Jump to content

Submarine1981 Cube 180 Lt


submarine1981

Recommended Posts

Εχω βάλει επιπλέων βραχο στο sump. 

 

Για το aquascape φοβάμαι να το ψηλώσω μην γινει κανενα ατυχημα. Ελπιζω να ψηλώσουν τα κοράλλια και να καλυφθεί το κενο.

 

Lionhead δεν νομίζω να εχεις θεμα. Μπορεις να σηκώσεις το κύπελο και να κάνει dry skimming.  Επίσης μην φοβάσαι το βάρος του. Είναι σχεδιασμενο για να είναι κρεμαστό. :)

Ευχαριστώ για την πρόταση...Να σε ρωτησω λίγο για τα διαμερίσματα του sump? Από ότι είδα τα έχεις χωρίς bubble trap. Έχεις θέμα με φυσαλίδες;

Για το σκίμερ το ξέρω ότι έχει σχεδιαστεί για κρεμαστό, αλλά συνήθως στο sumpακι βάζουμε λεπτοτερα γυαλιά...Προσωπικά θα το στηρίξω πάντως...Προς το παρόν αργά βήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρείο βρίσκεται στην ακόλουθη φάση που δείχνουν οι φώτος. Καμία νέα προσθήκη παρά μόνο λίγο ζωντανό βράχο που έβαλα στο sump. Ειμαι στα 12 κιλά περίπου στα 180 λτ η γυάλα και άλλα 70 με 60 το sump.

Να βάλω κιάλο βράχο?

Επίσης ενα πρόβλημα είναι τα φωσφορικά. Αυτή την στιγμή είναι στο 2 και ετοιμάζομαι για αλλαγή αντιφώσφορου.  Πραγματικά αυτά τα φωσφορικά με έχουν ταλεπορίσει πάρα πολυ και εχω κουραστεί με τους αντιφωσφόρους. 

Και εσείς με αντιφωσφορο παλεύετε για να ρίξετε τα φωσφορικα σας?  Να πώ οτι κάνω χρήση βακτηριδίων της Aquaforest και της Korallenzucht και σαν τροφή των βακτηριδίων βάζω βοτκα.

 

20160921_205528_zpswhpuypog.jpg

 

20160921_205517_zps0pdxakla.jpg

 

20160921_205522_zps4sftnnu2.jpg

 

20160921_205508_zpshuzsbakl.jpg

 

20160921_205535_zpsdbrngk1d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με Hanna.  

 

Νικο να τα βάλω στο sump  ετσι? γιατι πάνω δεν θελω να ειναι πήχτρα με βράχια.  

 

 

ROWAPHOS...... δεν το ξερω.....παντα dubla marin εβαζα. Αλλα αμα ειναι να δω αποτέλεσμα γιατι οχι. :) 

Link to comment
Share on other sites

Επανω για μενα ειναι αδειο εγω θα εβαζα ενα μαζεμενο νησι.Παρτον βαλτον σε ριακτορα και θα με θυμηθεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη όχι και τόσο. ταίζω μέρα παρα μέρα. Νομιζω νορμαλ ειναι.

 

Νικο σε φιλτρακι να μην το επιχειρήσω? επειδη έχω ήδη γιαυτο το λεω. 

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη όχι και τόσο. ταίζω μέρα παρα μέρα. Νομιζω νορμαλ ειναι.

 

Νικο σε φιλτρακι να μην το επιχειρήσω? επειδη έχω ήδη γιαυτο το λεω.

Δοκιμσε το φιλε θα κανει δουλεια απλα σε ριακτορα πχ phosban θα δουλευε ποιο καλα.
Link to comment
Share on other sites

Το rowaphos υπάρχει Ελλάδα;

Το φέρνει κάποιο μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

Το rowaphos υπάρχει Ελλάδα;

Το φέρνει κάποιο μαγαζί;

Ναι υπαρχει δες στα καταστηματα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω λιγο νεκρο βράχο. Να τον βάλω και αυτόν μέσα ? γυρο στα 3-4 κιλα ειναι. και συμπληρώνω με ζωντανό αλλα 3 και θα είμαι οκ πιστευω. 

 

Φοβάμαι μην ξεράσει ο νεκρός ΝΟ3/ΡΟ4 γιαυτο σας ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε μπραβο για το ενυδρειο σου επρεπε να το ειχες κανει εδω και καιρο.Σου ευχομαι να το δεις πιο τουμπανο απο το προηγουμενο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω λιγο νεκρο βράχο. Να τον βάλω και αυτόν μέσα ? γυρο στα 3-4 κιλα ειναι. και συμπληρώνω με ζωντανό αλλα 3 και θα είμαι οκ πιστευω. 

 

Φοβάμαι μην ξεράσει ο νεκρός ΝΟ3/ΡΟ4 γιαυτο σας ρωταω

Θα ξερασει,βαλε τον ζωντανο,5+ κιλα .

Link to comment
Share on other sites

Θα ξερασει,βαλε τον ζωντανο,5+ κιλα .

 

Συμφωνώ με το Νίκο Ευγένιε. Μόνο ζωντανό να βάλεις, είχα προσθέσει κι εγω παλιά και δεν είχα ιδιαίτερο θέμα. Ισως να σου "τσιμπήσει" λίγα νιτρικά στην αρχή αλλά σύντομα θα είσαι μια χαρά.

Πάντως χρειάζεται κι άλλο βράχο επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιος βραχος(νεκρος)που εχω σε τι μπορει να χρησιμευσει? Να τον βαλω με κυκλοφορια σε βαρελι για λιγο καιρο με βακτηρια να ζωντανεψει? Αλιως τι χρησιμοτητα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω νεκρό βράχο, να σου πω την αλήθεια δεν ξερω γιατι τον κρατάω..

Αν θέλεις να τον ζωντανέψεις μπορείς να κάνεις αυτο που λές αλλά θα πάρει πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευγενειε νομίζω κάτι με λίγο παραπάνω φαντασία !

Αυτό το λινκ είναι ψιλό νταμάρι για τα δικά μου γούστα !

Κάτι σε μπονσάι ίσως !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε παρε πλαστικες καβιλιες με βιδες και θα κανεις και πολυ ωραιο aquascape και δεν θα γινει νταμαρι να σου ανεβαζει νιτρικα ( εγω αυτο εκανα και σωθηκα)

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...