Jump to content

Submarine1981 Cube 180 Lt


submarine1981

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Όντως κάνει δουλειά ρε Νίκο? Και πόσο να είναι η διαφορά απόδωσης σε σχέση με αυτό που είμαι τώρα...? 

Τουλαχιστον 60% γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, αφού χρησιμοποιείς απ όσο ξέρω κάποια προιόντα της KZ, γιατι δεν δοκιμάζεις το biomate για τα φωσφορικά σου?

κανει πολύ καλή δουλειά ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε, αφού χρησιμοποιείς απ όσο ξέρω κάποια προιόντα της KZ, γιατι δεν δοκιμάζεις το biomate για τα φωσφορικά σου?
κανει πολύ καλή δουλειά [emoji6] 
 


αυτό ρίχνει τα φωσφορικά? υπάρχει κάτι για τα νιτρικά?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GIANNIS_61223 έγραψε:

 


αυτό ρίχνει τα φωσφορικά? υπάρχει κάτι για τα νιτρικά?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

κυρίως "καθαρίζει" τον βράχο και τα υπολείμματα στον αραγωνίτη. Κατεβάζει και φωσφορικά αλλα προυποθετει κι άλλα δεν είναι να αντικαταστήσεις τον αντιφόσφωρο απλά 

Link to comment
Share on other sites

Το ρίχνω ήδη το Biomate αλλά δεν έχω δεί ιδιαίτερη διαφορά σε κάτι.

 

Αλλά πρόσφατα ανακάλυψα το έξεις. 

Οταν φτιάχνω νερο αλλαγής, βάζω 50% απο θάλασσα(νερό που προέρχεται απο γεώτρηση κοντά στην θάλασσα και η αλατότητα ειναι 1026) και 50% νερό όσμωσης με αλάτι.  Έκανα μέτρηση στο νερό της γεώτρησης και βρήκα φωσφορικά 0,1.  Θα κάνω και μέτρηση στο νερό της όσμωσης να δώ τι γίνεται.  Μάλλων τόσο καιρό έβαζα φωσφορικά με τις αλλαγές μου χωρίς να το θέλω. (Ίσως το αμέλησα κιόλας λιγάκι επείδη βαριόμουνα να μετρήσω το νερό της γεώτρησης). 

 

Ενδεχομένως το νερό που προέρχεται απο γεώτρηση να μην είναι 100% θάλασσα και να περιέχει και ύδατα απο κοντινά χωράφια τα οποία στραγγίζουν στον υδροφόρο ορίζοντα στο υπέδαφος, που λογικά θα περιέχουν λιπάσματα και γιατί όχι και φυτοφάρμακα. Σε μέτρηση νιτρικών με Salifert εντόπισα ΝΟ3 κοντά στο 10 με 15, αλλά επειδή χρησιμοποιώ βοτκα δεν έδωσα σημασία , μιάς και είμαι σχεδόν στο 0.

 

Θα παρακολουθήσω πως θα πάει και θα δω πως θα το χειριστώ.    Πάντως θα ήθελα να αποφύγω τον ριάκτορα, ποιό πολύ γιατι δεν θέλω να έχω πολλά πράγματα στο Sump.

Link to comment
Share on other sites

0,1 το άτιμο ούτε λαχείο να κέρδιζες βρε φίλε..

Κανονικότατο σαμποτάρισμα..

Ευτυχώς που βρήκες την πηγή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Μια ανανέωση φωτογραφικού υλικού.  Γενικά αργώ να κάνω ενημέρωση, και λόγο του οτι είμαι στο τρέξιμο το τελευταίο διάστημα, δεν ασχολούμε και πολύ με το θέμα "ενυδρεία μελών " :( 

 Οι τιμες μου ειναι :

ΡΗ:8,1 (ηλεκτρονικό οργανο)

ΝΟ3:0,2(salifert)

ΚΗ:6,7(salifert)

Ca:440(salifert)

Mg:1200(salifert)

PO4:0.06 (Hanna)

 

Το τρέχω με το deltec mce 600 , και αντιφώσφορο + λιγο ανθρακα σε κάλτσα μέσα σε εσωτερικό φιλτράκι.

 

Αλατότητα στα 1025 και χρήση βότκας.

Βακτήρια βάζω ανα 15 μέρες (special blend) και αλλαγές νερού 1 φορά το μήνα το 40% του συνολικού όγκου.  

Χρησιμοποιώ επίσης αμινοξέα της Korallen Zucht , ιωδιούχο κάλιο Korallen Zucht , Sponge power korallen zucht , σίδηρο (Eisen) korallen zucht και τελος coral vitalizer korallen zucht. 

 

Και μερικές φώτος απο τα αποτελέσματα χρήσης των παραπάνω ενεργειών-ρουτινών που κάνω. :)

 

 

20170429_195804.jpg

20170429_195823.jpg

20170429_195836.jpg

20170429_195902.jpg

20170522_174148.jpg

20170522_174206.jpg

20170522_174215.jpg

20170522_174229.jpg

20170522_174235.jpg

20170522_174241.jpg

20170522_174307.jpg

20170522_174329.jpg

20170429_195815.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφο κ μου αρεσει πολυ το αριστερά νησάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο,καθαρό και μου αρέσει ο ¨πεινασμένος¨ yellow..έτσι κάνει και δουλειά με άλγες να υποθέσω έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο είναι. Να το χαίρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλά σας λογια. :)

@Skoti  είσαι γάτος. Όντως ειναι πεινασμένος,αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο ψαρι για τις αλγες. Παλαιότερα ειχα παλι yellow και εκανε τρομερη δουλεια. Αυτος....μάλλων ειναι καλοφαγάς :)  Γενικα εχω αρχίσει να τον ταίζω ποιο εντατικα να καρδαμώσει λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι θα προσπαθήσω να διατηρήσω το yellow που πήρα και βλέπω οτί κάνει και καλή δουλειά μαζί με τα σαλιγκαράκια που έχω στις άλγες..Πεινασμένος εννοώ μέσα σε εισαγωγικά έτσι μην παρεξηγηθούμε κιόλας :) . Θεωρώ οτί περισσότερο καλό τους κάνει να τρώνε λιγότερο και ποιοτικότερα και λόγω συνθηκών νερού που δεν επιβαρύνεται αλλά και λόγω υγιεινής διατροφής καθώς αναγκάζονται να τρέφονται και με στοιχεία που περιέχουν οι άλγες που δεν μπορούν να αντικατασταθούν από τις έτοιμες τροφές..

Υ.Γ. Ο μανδαρίνος πρέπει να είναι άρχοντας εκεί μέσα ε?  χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O μανδαρίνος ειναι άρχοντας και καλόβολος. Τρώει τα πάντα (κατεψυγμένη Mysis, artemia) και νομίζω οτι τρωει και πέλετς. Βασικα δεν ασχολούμε και πολύ με το τι τρωει. Παρα μόνο τον χαζεύω που κολυμπάει.    

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μια χαρα σε βρισκω ομως χρωμα δεν εχεις απο νιτρικα-φωσφωρικα πως εισαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ευγένιε !

Η εμπειρία καλύπτει την έλλειψη χρόνου !

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Φιλαρακι μια χαρα σε βρισκω ομως χρωμα δεν εχεις απο νιτρικα-φωσφωρικα πως εισαι?

Να σαι καλα Νικο. 

 

Οι τιμες μου ειναι :

ΡΗ:8,1 (ηλεκτρονικό οργανο)

ΝΟ3:0,2(salifert)

ΚΗ:6,7(salifert)

Ca:440(salifert)

Mg:1200(salifert)

PO4:0.06 (Hanna)

 

Μηπως ειναι λογο LED? 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα χρωματα εχεις …………. απλα τα sps ειναι στρεσαρισμενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Να σαι καλα Νικο. 

 

Οι τιμες μου ειναι :

ΡΗ:8,1 (ηλεκτρονικό οργανο)

ΝΟ3:0,2(salifert)

ΚΗ:6,7(salifert)

Ca:440(salifert)

Mg:1200(salifert)

PO4:0.06 (Hanna)

 

Μηπως ειναι λογο LED? 

Ίσως όμως εγώ θα πείραζα λίγο τις τιμές.Επισεις θα πρόσθετα αμινοξέα και θα κατέβαζε λίγο τα φωσφωρικα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω στην αρχη στην πρώτη φώτο Νικο. Μαλλων δεν το πρόσεξες. Μισο να κανω copy pase. 

 

Το τρέχω με το deltec mce 600 , και αντιφώσφορο + λιγο ανθρακα σε κάλτσα μέσα σε εσωτερικό φιλτράκι.

 

Αλατότητα στα 1025 και χρήση βότκας.

Βακτήρια βάζω ανα 15 μέρες (special blend) και αλλαγές νερού 1 φορά το μήνα το 40% του συνολικού όγκου.  

Χρησιμοποιώ επίσης αμινοξέα της Korallen Zucht , ιωδιούχο κάλιο Korallen Zucht , Sponge power korallen zucht , σίδηρο (Eisen) korallen zucht και τελος coral vitalizer korallen zucht. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΡΟ4 πόσο να κατέβω?  Θα πρέπει λογικά να πάρω reactor για να τα κατεβάσω τόσο χαμηλα... ε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Γράφω στην αρχη στην πρώτη φώτο Νικο. Μαλλων δεν το πρόσεξες. Μισο να κανω copy pase. 

 

Το τρέχω με το deltec mce 600 , και αντιφώσφορο + λιγο ανθρακα σε κάλτσα μέσα σε εσωτερικό φιλτράκι.

 

Αλατότητα στα 1025 και χρήση βότκας.

Βακτήρια βάζω ανα 15 μέρες (special blend) και αλλαγές νερού 1 φορά το μήνα το 40% του συνολικού όγκου.  

Χρησιμοποιώ επίσης αμινοξέα της Korallen Zucht , ιωδιούχο κάλιο Korallen Zucht , Sponge power korallen zucht , σίδηρο (Eisen) korallen zucht και τελος coral vitalizer korallen zucht. 

 

Μισό το πρόσεξα εδώ θα γίνει η εξής παρεμβολή βγάζεις τον άνθρακα και προσθέτεις αντιφωσφωρο τον ο ποιο συνολικά αλλάζεις ποιο σύντομα.Καλιο μετράς?.Σιδηρο γιατι;μετρας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...