Jump to content

Επίδραση Αντίστροφης Όσμωσης


jimnua

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί νομίζω ότι απασχολεί πολλούς από εμάς.

Θα βάλω και νούμερα στο «παράδειγμα» για να βοηθηθούμε όλοι.

Έχω ένα ενυδρειο 240 λίτρα, πολύ ελαφρά φυτεμένο ακόμα, με δίσκους, ροδοστομούς και κορυ.

Κάνω 2 αλλαγες νερού την εβδομάδα με 45 λίτρα σύνολο και το νερό της βρύσης μου εχει ένα pH 7,6 με 7,7.

Μου έκαναν δώρο πρόσφατα μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης και άρχισα να κάνω αλλαγές νερού από αυτήν. Ένα μέρος του νερού από τα προ-φίλτρα, και ένα μέρος από τη μεμβράνη.

Στο τέλος αυτής της διαδικασίας από τα 45 λίτρα της κάθε αλλαγής οι αναλογίες θα είναι 70% προ-φίλτρα και 30% αντίστροφης όσμωσης δηλαδή 30 λίτρα και 15 λίτρα.

Ποια είναι η εμπειρία σας?

Πόσο χρόνο χρειάζεται η διαδικασία αυτή να έχει αποτέλεσμα στο μαλάκωμα του νερού και συνεπώς στην μείωση του pH?

Οι αναλογίες που έγραψα παραπάνω σας φαίνονται σωστές?

 

Γενικά ότι έχει να πει ο καθένας καλοδεχούμενο στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Η πτωση του ph θα αργησει να ερθει.

Σκληροτητες μετρας?

Ειναι πιο σημαντικες για ψαρια μαλακου νερου απο το Ph.

Φροντισε να μειωσεις τις kh gh με την οσμωση και η πτωση του ph θα ερθει μονη της με τον καιρο.

 

Επισης,χωρις να γνωριζω ποσα ψαρια εχεις και τι ταισματα κανεις,45 λιτρα ειναι πολυ μικρη αλλαγη στα 240 λιτρα.Ποσο μαλλον αν χωριστουν και δια δυο.

Θα πρεπει νακανεις δυο αλλαγες την εβδομαδα απο 60 λιτρα αν εχεις μεγαλη ιχθοφορτιση.Αν εχεις λιγα ψαρια και μικρα σε μεγεθος 80 λιτρα μια φορα την εβδομαδα θα ηταν καλα.

 

Πες μας ομως αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο οπως τι και ποσα ψαρια εχει μεσα οπως και αν εχει φυτα.Ποσα νιτρικα εχεις πριν την αλλαγη νερου?

Και μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Η πτωση του ph θα αργησει να ερθει.

Σκληροτητες μετρας?

Ειναι πιο σημαντικες για ψαρια μαλακου νερου απο το Ph.

Φροντισε να μειωσεις τις kh gh με την οσμωση και η πτωση του ph θα ερθει μονη της με τον καιρο.

 

Επισης,χωρις να γνωριζω ποσα ψαρια εχεις και τι ταισματα κανεις,45 λιτρα ειναι πολυ μικρη αλλαγη στα 240 λιτρα.Ποσο μαλλον αν χωριστουν και δια δυο.

Θα πρεπει νακανεις δυο αλλαγες την εβδομαδα απο 60 λιτρα αν εχεις μεγαλη ιχθοφορτιση.Αν εχεις λιγα ψαρια και μικρα σε μεγεθος 80 λιτρα μια φορα την εβδομαδα θα ηταν καλα.

 

Πες μας ομως αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο οπως τι και ποσα ψαρια εχει μεσα οπως και αν εχει φυτα.Ποσα νιτρικα εχεις πριν την αλλαγη νερου?

Και μια φωτογραφια θα βοηθουσε πολυ. :)

μπορεί να μην το εγραψα καλα. οι αλλαγες ειναι 2χ45 λίτρα την εβδομαδα. = 90 λίτρα την εβδομαδα.

σκληρότητα έχω Gh 9 με 10. αλλα πριν αρχισω να κανω αλλαγες με αντιστροφη οσμωση.

πριν την αλλαγη νερου τα νιτρικα μπορει να φτανουν και τα 20ppm.

"η πτωση του ph θα ερθει μονη της με τον καιρο" τι εννοείς? σε καποιους μηνες? σε 10 αλλαγές? για δωσε μια αισθηση του χρονου.

το ποσοστο 70 / 30 ακούγεται καλό?

ψάρια ειναι 7 δισκοι, 12 ροδοστομοι 3 κορυ

φυτά λίγα ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι φανταζομαι οτι ειναι μικροι.Τελος παντων τα περι αλλαγων νερου στα λενε τα νιτρικα.Αφου ειναι μεχρι 20 πριν την αλλαγη ειναι καλα.

 

Οταν λεω οτι θα παρει καιρο ναι εννοω καποιους μηνες.Το ουδετερο ειναι το 7,πανω απο εκει σημαινει αλατα και κατω απο εκει οξεα.Η οσμωση αυτο που κανει ειναι να αφαιρει τα αλατα,αλλα σε ενα μικρο βαθμο προσθετεις (απο την προσμιξη με νερο βρυσης) οποτε θα πρεπει να περιμενεις να πεσει το kh του ενυδρειου σε αυτο που εχει το νερο της αλλαγης σου,και στην πορεια με τα οξεα που θα μαζευτουν στον βυθο θα πεσει και το ph.

Γι'αυτο σου ξαναλεω οτι το kh ειναι πιο σημαντικο,φροντισε να φτιαχνεις το kh με την οσμωση στο φρεσκο νερο σου εκει που θελεις και με τον καιρο θα πεσει και το Ph.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις πιο μεγάλες αλλαγές νερού για αρχή και ίσως πιο συχνές. 7 δίσκοι + όλα τα άλλα, είναι πολλοί για 240λ. Τα νιτρικά καλό είναι να μένουν κάτω από 12ppm, ειδικά για πιο ευαίσθητα ψάρια όπως οι δίσκοι.

GH 9-10 είναι πάρα πολύ. Με αλλαγές μερού 70 βρύση : 30 όσμωση θα πετύχεις σκληρότητα 7 -> πολύ υψηλή. Εγώ θα το αντέστρεφα: 30:70. Ή τουλάχιστον 40:60. GH πάνω από 4 είναι αρκετά υψηλό για μαλακού νερού ψάρια. Και το 4 πολύ είναι δηλαδή, 2-3 ακόμα καλύτερα. Ή αλλιώς TDS 50-100μS

 

Όπως σου είπε με pH μην ασχοληθείς, το TDS μετράει. Το pH στις χαμηλές σκληρότητες δεν δίνει αρκετά ισχυρό σήμα για να μετρηθεί σωστά. Η ιοντική ισχύς του νερού είναι πολύ χαμηλή, κάτω από την ουδό των περισσότερων ηλεκτροδίων και άλλων test.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις πιο μεγάλες αλλαγές νερού για αρχή και ίσως πιο συχνές. 7 δίσκοι + όλα τα άλλα, είναι πολλοί για 240λ. Τα νιτρικά καλό είναι να μένουν κάτω από 12ppm, ειδικά για πιο ευαίσθητα ψάρια όπως οι δίσκοι.

GH 9-10 είναι πάρα πολύ. Με αλλαγές μερού 70 βρύση : 30 όσμωση θα πετύχεις σκληρότητα 7 -> πολύ υψηλή. Εγώ θα το αντέστρεφα: 30:70. Ή τουλάχιστον 40:60. GH πάνω από 4 είναι αρκετά υψηλό για μαλακού νερού ψάρια. Και το 4 πολύ είναι δηλαδή, 2-3 ακόμα καλύτερα. Ή αλλιώς TDS 50-100μS

 

Όπως σου είπε με pH μην ασχοληθείς, το TDS μετράει. Το pH στις χαμηλές σκληρότητες δεν δίνει αρκετά ισχυρό σήμα για να μετρηθεί σωστά. Η ιοντική ισχύς του νερού είναι πολύ χαμηλή, κάτω από την ουδό των περισσότερων ηλεκτροδίων και άλλων test.

το προβλημα ειναι οτι το TDS ειναι μια "ρευστή" μέτρηση 50-100μS (μετρηση αγωγιμοτητας) ενω το pH ειναι κατι που το καταλαβαινουμε καλυτερα.

ισως μεγαλυτερες αλλαγες νερου θα ειναι μια λυση, δεδομενου οτι εχω τροφες που μενουν στον πατο και τρωγονται αργα αργα απο τους δικους και συνεπως επιβαρυνουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το TDS δεν είναι καθόλου ρευστό και οι τιμές του είναι ακριβείς(50-100μS είναι απλά οι τιμές που προτιμούν τα ψάρια μαλακών νερών), μετράει επακριβώς την αγωγιμότητα, δηλαδή την περιεκτικότητα του νερού σε ιόντα. Αυτή δεν αλλάζει παρα μόνο με αραίωση ή συμπύκνωση ή προσθήκη ουσιών(τάισμα, λιπάσματα, θεραπείες). Και φυσικά εξακολουθεί να μετράει επακριβώς την περιεκτικότητα του νερού σε διαλυμμένες ουσίες. Το pH από την άλλη σε χαμηλές σκληρότητες/αγωγιμότητες όπως αυτές που αγαπούν τα ψάρια νερών χαμηλής αγωγιμότητας, δεν μπορεί να μετρηθεί σωστά και αλλάζει πολύ εύκολα. Συνεπώς είναι ένας παράγοντας που ΔΕΝ ενδιαφέρει ιδιαίτερα τα ψάρια αυτά αρκεί η σκληρότητα να είναι χαμηλή. Και αν υπάρχει ξύλο στο νερό ή και απλά με την αναπνοή και το τάισμα, πέφτει αμέσως κάτω από 7 αν δεν υπάρχουν ασβεστολιθικά υλικά στο ενυδρείο.

 

Το pH(λογαριθμική κλίμακα αναλογίας ιόντων Η30+ με ΟΗ-) γιατί το καταλαβαίνεις καλύτερα απότι το TDS(συνεχής κλίμακα αγωγιμότητας νερού, ανάλογης της συνολικής περιεκτικότητας σε ιόντα ανεξαρτήτως φορτίου); Το ένα δείχνει αναλογία οξέων σε σχέση με βάσεις ανεξαρτήτως συγκέντρωσής τους(π.χ. πυκνό διάλυμα οξέων θα έχει χαμηλό π.χ.) ενώ το άλλο το πόσα ιόντα(πρακτικά ουσίες) υπάρχουν διαλυμμένες στο νερό. Έτσι ένα διάλυμα με pH 4 θα είναι άκρως διαβρωτικό σε μεγάλο TDS(π.χ. ξύδι) ή καθόλου διαβρωτικό σε μικρό TDS(π.χ. 1στγ ξύδι σε 1λ απεσταγμένο νερό). Ο μόνος λόγος που το χαμηλό pH έχει συνδεθεί ως καλός δείκτης είναι οτι δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα με νερό βρύσης λόγω των βάσεων ασβεστολιθικής προέλευσης που περιέχει στις περισσότερες χώρες. Δεν βρίσκονται δηλαδή αρκετά οξέα να τις εξουδετερώσουν φυσικά. Και ακόμα και αν βρεθούν με τεχνητό τρόπο, το TDS δεν θα πέσει παρα μόνο αν πάψουν να είναι διαλυμμένες σε αυτό λόγω καθίζησης με σχηματισμό δυσδιάλυτων ιζημάτων. Με άλλα λόγια ένα ψάρι μαλακών νερών δεν θα ήθελε να βρίσκεται σε τέτοια τροποποιημένα νερά.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το TDS δεν είναι καθόλου ρευστό και οι τιμές του είναι ακριβείς(50-100μS είναι απλά οι τιμές που προτιμούν τα ψάρια μαλακών νερών), μετράει επακριβώς την αγωγιμότητα, δηλαδή την περιεκτικότητα του νερού σε ιόντα. Αυτή δεν αλλάζει παρα μόνο με αραίωση ή συμπύκνωση ή προσθήκη ουσιών(τάισμα, λιπάσματα, θεραπείες). Και φυσικά εξακολουθεί να μετράει επακριβώς την περιεκτικότητα του νερού σε διαλυμμένες ουσίες. Το pH από την άλλη σε χαμηλές σκληρότητες/αγωγιμότητες όπως αυτές που αγαπούν τα ψάρια νερών χαμηλής αγωγιμότητας, δεν μπορεί να μετρηθεί σωστά και αλλάζει πολύ εύκολα. Συνεπώς είναι ένας παράγοντας που ΔΕΝ ενδιαφέρει ιδιαίτερα τα ψάρια αυτά αρκεί η σκληρότητα να είναι χαμηλή. Και αν υπάρχει ξύλο στο νερό ή και απλά με την αναπνοή και το τάισμα, πέφτει αμέσως κάτω από 7 αν δεν υπάρχουν ασβεστολιθικά υλικά στο ενυδρείο.

 

Το pH(λογαριθμική κλίμακα αναλογίας ιόντων Η30+ με ΟΗ-) γιατί το καταλαβαίνεις καλύτερα απότι το TDS(συνεχής κλίμακα αγωγιμότητας νερού, ανάλογης της συνολικής περιεκτικότητας σε ιόντα ανεξαρτήτως φορτίου); Το ένα δείχνει αναλογία οξέων σε σχέση με βάσεις ανεξαρτήτως συγκέντρωσής τους(π.χ. πυκνό διάλυμα οξέων θα έχει χαμηλό π.χ.) ενώ το άλλο το πόσα ιόντα(πρακτικά ουσίες) υπάρχουν διαλυμμένες στο νερό. Έτσι ένα διάλυμα με pH 4 θα είναι άκρως διαβρωτικό σε μεγάλο TDS(π.χ. ξύδι) ή καθόλου διαβρωτικό σε μικρό TDS(π.χ. 1στγ ξύδι σε 1λ απεσταγμένο νερό). Ο μόνος λόγος που το χαμηλό pH έχει συνδεθεί ως καλός δείκτης είναι οτι δεν μπορεί να επιτευχθεί εύκολα με νερό βρύσης λόγω των βάσεων ασβεστολιθικής προέλευσης που περιέχει στις περισσότερες χώρες. Δεν βρίσκονται δηλαδή αρκετά οξέα να τις εξουδετερώσουν φυσικά. Και ακόμα και αν βρεθούν με τεχνητό τρόπο, το TDS δεν θα πέσει παρα μόνο αν πάψουν να είναι διαλυμμένες σε αυτό λόγω καθίζησης με σχηματισμό δυσδιάλυτων ιζημάτων. Με άλλα λόγια ένα ψάρι μαλακών νερών δεν θα ήθελε να βρίσκεται σε τέτοια τροποποιημένα νερά.

συμφωνω και διαφωνω. πχ 1στγ ξύδι σε 1λ απεσταγμένο νερό οπως λες δεν θα ειχε ποτε pH4 γιατι το ph δεν δινει αναλογια Η και ΟΗ αλλα δειχνει (σαν αρνητικος λογαριθμος) τη συγκεντρωση τους.

παντως οταν πηρα την συσκευη Α.Ο. το νερο της βρυσης στη ραφηνα το μετρησαμε 145μs.

τελος παντων αρχιζει και gινεται φιλολογικη η κουβεντα, πρεπει να συνεχιστει σε ενα μαζεμα των μελων (αν αξιωθώ να καταφερω να ερθω σε κανενα)....κραταω οτι πες οτι πρεπει να μετραω TDS και αρα πρεπει να αγορασω και TDS meter. 

κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις εστιάσει σε λάθος σημείο.

Οι δίσκοι σου πιθανολογώ ότι... ΔΕΝ έχουν αυξημένες απαιτήσεις ως προς το TDS και το χαμηλό ΡΗ αυτή τη στιγμή.

Καλό θα ήταν να εστιάσεις περισσότερο στις ανάγκες όλων των κατοίκων του ενυδρείου σου... γιατί έχεις κάνει το κλασικό ανακάτεμα ειδών, που ζουν σε διαφορετικό εύρος θερμοκρασίας (αν και ΔΕΝ έχεις γράψει το είδος των κόρυ).

Βάλε κάποιες φωτογραφίες να δούμε το μέγεθος των ψαριών... και διάβασε το κείμενο του link.-  ;)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις εστιάσει σε λάθος σημείο.

Οι δίσκοι σου πιθανολογώ ότι... ΔΕΝ έχουν αυξημένες απαιτήσεις ως προς το TDS και το χαμηλό ΡΗ αυτή τη στιγμή. ΠΡΟΦΑΝΩΣ. αφου ειναι γεννημενα και μεγαλωμενα σε νερο απο προφιλτρα αντιστροφης...εγω κανω ΑΠΟ ΤΩΡΑ μια διαδικασια που θα οδηγησει σταδιακα σε καθαροτερο νερο και νερο χαμηλοτερου pH

Καλό θα ήταν να εστιάσεις περισσότερο στις ανάγκες όλων των κατοίκων του ενυδρείου σου... γιατί έχεις κάνει το κλασικό ανακάτεμα ειδών, που ζουν σε διαφορετικό εύρος θερμοκρασίας (αν και ΔΕΝ έχεις γράψει το είδος των κόρυ). ΔΕΝ νομιζω οτι ειναι ανακατεμα γενικά. ροδοστομους εχουν σχεδον ΟΛΑ τα ενυδρεια με δισκους (τουλαχιστον αυτο εχω δει απο τις παρουσιασεις ενυδρειων που εχω δει. για τα κορυ εχεις δικιο γιατι απο απροσεξια εβαλα venezouela black που κακοπεσαν (εχασα 2 απο τα 3) λογω υψηλης θερμοκρασιας. αλλα ειμαι σε διαδικασια να αλλαξω αυτο που εμεινε με sterbai.

Βάλε κάποιες φωτογραφίες να δούμε το μέγεθος των ψαριών... και διάβασε το κείμενο του link.-   ;) το link το ειχα διαβασει πιο παλια αλλα ΔΕΝ εχει σχεση με συνθηκες νερου αλλα με μεγεθος ενυδρειου...φωτο δεν εχω ...

Link to comment
Share on other sites

1. Θα πρέπει να κατανοήσεις αφ' ενός τι κάνει η Α. Ο.... όπως και το τι ζητάνε τα ψάρια σου (και πότε).

2. Το ότι έχεις δει κάπου κάτι... ΔΕΝ σημαίνει αυτόματα ότι... είναι και το σωστό. Κι εγώ έχω δει δίσκους σε ενυδρείο με κοράλια και julidochromis... θα έπρεπε λες, να το ακολουθήσω;

Ψάξε λίγο παραπάνω τα προφίλ των ψαριών που βάζεις στο ενυδρείο σου και δες... ΑΝ όντως μπορούν να είναι μαζί.

3. Το κείμενο μου... ΔΕΝ μιλάει για τα λίτρα (είσαι ένας ακόμα που το έχει "μεταφράσει" λάθος)... αλλά για τον τρόπο ζωής (συμπεριφορά) των δίσκων. ;)

4. Ευκαιρία είναι να βγάλεις μερικές... για να θυμάσαι αργότερα.

5. Τι μέγεθος... έχουν τώρα τα δισκάκια;

Link to comment
Share on other sites

1. Θα πρέπει να κατανοήσεις αφ' ενός τι κάνει η Α. Ο.... όπως και το τι ζητάνε τα ψάρια σου (και πότε).  

2. Το ότι έχεις δει κάπου κάτι... ΔΕΝ σημαίνει αυτόματα ότι... είναι και το σωστό. Κι εγώ έχω δει δίσκους σε ενυδρείο με κοράλια και julidochromis... θα έπρεπε λες, να το ακολουθήσω; ενταξει προφανως οχι.....αλλα πολυ τραβηγμενο παραδειγμα....

Ψάξε λίγο παραπάνω τα προφίλ των ψαριών που βάζεις στο ενυδρείο σου και δες... ΑΝ όντως μπορούν να είναι μαζί. για να το στησω διαβασα πανω απο 4ωρο καθημερινα γυρω στον 1 χρονο. δεν προσεξα τις θερμοκρασιες των κορυ και την πατησα.....και στεναχωρηθηκα πολυ γιατι τα ψαρακια ηταν σε πολυ καλη κατασταση και ειχαν μεγαλωσει πολυ....

3. Το κείμενο μου... ΔΕΝ μιλάει για τα λίτρα (είσαι ένας ακόμα που το έχει "μεταφράσει" λάθος)... αλλά για τον τρόπο ζωής (συμπεριφορά) των δίσκων. ;) ειναι ενα γενικο κειμενο, δεν το λεω με αρνητικη διαθεση, απλα το αναφερω γιατι δεν πηγα και αγορασα μπαμ διαφορα ψαρια, αλλα το εψαξα πολυ με διαβασμα....και παρ ολα αυτά λαθη εγιναν....και μπορει να ξαναγινουν....απλα να μην ειναι "χοντρα" και να μπορουν να διορθωθουν...

4. Ευκαιρία είναι να βγάλεις μερικές... για να θυμάσαι αργότερα. δες μια αλλα ειναι θολη

5. Τι μέγεθος... έχουν τώρα τα δισκάκια; 5 και 8-9 εκατοστα. τα εχω απο 1η σεπτεμρη. μεγαλωσαν λιγο αλλα οχι εντυπωσιακα.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία... ΔΕΝ βλέπω να έχει ανέβει.

Το να υπάρχει διάθεση για διορθώσεις... είναι καλό.

Άνοιξε ένα νέο θέμα για το ενυδρείο... κάνε μια περιγραφή... να τα πούμε αναλυτικότερα εκεί.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξη, με το ξύδι του παραδείγματος δεν γίνεται να έχουν ολόιδιο ph με τέτοια διαφορά συγκέντρωσης(τα pH βγαίνουν ~2.88 και ~5.04 με αυτές τις συγκεντρώσεις) αλλά χρηςιμοποιώντας 1στγ άλλου οξέως, γίνεται(1στγ HNO3 10Μ σε 1λ νερό -> pH 3 στο παράδειγμα). Επίσης με ρυθμιστικό/εξουδετέρωση γίνεται για μεγαλύτερες συγκεντρώσεις με εξίσου μεγάλες διάφορες συγκέντρωσης των συστατικών που τις αποτελούν.

Όπως σωστά λες, το pH λαμβάνει υπόψη την συγκέντρωση H3Ο+ η οποία είναι απόρροια της αναλογίας οξέων:βάσεων στο νερό. Αλλά δεν ασχολείται με την προέλευσης τους και άρα την ιοντική ισχύ, αγωγιμότητα & σκληρότητα, καθόλου(μόνο σε ασθενή οξέα υπάρχουν αλληλεπιδράσεις αυτών που επηρεάζουν το pH)

Π.χ. 4.01Μ HCl + 4M NaOH θα φτιάξει TDS στον Θεό αλλά θα έχει το ίδιο pH με 0.1Μ HCl

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...