Jump to content

Submarine1981 Cube 180 Lt


submarine1981

Recommended Posts

 Κατάλαβα... (απλα λογο οικονομίας δεν τον αλλάζω :(  ο αντιφώσφορος τρεχει 2 μηνες μέσα στο φιλτρακι. Απλα πλένω την κάλτσα του για να ανοιξουν οι πόροι και τον ξανατοποθετώ) 

 

Για το Κάλιο και Σίδηρο, απλά τον βάζω σύμφωνα με τις οδηγίες της Korallen.  Οχι δεν μετράω.  Απλα θελω να πιστεώ οτι κάνω καλό που τα βάζω.. και συμφωνα που είναι Full stock σε κοράλλια, φαντάζομαι οτι θα το καταναλώνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ευγένιε πολυ μ αρεσει το ενυδρειο σου :) 

οσο αφορά τα χρώματα γνώμη μου ειναι οτι μονη βελτίωση που θες ειναι το φως.

τις τιμες τις βλεπω μια χαρά. 

Αντιφοσφωρο γιατι βάζεις αφού τρέχεις βότκα με special blend? 

Κάλιο αν και μετράω εχω προσθέσει ελάχιστες φορες. Η korallen μιας και χρησιμοποιείς τα μπουκαλάκια της λεει να εμπιστεύεσαι περισσότερο αυτο που βλεπεις. Ένδειξη για κάλιο ειναι οι κόκκινες plate Monti που σε χαμηλές τιμες "ξεθωριάζει" ή οι μαζεμένοι πολύποδες σε στιλοπορες. Το σίδηρο ειναι κυρίως για το πράσινο χρωμα. Ένδειξη υπερδοσολογιας ειναι να γυρίσει μια κίτρινη άκρο σε πράσινο και φυσικά η έξαρση αλγες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο βάζω αντιφώσφορο γιατι αν δεν βάλω μου τσιμπάει φωσφορικά. Μπορεί να μου φτάσει δηλαδη και 0,1.  Και δεν θέλω να κόβω ταίσματα κλπ. Τον Yellow(που του εχω και αδυναμία)  θελω να τον βλέπω χαρούμενο με γεμάτη φουσκωτή κοιλίτσα :P 

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσικό να ανεβάσει ρε συ μεχρι να επαναφέρει ισορροπία. 

Αλλα μαλλον θα χρειαστεί να πεινάσει ο yellow οποτε ... :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pan_Oz, και φυσικά και οι υπόλοιποι....

 

όταν λες βελτίωση στο φως τι έννοεις?

Είμαι με Led, και έχω δώσει έμφαση στο μπλέ φάσμα. Τι άλλο θα έκανες εσυ?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

θα άλλαζα φωτιστικό φίλε ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Παιδια ξερω ειμαι απαραδεκτος. Τωρα ειδα οτι μου ειχατε γραψει εδω. Απλα τον τελευταιο καιρο τρεχω με την δουλεια και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο.

Και να μην σας κρυψω οτι λογω κοστους, πολλες φορες μου παιρναει η ιδεα να το σταματήσω.

Προς το παρων το κραταω με δυσκολια...και θα κοιταξω σημερα να ανεβασω φωτος να το δειτε. Αν και τρεχει στον αυτοματο..δεν παει και ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα ειχα δοκιμάσει να κάνω με σκουπα βυθού τον αραγωνίτη, και τον καθάρισα. Απο τότε παρατήρησα απο ενω ήμουν απο ΡΟ4 στο 0,01 (Hanna) , ανέβηκαν στο 0,06, και ξεκινησε να μου βγαίνει δειλά δειλά μια τριχοειδής άλγη. Πιστεύω μόλις ρίξω τα ΡΟ4 θα εξαφανιστεί. 

Οι μετρήσεις μου ειναι

ΡΗ:7,9

ΝΟ3:0,1

ΚΗ:6,1

Ca:400

Mg:1200

PO4:0.04

SG:1026

Θερμοκρασία 25,5

 

Χρησιμοποιώ την βότκα όπως κάνω χρόνια πλέων, και απο ζουμιά βάζω της Korallen Zucht τα αμινοξεα, το ιωδιούχο κάλιο, και τον σίδηρο.   Σχεδόν καθημερινά ταίζω τα κοράλλια με tropic marine zooton. Και μια φορά την εβδομάδα με κατεψυγμένο Micro plankton, και mysis.  

20171221_183416.jpg

20180108_162247.jpg

20180108_162306.jpg

20180108_162313.jpg

20180108_162355.jpg

20180108_162428.jpg

20180108_162451.jpg

20180108_162512.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά φίλε μου. Πραγματικά υπέροχο το ενυδρείο και πάει τρένο στον αυτόματο! Το μωβ ψαράκι είναι το Gramma melacara? Πανέμορφο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευγενιε ασε τα παρατάω κλπ.Κρατα.Τωρα το kh ανεβασε σίγουρα και λίγο το μαγνήσιο και είσαι οκ.Οταν ταΐζεις κλείνεις το σκιμερ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ ναι το τσίμπησα λιγο στην δοσομετρική. Για το Mg θα δω πως θα το κανω, γιατι χρησιμοποιω το Ca και το Mg της aquaforest που πανε μαζι, και υποτιθεται οτι κρατάνε μια ισορροπία. 

 

Ποτέ δεν το κλείνω Νίκο.

Μονο όταν βάζω βακτήρια το κλείνω για 1-2 μέρες το πολύ.  Το μονο που κλείνω ειναι η κυκλοφορία όταν κάνω Target με mysis, για να φάει η Lobophyllia, Caulastrea, Euphyllia και μια Tube anemone.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Το ΚΗ ναι το τσίμπησα λιγο στην δοσομετρική. Για το Mg θα δω πως θα το κανω, γιατι χρησιμοποιω το Ca και το Mg της aquaforest που πανε μαζι, και υποτιθεται οτι κρατάνε μια ισορροπία. 

 

Ποτέ δεν το κλείνω Νίκο.

Μονο όταν βάζω βακτήρια το κλείνω για 1-2 μέρες το πολύ.  Το μονο που κλείνω ειναι η κυκλοφορία όταν κάνω Target με mysis, για να φάει η Lobophyllia, Caulastrea, Euphyllia και μια Tube anemone.  

Παλιότερα που είχα κάνει μια ερώτηση για  το μαγνήσιο στην aquaforest μου απάντησαν ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ και μόνο του. Επίσης μου είπαν ότι μπορώ να κάνω και πιο δυνατό το διάλυμα του μαγνησίου, αν το θέμα είναι να ανέβει μόνο το μαγνήσιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Οπότε αρχικά θα βάλω περισσότερα γρ Mg όταν θα φτιάξω το διάλυμα, και ελπίζω να ανέβει.  Αλλιώς με βλέπω να φτιάχνω κανένα πυκνό διάλυμα και να το ρίχνω καθημερινά μόνος μου μέχρι να ανέβει.  (Η δοσομετρική μου έχει 3 αντλίες :(  1 για την βοτκα, 2 για ΚΗ και 3 για το Ca ) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, submarine1981 said:

Μάλιστα. Οπότε αρχικά θα βάλω περισσότερα γρ Mg όταν θα φτιάξω το διάλυμα, και ελπίζω να ανέβει.  Αλλιώς με βλέπω να φτιάχνω κανένα πυκνό διάλυμα και να το ρίχνω καθημερινά μόνος μου μέχρι να ανέβει.  (Η δοσομετρική μου έχει 3 αντλίες :(  1 για την βοτκα, 2 για ΚΗ και 3 για το Ca ) 

 

 

δηλαδη βοτκα τους ανοιγεις μπουκαλι καθε φορα? χαχα

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μάλιστα. Οπότε αρχικά θα βάλω περισσότερα γρ Mg όταν θα φτιάξω το διάλυμα, και ελπίζω να ανέβει.  Αλλιώς με βλέπω να φτιάχνω κανένα πυκνό διάλυμα και να το ρίχνω καθημερινά μόνος μου μέχρι να ανέβει.  (Η δοσομετρική μου έχει 3 αντλίες :(  1 για την βοτκα, 2 για ΚΗ και 3 για το Ca ) 

 

 

Ναι αλλά πόσο πιο πυκνό δεν ξέρω να σου πω, αφού τελικά ποτέ δεν πρόλαβα να το πάρω το συγκεκριμένο μαγνήσιο επειδή το γύρισα σε fishonly.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Ναι αλλά πόσο πιο πυκνό δεν ξέρω να σου πω, αφού τελικά ποτέ δεν πρόλαβα να το πάρω το συγκεκριμένο μαγνήσιο επειδή το γύρισα σε fishonly.

Επισεις οσο ποιο πυκνο το κανεις τοσο πιο πολυ ιζημα θα εχει διοτι το υγρο εχει συγκεκριμενη ποσοτητα που μπορει να διαλυθει στα γραμμαρια αυτα μετα γινετε κορεσμενοΑρα αυξησε την ποσοτητα που θα πεσει μεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα μου ανέβει και το ασβέστιο μαζί @niknik 

 

Αν και με 400 ασβέστιο...με παίρνει πιστεύω να το παώ 450 πχ.[

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρεε Ευγενιε και περιμέναμε τόσο καιρό!! 

Μια χαρά σε βλέπω

Τις μετρήσεις φτιάξε και όλα μια χαρά

 

Για ποιον λόγο ταΐζεις σχεδόν καθημερινά τα κοραλια;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...