Jump to content

Αναπαραγωγή: Apistogramma Cacatuoides


bbetta

Recommended Posts

Την συγκεκριμένη αναπαραγωγή ήθελα να την παρουσιάσω όταν ακόμα έτρεχε, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου αυτό δεν έγινε και στο τέλος ξεχάστηκε. Κάποιες από τις φώτο είναι καλές και δείχνουν αναλυτικά την ανάπτυξη των μικρών ανά μέρα και για αυτό αποφάσισα να την μοιραστώ έστω και τώρα.

 

Επιστημονική Ονομασία είδους: Apistogramma Cacatuoides

 

Χώρα Εκτροφής: Γερμανία

Χρωματικός Τύπος: ''Double Red''

Ημερομηνία Γέννας: 21/1/16

Αριθμός Αβγών: 78

Θερμοκρασία: 27

pH: 6.8 

Ενυδρείο: 72L (60*40*30)

Συγκάτοικοι: 1 μικρό Ancistrus Cf. Cirrhosus

 

Αρσενικό:

DSCN2013_zpsjymjz7v8.jpg

 

Θηλυκό:

DSCN2076_zpsweqx3ikz.jpg

 

Zευγάρι:

A.Cac20Pair_zpsd3ink07y.jpg

 

22/1/16 23.00 --> 77 Eggs

22_zpswkwru3od.jpg

23/1/16 12.00 --> 76 Eggs 

23_zpsmnazfzvd.jpg

Ημερομηνία εκκόλαψης: 24/1/16 11.00 --> Έναρξη Εκκόλαψης (76)

Αριθμός μικρών που εκκολάφτηκαν: 24/1/16 15.00 --> Εκκόλαψη 74 Eggs 

25/1/16 Πρώτη Μέρα 74 Απελευθερωμένα 

25_zpsjdcntbhx.jpg

26/1/16 Δεύτερη Μέρα 74 Απελευθερωμένα

26_zpsgj8yaeu9.jpg

27/1/16 3η Μέρα 74 Ψάρια 

28/1/16 4η Μέρα 74 Ψάρια (1o Τάισμα με Microworms)

micro_zpsdbxcbw18.jpg

27_zps34laevpf.jpg

28_zps9x0aleik.jpg

29/1/16 5η Μέρα 73 Ψάρια 

30/1/16 6η Μέρα 48 Ψάρια (Χρησιμοποιήθηκε η marina hang on breeding box... Για πρώτη και τελευταία φορά. Τα ψάρια χωράνε από τις γρύλιες που έχει στην έξοδο του νερού. Πριν γίνει το ατύχημα την ψιλιάστηκα και έβαλα βαμβάκι, αλλά δεν βοήθησε. Δεν το σκέφτηκα να βάλω τούλι :hot: . Παρόλου που είχα πολύ μικρή ροή, τόσα ψάρια χάθηκαν χωρίς λόγο. 

30_zpsgyug8wcx.jpg

30b_zpsklssjgvf.jpg

 

01/2/16-14/2/16 

Σταδιακά τις 2 αυτές βδομάδες έχασα αρκετά ψαράκια. Πιστεύω πως ήταν απλά πιο αδύναμα τα περισσότερα αλλά καταλογίζω τις απώλειες σε μεγάλο βαθμό στην χρήση γεννήστρας. Ήταν η πρώτη φορά που δοκίμαζα κάτι τέτοιο επειδή η μητέρα τους δεν τα πρόσεχε όσο έπρεπε για πολλεες συνεχόμενες γέννες με αποτέλεσμα να αποφασίσω να κάνω μια δοκιμή. Δεν νομίζω πως θα το ξαναεπαναλάβω πάντως.

 

08/2/16

6_zpsrxwishsd.jpg

 

DSCN2487_zps4aibolds.jpg

14/2/16 20η Μέρα 29 Ψάρια 

Επειδή είχα συνδέσει την απώλεια των ψαριών με την hang on γεννήστρα, τα μετέφερα σε εσωτερική κλασική. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ μια βεντούζα και μου στοίχισε όλα τα μωρά... :cigar:

Παρόλο που δεν μεγάλωσε η συγκεκριμένη γέννα, είχε αρκετό ενδιαφέρον, ιδιαίτερα το φωτογραφικό υλικό που αποθανάτισα. Ειδικά στις πρώτες φωτογραφίες είναι εντυπωσιακή η ανάπτυξη μέσε σε λίγες ώρες. Ουσιαστικά βλέπουμε σχηματισμό ματιών μέσα σε μία μέρα..

 

Βασίλης :)

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι οι φωτογραφιες ειναι απιστευτες!

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό! Απο τότε δεν είχες αλλη γέννα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα....

Αν καποιος μου εδειχνε την τεταρτη φωτο μπορει και να πιστευα οτι τα αυγα ειναι αγοννα...

Κριμα που χαθηκαν τοσο γρηγορα γιατι οι κινησεις που γιναν ηταν εμπειρες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλα παιδιά. :)

Παρασκευά τα ψάρια δεν τα έχω πια, δωθηκαν σε αλλον χομπίστα. Τώρα το ενυδρείο εχει αλλάξει μορφή σε εναν βαθμό και φιλοξενεί ένα ζευγάρι ραμ (μεσα στις επόμενες 1-2 μερες θα έχουν την Τρίτη τους γεννά αυτο τον μήνα) και 6 Corydoras Sterbai μεγέθους...hastatus :D . Εχω βγάλει ηδη ένα πολυ ωραίο βίντεο με το σκάψιμο της φωλιάς.

Γενικά με τα Apistogramma έχω ιδιαίτερη σχέση, αν και έχω φιλοξενήσει μολις τρία είδη για 5-6 χρονια συνολικά. Οι φωτογραφίες αυτές ειναι σπάνιες για τέτοια ψάρια στα ελληνικά ενυδρεία, για αυτο το άνοιξα το θεμα. Μπορεί να ειμαι BetTeam και οι ομάδες δημιουργίας να υπολειτουργούν, αλλα θέλω κάποια στιγμη να κανω ένα δυο προφίλ (Borellii,Cacatuoides) για το φόρουμ. Απλα δεν έχω βρει το χρόνο και έχω πολλα πράγματα να γράψω, να θυμηθώ και να ανεβάσω σε υλικό, που δεν εχω μπει ακομα στην διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστα. Ξερεις και που αλλου θα βαλεις το θεμα αυτο ε;

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη, και για την γέννα και για τις φωτογραφίες!

Εύχομαι ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία με τα ram!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι για την παρουσιαση και κριμα που δεν καταφεραν τα μικρα. Σου ευχομαι με τα ραμ να σου πανε ολα καλα.

Σημερα που γραφω σε αυτο το θεμα ειδα οτι η δικια μου σκαβει για φωλια. Apisto agassizii. Για να δουμε (τι ψαρια θα πιασω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις και που αλλου θα βαλεις το θεμα αυτο ε;

Send from the Heart of Amazonas

Που; :D

 

η δικια μου σκαβει για φωλια. Apisto agassizii. 

Καλή επιτυχία!

Σε όλες τις γέννες που είχα ανεξαρτήτως είδους, πάντα μου γεννούσαν σε σπηλιές και κυρίως καρύδας. Έχω διαβάσει ότι κάποιες φορές σκάβουν αλλά δε το έχω δει ποτέ. Τα δικά σου προτίμησαν να σκάψουν αντί να γεννήσουν σε σπηλιά ή δεν έχεις κάτι τέτοιο στο ντεκόρ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω σπηλιες, μπορει γι αυτο να σκαψανε.

Παντως δεν τα ενοχλω, τα αφηνω στην ησυχια τους και βλεπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ θα μπω υπολογιστη να σου βαλω λινκ που αλλου να το ποσταρεις!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου Βασίλη. Ευχαριστούμε για το πολύτιμο υλικό που κατέθεσες! Συνήθως οι "αποτυχημένες" προσπάθειές μας, είναι οι πιο χρήσιμες.

Περιμένουμε και το υπόλοιπο υλικό που θέλεις να μοιραστείς. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω σπηλιες, μπορει γι αυτο να σκαψανε.

Παντως δεν τα ενοχλω, τα αφηνω στην ησυχια τους και βλεπουμε.

Ναι μην επέμβεις εννοείται.. αργά ή γρήγορα θα βρουν τον τρόπο. Υποψιάστηκα ότι δεν έχεις σπηλιές για αυτό σε ρώτησα, μιας και δεν είναι συνηθισμένη συμπεριφορά και έχει ενδιαφέρον η εξέλιξη.

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου Βασίλη. Ευχαριστούμε για το πολύτιμο υλικό που κατέθεσες! Συνήθως οι "αποτυχημένες" προσπάθειές μας, είναι οι πιο χρήσιμες. :bigemo_harabe_net-117: 

Περιμένουμε και το υπόλοιπο υλικό που θέλεις να μοιραστείς. :thumbsu:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου

 

Βασιλη, κανε κι ενα κοπο και ανεβασε το και εδω!

Έγινε Θοδωρή κάποια στιγμή ή όταν γεννήσει τίποτα άλλο/ ξεθάψω παλιό υλικό θα τα ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...