλω σαλιγκαρια και αντεξουν θα μου τρωνε την τροφη που περισσευει και θα μου κατεβαζουν τα νιτρικα ή οι δικες τους ακαθαρσιες θα μου τα ανεβαζουν?τι εχετε διαπιστωσει οτι συμβαινει συνηθως?

Link to comment
Share on other sites

Oτι θα τρωνε τα σαλιγκαρια θα τρωνε. Αλλα θα σου γεμισουν το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ριχνω βακτηρια μετα τις αλλαγες νερου θα μειωθουν τα νιτρικα? Το ενυδρειο τρεχει 9 μηνες περιπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε βοηθησουν τα βακτηρια σε αυτο.Οι αλλαγες ομψς θα βοηθησουν.Αν με μεγαλες αλλαγες δεν καταδερεις να τα ριξεις αρκετα τοτε ψαξε για κατι αλλο πχ καθαρισε τα φιλτρα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Μου φαινεται οτι τα παρακαθαριζω μιαςς και καθε βδομαδα το ανοιγω το φιλτρο. Μαλλον ταιζω πολυ λογω των μικρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι ταβακτηρια βοηθανε

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω ακομη ενα ειδος aulonacara. Αν βαλω 1 αρσενικο με 2 θηλυκα η διαφορα μεταξυ των θηλυκων θα ειναι ευδιακριτη ή θα ψαχνομαι?

 

Εχω τα stuartgrandi και λεω να βαλω red dragon.

 

Τα red dragon τα ειχε καποιος.στο ενυδρειο του να μου πει αν ειναι πραγματι red ή γινονται ψιλο albino. Εχει κανεις καμια φωτο πραγματικη απο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Δεν θα σε βοηθησουν τα βακτηρια σε αυτο.Οι αλλαγες ομψς θα βοηθησουν.Αν με μεγαλες αλλαγες δεν καταδερεις να τα ριξεις αρκετα τοτε ψαξε για κατι αλλο πχ καθαρισε τα φιλτρα σου.

Αν βαλω κανενα φυτο και την παλεψει θα βοηθησει λες καθολου ή ειναι πολυ λιγο 1-2 φυτα σε τοσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις καμιά βαλισνέρια. Γενικά νιτρικά τραβάει φουλ το κερατόφυλλο αλλά εγώ δεν θα έβαζα μόνο για αυτό το σκοπό. 

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, μεγαλύτερες αλλαγές θα βοηθήσουν και ρέγουλο στο τάισμα, αφού έχεις βγάλει και τα μωράκια τώρα ( για αυτά που παρέμειναν μέσα, μπορείς με σύριγγα να να αναμειγνυεις νερο και τροφη και να ριχνεις λιγο στη φωλια στοχευμενα για να φάνε και αυτά).

Τα βακτήρια για να βοηθάνε στην απομάκρυνση των νιτρικών πρέπει να κάνουν το τελευταίο στάδιο του κύκλου, την απονιτροποίηση, η οποία όμως δεν συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό στα ενυδρεία (εκτός αν προσθέσουμε - θεωρητικά πάντα - φίλτρο απονιτροποίησης). 

Οπότε καλύτερα μη ρίχνεις άλλα βακτήρια, το ενυδρείο σου στρωμενο είναι! Κάνε καμιά αλλαγή και ξαναμετράμε νιτρικά για να δούμε πως θα πάει :D 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω καταληξει οτι φυτα καλυτερα ειναι να μην μπαινουν σε ενυδρειο με αφρικανες.Και τα φυτα οπως και τα ψαρια εχουν απαιτησεις και αν δεν τους προσφερουμε αυτο που χρειαζονται ουτε θα βοηθησουν το νερο αλλα το αντιθετο.Αν αρχισουν να εχουν ελειψεις και να χαλανε θα το επιβαρυνουν.

Καποια φυτα μπορει να αντεξουν αλλα και παλι δεν θα εχουν το εντονο πρασινο χρωμα που επιθυμουμε αλλα και με την πρωτη ευκαιρια οι αλγες θα παρουν το πανω χερι,κατι το οποιο θεωρω πολυ φυσικο.

Οι αλγες βοηθουν στην ισοροποια του συστηματος (αν ξεπερασουμε το οπτικο θεμα) και κανουν τον κυκλο τους οπως και στην φυση.Δηλαδη με τον ερχομο της ανοιξης αναπτυσονται και με το περασμα του καλοκαιριου και αφου εχουν καταναλωσει οτιδηποτε υπαρχει στο συστημα,υποχωρουν.Ετσι εχω καταληξει να καθαριζω μονο τα τζαμια με ξυστρα (και οχι ολα) και να παρακολουθω τη φυση.

Επισης στο θεμα του φωτισμου θεωρω οτι ειναι απαραιτητο για τα ψαρια να εχουν επαρκη (σε διαρκεια) οπως και ο ηλιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια του @DeLk κάποιες φωτό:

 

IMG_2622.jpg.3f751b804436c9fde28fb16d695117f8.jpgIMG_2631.jpg.65485e0924dbb32ceac5e234ddc5405d.jpgIMG_2669.jpg.57c749ff590fae7f0c5bcf933cbff15d.jpgIMG_2662.jpg.35f71b42099fc3914f537621eeb0b454.jpg

                                        IMG_2661.jpg.f7e9641f8d27c13f0e20d8d6dd946717.jpg

 

                            τα μικρά άρχισαν τις πρώτες βολτίτσες

 

IMG_2626.jpg.d103bae4355fb9bd2bb8cf98ef1c5081.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με αφορμη την αναμονη των νεων ψαριων σκεφτηκα να αλλαξω την διακοσμηση. Οι προβληματισμοι μου ειναι οι εξης: το βαρος απο τις πετρες πρεπει να ειναι στα 50 κιλα. Θα εχω θεμα?.

Επιπλεον ταα ψαρακια θα ειναι γυρω στα 6με7 εκατοστα. Τωρα εχω παρα πολλες αλλα μικρες κρυψωνες. Θα χωρανε τωρα αλλα μελλοντικα δεν ξερω. Αν βαλω τις μεγαλες θα εχω μεγαλες αλλα λιγοτερες κρυψωνες. Τι λετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Και καποιες φωτο απο το πως το σκεφτομαι

 

IMG_20181215_145045.jpg.0a64b8a135bdd2b141ec69ba4c9a626c.jpgIMG_20181215_145032.jpg.8e9e5942dc97199dfa92740604b9ac16.jpgIMG_20181215_145027.jpg.bed809f381f9a105aa930255aa0106ac.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ δεν μου πολυγεμιζου το ματι οι πετρες. Δεν μου πολυαρεσουν. Συγγνωμη για την αρνητικοτητα!

Εγω θα εκανα το εξης: μεγαλες πετρες πισω κατα μηκος της πλατης οπως το χεις και μικροτερες μπροστα για σβησιμο και ελευθερος χωρος μπροστα για κολυμπι. Αλα οχι με αυτες τις πετρες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ήρθαν και τα δικά μου τα ψαράκια ένα βίντεο με τα melanochromis johanii και τα melanochromis dialeptos chikala. Το κερατόφυλλο και η πίστια είναι για να τραβήξουν λίγα νιτρικά τώρα που μπήκαν τα ψάρια στο σύστημα.

 

 

Τα Johanii τα είχα ξαναδει σε πετ σοπ..βέβαια ποτε δεν τα είχα. τα dialeptos chikala δεν τα ξέρω καν...οπότε ότι γνώσεις και απόψεις καλές θα ήταν...

@DeLk άντε έλα να τραβήξεις video της προκοπής.

 

Το αρσενικό chikala με έχει τρελάνει μακάρι να μπορούσα να το βγάλω καθαρά

 

 

 

Τελικα @Sturm δεν άλλαξα κάτι στο ενυδρείο.. περιμένω να δω προσαρμογή και αν δω ότι δεν φτάνουν οι κρυψώνες θα σκεφτώ τι θα κάνω.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πωωω φιλε μου αρεσει πολυ! Αλλα οντως μου φαινεται πως δεν εχεις κρυψωνες. Χρειαζεσαι μερικες μεγαλες ως ακρογωνιες λιθους για να δημιουργησεις σπηλιες. Εγω θα εβγαζα και μερικες απο μπροστα για να να ειναι καθαρο. Θεμα γουστου βεβαια.

Μονο αρσενικα εχεις; 

Το τζαμακι δεν το καθαριζουμε; ε; :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Πωωω φιλε μου αρεσει πολυ! Αλλα οντως μου φαινεται πως δεν εχεις κρυψωνες. Χρειαζεσαι μερικες μεγαλες ως ακρογωνιες λιθους για να δημιουργησεις σπηλιες. Εγω θα εβγαζα και μερικες απο μπροστα για να να ειναι καθαρο. Θεμα γουστου βεβαια.

Μονο αρσενικα εχεις; 

Το τζαμακι δεν το καθαριζουμε; ε; :hehe

Βαρεθηκα και δεν το καθαρισα αυτη τη φορα. Χαρεμια 1 προς 4 ειναι. Απλα δεν φαινονται καλα στο βιντεο. Στα johanii, λογικα για αυτο ρωτησα αν καποιος ξερει, τα 4 κιτρινα ειναι θηλυκα ενω το αλλο που ειναι μπλε και κιτρινιζει προς τα πισω (στο 1ο βιντεο αυτο που φαινεται πριν ξεκινησει) ειναι το αρσενικο λογικα. Στα chikala τα 4 που εχουν τις ριγες με το εκρου ει αι τα θηλυκα ενω το αλλο το απιστςυτο που το λατρεψα και.εχει διαφορες αποχρωσεις του μπλε και ιριδιζει πρεπει να ειναι το αρσενικο. Το σκ που θα εχω χρονο θα ψαξω περισσοτερο τα προφιλ τους.

 

 

Σχετικα με τις πετρες. Λες.οτι εχω λιγες κρυψωνες, γιατι προσεξες κατι στην συμπεριφορα τους ή απο το βιντεο οπως το ειδες? Υπαρχει καποιο κολπακι για να καταλαβω οτι τα ψαρακια μου θελουν και αλλες κρυψωνες?. Παντως 2η μερα τωρα ξεκινησαν τα σκαψιματα να φτιαξουν τους χωρους τους

Link to comment
Share on other sites

S1780005.JPG.4479383746228fe2375e3dd1d85bf3ec.JPGS1780004.JPG.740d295f709917a601d0372c7c5a5862.JPGθηλυκα dialeptos chikala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S1780012.JPG.677a52d5dc491e66b7625780095c638b.JPGS1780006.JPG.aaad9d420d0708062414c20fc1ffc77d.JPG       Θηλυκα johanii

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλως τα δεχτηκες!Φαντασου να παρουν κ χρωμματα ζευγαρωματος!!!Το ενυδρειο δειχνει βιοτοπικο malawi αλλα τα mbuna θελουν σπηλιες.Αντε φτιαξτο κ ξαναστειλε βιντεο να γουσταρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 20/12/2018 at 10:08 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Χρηστο καλως τα δεχτηκες!Φαντασου να παρουν κ χρωμματα ζευγαρωματος!!!Το ενυδρειο δειχνει βιοτοπικο malawi αλλα τα mbuna θελουν σπηλιες.Αντε φτιαξτο κ ξαναστειλε βιντεο να γουσταρουμε.

Το καταλαβα....ψαχνω πετρουλες και μολις βρω θα προχωρησω.

 

Δοκιμασα να βαλω ramshorn μηπως και καθαρισουν καμια αλγη, αλλα καποια μικρα φαγωθηκαν ολοκληρα καθως πηγαιναν προς το βυθο και τα υπολοιοα φαγωθηκαν στην συνεχεια. Αφορμη αυτου σκεφτηκα αντι να βαλω helena για να τα περιορισω και να γεμισω helena μπορω καθε τοσο να ριχνω μερικα στις κιχλιδες? Κατι σαν ψαρια που τρωνε σαλιγκαρια δλδ. Τι λετε? Στις κιχλιδες υπαρχει στην διατροφητους τα σαλιγκαρια?

Link to comment
Share on other sites

Κανα δυο βολτες με τον @DeLk και βρεθηκαν οι πετρουλες. αυριο απλωνουμε μπαλκονι να δουμε πως θα στηθουν και λογικα θα μπουν κιολας αλλιως απο δευτερα.

On 14/1/2019 at 5:10 ΜΜ, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δοκιμασα να βαλω ramshorn μηπως και καθαρισουν καμια αλγη, αλλα καποια μικρα φαγωθηκαν ολοκληρα καθως πηγαιναν προς το βυθο και τα υπολοιοα φαγωθηκαν στην συνεχεια. Αφορμη αυτου σκεφτηκα αντι να βαλω helena για να τα περιορισω και να γεμισω helena μπορω καθε τοσο να ριχνω μερικα στις κιχλιδες? Κατι σαν ψαρια που τρωνε σαλιγκαρια δλδ. Τι λετε? Στις κιχλιδες υπαρχει στην διατροφητους τα σαλιγκαρια?

Σχετικα με αυτο εχει κανεις καμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Αστο καλυτερα  μη σου παθουν κανα malawi  bloat...

Link to comment
Share on other sites

Ένα update άλλαξα τον διάκοσμο και σκέφτομαι να βάλω μερικές πέτρες ακόμη

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11111.thumb.jpg.2798c0629154d79f1bbf83c46d931dc6.jpg

 

Όπως βλέπετε σκέφτομαι να το σηκώσω και άλλο. Επίσης στα 2 άκρα σκέφτομαι να το γυρίσω προς το μπροστινό τζάμι, όπως επίσης και στην μέση να φέρω προς τα εμπρός κανένα μονοπατάκι από πέτρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...