Jump to content

Recommended Posts

Πολύ ωραίο Βασίλη!:thumbup:

Δύο προτάσεις. Ίσως σήκωνες όρθια μια ρίζα με λεπτά κλαδιά στη δεξιά πλευρά και μερικά φύλλα στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι δεξια να βαλω  staurogyne porto velho η καποιο φυτο νοτιας αμερικης.

παντος ειμαι υπο σκεψη, οτι κατι θα προσθεσω ειναι σιγουρο.

και τα φυλλα ειναι μια πολυ καλη ιδεα,

εχτες πηγα και μια βολτα απο petsupermarket μηπως εβρησκα το φυτο γιατι το ειχε φερει καποια δοση φετος, αλλα δεν ειχε.

βεβαια η βολτα δεν πηγε χαμενη καθως απο εχτες φιλοξενω 2 μικρα sterbai.

αυτα ειναι cory οχι τα  πυγμαιους. χαχαχαχα!!!!!! ειδη απο εχτες εχουν πιασει δουλεια στο ενυδρειο. τρωνε και τις πιο πολλες τροφες μου:D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Ρίξε μια ματιά εδώ. Μπορείς να βρεις εύκολα τα φυτά ανά περιοχή.

Βάλε μερικά ακόμα sterbai να χαρείς τα παιχνίδια του κοπαδιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια σελιδα θα βοηθησει πολυ tnks.

Εννοειτε οτι θα βαλω και αλλα sterbai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update

20170129_193318.jpg

20170129_193212.jpg

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ομορφιά είναι!  Μπράβο σου! 

 

Κάτι που θα έκανα εγώ, είναι πως θα έβαζα μερικά τμήματα από τις ρίζες μέσα στην άμμο ώστε να φαίνονται ότι είναι αρκετό καιρό εκεί, σα να βγαίνουν μέσα από την άμμο ή συνεχίζουν μέσα σε αυτήν.  Έτσι φαίνονται (πάντα κατά την γνώμη μου) σα να κάθονται πάνω στην άμμο χωρίς κανένα βάρος. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο και θα ειναι η επομενη παρεμβαση.

Το θεμα ειναι οτι για να γινει σωστα πρεπει να προσθεσω αμμο.

Ειναι λιγο πεδεμα αλλα θα το φτιαξω. Θα την ριξω με αυτοσχεδια σωληνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει καποιος που θα βρω γωνιες μαυρες η πλαστικες η μεταλικες η αλουμινιου. Εκτος πρακτικερ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο φιλος σταθης προχτες εκτελεσε αψογα την παραγγελια που του εδωσα και μου εφερε 4 nanostomous beckfordi καθοτι εγω δουλευα και δεν προλαβαινα να παω να τους παρω.

Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο αυτα τα ψαρακια που να πω την αληθεια δεν τα ειχα και σε πολυ εκτιμηση. Το καλο ειναι οτι με την εισαγωγη τους στο ενυδρειο δραστηριοποιηθηκαν παρα πολυ και τα black neon tetra που ειχα μεσα. 

Να σαι καλα ρε σταθακη:bow:

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Ο φιλος σταθης προχτες εκτελεσε αψογα την παραγγελια που του εδωσα και μου εφερε 4 nanostomous beckfordi καθοτι εγω δουλευα και δεν προλαβαινα να παω να τους παρω.

Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο αυτα τα ψαρακια που να πω την αληθεια δεν τα ειχα και σε πολυ εκτιμηση. Το καλο ειναι οτι με την εισαγωγη τους στο ενυδρειο δραστηριοποιηθηκαν παρα πολυ και τα black neon tetra που ειχα μεσα. 

Να σαι καλα ρε σταθακη:bow:

 

Άσε τα λόγια και βάλε φωτό!!! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Ο φιλος σταθης προχτες εκτελεσε αψογα την παραγγελια που του εδωσα και μου εφερε 4 nanostomous beckfordi καθοτι εγω δουλευα και δεν προλαβαινα να παω να τους παρω.

Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο αυτα τα ψαρακια που να πω την αληθεια δεν τα ειχα και σε πολυ εκτιμηση. Το καλο ειναι οτι με την εισαγωγη τους στο ενυδρειο δραστηριοποιηθηκαν παρα πολυ και τα black neon tetra που ειχα μεσα. 

Να σαι καλα ρε σταθακη:bow:

Ε ναι φωτος ή βιντεο οπωσδηποτε...

Και κακως που δεν ειχες βαλει αυτα τα πανεμορφα ψαρακια..

 Οταν μεγαλωσουν περισιτερο και βγαλουν πιο πολυ τα κοκκινα τους θα παθεις πλακα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε βιντεο να δουμε. Ομορφο φαινεται. Ποιος τις εβγαλε; χαχαχα

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βαλε βιντεο να δουμε. Ομορφο φαινεται. Ποιος τις εβγαλε; χαχαχα

Greetings from the dark side!
 

Δεν πας για ύπνο λέω εγώ. Σηκώθηκα να πιο νερό και βρήκα ευκαιρία να τις περάσω , με το που πάτησα save σαν το μπαστακα απαντησε, τι είναι τούτος ρε, μας παρακολουθεί και στον ύπνο μας μιάμιση ώρα το βράδυ. Χαχαχαχαχα!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Εχτες πηγα στο φιλο sturm και πηρα τα sterbay. 

Οτι και να πω για τα cory που εβαλε ο θοδωρης στην θεση των sterbay ειναι λιγο. Οποιος τα δει απο κοντα θα καταλαβει την διαφορα των wild απο τα εκτροφης. 

Τα sterbay ηταν λιγο αμηχανα εχτες αλλα θα στρωσουν σιγα σιγα. Το ενυδρειο αυτη την στιγμη αλλαζει λιγο μορφη λογο του οτι εχω βαλει μεσα bacopa και βρισκομαι στο σταδιο κλαδεμα φυτεμα. 

Θα ανεβασω φωτο και βιντεο σιγα σιγα μολις φτασω στο σταδιο που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ενταξει με τα ψαρακια; τα πηρες αλλα μου αφησαν πισω ενα ενυδρειο γεματο αυγα! Χαχαα! Χαιρομαι που σου αρεσαν και τα μεν και τα δε!

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειναι οι πρωταγωνιστες του ενυδρειου. Παιζουν σαν τρελα και οργωνουν ολο το ενυδρειο. 

Ολα καλα θοδωρη την εχουν καταβρει και χαιρομαι γι αυτο.:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα sterbai του sturm την ξετιναξανε την θυληκια. Δεν την αφηναν σε ησυχια ολη μερα με αποτελεσμα μεσα σε λιγη ωρα να γεμισει ολο το μπροστα τζαμι με αυγα. 

Μολις λοιπον Βλεπω ολη την διαδικασια εντυπωσιασμενος απο το θαυμα της φυσης και σκεφτομαι τι διαδικασιες θα κανω για μια επιτυχης αναπαραγωγη , τα agassizii εβαλαν τελος στις οποιες ελπιδες.

Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ειχαν καθαρισει το τζαμι απο ολα τα αυγα.:cigar:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, billaus said:

Τα sterbai του sturm την ξετιναξανε την θυληκια. Δεν την αφηναν σε ησυχια ολη μερα με αποτελεσμα μεσα σε λιγη ωρα να γεμισει ολο το μπροστα τζαμι με αυγα. 

Μολις λοιπον Βλεπω ολη την διαδικασια εντυπωσιασμενος απο το θαυμα της φυσης και σκεφτομαι τι διαδικασιες θα κανω για μια επιτυχης αναπαραγωγη , τα agassizii εβαλαν τελος στις οποιες ελπιδες.

Μεσα σε λιγα δευτερολεπτα ειχαν καθαρισει το τζαμι απο ολα τα αυγα.:cigar:

 

Αφου ξεκίνησαν δεν θα σταματάνε τωρα! Με κάθε αλλαγη με λιγο πιο δροσερό νερό θα κάνουν συνεχεια, αλλα το θεμα ειναι να τα προλάβεις. Αν σε ενδιαφέρει για αναπαραγωγή μπορεις να βάλεις σε κάποια γωνία κανέναν μέγαλο εχινοδορο ή καμια valisneria και εκει ίσως μένουν κάποια αυγά χωρις να φαγωθούν! Καλες αναπαραγωγές λοιπόν! :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. 

Σκεφτομαι να παρω γενηστρα σημερα και μολις δω αυγα να τα βαλω εκει μεσα.

Θα κανω δουλεια λες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου, για να κρατήσεις ψάρια και να τα μεγαλώσεις θες οπωσδήποτε ενα μικρο ενυδρείακι ή κάποιο πλαστικό δοχείο ( πχ οπως αυτα που αποθηκεύουν ρούχα τα διαφανή) απο 15 έως 30 λίτρα, ενα αεροφιλτρο, μια αεραντλια, ενα θερμοστάτη 25watt και ενα μικρο φιλτρακι για αργότερα backup με βιολογία. Μπορω να σου γράψω κι αλλα για την διαδικασία αλλα τωρα ειμαι στη δουλεια, γράφω απο κινητό και πρεπει να γράψω ενα κατεβατό ολόκληρο! Αργότερα που θα εχω χρόνο, αν θες, θα σου γράψω για το τι μπορεις να κανεις με τα αυγά για να μην σου χαλάσουν και μετα έρχονται τα υπολοιπα. Δες και το θεμα μου που ειναι σε εξέλιξη και θα σου λυθούν πολλές απορίες :) : 

 

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...