Jump to content

Δοσολογία - Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ποια δοσολογία μπορώ να ακολουθήσω σχετικά με τα μπουκάλια της Seachem τα οποία και διαθέτω σχεδόν όλη τη σειρά στο ενυδρείο μου γιατί μπήκα στη διαδικασία να κάνω rescape και απο χαλίκι το γύρισα σε χαλαζιακή άμμο 0.5-1.0mm Δισκάδικο και τα φυτά που έχω βάλει είναι easy και απο τις 4 λάμπες ανάβω πλέον τις 2 πίσω.

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: Rio 300lt, λειτουργεί 2 χρόνια
- Φωτισμός: 2x54 watt Juwel Day με 8ωρη φωτοπερίοδο
- Βυθός και Υπόστρωμα:  χαλαζιακό χαλίκι 0,5-1,0mm
- Διοξείδιο του Άνθρακα:  CO2  ( Μπουκάλα )
- Οξυγόνο: Ανατάραξη επιφάνειας: μέτρια εώς λίγο ( λόγο co2 ) 
- Φίλτρανση: υαλοβάμβακας, Μπλε Σφουγγάρι eheim, Eheim BIOMech PRO , Eheim Substrat PRO, Ελαφρόπετρα

- Φίλτρα: 2x Eheim 2075
Φυτά: 1 anubia, cabomba caroliniana, Hygrophila Siamensis, Valisnaria Asiatica, Ceratopteris Thalictroides, Microsorum pteropus 
- Ψάρια: 6 Δίσκοι,10 Πενγκουήνους, 5 Cardinal tetra, 10 Corydoras Sterbai
- Ρουτίνες: αλλαγές 80 λίτρα την εβδομάδα, τάισμα 2 φορές την ημέρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,5
- KH: 3
- GH: 5
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0:
- ΝΟ3: 20-30 πριν την εβδομαδιαία αλλαγή. Ωστόσο σήμερα μέτρησα γύρω στο 30
- PO4: 0
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: 28

Έγινε επεξεργασία - SiReX
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν και τα φυτα δεν ειναι η ειδικοτητα μου δεν βλεπω φυτα που να χρειαζονται διοξειδιο....

Αφου ομως υπαρχει και εχεις μπει σε αυτη την διαδικασια και αγορασες ολη την σειρα της seachem η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις τις προτεινομενες δοσολογιες στον μικροτερο βαθμο...

Δηλαδη να ριχνεις μια φορα την βδομαδα την λιπανση που προτεινει η εταιρεια (αν και παλι μου μοιαζει υπερβολικη)..

Φυσαλιδες ποσες ριχνεις το λεπτο?Παιζει και αυτο το ρολο του και χρειαζεται λιγο πειραματισμο νομιζω>>...

Εννοειται οτι την πρωτη μερα θα ριχνεις νιτρικα και καλιο και φωσφορικα και την επομενη τα υπολοιπα...

Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να εβλεπες απο ελειψεις τι χρειαζεσαι και να εριχνες...

Παμε τωρα στα υπολοιπα που το κατεχω καπως....

Οι δισκοι δεν χρειαζεται να συγκατοικουν με πιγκουινακια και καρδιναλιους και θα καταλαβεις το γιατι οταν τα αποκτησεις μωρα στο ενυδρειο....

Τα νιτρικα σου ειναι φυσιολογικο να ανεβαινουν μιας και εκανες αλλαγη βυθου..

Ειναι φυσικο επακολουθο της αλλαγης βυθου...

Οπως επισης και η ανατομικη αλγη καποια στιγμη....

Αν τις προηγουμενες μερες μετραγες και αμμωνια και νιτρωδη ισως να τα εβρισκες και αυτα ανεβασμενα....

Αν παντα μετραγες νιτρικα παει να πει οτι κατι δεν κυλουσε σωστα με το ενυδρειο σου(μιας και ουτε ταισματα κανεις πολλα ουτε τεραστια υχθιοφορτωση εχεις) γιατι εγω μετραω σχεδον μηδενικα με 4απλασια ταισματα και 5 απλασια ιχθυοφορτωση στα 2 πλασια λιτρα...

Επειδη ομως καποτε ημουν και σε αυτα τα λιτρα με διπλασια ταισματα και υχθιοφορτωση πιστευω οτι μαλλον δεν αφηνεις το ενυδρειο να ωριμασει η κατι δεν παει καλα στις ρουτινες του..

Ενας τροπος για να πεφτουν τα νιτρικα σου ειναι να κανεις μεγαλυτερες αλλαγες γιατι αλλαγες τις ταξης του 25% που κανεις μαλλον δεν ειναι αρκετες και να προσθεσεις φυτα πιο νιτροφαγα...

Αναταραξη επιφανειας να εχεις αν γινεται οσο περισοτερη γινεται αν δεν ειναι στο φιλτρο συνδεμενος ο διαχυτηρας...

Κατα τα αλλα εχεις φιλτραρες ομορφα στημενες και η κινηση να πας σε αμμο θα κανει τα ψαρια-δισκους να νιωσουν καλυτερα.....

Απλα εγω δεν συμφωνω σε φυτεμενο ενυδρειο και διοξειδια να μπαινουν δισκοι...

Νομιζω οτι το ενα βαζει τρικλοποδια στο αλλο.....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ενα bubble/sec εχω co2 κ αυτο ισα ισα γ να εχω κ να παιρνουν κ τα φυτα μιασ κ ειναι easy.τωρα οσο αναφορα τα νιτρικσ ειχα παντα εκει γυρω κ λιγο παραπανω μαλλον για τον λογο της αλλαγης που εκανα γυρω στο 25% που ειπες.παραπανω δεν μπορω ν κανω για τον λογο το οτι δεν εχω μεγαλο βαρελι.αν σπασω τη δοσολογια στα μλουκαλια δια 5 μερες ειναι καλυτερα απο το να το ριχνω ολο για ολη τη βδομαδα; σιδηρο ν ριχνω καθολου; οσο για τα φωσφορικα ειναι τα μονα που δεν εχω γτ μου ειχαν πει οτι αυτα εινσι σχεδον που δημιουργουν την αλγη..δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Ενα bubble/sec εχω co2 κ αυτο ισα ισα γ να εχω κ να παιρνουν κ τα φυτα μιασ κ ειναι easy.τωρα οσο αναφορα τα νιτρικσ ειχα παντα εκει γυρω κ λιγο παραπανω μαλλον για τον λογο της αλλαγης που εκανα γυρω στο 25% που ειπες.παραπανω δεν μπορω ν κανω για τον λογο το οτι δεν εχω μεγαλο βαρελι.αν σπασω τη δοσολογια στα μλουκαλια δια 5 μερες ειναι καλυτερα απο το να το ριχνω ολο για ολη τη βδομαδα; σιδηρο ν ριχνω καθολου; οσο για τα φωσφορικα ειναι τα μονα που δεν εχω γτ μου ειχαν πει οτι αυτα εινσι σχεδον που δημιουργουν την αλγη..δεν ξερω

Αφου θα κανεις πληρη λιπανση καντο σωστα κατα την γνωμη μου..

Οποτε ακομα και αν δεν εχεις κοκκινα φυτα δεν παει να πει οτι δεν χρειαζετσι ο σιδηρος...

Ουτε επειδη μπορει αν η λιπανση με φωσφορο(οταν δεν ειναι σταθερη και στις σωστες δοσολογιες) δημιουργει αλγες οτι δεν θα ριχνεις...

Αν και σου ξαναλεω οτι τα φυτα δεν ειναι κατι που το γνωριζω πολυ καλα....

Αν καταφερεις και φτιαξεις προγραματακι που να σπας την δοσολογια και βεβαια θα ειναι καλυτερα....

Ειναι σαν να τρως μια φορα την βδομαδα ολο το φαι της βδομαδας αντι να τρως καθε μερα...

Παρε μεγαλυτερο βαρελι...

Θα χρειαστεις καποια στιγμη περισοτερο νερο και δεν θα εχεις..

Αρχικα ομως προσπαθησε με φυτα νιτροφαγα...

Το κακο ειναι επισης οτι με αυτα τα νιτρικα δεν χρειαζεται να πετας εξτρα...

Οποτε θα πρεπει να προσαρμοσεις και το προγραμα της λιπανσης σου αναλογα....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω τη φυτικά μάζα του ενυδρείου σου,η δοσολογία της seachem  αναφέρετε σε full planted ενυδρεία και είναι αυτή http://www.seachem.com/downloads/charts/Plant-Dose-Chart.pdf

Αφού υπάρχει μπουκάλα co2 εννοείτε ότι δεν χρησιμοποιείς excel.

Επίσης μιας και λόγω των ψαριών σου υπάρχουν νιτρικά και φωσφορικά δεν χρειάζεται να προσθέτεις έξτρα. Βέβαια οι μετρήσεις θα στο επιβεβαιώνουν, μέχρι να βρεις την δική σου ρουτίνα. Σίδηρο και έφ όσον δεν σε καλύπτει το γενικό και δεις κιτρινίσματα μπορείς να προσθέτεις στο ένα τρίτο της δόσης αρχικά.

Φυτά όπως η corymbosa siamensis τραβάει αρκετά νιτρικά, και το microsorum  θέλει το κάλιο. Είναι και από τα φυτά αντιλαμβάνεται γρήγορα την έλλειψή του. Οι μόνιμα υψηλές θερμοκρασίες 28 βαθμοί για τους δίσκους σου θα είναι ένα θέμα για τα φυτά σου.

Και κάτι μη σχετικό με το ερώτημα σου, νομίζω πως θα έπρεπε οι δίσκοι σου να ταίζονται περισσότερες φορές από δύο. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τους ταιζα 4-5 φορεσ αλλα επειδη ειχα βγάλει αλγες δεν ήξερα τι μπορει να φταίει και το μυαλο μου πήγε κατευθείαν στο ταιζμα...δλδ για να καταλαβω, να ριχνω και καλιο και seachem trace και γενικο και σιδηρο ? γιατι το γενικο εχει και σιδηρο μέσα γιαυτό

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να τάιζεις ταα ψάρια  όπως πριν, και να μην σκέφτεσαι τις άλγες. Ίσως βέβαια χρειάζεται να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού, πράγμα που θα σου φανεί πολύ χρήσιμο και στην υγεία των ψαριών, αλλά και στην ανάπτυξη των φυτών.

 

Όσον αφορά τη λίπανση τώρα:  Το trace συμπληρώνει τα απαιτούμενα ιχνοστοιχεία, και κάνει την λίπανση πλήρη.

Το κάλιο (pottasium) είναι ένα σημαντικό μάκροστοιχειο, απαραίτητο για την σωστή ανάπτυξη των φυτών.

Άρα και τα δύο είναι απαραίτητα για τα φυτά μας.

Αν το ενυδρείο σου είναι πυκνοφυτεμένο μπορείς να πας σύμφωνα με τη δοσολογία της εταιρείας.

Εάν όχι ξεκίνα με το ένα τρίτο της αναγραφόμενης δόσης.

 

Τέλος όσον αφορά το σίδηρο εάν τα φυτά σου δεν έχουν σημάδια ελλείψεων, για αρχή μην προσθέτεις.

Εάν στην πορεία δεις ότι προκύψει θέμα ξεκινάς να προσθέτεις ξεχωριστά και αυτό το μίκροστοιχειο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...