Jump to content

Recommended Posts

Εκει που διαβαζα καποια θεματα για αναπαραγωγες cory και αρχισα να προετοιμαζομαι ξαφνικα βλεπω εχτες το ενα agassizii να στεκεται κατω απο μια πετρα και πανω στην πετρα κολλημενα αυγα.

Εχτες ειπα να χωρισω το ενυδρειο αλλα το βραδι ειδα οτι κανει μεταφορα των αυγων.

Ετσι λοιπον τα αφηνω ως εχουν και θα περιμενω να δω αν προλαβω τα αυγα απο τα κορυ να τα βαλω στην γενηστρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εχτες το βραδι βλεπω και τα δυο απιστο να ειναι εξω και να κοβουν βολτες. Τα αυγα ειχαν εξαφανιστει απο την πετρα.

Το βραδι πριν σβησουν τα φωτα ηταν παλι κατω απο την πετρα. 

Τι γινεται δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις λογική... εμένα σήμερα στην Τρίτη μερα που κολυμπάνε, το αρσενικο άρχισε να πηγαίνει κοντά στα μικρά χωρίς να προσπαθεί να τα φάει. Το θηλυκό τρελενεται κα πέφτει πολύ ξυλο. Είναι κρίμα επειδή έχουν μείνει πολλά μικρά και είχαν πιθανότητες αλλά με το ξυλο που πέφτει τα βλέπω να σκορπάνε στο τέλος.

Μου έχει τύχει μέχρι και να βάλω θηλυκό σε 20λ το οποίο είχε αυγα μέσα, και να κάτσει να τα μεγαλώσει ενώ δεν ήταν δικά της.

 

ειναι απίστευτα ζωντανά 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχουν συμπεριφορες που αλλαζουν απο την μια στιγμη στην αλλη.

Παντος αυγα δεν ειδα ουτε εχτες, τωρα δεν ξερω αν τα εφαγε η τα πηγε καπου αλλου.

Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και νέα Βασίλη. Όταν πάρουν τη σειρά τους, υιοθετούν συνήθως ένα πιο συγκεκριμένο τρόπο συμπεριφοράς, απ' όσο έχω δει στις κιχλίδες που έχω φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@billaus Χρωστάς καλό update στο θέμα σου, με νέες φωτογραφίες και υλικό και με τα nanostomous beckfordi και τα sterbai. 

Οπότε καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!!! Γι αυτο φιλαρακι σου ζητησα αυτη την χαρη.πραγματικα θα προσπαθησω να κανω καλη δουλεια και αυτη την φορα δεν εχει φωτο απο κινητο. Θα φερω σπιτι φιλαρακι με μηχανη για σωστες φωτογραφιες.

ΥΓ: υπολογος:P

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

@billaus Χρωστάς καλό update στο θέμα σου, με νέες φωτογραφίες και υλικό και με τα nanostomous beckfordi και τα sterbai. 

Οπότε καταλαβαίνεις τι πρέπει να κάνεις.:D

Ξεχασες τα bolivian χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Χαχαχαχα!!!! Γι αυτο φιλαρακι σου ζητησα αυτη την χαρη.πραγματικα θα προσπαθησω να κανω καλη δουλεια και αυτη την φορα δεν εχει φωτο απο κινητο. Θα φερω σπιτι φιλαρακι με μηχανη για σωστες φωτογραφιες.

ΥΓ: υπολογος:P

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Ξεχασες τα bolivian χαχαχα

Τα παραπάνω ελήφθησαν σαν υπόσχεση. Οπότε περιμένουμε.:D

Link to comment
Share on other sites

Ωπ αλλαξε ο τιτλος!
Αστο δεν το σωζεις Βασιλη οσο ανω και να πας το σεναριο δεν παιζει! Χαχαχα!
Βασικα επρεπε να το λες Ανω Κατω Rio Madeira! Χαχαχαχ

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

On 14/5/2017 at 9:29 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Τα παραπάνω ελήφθησαν σαν υπόσχεση. Οπότε περιμένουμε.:D

Και περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε......:bigemo_harabe_net-101:

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2017 at 11:11 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

 

Και περιμένουμε και περιμένουμε και περιμένουμε......:bigemo_harabe_net-101:

@billaus Έχει το δίκιο του................ ο Παρασκευάς Βασίλη.:D

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαζεστε σιγα σιγα θα γινουν ολα.;)

Θωδορη σιγα μην βρω ακρη μαζι σου.(οσο και να σκας οταν πηγαινω μεσα στο σαλονι το βραδι μολις κοιμηθουν ολοι, καθομαι στην τραπεζαρια και βλεπω απεναντι μου το ενυδρειο. Τα φωτα ειναι ολα σβηστα και ξαφνικα ενα φως στον απεναντι μπουφε και ενας ηχος απο τρεχουμενο νερο με ταξιδευει σε ενα μερος του αμαζονιου. Μολις κοιταξω λιγο καλυτερα το τοποιο καταλαβαινω οτι βρισκομαι σε ενα παραποταμο στο ανω ριο μαδειρα με τροπικα ψαρια που μονο εγω μπορω να δω. Θεε μου ποσο τυχερος ειμαι που βλεπω να περνανε απο μπροστα μου κοπαδια απο black neon tetra και nanostomous. Καθως συνεχιζω το ταξιδι μου συνανταω μερικες κιχλιδες κατω απο ριζες δεντρων. Καποια bilivian ram ψευτοτσακωνονται και μερικα agassizii τα παρατηρουν ξεροντας οτι εκει αυτα κανουν το κουμαντο. Λιγο ποιο κατω καποια παιχνιδιαρικα sterbay ψαχνουν στην αμμο αναζητοντας κατι που να τους κινησει το ενδιαφερον.

Πραγματικα ειμαι απο τους τυχερους που εχω αυτο τον μικροκοσμο του ανω ριο μαδειρα στι σπιτι μου):icon_dance:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20170528_162307.jpg

20170528_172800.jpg

20170528_162353.jpg

20170528_162327.jpg

20170528_172941.jpg

20170528_162312.jpg

20170528_162446.jpg

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε τέτοιες ομορφιές στο (ταμπατσος) βρεεεεε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές συνονόματε! Για μένα κρύβει λίγο τον κίνδυνο της ωρολογιακής βόμβας ο συνδυασμός που έχεις, τα έχουμε ξαναπει. Μπορεί να μην σκάσει ποτε βέβαια, τα ζωντανά είναι πανέμορφα και τα βολιβιανα απλά τα σπάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Ομορφιές συνονόματε! Για μένα κρύβει λίγο τον κίνδυνο της ωρολογιακής βόμβας ο συνδυασμός που έχεις, τα έχουμε ξαναπει. Μπορεί να μην σκάσει ποτε βέβαια, τα ζωντανά είναι πανέμορφα και τα βολιβιανα απλά τα σπάνε.

Σε ευχαριστω, πραγματικα παρακολουθω στενα τις κινησεις των κιχλιδων ειναι μεσα μαζι κοντα στο μηνα, αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι κολυμπανε μαζι και τρωνε διπλα διπλα. φαινεται σαν να εχουν ορισει το χωρο τους και ακολουθουν τους κανονισμους κατα γραμμα.

Τα bolivian ειναι τρια και τα agassizii ειναι δυο, μολις τα agassizii βγουν απο τις ριζες δειχνοντας ενοχλημενα τα bolivian διαλυονται ησυχος.

Τα bolivian εχουν περισοτερες αψυμαχιες αλλα διαλυονται γρηγορα παρατηροντας και τις περιπολιες των agassizii.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τα σπαει, τα ψαρια ειναι πανεμορφα και μου αρεσει ο τροπος που ειναι τοποθετημενες οι ριζες:lolu:. Επειδη βλεπω το θεμα απο την αρχη του, πως καταφερες να εχεις τοσο καθαρο βυθο? 

 

Επισης, μια απλη παρατηρηση, θα σκεφτοσουν να βαλεις καποια φυλλα? π.χ. καταπα η και δικα μας καρυδιας η βελανιδιας? πιστευω θα πλησιαζες ακομη περισσοτερο στον βιοτοπο των ψαριων. :).

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το ενυδρειο τα σπαει, τα ψαρια ειναι πανεμορφα και μου αρεσει ο τροπος που ειναι τοποθετημενες οι ριζες:lolu:. Επειδη βλεπω το θεμα απο την αρχη του, πως καταφερες να εχεις τοσο καθαρο βυθο? 

 

Επισης, μια απλη παρατηρηση, θα σκεφτοσουν να βαλεις καποια φυλλα? π.χ. καταπα η και δικα μας καρυδιας η βελανιδιας? πιστευω θα πλησιαζες ακομη περισσοτερο στον βιοτοπο των ψαριων. :).

Σε ευχαριστω και χαιρομαι που σου αρεσει αν και περιμενω να μεγαλωσουν λιγο ακομα η bacopa για να τελειωσω το aquascape. 

 

Ο βυθος ειναι καθαρος γιατι εχω βρει ενα μπουσουλα και ταιζω τοσο ωστε να φαγωθει ολο σε λιγα λεπτα. Βεβαια πριν λιγες μερες προσθεσα αμμο μπροστα γιατι τα κορυ εφτασαν τζαμι, γι αυτο σου φαινετε τοσο καθαρη μπροστα στις φωτο. Ομως γενικα δεν βρωμιζει γιατι οπως σου ειπα και πριν ταιζω απο λιγο και σε διαφορετικους χρονους τις τροφες βυθου με τις τροφες στηλης.

Ριχνω τα πελετ περιμενω να φαγωθουν απο κορυ και bolivian και μετα απο δεκα λεπτα αφου φαγωθουν ριχνω φυλαρακια για τετρα και νανοστομους.

 

Τωρα για τα φυλλα το εχω σκεφτει και εγω αλλα δεν ξερω κατι με φρεναρει δεν ξερω πως θα κατσει.

Πρεπει να βαλω ξεραμενα η χλωρα; πρεπει να τα βρασω πρωτα και μετα μεσα; λογικα τα μαζευω πανω απο το δεντρο και οχι απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυλλα, μαζευεις συνηθως το φθινοπωρο φυλλα που ειναι ξερα, καλυτερα ομως πανω απο τα δεντρα και οχι απο κατω, οσο γινεται χωρις βρωμιες πανω τους και το κυριοτερο να ειναι απο μερος μακρυα απο ανθρωπινη δραστηριοτητα. Μπορεις να βαλεις πλατανου, βελανιδιας (δρυς), συμηδας, κτλ. Αν θες τα βραζεις πρωτα, αλλα αυτο δεν ειναι εντελως απαραιτητο εως καθολου, κρατας το ζουμι και το βαζεις στο ενυδρειο σου φιλτραρισμενο, κατι που θα χρωματισει το νερο, σαν τυρφη και φυσικα ριχνεις τα φυλλα. Μπορεις να τα αλλαζεις οταν λιωσουν η απλα να συμπληρωνεις οποτε θες..

Και μερικα λινκ: 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/18073-καρυδιά/#comment-142328

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/21824-leaf-litter/

 

Και στα αγγλικα: http://www.seriouslyfish.com/all-the-leaves-are-brown/

                          http://www.tfhmagazine.com/details/articles/leaves-for-aquaria-full-article.htm

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες εικονες. Ωραιο ενυδρειο. Ρε συ γιατι δεν βαζεις λιγο παραπανω νερο; απο θερμοκρασια πως τα πας;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια εχω 26. Τωρα το νερο ετυχε αναλογα με το ποσο νερο εχω στο βαρελι αλλαγης.

Αλλα γενικα δεν το γεμιζω μεχρι επανω γιατι ειναι και rimless και θα βρω κανενα στερμπαι στο χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια προσθήκη στο βυθο

20170605_185956.jpg

20170605_185635.jpg

20170605_185734.jpg

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αποτελεσμα αλλα μου φαινονται ασβεστολιθικα. Τα δοκιμασες;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...