Jump to content

Δίσκοι


Στυλιανός

Recommended Posts

Βάλε μας μια πανοραμική του ενυδρείου, γιατί απ όσο είδα, το περιβάλλον δεν εξυπηρετεί τις ανάγκες των ψαριών σου,όπως είπε ο Νίκος.

Και εγώ δεν βλέπω κάτι στο ψάρι :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 358
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ορίστε το δισκάκι συγγνώμη που άργησα
Οταν γραφει ο Νικος για δισκους νιωθω πιο ασφαλης σε αυτα που ηδη σκεφτομαι...

Θα συμφωνησω και εγω μαζι του εκτος απο τις πετρες που τις θεωρω θεμα καθαρα επιλογης...

Πεντακαθαρο ειναι το ψαρακι λιγο μποσταρισμα ισως να χρειαζεται...

Τι ταιζεις και ποσες φορες την ημερα;;

Βλεπω οτι ο βυθος ειναι κατασπρος που δειχνει μικρη δραστηριοτητα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερωτηση,λέτε στα γραπτά σας ότι δεν χρησιμοποιούμε φάρμακα χωρίς αναμφισβητητες ενδείξεις για κάποια ασθένεια όμως κάπου διάβασα ότι το eSHa 2000 το χρησιμοποιούμε για απολύμανση νέων ψαριων και φυτών,η χρήση αυτή δεν θεωρείται προληπτική;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια γνώμη;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερωτηση,λέτε στα γραπτά σας ότι δεν χρησιμοποιούμε φάρμακα χωρίς αναμφισβητητες ενδείξεις για κάποια ασθένεια όμως κάπου διάβασα ότι το eSHa 2000 το χρησιμοποιούμε για απολύμανση νέων ψαριων και φυτών,η χρήση αυτή δεν θεωρείται προληπτική;

Το χρησιμοπιουμε για φυτα και φιλτρα και γιαλα...

Οπως και το υπερμαγγανικο καλιο...

Αλλα στα ψαρια καλο θα ηταν να καναμε μια διαγνωση πρωτου τα βσλουμε στο κυριως ενυδρειο...

Πχ.Σε ενα ψαρι που εχει προβλημα με παρασιτα το esha 2000 δεν θα προσφερει τιποτα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από αρκετό καιρό παιδεματος ολοκλήρωσα το ενυδρείο μου και θα σας το παρουσιάσω,Το ενυδρείο 180×63×63 λίτρα 600 ,φιλοξενεί 14 δίσκους και 20 sterbai

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν... βάλε και καμιά φωτογραφία.-  ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ωραίο ακούγεται. Κάνε μας αναλυτική παρουσίαση και φυσικά δώσε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και χαρις τις συμβουλές σας δημιούργησα αυτό το ενυδρείο,οι μετρήσεις είναι (σήμερα έγινε η μέτρηση αμμωνία 0 Νιτρώδη 0 και νιτρικά γύρω στα 10 και ph 7).το ενυδρείο λειτουργεί με 3 eheim 2217,2 θερμοστάτες eheim ένας 300 και ο άλλος 250 watt .Το ενυδρείο είναι 600 λιτρα και κάνω αλλαγές εβδομαδιαίως 30% ήτοι180 λίτρα. Τέλος όπως είπα φιλοξενεί 14 δίσκους και 20 sterbai ενώ από φυτά Ανουμπιες εχινοδορους και μια ντοματια

post-62670-0-28618300-1475956772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη σας παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι... σου μιλάνε... κοίτα που έχουν μαζευτεί. Προσωπικά θεωρώ πως οι πέτρες είναι περιττές (σ' ένα δισκοενυδρείο)... και χρειάζεσαι 1-2 ρίζες επιπλέον (στην κάθε γωνία) για να νιώθουν πιο ασφαλείς όταν το χρειάζονται και ειδικά μέχρι να προσαρμοσθούν στον χώρο.

Πάρε ιδέες κι από ενυδρεία άλλων μελών... για να το συζητήσουμεΠΡΙΝ κάνεις την αγορά. ;)

Θερμαντήρα για τόσα λίτρα... ΙΣΩΣ θα έπρεπε να σκεφτείς κάποιον τιτανίου 600αρι... αλλά είναι ακριβός (συνολικά... με τον controller του)... και πρέπει να βρεις τρόπο (σωστό σημείο τοποθέτησης), να ΜΗΝ καούν τα ψάρια.- 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα και εμενα μου αρεσουν οι μεγαλες ριζες που προσφερουν μεγαλο μεγεθος κρυψωνα και τα κανουν να νιωθουν πιο ανετα σε νεοσυστατα ενυδρεια και ασφαλη σε εντονο φωτισμο και "αναμπουμπουλες"....

θα τοποθετουσα δυο μεγαλες ριζες μονο ετσι οπως το βλεπω οτι το εχεις στημενο....

Μια αριστερα και μια δεξια και θα αφηνα χωρο στο κεντρο για κολυμπι και για να τα χαζευω... :shifty:

Συμφωνω με λιγα λογια με τον νικο οσον αφορα το κομματι των ριζων....

Θα μαζευα και τα φυτα αντιστοιχα και θα τα εβαζα πιο πισω  πανω στα ξυλα τις ανουμπιες και κοντα στις ριζες την ντοματια και τους εχινιδορους ετσι ωστε οταν μεγαλωσουν να μοιαζουν πιο πολυπλοκες οι "φωλιες"....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου εχει πολλες δυνατότητες.οι πετρες νομιζω οτι ειναι άκυρες σ δισκάδικο.ο βυθος σου δειχνει πεντακάθαρος κ αυτό ειναι καλο!!!απο την φωτο δεν μπορω να καταλάβω κατα ποσο αυτο οφείλεται στην ροή των φιλτρων σου ωστε να στρεσαρωνται τα ψαρια.προσεχε το ομως γιατι δημιουργεί προβλήματα.για ριζες η φυτά προσωπικα δεν εχω βγαλει ασφαλη συμπερασματα οποτε δεν εχω γνωμη αλλα σίγουρα εχεις ενα αδειο ενυδρείο κ αυτο δεν προσφέρει μια (γωνία) να πανε τα ζωντανά κ αυτο εκθέτει τα ψαρια ,που ως γνωστών χρειαζονται μια ας πουμε κρυψώνα.αυτο αναλογως τον χωρο που βρισκεται το ενυδρειο την συχνοτητα διελεύσεις ανθρώπων κ μερικων ακομα συνθηκών θα στα κανει να δυσανασχετούν.τα ψαρια σου δείχνουν οκ ανκ με ενα βιντεακι θα καταλάβαινα περισσότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά ένα βίντεο από το ενυδρείο μου

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά ένα βίντεο από το ενυδρείο μου

https://youtu.be/l6OaGqf-HiQ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα χρειαστώ την βοήθεια από σας όμως,ένας φίλος του πατέρα μου μας έδωσε εξ αρχής κάποιον δίσκο ολίγον ταλαιπωρημενο ο ίδιος δεν μπορεί να το σώσει λέει και έτσι μας το έδωσε,Ο δίσκος τώρα είναι μεγάλος αλλά το κύριο πρόβλημα του είναι πως εδώ και 2 ημέρες είναι υπερκινητικος υπερβολικά (δεν κάθεται λεπτό που λέμε) δεν τρώει και έχει ορισμένα λευκά σηματάκια στο κεφάλι(ο ιδιοκτήτης του λέει πως προήλθε να από μάχες).Από χθες του ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι και esha2000 δεν βλέπω βελτίωση όμως το ξέρω είναι νωρίς για του λόγου το αληθές θα σας στείλω και βίντεο. Όποιος θέλει ας βοηθήσει είναι δισκαρος (το ίδιο θα εκανα και για ένα δισκάκι βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Πήρες άρρωστο ψάρι και το έβαλες στο ενυδρείο σου; Μεγάλο λάθος, πιθανότατα να μεταδόσεις την ασθένεια στα ψάρια σου .Θα έπρεπε να μπει σε ξεχωριστό ενυδρείο κ να λάβει αγωγή βάση της ασθένειας.

Έπειτα βάλε φώτο, βίντεο από το ψάρι κ δώσε μας όσες πληροφορίες γνωρίζεις για το ενυδρείο που ήταν :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο κύριο ενυδρείο στην καραντίνα!!https://youtu.be/OzdHCBZIjcI

Link to comment
Share on other sites

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στυλιανε το χεις κανει δημοσιο το βιντεο; γιατι δεν το βλεπω.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Στυλιανέ φαίνονται τρύπες στο κεφάλι απ' όσο μπορώ να διακρίνω. Είδες βλεννώδη-λευκά κόπρανα τον προηγούμενο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε να σας βοηθήσω και αλλο βίντεο με καλύτερη άνάλύσή https://youtu.be/rNxShx6ClNg

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, το ψάρι αυτό ήταν ο "τσαμπουκάς "του ενυδρείου, απ όπου έφυγε;

Από το κινητό δεν βλέπω καλά, βασικά θα έλεγα μου δείχνει αδύνατο.

Πες μας για το ενυδρείο απ'όπου το πήρες :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα ήταν ενός φίλου του πατέρα μου ,ενδεχομένως να ήταν ο ίδιος ισχυρίζεται ότι έτρωγε ξύλο,το κακό είναι ότι είναι τρομερό υπερκινητικος και μοιάζει αναστατωμενος,δεν τρώει καθόλου χθες ξεκίνησε θεραπεία με eSHa 2000 δεν φάνηκε να λειτουργεί,σήμερα του έριξα stress guard seachem μήπως ηρεμήσει κάτι έγινε, διαβάζοντας το forum νομίζω ότι πρόκειται για ασθένεια hexamita καθώς βλέπω ότι συγκεντρώνει πολλα από τα συμπτωματα

Link to comment
Share on other sites

Άντε να το ξαναγράψω άλλη μια φορά... ΑΝ και έχω κουραστεί.

Η καλύτερη μέθοδος (εφ' όσον κάποιος ΔΕΝ γνωρίζει) είναι... ρωτάω πρώτα... κάνω μετά.

Ένα ενυδρείο νοσοκομείο έχει συγκεκριμένο τρόπο που "στήνεται" (και είναι άλλο πράγμα από την καραντίνα). 

 

Εν προκειμένω γράφεις...

"ξεκίνησα θεραπεία με αλάτι και eSHa 2000"...

Το αλάτι και το eSHa 2000... για ποίο πράγμα τα έριξες; Πόσο αλάτι;

 

"δεν βλέπω βελτίωση όμως το ξέρω είναι νωρίς"...

Τι ακριβώς περιμένεις... ότι θα δεις;

 

 

"μοιάζει αναστατωμενος,δεν τρώει καθόλου χθες ξεκίνησε θεραπεία με eSHa 2000 δεν φάνηκε να λειτουργεί,σήμερα του έριξα stress guard seachem μήπως ηρεμήσει". 

ΔΕΝ φάνηκε να λειτουργεί... και παραπάνω γράφεις ότι... είναι νωρίς... συνάδουν;

Έριξες stress guard... να ηρεμήσει; Διάβασες κάπου ότι... είναι ηρεμιστικό ή για κάποιο άλλο λόγο;

 

"νομίζω ότι πρόκειται για ασθένεια hexamita καθώς βλέπω ότι συγκεντρώνει πολλα από τα συμπτωματα"

Ποία συμπτώματα λες; Το ότι είναι υπερκινητικός και ΔΕΝ τρώει;

Τα σημάδια που λες... ΔΕΝ μπορώ να τα δω... επειδή κυνηγάς το ψάρι με την κάμερα και όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό... "τρέχει να φύγει". Παρόλ' αυτά... ΔΕΝ διέκρινα κάτι.

Σε πόσα λίτρα... έβαλες το ψάρι;

Σε πόσα λίτρα... ενυδρείο ήταν;

Τι θερμοκρασία... του έχεις

Αυτά και μόνο είναι αρκετά... για να ΜΗΝ τρώει. Στο ενυδρείο που ήταν πριν... έτρωγε;

Το stress είναι η κύρια "πηγή"... προβλημάτων. ΜΗΝ κάνεις μαζεμένες (και βιαστικές) κινήσεις... που ΙΣΩΣ είναι και περιττές.

Από πείνα ο δίσκος... ΔΕΝ πεθαίνει σε μερικές μέρες... χρειάζονται μήνες.

Το ψάρι είναι κακομεγαλωμένο... αλλά όχι ισχνό... για να σε τρομάζει.

Βγάλε video με σταθερή την κάμερα... ΜΗΠΩΣ καταφέρουμε να δούμε κάτι και δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο που τον έχεις... συνθήκες νερού, θερμοκρασία, καθώς και τις συνθήκες ζούσε πριν.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...