Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και 2 μέρες διαβάζω διάφορα στο φόρουμ μιας και μόλις προχθές μας κάνανε δώρο στην κόρη μου μια νεροχελωνα σε χελωνιερα ένα κουτί σταγόνες για το νερό και τροφή γαριδάκια μου είπαν 3-4 την ημέρα.

Καταρχάς δεν ξέρω τι είδους χελωνακι είναι. Σας το βάζω σε φωτογραφία. Δεν έχει κόκκινο πάντως. Πιο πολύ πράσινα σχέδια βλέπω στον λαιμό.

Επίσης από όταν μου το έφεραν έχει σαν τριχιτσες λεπτές στα ποδαράκια. Χνουδι ισως; Έτσι είναι φυσιολογικα; Είναι το πολύ 3 εκατοστά.

Από όταν μπήκε έχω αγχώθει για να του προσφέρω την κατάλληλη φροντίδα. Επίσης μου είπαν ήλιο. Το φέρνω γύρω γύρω μέσα στο σπίτι για να είναι στα σημεία που χτυπά ο ήλιος.

Όποιος ξέρει ας βοηθήσει

Ευχαριστώ

post-62665-0-34584400-1474636395_thumb.jpg

post-62665-0-67553400-1474636786_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - peetchy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πρώτη φάση σου προτείνω να διαβάσεις τα καρφιτσωμενα θέματα του φόρουμ. Εκεί λέει αναλυτικά τα πάντα. Στην συνέχεια, αν έχεις κι άλλες απορίες, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλοριζικο...θα χρειαστεις καποια πραγματακια...οπως ειπε και ο zalaros διαβασμα...πολυ διαβασμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Επειδη άμεσα δεν προβλέπεται να αγορασω ενυδρειο (το χελωνακι ειναι 3 εκατοστα μηκος το πολυ. Πρεπει να το συζητησω με συζυγο κλπ. Το εχω στην χελωνιερα που μας το φερανε. 

Εχω διαβαασει διαφορα αλλα πιο πολυ μπερδευτηκα να πω την αληθεια

 

- Τωρα που εχει αρκετο φως και ηλιο στο μπαλκονι να το βγαζω λιγο να ρουφα φυσικη ηλιακη ακτινοβολια

- Λαμπα uva uvb για αυτη τη μικρη χελωνιερα την πλαστικη μπορω να εχω και αν ναι ποια προτεινετε; Διοτι τα αρθρα γραφουν προτεινονμενες λαμπες για μεγαλα ενυδρεια

- Για ζεστη το χειμωνα μπορω να εχω ενα φωτιστικο γραφειου απλο με σποτακι; Δεν θερμαινει το νερο αυτο αρκετα; Κι αν ναι τι watt?

 

Μου ειπαν πως τα μικρα δεν θελουν ενυδρεια κλπ Αυτο ερχεται αργοτερα οταν μεγαλωνει και μεγαλωνουν οι αναγκες. Οικονομικα δεν βγαινει με τιποτα τωρα. Ειλικρινα εχω αγχωθει με αυτο το χελωνακι που ειναι γλυκυτατο αλλα κριμα που δεν λενε την αληθεια στον κοσμο και τα κανουν δωρα για παιιδα κλπ

 

- Τωρα που ειναι πολυ μικρο μπορω να το μεταφερω ευκολα για ταξιδι πχ 4-5 ωρων. Προτεινετε μου κατι αν μπορειτε

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παρε απο Praktiker η κατι τετοιο μια λεκανη πλαστικη,αυτες τις τετραγωνες που ειναι για αποθηκευση πραγματων (για να γλυτωσεις το ενυδρειο προσωρηνα)

Λαμπες μπορεις να βαλεις και σ'αυτην την χελωνιερα,με τον τροπο που ειπες.Σποτακια

Θα χρειαστεις μια ''βυδωτη'' UVB λαμπα τυπου Ε9 νομιζω ειναι και μια απλη λαμπα αρκει να βγαζει θερμοτητα περιπου 75βατ.Αυτη ειναι μονο για την θερμοκρασια εξωτερικα.Εσωτερικα,στο νερο θα χρειαστεις εναν θερμοστατη 30-50 βατ θα εισαι οκ πιστευω.Τελος θα χρειαστεις ενα φιλτρο (αναλογα τα λιτρα νερου,το αντιστοιχο και ποιο μεγαλο).

Αρκετα απο τα παραπανω μπορεις να τα βρεις και στις αγγελειες του φορουμ για ποιο φθηνα.Αυτα που σου ειπα ειναι με βαση οτι θα παρεις κατι σαν και αυτο που σου ειπα ωστε να μπορεις να βαλεις αρκετα λιτρα νερο γιατι η χελονιερες ειναι ελεηνες,δεν δινουν χωρο στο ζωντανο.

Το κοστος πανω κατω για ολα αυτα που σου ειπα ειναι καπου στα 70-80ευρο να τα παρεις ολα κομπλε.

Θα σου απαντησουν κι αλλα παιδια σε πραγματα που ησως εκανα λαθος ή ξεχασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστηκα πλήρως! Για μετάφορά σε ταξίδι τι κάνω ; Την μεταφέρω με τη χελωνιερα μαζί ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστηκα πλήρως! Εχω ενα κουτι 18.5 λιτρα. Ποσο βαθος το νερο που θα βαλω; Πετρες οποιεσδηποτε; Αποστειρωμενες; Για μετάφορά σε ταξίδι τι κάνω ; Την μεταφέρω με τη χελωνιερα μαζί ;

Link to comment
Share on other sites

Νερο βαλε περπιπου 10-15 ποντους τωρα που ειναι μικρο.Πετρες οτι να'ναι απλος πριν τις βαλεις,μπορεις να τις βρασεις λιγο να αποστιρωθουν.

Μεταφορα αν ειναι για ωρες οπως ειπες ολο μαζι φωρτομα και πας.Αν ειναι για κοντα 20-30λεπτα δρομος και σε ενα ταπερ χωρις νερο μπορεις.

Γενικα μην τρελενεσε υπαρχουν απλες λυσεις και ειναι ανθεκτηκα ζωα.Φαντασια και ψαξημο να δεις ιδεες και απο αλλους χομπυστες.Googlαρε RES aquariums και δεν εικονες,θα παρεις πολες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ leriban ! Ξεαγχωθηκα λίγο :) Ας οργανωθώ σιγά σιγά γιατί ο σύζυγός μου δεν πρόκειται να ασχοληθεί. Τις πέτρες με σιλικόνη τις κολλαω; Συγνώμη αν ρωτώ συνέχεια. ..

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε οτι θες ρωτα φυσιολογικο ειναι και εγω ετσι ημουν.Τις πετρες μπορεις να τις κολλησεις με σιλικονη για ενυδρεια.Εγω δεν εχω κολλησει τιποτα απλα εχω βρει πετρες που να τεριαζουν οσο γινετε μεταξυ τους ωστε να ''χτιζοντε'' ή μεγαλες για να πιανουν χωρο και να μην χρειαζετε να βαζεις πολλες μαζι.Γενικα μην πολυ γεμιζεις οσο ποιο απλο τοσο ποιο χρειστικο στο καθαρησμα,γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο με τις πέτρες. Καλά που μου το είπες. Η uvb έχει βατ; Μην το κάψω το ζωάκι.... Η άλλη θα τη ζητήσω basking ή απλή 75 βατ θα τη ζητησω; Θα είχα χαθεί χωρίς αυτό το φόρουμ. ...Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο με τις πέτρες. Καλά που μου το είπες. Η uvb έχει βατ; Μην το κάψω το ζωάκι.... Η άλλη θα τη ζητήσω basking ή απλή 75 βατ θα τη ζητησω; Θα είχα χαθεί χωρίς αυτό το φόρουμ. ...Χίλια ευχαριστώ

αυτη ειναι η UVB που χρειαζεσε:

http://www.petsupermarket.gr/301/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/exo-terra-repti-glo-50-uvb.html

Την αλλη θα την ζητισεις οπως ειπες αν πας σε πετ σοπ αλλιος μπορεις να παρεις μια απλη λαμπα που βαζουμε στα πορτατηφ,τις κλασικες με το κιτρινινο φως που βγαζουν θερμωτητα.στα 75 βατ θα εισαι κομπλε πιστευω.Σου λεω πανω κατω τι εχω χρησιμοποιησει εγω.Δεν κανω διαφημιση σε καποια εταιρια.Αν θες μπορεις να βρεις και λαμπα που να ειναι 2 σε 1 και να εχεις ενα φωτιστικο, αλλα ειναι λιγο τσουχτερη η τιμη της.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζάλισα. ..Και ευχαριστώ και πάλι. Εύχομαι αυτή να είναι η τελευταία ερώτηση. Ποια από τις 2; Με τα 13 ή τα 26 βατ; Και πόσες ώρες τι έχουμε αναμμμενες; Όση η ώρα διαρκεί η μέρα και τις 2;

Link to comment
Share on other sites

Οποια θες παρε για UVΒ την οποια την εχεις γυρο στις 8 ωρες ή και παραπανω.Την θερμαντικη ολη μερα για να ζεστενει,αλλοιος θα πεφτει η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις, θέλουμε γύρω στους 25 βαθμούς το νερό και γύρω στους 32 με 33 στο σημείο που λιάζεται. Όσο για τις ώρες, γύρω στις 8 με 10 ώρες είναι μια χαρά.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εσένα zalaros. Υπάρχουν θερμομετρα γι αυτο; Τώρα που έχει ωραίο καιρο ακόμη να μην την βγάζω λίγο στον ήλιο και με σκιερο μέρος; Μέχρι να οργανωθω με τα λοιπά. ..

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω το κείμενο που έγραψα παραπάνω γιατι δεν ξερω πως να κανω επεξεργασια.

Ευχαριστώ κι εσένα zalaros. Υπάρχουν θερμομετρα γι αυτο; Τώρα που έχει ωραίο καιρο ακόμη να μην την βγάζω λίγο στον ήλιο και με σκιερο μέρος; Μέχρι να οργανωθω με τα λοιπά. ..

 

Και κατι αλλο. Για την λαμπα θερμανσης καταλαβα απλο σποτακι. Για την uvb θελει ειδικο σποτακι (κατι διαβασα με ανακλαστηρα;)

 

Κάτι σαν αυτό; http://my-petshop.gr/my-petshop/el/fotistika-kai-aksesouar/1131-reptiland-reflector-clamp-lamp.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο χρειαζεσε και πολυ χρησιμο το πιαστρακι του.Κατι παρομοιο μπορεις να βρεις και σε καταστηματα με ηλεκτρικα ή στο σκρουντζ ωστε να μην δινεις ντζαπα κοντα τα 40 ευρο..Βγαζε την εξω οταν εχει καλες μερες καλο κανει να την βλεπει απευθιας ο ηλιος απλος εχε το νου σου γιατι ειναι ευαλοτη απο αρπακτικα.(πουλια,γατες κτλ)

Σποτακια ειναι τα ιδια και οι 2 λαμπες, με χοντρο πασο λαμπας,Ε9 αν θυμαμαι καλα

Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά αλλά απευθείας έκθεση, όχι μέσα από τζάμι. Το τζάμι κόβει την ακτινοβολία uvb. Όταν κρυώσει ο καιρός ένας θερμοστατης είναι απαραίτητος. Είναι φτηνοί. Επίσης υπάρχουν θερμόμετρα ειδικά για ενυδρεία τα οποία και αυτά είναι πολύ φτηνά. Εξίσου σημαντικό με όλα αυτά είναι το νερό. Αν βάλεις φίλτρο τότε χρειάζεται αλλαγή το 30% κάθε βδομάδα. Αν δεν βάλεις φίλτρο τότε θέλει αλλαγή όλο το νερό κάθε δεύτερη μέρα. Εκεί θέλει προσοχή όμως γιατί η χελώνα στρεσαρεται με τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας οπότε χρειάζεται προετοιμασία του νερού νωρίτερα. Οπωσδήποτε βάζουμε αντιχλωριο κατά την προετοιμασία του νερού. Κάτι άλλο, όσο μεγαλώνει η χελώνα τόσο αυξάνεται και η ανάγκη για καλύτερο και πιο κατάλληλο περιβάλλον. Για να καταλάβεις, τον Ιούλιο του 2014 πήραμε την χελώνα η οποία ήταν σε μέγεθος κερματος και τώρα το καβούκι της έχει φτάσει τα 20cm. Όσο είναι μικρή τα πράγματα είναι απλά και εύκολα αλλά όσο μεγαλώνει γίνονται πιο δύσκολα. Σου δείχνω και δύο φωτογραφίες για να καταλάβεις το μέγεθος σε σχέση με το ενυδρείο που είναι 60Χ30Χ40

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα; Αυτο το πραγματακι που ειναι 2.5 εκατοστα μεγαλωνει τοσο πολυ και τοσο γρηγορα; Να σου ειναι παντα καλα. Φαινεται της εδωσες καλη φροντιδα. Για αυτο μπηκα σε αυτο το σαιτ γιατι στο πετ σοπ ο,τι να ναι μου ελεγαν. Αλλα ο ενας αλλα ο αλλος. Ο αλλος μου ειπε να την αφησω να μπει σε χειμερια ναρκη....Εχω μαθει τοσα πολλα απο ολα εχω διαβασει εδω αλλα κυριως απο εσας γιατι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη. Ουτε ξερω τι χελωνακι εχω. Ουτε στο πετ σοπ ξερουν να μου πουν. Ουτε κοκκινο σχεδιο εχει ουτε κιτρινο. Κατι πρασινωπα σχεδια στο λαιμο μονο....

 

Τελος παντων να ειστε καλα παιδια. Επειδη θα κοιταξω σημερα για τα σποτακια να τα παρω σιγα σιγα....κεραμικο ή πορσελανινο ντουι; Το ιδιο σχεδιο να ειναι και τα 2 ; Εννοω το ιδιο ντουι; Φανταζομαι αναπτυσσεται πολλη θερμοτητα ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεγαλονουν πολυ γρηγορα..Η χελωνα σου ισως ειναι αυτη:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79715-common-snapping-turtle-chelydra-serpentina/

Θα μας πουν κι αλλα παιδια αν κανω λαθος.Παιζει να μην χρειαστεις θερμοστατη αν ωντος ειναι αυτο το ειδος γιατι αντεχει νομιζω και σε χαμηλες θερμοκρασιες.

Ντουι θα σου πουν τα παιδια.Εγω αν δεν κανω λαθος εχω πορσελανινο

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί που έλεγα πως βάζω τη χελώνα σε μια σειρά τώρα μπερδεύομαι πάλι :) Θα της βάλω θερμοστάτη λέω γιατί το σπίτι τι χειμώνα είναι γύρω στους 17-18 βαθμούς. Ας το πάρω καλύτερα καλού κακού το θερμοστάτη να προλάβω τον χειμώνα .... Τι να πω ρε παιδιά. Πουλάνε ζώα κι ούτε ξέρουνε τι είναι...Φαγητό μου είπαν 3-4 γαριδουλες κάτι αποξηραμένα είναι. Εύχομαι να μην δίνουν λιγότερη ποσότητα για να μην μεγαλώσουν. Αν χρειάζεται να δώσω παραπάνω πείτε μου. Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα κανεις να παρεις ειναι καλητερα να εχει καλες συνθηκες διαβοιωσης.

Πως το βλεπεις ειναι κινητικο???τρωει???βγαινει στην ''στερια'' του??

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρωει μια χαρά. Όταν είναι μέσα στο σπίτι δεν είναι πολύ κινητικό όταν είναι έξω στο μπαλκόνι κολυμπα ανεβαίνει στη στεριά (όχι πάνω από 3 λεπτα) και προσπαθεί σηκώνεται όρθόρυβο στα τοιχώματα της χελωνιερας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...