Jump to content

Recommended Posts

Τώρα να πω κάτι;

Γιατί δεν βάζεις τα κλαδέματα σε συστάδες, σε πιο συγκεκριμένα σημεια. Τα έχεις λίγο εδώ κι εκει.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Ωραιο αποτελεσμα αλλα μου φαινονται ασβεστολιθικα. Τα δοκιμασες;

Greetings from the dark side!
 

 

πριν 21 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 

Ναι τα δοκιμασα θοδωρη  εχω παρει και την αμμο της ιδιας εταιριας και ο συγκεκριμενος τυπος ειναι για ενυδρεια με χαμηλο ph. 

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τώρα να πω κάτι;

Γιατί δεν βάζεις τα κλαδέματα σε συστάδες, σε πιο συγκεκριμένα σημεια. Τα έχεις λίγο εδώ κι εκει.

Εχω βαλει πισω αλλα ειναι μικρα και δεν φαινονται ακομα. Οταν μεγαλωσουν τα πισω τα μπροστα θα κλαδευωνται μικρα γυρω απο την ριζα

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον εκανα το τεστ με υδροχλωρικο οξυ στις πετρες και ειναι οκ. Αλωστε το γραφει και η εταιρια οτι ειναι για να κοντρολαρεις το ph, εκανα σημερα και τεστ σε λιγη αμμο απο αυτη που ειχα προσθεσει για σιμπληρωμα τωρα τελευταια.

Η εταιρια που εβαλα ειναι (natural color gravel aquarium)

Το αποτελεσμα ειναι να αφρισει ολο το κιπελακι.

Η κινηση που θα γινει απο εδω και περα ειναι να δω ποσο μεταβαλει το ph απο αλλαγη σε αλλαγη και να δω πως θα προχωρησω.

Να την αλλαξω το ξεχναμε δεν υπαρχει περιπτωση να ξεστησω ενυδρειο. 

Να αγοραζεις κατι απο εταιρια σφραγισμενο και πιστοποιημενο γι αυτα που γραφει και να βλεπεις αλλα. Πληρης απογοητευση.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, billaus said:

Αφου λοιπον εκανα το τεστ με υδροχλωρικο οξυ στις πετρες και ειναι οκ. Αλωστε το γραφει και η εταιρια οτι ειναι για να κοντρολαρεις το ph, εκανα σημερα και τεστ σε λιγη αμμο απο αυτη που ειχα προσθεσει για σιμπληρωμα τωρα τελευταια.

Η εταιρια που εβαλα ειναι (natural color gravel aquarium)

Το αποτελεσμα ειναι να αφρισει ολο το κιπελακι.

Η κινηση που θα γινει απο εδω και περα ειναι να δω ποσο μεταβαλει το ph απο αλλαγη σε αλλαγη και να δω πως θα προχωρησω.

Να την αλλαξω το ξεχναμε δεν υπαρχει περιπτωση να ξεστησω ενυδρειο. 

Να αγοραζεις κατι απο εταιρια σφραγισμενο και πιστοποιημενο γι αυτα που γραφει και να βλεπεις αλλα. Πληρης απογοητευση.....

Είμαι παθών αλλά την γλίτωσα.Ειχα πάρει από μάντρα που άπειρα παιδιά μου έλεγαν ότι είναι οκ και άφρισε. Εγώ έχω της dennerle η οποία δεν αφρίζει. Μου πήρε 7 χρόνια να καταλάβω πως είναι βαμμένο το χαλίκι βέβαια, ενώ έλεγε πως είναι "φυσικό". Κάτι κακό στο ενυδρείο μου δεν είδα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω απο εκει σημερα να δω τι θα μου πει ετσι για να γελασω λιγο. Αυτο που μου τι σπαει ειναι οτι ειναι σφραγισμενη και δεν ειναι χυμα απο μαντρα που καποιος ισχυριζεται οτι ειναι χαλαζιακη.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασια τις αμμου οπως και του χαλικιου γραφει επανω (maintain proper ph value)

Υπαρχει περιπτωση να κραταει το ph στο 7 να μην το κατεβαζει αλλο αλλα να μην το ανεβαζει κιολας;

Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι χαλαζιακη απλα λεει οτι κραταει το ph σταθερο. Τι εννοει με αυτο;

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2017 at 10:08 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Τώρα να πω κάτι;

Γιατί δεν βάζεις τα κλαδέματα σε συστάδες, σε πιο συγκεκριμένα σημεια. Τα έχεις λίγο εδώ κι εκει.

Άκουσα την παρατήρηση σου , κλαδεψα και τα έβαλα πίσω σε συστάδες.

Τώρα περιμένω να μεγαλώσουν για να δειξουν

20170614_191019.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δέχεσαι μια προταση-παρατήρηση???? 

Βλεπω έχεις βαλει μεσα πετρες λάβας???

Γιατι δεν τις αλλάζεις με ποταμησιες που θα εχουν και ιδια απόχρωση με τις μικρές και θα ειναι και πιο όμορφες??

Link to comment
Share on other sites

Εσεις θα με βαλεται σε μπελαδες.

Εφαγα την κρυαδα με την αμμο αμα παρω αποφαση να αλλαξω τις πετρες θα το ξυλωσω ολο ηρακλη.

Κατσε να δω πως θα βγαλω ακρη με τις σκληροτητες και θα δω τι θα κανω.

Αν σου πω τι τραβηξα με αυτες τις πετρες λαβας. 

Φαντασου οτι για να τις σπασω διαλυσα ολοκληρο γκαζμα. 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τις αν μπορεις τοτε να ξερεις οτι ποταμησιες τετοιου μεγεθους σε μπορντο χρωμα θα δειχνουν τέλεια!!!

 

Τι εχεις με τις σκληροτητες???

Link to comment
Share on other sites

Ριζουλες απο καμια αγγελια στο φορουμ αλλιως πετσοπ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Irakles έγραψε:

Βγαλε τις αν μπορεις τοτε να ξερεις οτι ποταμησιες τετοιου μεγεθους σε μπορντο χρωμα θα δειχνουν τέλεια!!!

 

Τι εχεις με τις σκληροτητες???

Τι εχω ; 

Και τι δεν εχω.

Πριν κανα 15 αρια μερες πηρα 5 κιλα αμμο συσκευασμενη για να σημπληρωσω λιγο μπροστα γιατι τα κορυ ειχαν φτασει τζαμι.

Εμπιστευτικα λοιπον αυτο που εγραφε η συσκευασια οτι δηλαδη ειναι αμμος που μπορεις να παιξεις με το ph. Ειχε και ενα δισκο στο μπροστα μερος.

Natural color gravel  λεει η εταιρια αλλα μαλλον ηταν οπως λεει και ενα φιλαρακι narural k@l@s gravel και εγω δεν το ειδα καλα, καθως κανοντας το τεστ με το υδροχλωρικο εντελος τυχαια σε μια χουφτα που ειχε περισεψει αφρισε ολοκληρη.

Εγκεφαλικο ο billaus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοοοο ....

Επιραεζει και το ph?? ?? 

Παρε αγνη  χαλαζιακη αμμο απο νταμάρι να είσαι ήσυχος κι εσυ....

Δεν αφφαιρειται με συφωναρισμα καποιο μερος της ??? 

Την εβαλες παντου???

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Τι εχω ; 

Και τι δεν εχω.

Πριν κανα 15 αρια μερες πηρα 5 κιλα αμμο συσκευασμενη για να σημπληρωσω λιγο μπροστα γιατι τα κορυ ειχαν φτασει τζαμι.

Εμπιστευτικα λοιπον αυτο που εγραφε η συσκευασια οτι δηλαδη ειναι αμμος που μπορεις να παιξεις με το ph. Ειχε και ενα δισκο στο μπροστα μερος.

Natural color gravel  λεει η εταιρια αλλα μαλλον ηταν οπως λεει και ενα φιλαρακι narural k@l@s gravel και εγω δεν το ειδα καλα, καθως κανοντας το τεστ με το υδροχλωρικο εντελος τυχαια σε μια χουφτα που ειχε περισεψει αφρισε ολοκληρη.

Εγκεφαλικο ο billaus.

Τωρα τρεχα γυρευε!!!!! τα κορυ θα την εχουν κανει αχταρμα με την παλια αμμο φανταζομαι....... τουλαχιστον αφαιρεσε οσο μπορεις..... 

Link to comment
Share on other sites

Την εχουν μπερδεψει με την παλια που ειναι αλλη μαρκα και ειναι και χαλαζιακη, αλλα ειναι ολοιδια η ρημαδα, ουτε καν ξεχωριζει. Και φυσικα το ph εκει που το ειχα φτασει στο 6.9 τωρα παιζω απο 7.2 την ημερα της αλλαγης μεχρι οσο δειξει την κυριακη που θα ξανα κανω αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα σκληρότητες καποιες μέρες (προ και μετα αλλαγής νερου) και θα δεις. Αν χρειάζεται οπωσδήποτε χαμηλες τιμες νερου θα βρεις τον μπελα σου με την άμμο. 

Τώρα όπως ειπαν οι φιλοι, ολο και καλύτερα και ομορφότερα.

Οσον αφορα τα φυτά, θα δοκίμαζε να κάνω μονο 2 συστάδες στις δυο άκρες του ενυδρείου, μια μεγάλη στο σημείο που θες να δώσεις έμφαση και μια μικρότερη απο την αλλη. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την αμμο βρηκα μια ακρη χαρη στον φιλο ηρακλη. Η συγκεκρημενη Κραταει την σκληροτητα σταθερη στα 7 και κατι. Και οντως εκει ειναι η σκληροτητες.

Τα ψαρακια που εχω ειναι ολα μεχρι 7.5 ph αρα δεν εχουν θεμα.

Τα φυτα εχουμε δουλεια ακομα για να βρουμε την τελικη θεση τους καθως τις επομενες μερες θα κανουμε αλλαγη της πετρες λαβας με ποταμισια βοτσαλα στους ιδιους χρωματισμους με τις πετρες που μπηκαν τελευταιες. 

Αυτος ο ηρακλης φταιει για ολα!!!

Και εσυ παρασκευα δεν πας πισω χαχαχα φιτιλιες βαζεις και εσυ !!!!

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες εχουμε δουλειτσα ακομα να κανουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Με την αμμο βρηκα μια ακρη χαρη στον φιλο ηρακλη. Η συγκεκρημενη Κραταει την σκληροτητα σταθερη στα 7 και κατι. Και οντως εκει ειναι η σκληροτητες.

Τα ψαρακια που εχω ειναι ολα μεχρι 7.5 ph αρα δεν εχουν θεμα.

Τα φυτα εχουμε δουλεια ακομα για να βρουμε την τελικη θεση τους καθως τις επομενες μερες θα κανουμε αλλαγη της πετρες λαβας με ποταμισια βοτσαλα στους ιδιους χρωματισμους με τις πετρες που μπηκαν τελευταιες. 

Αυτος ο ηρακλης φταιει για ολα!!!

Και εσυ παρασκευα δεν πας πισω χαχαχα φιτιλιες βαζεις και εσυ !!!!

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες εχουμε δουλειτσα ακομα να κανουμε.

Ασχετο αλλα μαρεσουν πολυ τα ξυλα που εχεις βαλει τι ειναι? και που μπορω να βρω? πολυ ωρεο το ενυδρειο!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα οπως σου λεει και ο Παρασκευας μαζεψε τα σε 1-2 σημεία και οτι κλαδευεις το βαζεις δίπλα ωστε να μεγαλώσουν οι συστάδες και να εχεις ωραιο αποτέλεσμα και αισθητικά δυναμικό... αν τα εχεις ετσι διάσπαρτα δεν κανουν εντύπωση και φαίνεται σαν ειναι αγριόχορτα...

 

ΜΠΟΥΡΛΌΤΟΟΟΟ!!!!!:bigemo_harabe_net-166:

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα

Αγριόχορτα!!!

Πετυχημένο! 

Δεν το κάνουμε για να σε ταλαιπωρούσε παντως., το καλό σου σκεφτόμαστε.:D

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ειστε παλιανθρωποι.:hehe

Την κυριακη θα βαλω μια σισταδα δεξια και μια πισω αριστερα για να μην γκρινιαζεται. Α και ξεχασα να πω οτι θα ξεχορταριασω τα αγριοχορτα απο μπροστα.:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...