Jump to content

Blue Tang με ick


Recommended Posts

Λευτέρη χωρίς να θέλω να στο χαλάσω ( φυσικά με βρίσκει σύμφωνο η απόφαση σου για θεραπεία ) αλλα μήπως το ψάρι είναι πολυ μεγάλο για τα λίτρα σου ;;;

Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που στρεσαριστηκε !

Και είναι διαφορετικό να μεγαλώσει ενα ζώο σε συγκεκριμένο χώρο και αλλιώς να το βάλεις στα 5 του χρόνια !

Διονύση μέχρι και τα 5 του χρόνια πριν το πάρω δηλαδή τυρανιόταν σε 125 λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

5 χρονών τανγκ σε 250λτρ νερό ειναι λίγο στριμωγμένο το θεμα, ειδικοτερα με αυτο το υπερκινητικό ψαρι. Εαν υπάρχει και καποιο αλλο μεγάλο ψάρι μεσα ειναι ακόμα πιο δύσκολα τα πραγματα.

Επίσης το ικ πάει και στα υπόλοιπα ψάρια, όποτε η καραντίνα δεν ξερω κατα πόσο ενδυκνειται μετα απο 5 μερες που το ειδες. Θα πρέπει να σκεφτείς και πως θα το πιάσεις για να μην στρεσαρεις και τα υπόλοιπα, να μην μετακινήσεις βράχια κλπ κλπ

 

Αυτη ειναι η 2η φορα που περνάω ικ, και το επαθα βάζοντας ενα blue tang yellow belly στα 500λτρ νερού (το πάθος του γιου μου). Παρ'ολο που το ψάρι ηταν στρωμένο και Large, παρ'ολο που του εκανα προσαρμογή, παρ'ολο που εκλεισα φωτα δυστυχώς το πλακωσε το vlamingi και το moorish idol και το στρεσαραν. Μεσα εχω κοραλια SPS και LPS τα οποια τα εχω βγαλει.

 

Αυτη την στιγμή κανω θεραπεία σε ολα τα ψάρια. έχω θερμοκρασία 28+ βαθμους, αλατοτητα στο 1023 (γιατι ισως ξαναβάλω τα κοράλλια μέσα εαν δεν παν καλα τα πράγματα με την καραντίνα τουσ) , με καθημερινή δόση herbtana microbelift, ταΐσματα 2 φορες την ημερα (κλειστο σκιμερ) ) εκ των οποίων 1 φορα βιταμινες.

Την πρώτη φορα που πέρασα ικ παλι με herbtana εκανα θεραπεια και δουλεψε αλλα οχι σε 10 ημερες. Η θεραπεια κρατησε 16-17 ημερες.

Και αυτη την φορα παλι 15-16 μερες βλεπω να κραταει.

 

Τωρα ειμαι στην Πεμπτη μέρα με herbtana. Τα πράγματα τουλάχιστον δείχνουν να είναι στάσιμα. Δεν εχω χασει ψαρι και τα στιγματα στο vlamingi, στο moorish, και στο blue tang δεν αυξάνονται και ολα κολυμπανε και τρωνε καλα.

Σκόρδα και ματζουνια δεν τα πιστεύω και δεν βαζω. 

Καλα ταΐσματα με βιταμίνες (συγκρατημένα βεβαία λογω ενδεχόμενης αύξησης παραμέτρων)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

5 χρονών τανγκ σε 250λτρ νερό ειναι λίγο στριμωγμένο το θεμα, ειδικοτερα με αυτο το υπερκινητικό ψαρι. Εαν υπάρχει και καποιο αλλο μεγάλο ψάρι μεσα ειναι ακόμα πιο δύσκολα τα πραγματα.

Επίσης το ικ πάει και στα υπόλοιπα ψάρια, όποτε η καραντίνα δεν ξερω κατα πόσο ενδυκνειται μετα απο 5 μερες που το ειδες. Θα πρέπει να σκεφτείς και πως θα το πιάσεις για να μην στρεσαρεις και τα υπόλοιπα, να μην μετακινήσεις βράχια κλπ κλπ

 

Αυτη ειναι η 2η φορα που περνάω ικ, και το επαθα βάζοντας ενα blue tang yellow belly στα 500λτρ νερού (το πάθος του γιου μου). Παρ'ολο που το ψάρι ηταν στρωμένο και Large, παρ'ολο που του εκανα προσαρμογή, παρ'ολο που εκλεισα φωτα δυστυχώς το πλακωσε το vlamingi και το moorish idol και το στρεσαραν. Μεσα εχω κοραλια SPS και LPS τα οποια τα εχω βγαλει.

 

Αυτη την στιγμή κανω θεραπεία σε ολα τα ψάρια. έχω θερμοκρασία 28+ βαθμους, αλατοτητα στο 1023 (γιατι ισως ξαναβάλω τα κοράλλια μέσα εαν δεν παν καλα τα πράγματα με την καραντίνα τουσ) , με καθημερινή δόση herbtana microbelift, ταΐσματα 2 φορες την ημερα (κλειστο σκιμερ) ) εκ των οποίων 1 φορα βιταμινες.

Την πρώτη φορα που πέρασα ικ παλι με herbtana εκανα θεραπεια και δουλεψε αλλα οχι σε 10 ημερες. Η θεραπεια κρατησε 16-17 ημερες.

Και αυτη την φορα παλι 15-16 μερες βλεπω να κραταει.

 

Τωρα ειμαι στην Πεμπτη μέρα με herbtana. Τα πράγματα τουλάχιστον δείχνουν να είναι στάσιμα. Δεν εχω χασει ψαρι και τα στιγματα στο vlamingi, στο moorish, και στο blue tang δεν αυξάνονται και ολα κολυμπανε και τρωνε καλα.

Σκόρδα και ματζουνια δεν τα πιστεύω και δεν βαζω. 

Καλα ταΐσματα με βιταμίνες (συγκρατημένα βεβαία λογω ενδεχόμενης αύξησης παραμέτρων)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους

Απ την πρώτο στίγμα το είδα. Αλλά είπα να το παλέψω με σκόρδο μιας και το ick στα tang έρχεται και παρέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει και στο δικό μου ich το ειχα θεραπεύσει με άνοδο θερμοκρασίας 28-29 βαθμούς, πτώση αλατότητας, χρήση σκορδου, και χρήση herbtana (microlift reef safe).  

 

Ισως να μην ηταν ανάγκη να κάνω ολα αυτα μαζί ταυτόχρονα  και να έφταναν 2 ενέργειες πχ, ... αλλά η αγάπη μου για το συγκεκριμένο είδος ψαριού με έκανε να κάνω όσο το δυνατών περισσότερες ενέργειες ενάντια στο ich.

 

 

Το ψαράκι σε έγινε καλά, έζησε μεγάλωσε και το έδωσα λόγο των λίτρων μου καθώς δεν χώραγε άλλο μέσα στο ενυδρείο.

Ευγένιε πόσο έριξες την αλατότητα με κοράλλια μέσα? 

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα περασει και στο δικό μου ich το ειχα θεραπεύσει με άνοδο θερμοκρασίας 28-29 βαθμούς, πτώση αλατότητας, χρήση σκορδου, και χρήση herbtana (microlift reef safe).  

 

Ισως να μην ηταν ανάγκη να κάνω ολα αυτα μαζί ταυτόχρονα  και να έφταναν 2 ενέργειες πχ, ... αλλά η αγάπη μου για το συγκεκριμένο είδος ψαριού με έκανε να κάνω όσο το δυνατών περισσότερες ενέργειες ενάντια στο ich.

 

 

Το ψαράκι σε έγινε καλά, έζησε μεγάλωσε και το έδωσα λόγο των λίτρων μου καθώς δεν χώραγε άλλο μέσα στο ενυδρείο.

Θα συμφωνησω απολυτα

 

Λευτέρη χωρίς να θέλω να στο χαλάσω ( φυσικά με βρίσκει σύμφωνο η απόφαση σου για θεραπεία ) αλλα μήπως το ψάρι είναι πολυ μεγάλο για τα λίτρα σου ;;;

Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που στρεσαριστηκε !

Και είναι διαφορετικό να μεγαλώσει ενα ζώο σε συγκεκριμένο χώρο και αλλιώς να το βάλεις στα 5 του χρόνια !

Το στρεςς οντως κανει το ψαρι ευαισθητο σε ασθενειες

5 χρονών τανγκ σε 250λτρ νερό ειναι λίγο στριμωγμένο το θεμα, ειδικοτερα με αυτο το υπερκινητικό ψαρι. Εαν υπάρχει και καποιο αλλο μεγάλο ψάρι μεσα ειναι ακόμα πιο δύσκολα τα πραγματα.

Επίσης το ικ πάει και στα υπόλοιπα ψάρια, όποτε η καραντίνα δεν ξερω κατα πόσο ενδυκνειται μετα απο 5 μερες που το ειδες. Θα πρέπει να σκεφτείς και πως θα το πιάσεις για να μην στρεσαρεις και τα υπόλοιπα, να μην μετακινήσεις βράχια κλπ κλπ

 

Αυτη ειναι η 2η φορα που περνάω ικ, και το επαθα βάζοντας ενα blue tang yellow belly στα 500λτρ νερού (το πάθος του γιου μου). Παρ'ολο που το ψάρι ηταν στρωμένο και Large, παρ'ολο που του εκανα προσαρμογή, παρ'ολο που εκλεισα φωτα δυστυχώς το πλακωσε το vlamingi και το moorish idol και το στρεσαραν. Μεσα εχω κοραλια SPS και LPS τα οποια τα εχω βγαλει.

 

Αυτη την στιγμή κανω θεραπεία σε ολα τα ψάρια. έχω θερμοκρασία 28+ βαθμους, αλατοτητα στο 1023 (γιατι ισως ξαναβάλω τα κοράλλια μέσα εαν δεν παν καλα τα πράγματα με την καραντίνα τουσ) , με καθημερινή δόση herbtana microbelift, ταΐσματα 2 φορες την ημερα (κλειστο σκιμερ) ) εκ των οποίων 1 φορα βιταμινες.

Την πρώτη φορα που πέρασα ικ παλι με herbtana εκανα θεραπεια και δουλεψε αλλα οχι σε 10 ημερες. Η θεραπεια κρατησε 16-17 ημερες.

Και αυτη την φορα παλι 15-16 μερες βλεπω να κραταει.

 

Τωρα ειμαι στην Πεμπτη μέρα με herbtana. Τα πράγματα τουλάχιστον δείχνουν να είναι στάσιμα. Δεν εχω χασει ψαρι και τα στιγματα στο vlamingi, στο moorish, και στο blue tang δεν αυξάνονται και ολα κολυμπανε και τρωνε καλα.

Σκόρδα και ματζουνια δεν τα πιστεύω και δεν βαζω. 

Καλα ταΐσματα με βιταμίνες (συγκρατημένα βεβαία λογω ενδεχόμενης αύξησης παραμέτρων)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους

Φιλε μου βιταμινη ειναι το σκορδο, τα ματζουνια δεν τα ξερω

 

 

Λευτερη θερμοκρασια 28+

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα μια στα 1010 για 2-3 ωρες και μετά το άφησα στα 1015. Με κοράλλια μέσα seriatopores LPS και μαλακά. Δεν είχα απαιτητικά κοράλλια τότε μέσα. Ποιό πολυ φοβόμουν μην χάσω καμιά γαρίδα λόγο υποαλατότητας παρά κοράλλι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το ψάρι. Προσπάθησα για καλύτερες φωτο αλλά είναι αδύνατο δεν κάθετε σε μια μεριά το ψάρι.

post-58637-0-37506500-1473769341_thumb.jpg

post-58637-0-62630000-1473769361_thumb.jpg

post-58637-0-53984300-1473769380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την φωτογραφία μια χαρά το βλέπω !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την φωτογραφία μια χαρά το βλέπω !!!!!

Δεν κάθετε ακίνητο για να φανούν καλά τα στίγματα Πάνο.

Link to comment
Share on other sites

εχει στιγματα πανω του αλλα ψιλο πργαμτα, δεν εχει χασει και το χρωμμα του, βιταμινες, σκορφο, πρασινες τροφες, κομμενες ζωντανες-κατεψυγμενες και 1-2 μερες να βλεπεις πως παει...

 

αμα τα υπολοιπα ψαρια δεν βγαλουν μην τα πειραξεις...

 

οντως τα λιγα ειναι λιτρα και οτι για 5 χρονια ηταν σε 125 δεν διορθωνει οτι τωρα ειναι σε 250, δυστηχως ισως χρειαστη να το αποχωριστεις....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα σωθει Λευτερη, στις φωτογραφιες δεν διακρινεται Ick, πρεπει να ειναι σε αρχικο σταδιο

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα σωθει Λευτερη, στις φωτογραφιες δεν διακρινεται Ick, πρεπει να ειναι σε αρχικο σταδιο

Βασίλη είναι πιο σοβαρό απ' ότι φαίνεται στις φωτο αλλά ναι δεν είναι γεμάτο.

Είναι υπερκινητικό τρώει σαν τρελό χρώμα δεν έχει χάσει πιστεύω θα το ξεπεράσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη ενα τανκγακι 5 ετών δεν μπορεί να ζησει στα 150 ούτε στα 250!

Η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα , όμως η πράγματηκοτιτα είναι διαφορετική !

Εγω έχω ενα που είναι κάτι παραπάνω απο 3 ετών και δυσφορεί στα 400λιτρα !

Γι αυτό και θα τον δώσω !

Εχει ανοίξει ενα πολυ ωραίο θέμα ο Μάνος 23 για τα λίτρα και τα τανκ!

Τώρα για το ικ θα το έβγαζα άμεσα το ψάρι και θα του έκανα υποαλατοτητα ! Εκτός αν ξέρεις να χειρίζεσαι καλά το χαλκό ! Εγω αυτό είχα κάνει στο δικό μου και είναι τόσα χρόνια υγείεστατος !

Επίσης ....

Θα έκανα και μια προσευχή να μην έχουν κολλήσει και τα αλλα ψάρια !

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν ακολουθείς τα γνωστα με σκορδο και βιταμινη και δεν ειδες διαφορα δυσκολευει η κατασταση....Γνωμη μου ΣΤΑΜΑΤΑ το herbtana γιατι θα εχεις θεματα στο ενυδρειο σου....τολμω να πω πως θα ηταν καλη κινηση να το κανεις ενα (μπανακι) σε γλυκο νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν ακολουθείς τα γνωστα με σκορδο και βιταμινη και δεν ειδες διαφορα δυσκολευει η κατασταση....Γνωμη μου ΣΤΑΜΑΤΑ το herbtana γιατι θα εχεις θεματα στο ενυδρειο σου....τολμω να πω πως θα ηταν καλη κινηση να το κανεις ενα (μπανακι) σε γλυκο νερο!!!

Δεν χρησιμοποιώ herbtana

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν ακολουθείς τα γνωστα με σκορδο και βιταμινη και δεν ειδες διαφορα δυσκολευει η κατασταση....Γνωμη μου ΣΤΑΜΑΤΑ το herbtana γιατι θα εχεις θεματα στο ενυδρειο σου....τολμω να πω πως θα ηταν καλη κινηση να το κανεις ενα (μπανακι) σε γλυκο νερο!!!

Δηλαδη; τι θεματα Οθων;;

Link to comment
Share on other sites

Και κατι βασικο που ξεχαστηκε να αναφερθει:

Ενα ψαρι γιατρος(labroides dimidiatus) η μια γαριδα(cleaner shrimp)

 

Βοηθαει σε βαθμο μεγιστο πιστεψτε με.....

Link to comment
Share on other sites

Τον γιατρό τον έχω σκεφτεί και εγώ Βασίλη θα κοιτάξω να δω ποιο κατάστημα έχει.

Και την γαριδα και οχι μια δυο.

Link to comment
Share on other sites

Και την γαριδα και οχι μια δυο.

Πάντως Νίκο το ψάρι είναι καλύτερα σήμερα. Έχουν υποχωρήσει τα στίγματα αλλά έτσι έγινε και πριν 3-4 μέρες και μετά ξαναφουντωσε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Νίκο το ψάρι είναι καλύτερα σήμερα. Έχουν υποχωρήσει τα στίγματα αλλά έτσι έγινε και πριν 3-4 μέρες και μετά ξαναφουντωσε.

Και εγω θεμα με τον Ματα ο οποιος προσπαθησε αλλα δεν βλεπω να γλυτωνει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεμα με τον Ματα ο οποιος προσπαθησε αλλα δεν βλεπω να γλυτωνει.

Θέμα με ποιόν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...