Jump to content

Αρχάρια. Τι χελωνάκι έχω ;


peetchy

Recommended Posts

Καλημέρα. Ετοιμάζομαι για μετακόμιση της χελώνας σε μεγαλύτερο ενυδρείο 82*40 και μετά από πολλή μελέτη κατέληξα στο φίλτρο multikani 800. Το ενυδρείο θα παρει καιρό να το παραλάβω. Το φιλτρο ηρθε σημερα. Δεν εχω αγοράσει καποιο εξτρα που είδα οτι μπορεί να βαλω. Αν καποιος εχει εμπειρια στο multikani μπορεί να μου πει πως να ξεκινήσω. Βλεπω μεσα εχει δυο σακουλακια πετρουλες και κατι σαν σφουγγαρια. Αμαθη απο ολα αυτα. Πρεπει να τα βάλω μεσα στον καδο; Πρεπει να αγορασω εξτρα καδους ανθρακα και βιολογικο; Και αν να με ποια σειρα τα τοποθετω; Νομιζω θα μπλεχτω λιγο με το στησιμο του...Οποιος ξερει ας μου γραψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεκίνα με τον ένα κάδο και αργότερα προσθέτεις κι άλλον. Βάζεις πάνω κάτω σφουγγάρι και στην μέση τον ζεολιθο (είναι οι πετρουλες που είπες). Στον δεύτερο κάδο (αν και όταν πάρεις) βάζεις πάνω κάτω σφουγγάρι και στην μέση biocera max (που είναι το βιολογικό υλικό της aquael). Στον κάτω κάδο θα είναι ο ζεολιθος και στον πάνω το βιολογικό. Το νερό δηλαδή πρώτα θα βρίσκει τον ζεολιθο και μετά το βιολογικό.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος zalaros έγραψε:

Ξεκίνα με τον ένα κάδο και αργότερα προσθέτεις κι άλλον. Βάζεις πάνω κάτω σφουγγάρι και στην μέση τον ζεολιθο (είναι οι πετρουλες που είπες). Στον δεύτερο κάδο (αν και όταν πάρεις) βάζεις πάνω κάτω σφουγγάρι και στην μέση biocera max (που είναι το βιολογικό υλικό της aquael). Στον κάτω κάδο θα είναι ο ζεολιθος και στον πάνω το βιολογικό. Το νερό δηλαδή πρώτα θα βρίσκει τον ζεολιθο και μετά το βιολογικό.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Χίλια ευχαριστώ! Το καπάκι πως ανοιγει. Ξεβιδωνει ή έχει άλλον τρόπο; Φεβ τι έχω καταφέρει ακόμη. Επίσης το ΜΙΝ ΜΑΞ πάνω στο καπάκι ρυθμίζει ροή; Βακτήρια να βάλω ; Σφουγγάρι και ζεόλιθο κάθε πότε αλλάζω πλένω ; Σορυ. Νέο προϊόν νέες απορίες ....

Link to comment
Share on other sites

Για το άνοιξε κλείσε σου απάντησα στο θέμα του φίλτρου. Min max είναι η ροή σωστά. Βακτήρια εγώ δεν έχω βάλει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για αυτά. Τα σφουγγάρια τα πλένω κάθε μήνα με την αλλαγή του ζεολιθου. Πρέπει όμως να το κάνω κάθε 15 μέρες πλέον γιατί η χελώνα μεγάλωσε και αυξήθηκαν τα κοπρανα της.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος zalaros έγραψε:

Για το άνοιξε κλείσε σου απάντησα στο θέμα του φίλτρου. Min max είναι η ροή σωστά. Βακτήρια εγώ δεν έχω βάλει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για αυτά. Τα σφουγγάρια τα πλένω κάθε μήνα με την αλλαγή του ζεολιθου. Πρέπει όμως να το κάνω κάθε 15 μέρες πλέον γιατί η χελώνα μεγάλωσε και αυξήθηκαν τα κοπρανα της.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 

Ααα δεν το είδα ευχαριστώ!! Θα τα δω όλα. Αλλάζουμε ζεόλιθο κάθε μήνα;; Εύχομαι να μην είναι ακριβός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ενυδρεία πιο ελαφριά από τα γυάλινα ; Πχ plexiglass. Κι αν ναι τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν, ναι. Ακόμα μπορούν και να σου φτιάξουν ενυδρείο από πλεξι. ... Το θέμα είναι ότι μάλλον θα κοστίζει πολλά,  δεν ξέρω κατά πόσο θα καμπυλωσει η πλαστική επιφάνεια με την πάροδο του χρόνου, και σίγουρα θα στο γρατζουνάνε οι χελώνες ποιο εύκολα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ζεόλιθο για το φίλτρο πού μπορώ να βρω; Έχω το multikani. Επίσης θα προσθέσω βιολογικό στο multikani. Τι πάει στην βάση το βιολογικό ή ο ζεόλιθος; Σφουγγάρι έχει μόνο πάνω κάτω στο ζεόλιθο, σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.  Ζεολιθο βρίσκεις σε ενυδρειακα μαγαζιά,  σε συσκευασία για να βάλεις ταυτόχρονα μέσα στον υπάρχον κάδο,  ή παραγγέλνεις, ΣΕΕ οποίο μαγαζί έχει aquael,  τον κάδο με τον Ζεολιθο που έχουν (zeomax cartridge) και τον κουμπωνεις πάνω από τον καδο που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2017 at 11:56 AM, peetchy said:

Υπάρχουν ενυδρεία πιο ελαφριά από τα γυάλινα ; Πχ plexiglass. Κι αν ναι τι γνώμη έχετε;

Τo plexiglass ειναι πιο ακριβο απο το τζαμι οταν πρόκειται να κανεις μια κατασκευη. Δεν καμπυλωνει με την παροδο του χρονου γιατι εχω ενα 20 χρονια και αλλα χαραζεται πολυ ευκολα ακομα πιο ευκολα νομιζω με τα νυχια απο τις χελωνες. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι θα είναι καλύτερα με γυαλί για τις χελώνες φτιάξε  Μία κατασκευή σε κάποιο κατάστημα ειδικά για χελώνες δεν ξέρω και πόσο χώρο διαθέτεις για κάτι τέτοιο 

Τώρα πόσο μεγάλη είναι η χελώνα βάλε φωτό

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Giannhs 87 έγραψε:

Και εγώ νομίζω ότι θα είναι καλύτερα με γυαλί για τις χελώνες φτιάξε  Μία κατασκευή σε κάποιο κατάστημα ειδικά για χελώνες δεν ξέρω και πόσο χώρο διαθέτεις για κάτι τέτοιο 

Τώρα πόσο μεγάλη είναι η χελώνα βάλε φωτό

Κατέληξα σε γυάλινο να είμαι σίγουρη !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, έχω σοκαριστεί. Είδα σήμερα κάτι τεράστιο νομίζω σκούρο κόκκινο σαν γεννητικό όργανο κοντά στην ουρά. Σαν μεμβράνη όμως θα έλεγα. Μετά το ξαναβάλε μες στο σώμα του. Χελώνα τέρας :) Τι ήταν ρε παιδιά; Γεννητικά όργανα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

 

Απο χθες παρατήρησα το ενυδρείο λίγο θολό. Σήμερα ήταν γεμάτο μικρά άσπρα σκουλίκια. 

Έχω το multikani εδώ και 1.5 μήνα 

Όλα πήγαιναν μια χαρά 

Κάνω αλλαγή το 1/3 του νερού κάθε βδομάδα, πλένω τα σφουγγάρια και αλλάζω τον ζεόλιθο κάθε 4 βδομάδες...

Αδειάζω όλο το νερό και φτου απ την αρχή 

 

Τι λέτε να συνέβη ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος peetchy έγραψε:

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

 

Απο χθες παρατήρησα το ενυδρείο λίγο θολό. Σήμερα ήταν γεμάτο μικρά άσπρα σκουλίκια. 

Έχω το multikani εδώ και 1.5 μήνα 

Όλα πήγαιναν μια χαρά 

Κάνω αλλαγή το 1/3 του νερού κάθε βδομάδα, πλένω τα σφουγγάρια και αλλάζω τον ζεόλιθο κάθε 4 βδομάδες...

Αδειάζω όλο το νερό και φτου απ την αρχή 

 

Τι λέτε να συνέβη ;

@Mr_Zoo @zalaros ή όποιος γνωρίζει παρακαλώ 

Πώς μπορώ να τα ξεφορτωθώ;  Άδειασα το νερό,  καθάρισα ενυδρείο φίλτρο,  καμία σχέση με νωρίτερα αλλά βλέπω έχει ακόμη μέσα στο νερό.  Πολύ μικρά λεπτά κι άσπρα. Ρώτησα τον άντρα μου και μου είπε πως μια μέρα τάισε τη χελώνα ένα σκουλήκι που βρήκαν στον κήπο με τα παιδιά   Λέτε να είναι από αυτό ; Δεν ξέρω τι να κάνω ....

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για να σε βοηθήσω. Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Νομίζω όμως αν επιμείνεις με τις αλλαγές νερού και το καθάρισμα θα τα ξεφορτωθείς. Εγώ αυτό θα έκανα.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος zalaros έγραψε:

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για να σε βοηθήσω. Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Νομίζω όμως αν επιμείνεις με τις αλλαγές νερού και το καθάρισμα θα τα ξεφορτωθείς. Εγώ αυτό θα έκανα.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ για την late night απάντηση!! Κοιτάω σε ξένα sites επίσης μπας και βγάλω άκρη ... Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ και βλέπω ότι το έχουν αντιμετωπίσει αυτό κάποιοι (Αμερική κυρίως) αλλά τάιζαν με ζωντανή τροφή. Οπότε μπορεί να ήταν όντως από το σκουλήκι. Βγάλε τα πάντα από μέσα, καθάρισε τα καλά, καθάρισε ξανά φίλτρο, υλικά, λάστιχα και κάνε δύο τρεις αλλαγές νερού. Με λίγα λόγια σαν να το στήνεις τώρα. Το ξέρω ότι είναι πολύ δουλειά αλλά μόνο έτσι θα τα ξεφορτωθείς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος zalaros έγραψε:

Ψάχνω και εγώ και βλέπω ότι το έχουν αντιμετωπίσει αυτό κάποιοι (Αμερική κυρίως) αλλά τάιζαν με ζωντανή τροφή. Οπότε μπορεί να ήταν όντως από το σκουλήκι. Βγάλε τα πάντα από μέσα, καθάρισε τα καλά, καθάρισε ξανά φίλτρο, υλικά, λάστιχα και κάνε δύο τρεις αλλαγές νερού. Με λίγα λόγια σαν να το στήνεις τώρα. Το ξέρω ότι είναι πολύ δουλειά αλλά μόνο έτσι θα τα ξεφορτωθείς.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

 

 

Ευχαριστω που το έψαξες. Από ο,τι κατάλαβα αυτή είναι η λύση 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, αν μπορείς βάλε μια φωτό.

 

Τώρα για την αντιμετώπηση, θα βρείς ένα φάρμακο που να καταπολεμά παράσιτα,και μετά σαν να ξεκινάς πάλι απ την αρχή. 

 

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι μήπως είναι τίποτα παράσιτα εντερικά του ζώου, που αποβλήθηκαν με τα κόπρανα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

Κατ αρχάς, αν μπορείς βάλε μια φωτό.

 

Τώρα για την αντιμετώπηση, θα βρείς ένα φάρμακο που να καταπολεμά παράσιτα,και μετά σαν να ξεκινάς πάλι απ την αρχή. 

 

Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι μήπως είναι τίποτα παράσιτα εντερικά του ζώου, που αποβλήθηκαν με τα κόπρανα.

Φωτογραφίες δεν έχω διότι τα εξαφάνισα προς το παρόν τουλάχιστον 

Μετά από μελέτη πολλή το ΣΚ έκανα το εξής

Έβαλα τη χελώνα σε άλλο ενυδρείο μικρότερο που είχα για μια μέρα 

Τα κακά της δεν έδειξαν σκουλήκια 

Με το κανονικό ενυδρείο τα έβγαλα όλα,  τα έπλυνα καλά , το γέμισα με καυτό νερό κι άφησα το φίλτρο να δουλέψει για 15 λεπτά έτσι 

Βρήκα στον πυθμένα πολλά νεκρά.

Είναι τόσο μικρά που προφανώς ήταν στις γωνίες κολλημένα

Το καυτό νερό τα αποτέλειωσε  

Τα ρούφηξα  με τη σκούπα 

Έπλυνα καλά τη χελώνα και πίσω πάλι 

 

Εύχομαι να μην εμφανιστούν 

 

Θα σας ενημερώσω. ...

 

Έγινε επεξεργασία - peetchy
Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχουν τα περιτώματα της, τότε μπορεί να ήταν ακόμα και έντομο (πιθανός κουνούπι) που γέννησε.

 

το θεωρώ λίγο απίθανο να είναι απ την κατεψυγμένη τροφή, βασιζόμενος στο ότι περνάνε και κάποιους ελέγχους, όπως λένε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

αν δεν έχουν τα περιτώματα της, τότε μπορεί να ήταν ακόμα και έντομο (πιθανός κουνούπι) που γέννησε.

 

το θεωρώ λίγο απίθανο να είναι απ την κατεψυγμένη τροφή, βασιζόμενος στο ότι περνάνε και κάποιους ελέγχους, όπως λένε...

Δεν ήταν κατεψυγμένη η τροφή.  Βρήκαν ένα σκουλήκι τα παιδιά στον κήπο κι ο άντρας μου του το έδωσε . Κι από την περιγραφή ήταν τεράστιο ! Φρίκαρα όταν μου το είπε 

Link to comment
Share on other sites

Τ'οτε πολύ πιθανό αυτός να είναι ο ξενιστής, που μετέφερε τους λαθρεπιβάτες......

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

Τ'οτε πολύ πιθανό αυτός να είναι ο ξενιστής, που μετέφερε τους λαθρεπιβάτες......

Έτσι πιστεύω . Χθες προληπτικά καθάρισα πάλι φίλτρο και έκανα αλλαγή νερού  

Φαίνεται πως όλα τώρα είναι καλά 

Ας μην την πατήσει κάνεις άλλος

Γι αυτό μου αρέσει το φόρουμ 

Σωστή ενημέρωση 

Τα λάθη πληρώνονται. . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...