Jump to content

Όταν το χόμπι συναντά την επιστήμη....


Recommended Posts

Θα σου πω εγω. Γυρισες για να μας δειξεις φωτο και βιντεο και να μοιραστεις την γνωση!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Δημήτρη. Έχουμε πολλά να περιμένουμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο έγινε...άνοιξα την βαλίτσα μου και βρήκα κάποια πράγματα που δέν ξέρω τί είναι....αχαχαχχαχαχαχαχα

post-2-0-56202100-1474883676_thumb.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε δεν ειναι τιποτα, στο αεροδρομιο στα βαλανε για να βαρυνει η βαλιτσα και να πληρωσεις παραπανω! Δεν πιστευω κακομοιρη μου να ρθε και κανα κουνουπι μαζι!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε δεν ειναι τιποτα, στο αεροδρομιο στα βαλανε για να βαρυνει η βαλιτσα και να πληρωσεις παραπανω! Δεν πιστευω κακομοιρη μου να ρθε και κανα κουνουπι μαζι!

Send from the Heart of Amazonas

Τώρα χωρίς πλάκα, άν και σου είχα πεί τις περιπέτιες της προετιμασίας, θα γράψω με λεπτομέρειες το πόσο σκ@τ@ είμαστε σαν χώρα όταν για μήνες έψαχνα τα εμβόλια και δέν υπήρχαν ΠΟΥΘΕΝΑ, και ούτε το κεελπνο αλλά και ολες οι διευθύνσεις υγείας στην αττική είχαν ιδέα άν και πότε θα έρθουν και ούτε το ίδιο το παστέρ ήξερε, και το πιο απλό όυτε καν τα χάπια για την ελονοσία υπήρχαν τα οποία βρήκα με παρακάλια και κ@τουρημένες ποδιές μια εβδομαδα πρίν φύγω....ειμαστε για τ.......αντε για να μην αρχισω τα βρισίδια και μπαναριστώ από μόνος μου.....που όχι μόνο όλοι αυτοί οι ανεύθυνοι βάζουν σε κύνδυνο την υγεία αυτού που ταξιδεύει αλλά και την υγεία όλου του υπόλοιπου πλυθησμού από ασθένειες που μπορεί κάποιος να κουβαλήσει μαζί του...ΑΧΡΗΣΤΟΙ!!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να ηρεμήσω, βάζω μιά φωτό από τα τελευταία μας λεπτά στο ποτάμι....απο μακριά είδαμε κάτι απίστευτα κατακόκκινα/μπορντώ βράχια και αποφασίσαμε να σταματήσουμε...

Αρχίσαμε τις βουτιές και ο φίλος Dr. Walter Lechner μας έβγαλε καταπληκτικές φωτό με τον ήλιο σιγά σιγά να φεύγει....

Στην φωτό μια κλασική καταδυτική φηγούρα η λεγόμενη και "βόμβα" η οποία προκάλεσε τσουνάμι το οποίο έφτασε μέχρι το φράγμα Belo Monte....

post-2-0-41436100-1474885750_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα χωρίς πλάκα, άν και σου είχα πεί τις περιπέτιες της προετιμασίας, θα γράψω με λεπτομέρειες το πόσο σκ@τ@ είμαστε σαν χώρα όταν για μήνες έψαχνα τα εμβόλια και δέν υπήρχαν ΠΟΥΘΕΝΑ, και ούτε το κεελπνο αλλά και ολες οι διευθύνσεις υγείας στην αττική είχαν ιδέα άν και πότε θα έρθουν και ούτε το ίδιο το παστέρ ήξερε, και το πιο απλό όυτε καν τα χάπια για την ελονοσία υπήρχαν τα οποία βρήκα με παρακάλια και κ@τουρημένες ποδιές μια εβδομαδα πρίν φύγω....ειμαστε για τ.......αντε για να μην αρχισω τα βρισίδια και μπαναριστώ από μόνος μου.....που όχι μόνο όλοι αυτοί οι ανεύθυνοι βάζουν σε κύνδυνο την υγεία αυτού που ταξιδεύει αλλά και την υγεία όλου του υπόλοιπου πλυθησμού από ασθένειες που μπορεί κάποιος να κουβαλήσει μαζί του...ΑΧΡΗΣΤΟΙ!!!!!Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά εδώ είναι σε σοβαρή έλειψη βασικό ΠΑΙΔΙΚΟ εμβόλιο καιεσυ μιλάς για εμβόλια για Αμαζόνιο;;; Που ζεις;

Υπέρ πολυτέλεια θα ηταν να τα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ είναι σε σοβαρή έλειψη βασικό ΠΑΙΔΙΚΟ εμβόλιο καιεσυ μιλάς για εμβόλια για Αμαζόνιο;;; Που ζεις;

Υπέρ πολυτέλεια θα ηταν να τα βρεις...

Αυτό θα μου πείς..... :(

Άλλα highlights.....δελφίνια,οτάριες,πύθωνες,ταραντούλες,χελώνες,fire ants,bullet ants......και η λίστα συνεχίζετε......

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε! Επισης αναμενουμε ( ω ) και τις φωτο του διαγωνισμου!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν υπαρχουν λογια! Φαντάζομαι τι εμπειρία εζησες φίλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τι πραγμα ειναι αυτο! Ποσα like και τι να ξεκινησω να λεω! Αυτα πρεπει να τα μαζεψεις ολα μαζι σε ενα θεμα! 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε τι πραγμα ειναι αυτο! Ποσα like και τι να ξεκινησω να λεω! Αυτα πρεπει να τα μαζεψεις ολα μαζι σε ενα θεμα! 

 

 

Θα γίνουν πολλά θέματα διαφορετικά ΄μιάς και είναι απο διαφορετικά σημεία,ποταμούς,ψάρια αλλά και διαφορετικά θέματα....πρέπει να έχω πάνω από 3000 φωτό, 4 ωρες βίντεο πάνω από το νερό αλλά και 9 ώρες υποβρύχια πλάνα...οπότε θα είναι μιά μακριά,χρονοβόρα αλλά ευχάριστη διαδικασία......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ψαρια ειναι λιγο μπουφοι για να τα πιανεις με τα χερια! Αντε ελα καντο αυτο εδω! Χαχχαααχαχ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα ψαρια ειναι λιγο μπουφοι για να τα πιανεις με τα χερια! Αντε ελα καντο αυτο εδω! Χαχχαααχαχ!

 

Έπιασα λιγότερο από 1% σε σχέση με αυτά που προσπάθησα να πιάσω και 0,001% από αυτά που είδα.....αχαχχαχαχαχαχχαα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν το Aquazone συναντα το Animal planet!!!

Αλλά πες στους ασχετους εκει να βαλουν ενα spray bar και να κατεβασουν λιγο τη ροη. Πλυντήριο το εχουν κανει το ενυδρ.... ε το ποταμι. :) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν το Aquazone συναντα το Animal planet!!!

Αλλά πες στους ασχετους εκει να βαλουν ενα spray bar και να κατεβασουν λιγο τη ροη. Πλυντήριο το εχουν κανει το ενυδρ.... ε το ποταμι. :) :)

 

 

Αντώνη χαίρομαι που το παρατήρησες και θα είναι θέμα πρός συζήτηση σε άλλο πόστ...η ροή ήταν απίστευτη (δέν μπορούσες να κρατηθείς - στο πρώτο ψάρι είμαι γαντζωμένος από τον κορμό), και να φανταστείτε ήταν το απόλυτο peak της περιόδου ξηρασίας με τα λιγότερα και ρηχότερα νερά!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω μετα τη συζήτηση για τη ροη, οι αμαζονο-βιοτοπο-ακουαριστες να βαζουν προπελες στα ενυδρεία τους ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω μετα τη συζήτηση για τη ροη, οι αμαζονο-βιοτοπο-ακουαριστες να βαζουν προπελες στα ενυδρεία τους ;)

 

Υπήρχαν ψάρια παντού, και σε ροή αλλά και ποιό ύσηχα...η μεγαλύτερη βιοποικιλότητα και συγκέντρωση ψαριών όμως που συναντήσαμε, ήταν ΠΑΝΤΑ στην μέγιστη ροή!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο για ολα τα ψαρια οσον αφορα την ροη!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και για να δείτε γιατί λέω ότι θα συζητάμε για καιρό, εδώ ένα Spectracanthicus Ζuanoni που έπιασα στην μεγαλύτερη θερμοκρασία που έχει καταγραφεί ποτέ για pleco....δείτε τί γράφει το ρολόι......36 βαθμούς κελσίου.....

 

Στην ίδια απομονωμένη περιοχή υπήρχαν και πολλά τέτρα που όμως δέν κατάφερα να πιάσω μιάς και δέν είχα δίχτυ μαζί μου....

 

Η φωτό είναι του φίλου Dr. Walter Lechner

 

post-2-0-77198100-1474896898_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πετρες ,''μπουρμπουληθρες'' στο νερο,μικροσωματιδια,εισαι σιγουρα στον Αμαζονιο;;;;;;; :P

Ζαλιστηκα και μονο που ειδα το βιντεο,ποσο ζηλευω ρε φιλε...!Μοναδικη εμπειρια εζησες!

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις εκεί ωρέ... με τα χέρια:ooh2:    Σαργούς, μαγιάτικα, συναγρίδες... είδες πουθενά; ΑΝ ΝΑΙ... έχω φύγει ήδη.-   :hehe

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

36 βαθμοί κελσίου μέσα στο νερό ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...