Jump to content

Recommended Posts

Βάλε ενα τούλι στην άκρη του λάστιχου να μην μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα βαλω. ειπα να βαλω αλφαδολαστιχο να καθαρισω λιγο τις αλγες και την πατησα. την αλλη βδομαδα θα ειμαι πιο οργανομενος.

sturm πιες βιταμινες δινεις στα δικα σου?2ς

Link to comment
Share on other sites

φιλε σταθη λες να ειναι προπαγανδα και να μου ετοιμαζουν χουνερι?

πριν λιγο εκανα αλλαγη και ρουφηξα δυο με το αλφαδολαστιχο. να με βλεπατε απο μια μερια να εχω κανει το αλφαδολαστιχο φυσοκαλαμο για να τα πεταξω παλι μεσα.

ετσι και βαλω 20 με βλεπω να κανω σε καθε αλλαγη νερομεταφορα pygmeous ενυδρειο ,κουβα χωρις ανταποκριση εντος συνθηκης σεγκεν χαχαχα!!!!!!!!

παντος φιλε θωδορη ψηνομαι για μια 15αδα. (ORIGINAL MADEIRA ) for ever!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω ειναι υποπτοι τυποι και οι δυο....

Εχεις πολλες αλγες Βασιλη...

Μεχρι και 15 βαλε φιλαρακι να γουσταρεις μετα πιστευω οτι ξεφευγει το πραγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ειναι υποπτοι τυποι και οι δυο....

Εχεις πολλες αλγες Βασιλη...

Μεχρι και 15 βαλε φιλαρακι να γουσταρεις μετα πιστευω οτι ξεφευγει το πραγμα!!!

για τις αλγες το ξερω αλλα δεν εχω προβλημα μου αρεσει να φαινετε ετσι. θα καθαρισω βεβαια καποιες  αλλα δεν εχω κολλημα να ειναι τελειως καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε καλα εσυ! Μπεμπη! Χαχαχαχα! Αν βαλεις σκαλαρια η δισκους η τα αλλα που λες τα βλεπω να γινονται πρωτεινουχο γευμα!

Send from the Heart of Amazonas

Μη στεναχωριέσαι εσύ, αν βάλω δίσκους, θα έρθεις να βοηθήσεις στο στήσιμο.  Ξέρω ότι είναι τα αγαπημένα σου. :bleh:  :bleh:  :bleh:  :bleh:

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δευτερα ειχα 4 cory.

Σημερα εχω 1. Μαλλον τα αλλα εγιναν μεζες.

Να τα ρουφηξε το φιλτρο αποκλειεται δεν χωρανε, μεσα στο ενυδρειο δεν υπαρχουν πουθενα απο εχτες ψαχνω αλλα τιποτα.

Λεω να μην παρω αλλα ακομα απο εκει που τα πηρα γιατι ειναι πολυ μικρα και θα εχουν την ιδια τυχη. Θα κοιταξω μηπως βρω μεγαλυτερα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω εγω η τα tetra η agassizii. Παντος τα tetra τα πετυχα δευτερα πρωι να κανουν μαρς στο ενα που κολυμπουσε αναποδα. Το μεσημερι πηγα σπιτι να δω σε τι κατασταση βρισκεται το μικρο και ηταν αφαντο.

Την τριτη το μεσημερι χαθηκε και το αλλο και εμειναν τα δυο. Εχτες βλεπω μονο το ενα και το οποιο καθεται ακινητο σε μια γωνια. Το πρωι ηταν ακομα εκει,θα παω μολις σχολασω να δω αν υπαρχει ακομα. Ηταν πολυ μικρα και το φοβομουν απο την αρχη.

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

Να φαγαν τα τετρα τα κορυ; η το απιστο; περιεργο μου φαινεται! Για ψαξε καλυτερα!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θυμα bulling η κατι αλλο πιο μυστηριο συμβαινει στο ενυδρειο του Porto Velho?

Ύποπτη η  συμπεριφορά των Black Tetra που θεάθηκαν να κινούνται απειλητικά προς το άτυχο Cory.

post-61649-0-15879700-1477061874_thumb.jpg

post-61649-0-63029300-1477062251_thumb.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Βασίλη με τα ωραία σου!

Θα συμφωνήσω με το Θοδωρή. Να τους επιτέθηκαν με αποτέλεσμα να τα σκοτώσουν μου φαίνεται δύσκολο Bill. Να τσιμπολογάνε ετοιμοθάνατο ή νεκρό ψάρι, όχι τόσο. Μήπως τα cory είχαν θέμα εκ των προτέρων; Αν δε βρεις άκρη θα πρότεινα κι εγώ να κάνεις κράτη σε άλλη αγορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σημερα εξαφανιστικε και το τελευταιο cory. παντος δεν μου το βγαζεις απ το μυαλο οτι τα tetra εχουν συμετοχη σε αυτο. τωρα οντος μπορει να ηταν ετοιμοθανατα και απλα τα τετρα να τα αποτελειωσαν.

παντος αν δεν βρω πιο μεγαλα cory δεν ξανα αγοραζω τοσο μικρα, ψαχνω και βλεπουμε, μεχρι στιγμης εχω δει οτι εχει και το μαγαζι αβυσσος, μενει μονο να παω απο εκει να δω το μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εξαφανιστικε και το τελευταιο cory. παντος δεν μου το βγαζεις απ το μυαλο οτι τα tetra εχουν συμετοχη σε αυτο. τωρα οντος μπορει να ηταν ετοιμοθανατα και απλα τα τετρα να τα αποτελειωσαν.

παντος αν δεν βρω πιο μεγαλα cory δεν ξανα αγοραζω τοσο μικρα, ψαχνω και βλεπουμε, μεχρι στιγμης εχω δει οτι εχει και το μαγαζι αβυσσος, μενει μονο να παω απο εκει να δω το μεγεθος.

Στο πα τοσες φορες!!!

Τα κορυ δεν τα φαγαν αλλα ψαρια ουτε τα τετρα....

Δεν ειναι νοστιμα!! :usd:  :P  :P

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να τα σκοτωσαν τα τετρα. Για κάποιο άλλο λόγο ψωφησαν και απλά τα τετρα τσιμπολογησαν τα κουφάρια. Τι είναι τα τετρα, θηρευτές;

Link to comment
Share on other sites

αντε με πεισατε οτι τα τετρα δεν τα σκοτωσαν. αλλα οτι τα τετρα φαγαν τα κουφαρια ειναι σιγουρο. :growl:

Έγινε επεξεργασία - billaus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να με παλι. Εκανα αγορα 7 pygmeus το σαββατο. Εκανα καποιες αλλαγες στο ταιζμα των ψαριων. 

Το βραδι αφηνω τροφη πριν το κλεισιμο των φωτων, το πρωι 6 ωρα που παω για δουλεια ριχνω παλι τροφη. Μετα κανω το καθιερωμενο ταιζμα της ημερας οπως και πριν.

Παρατηρησα οτι τα cory ειναι αρκετα ζωηρα και το καλο ειναι οτι εκτος απο ενα που εχασα την πρωτη μερα:( ολα τα αλλα ειναι αρκετα ενεργητικα σε σχεση με τα πρωτα τα οποια εχασα μεσα σε 4 μερες.

Επισης να πω οτι η αγορα εγινε απο αλλο πετσοπ. Λετε το ταιζμα να εκανε την ζημια την πρωτη φορα; Η τροφη που εριχνα πριν ηταν αρκετα πιο λιγη απο αυτη που ριχνω τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα ψαρι ειναι φυσιολογικη απωλεια οταν εχουμε παρει ολοκληρη ομαδα ειδικα οταν μιλαμε για μικροψαρα(αν μπορουμε να καταταξουμε σε αυτα αυτο το ειδος ψαριου)...

Τα ταισματα στανταρ βοηθουν αλλα κατι αλλο εξολωθρευε τα ψαρακια κατα την γνωμη μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να τα χαρείς Βασίλη και εγώ θα σου πρότεινα να μεγαλώσεις και το κοπάδι, αν και εφόσον πάνε όλα καλά με αυτά και δεν αντιμετωπίσεις προβλήματα με απώλειες.  Δεν ξέρω τι μπορεί να υποψιάζεται ο Στάθης...όσον αφορά τις απώλειες!

Όσο για το ένα που έχασες την πρώτη μέρα, όπως λέει και ο Στάθης, τυχαίνει στην προσαρμογή να χαθεί κάποιο ψάρι.

Εγώ είχα πάρει 10 οτοκυκλους, έχασα ένα τις πρώτες μέρες και από τότε όλα τα υπόλοιπα τα πάνε μια χαρά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολητα σταθη και μακη μαζι σας.

Αν ολα πανε καλα και την αλλη βδομαδα θα μεγαλωσω το κοπαδι:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2016 at 3:27 ΜΜ, το μέλος billaus έγραψε:

Να με παλι. Εκανα αγορα 7 pygmeus το σαββατο. Εκανα καποιες αλλαγες στο ταιζμα των ψαριων. 

Το βραδι αφηνω τροφη πριν το κλεισιμο των φωτων, το πρωι 6 ωρα που παω για δουλεια ριχνω παλι τροφη. Μετα κανω το καθιερωμενο ταιζμα της ημερας οπως και πριν.

Παρατηρησα οτι τα cory ειναι αρκετα ζωηρα και το καλο ειναι οτι εκτος απο ενα που εχασα την πρωτη μερα:( ολα τα αλλα ειναι αρκετα ενεργητικα σε σχεση με τα πρωτα τα οποια εχασα μεσα σε 4 μερες.

Επισης να πω οτι η αγορα εγινε απο αλλο πετσοπ. Λετε το ταιζμα να εκανε την ζημια την πρωτη φορα; Η τροφη που εριχνα πριν ηταν αρκετα πιο λιγη απο αυτη που ριχνω τωρα.

 

Όοοοοολα αυτά που περιγράφεις αν δεν βαλεις φώτο είναι σαν να μην έγιναν ποτέ :hehe:hehe

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΔΕν υποσχομαι , σημερα εχω καθαρισμο φιλτρου αν προλαβω θα ριξω καμια φωτο:usd:

Θα καθαρισω και σωληνες ,μπαστουνια. περα απο το ειδικο βουρτσακι και την πιεση με νερο υπαρχει κανενα αλλο κολπο για καθαρισμο?:bigemo_harabe_net-125:

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βλέπουν να μην το κάνεις στην μπανιέρα... :hehe

 

Μια χαρά είναι ο τρόπος που περιγράφεις !! ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billaus said:

ΔΕν υποσχομαι , σημερα εχω καθαρισμο φιλτρου αν προλαβω θα ριξω καμια φωτο:usd:

Θα καθαρισω και σωληνες ,μπαστουνια. περα απο το ειδικο βουρτσακι και την πιεση με νερο υπαρχει κανενα αλλο κολπο για καθαρισμο?:bigemo_harabe_net-125:

 

2ll.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...