Jump to content

Recommended Posts

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Βασίλη, αλλά θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη ως προς το κυανό.:)

Νομίζω πως πλέον θα πρέπει να κάνεις κάτι για να το αντιμετωπίσεις!!!

Ο καθαρισμός δε νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα στο κυανό, γιατί ξαναεμφανίζεται.

Δες αυτά που σου λέει ο Σωτήρης, αλλά τσέκαρε και το άρθρο που υπάρχει για τις άλγες στην αντίστοιχη θεματική ενότητα, όπου αναφέρει διάφορους τρόπους αντιμετώπισης...:sword:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νιτρικα εχω μηδενικα η αληθεια ειναι, αυτος ειναι ο λογος που εκανα αλαγες καθε 2 εβδομαδες, αλλα μου μπουκωνανε τα φιλτρα και επεφτε η ροη.

τωρα θα κανω καθε εβδομαδα. 

κυκλοφορια εχω το astro 2208 750l/h και εχω βαλει μεσα και ενα hailea 200l/h 

η επομενη κινηση  ειναι να βγαλω απο μεσα το hailea και να κουμπωσω μεσα το aquaball 60 που εχω 430l/h 

μηπως να ξεκινησω σιγα σιγα με seachem excel σαν πρωτο βημα? και μετα να βαλω μεσα το aquaball να δυναμωσω την ροη?

το εξωτερικο φιλτρο τραβαει απο αριστερα και το βγαζει με σπρει μπαρ απο δεξια. το εσωτερικο το εχω βαλει αριστερα πλαγια ομως και πεταει απεναντι, να βαλω το εσωτερικο και αυτο πλατη οπως το εξωτερικο αλλα απο την δεξια πλευρα?

μπας και φταιει αυτο στο θεμα της ροης τι αλλο να πω...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος avraamp έγραψε:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Βασίλη, αλλά θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη ως προς το κυανό.:)

Νομίζω πως πλέον θα πρέπει να κάνεις κάτι για να το αντιμετωπίσεις!!!

Ο καθαρισμός δε νομίζω να βοηθάει ιδιαίτερα στο κυανό, γιατί ξαναεμφανίζεται.

Δες αυτά που σου λέει ο Σωτήρης, αλλά τσέκαρε και το άρθρο που υπάρχει για τις άλγες στην αντίστοιχη θεματική ενότητα, όπου αναφέρει διάφορους τρόπους αντιμετώπισης...:sword:

 

 

με τετοιο avatar εμεις οι δυο δεν εχουμε να πουμε τιποτα:2guns:

 

:hehe :hehe :hehe χαχαχαχα

 

 

ναι μακη εχεις δικιο πρεπει να παρω αλλα μετρα.:bigemo_harabe_net-52:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

νιτρικα εχω μηδενικα η αληθεια ειναι, αυτος ειναι ο λογος που εκανα αλαγες καθε 2 εβδομαδες, αλλα μου μπουκωνανε τα φιλτρα και επεφτε η ροη.

τωρα θα κανω καθε εβδομαδα. 

κυκλοφορια εχω το astro 2208 750l/h και εχω βαλει μεσα και ενα hailea 200l/h 

η επομενη κινηση  ειναι να βγαλω απο μεσα το hailea και να κουμπωσω μεσα το aquaball 60 που εχω 430l/h 

μηπως να ξεκινησω σιγα σιγα με seachem excel σαν πρωτο βημα? και μετα να βαλω μεσα το aquaball να δυναμωσω την ροη?

το εξωτερικο φιλτρο τραβαει απο αριστερα και το βγαζει με σπρει μπαρ απο δεξια. το εσωτερικο το εχω βαλει αριστερα πλαγια ομως και πεταει απεναντι, να βαλω το εσωτερικο και αυτο πλατη οπως το εξωτερικο αλλα απο την δεξια πλευρα?

μπας και φταιει αυτο στο θεμα της ροης τι αλλο να πω...

Με δοκιμές πιστεύω θα βρεις την άκρη για να αυξήσεις τη ροή και να μην έχεις νεκρά σημεία.

Το excel δεν θα βοηθήσει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το κυανο δεν είναι άλγη. Είναι βακτήριο.

Πιστεύω πως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι τη λύση της συσκότισης, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ενοτητα με τις αλγες λεει και για echel στο κυανο. Στην συσκοτιση φοβαμαι για τα ψαρια μην στρεσαριστουν. Ο μονος λογος αυτος ειναι, φυτα ετσι και αλιως δεν εχω για να τα χασω.

Link to comment
Share on other sites

Το βακτήριο έχει πάρει αρκετή διάσταση στο ενυδρείο σου. Το βλέπω και στα ξύλα αλλά και στο βυθό σου. Δεν βρίσκεται πλέον στην αρχή για να το παλέψεις με άλλο τρόπο. Για μένα κάνε μια καλή αλλαγή αφού αφαιρέσεις με προσοχή όσο περισσότερο κυανοβακτήριο μπορείς. Στη συνέχεια 3-4 μέρες συσκότιση με καλή ανατάραξη και βλέπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κανω αλλαγη την τεταρτη γιατι κανω επεξεργασια με τυρφη και μετα παμε για συσκοτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το οτι εχω κυανο ειναι και ο λογος που χανω τα cory;

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2016 at 10:23 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Βασιλη δεν ξεκινας καμμια συσκοτηση μηπως απαλαγεις απο το κυανο..

Επισης κανα αλγοφαγο σκεφτεσαι να βαλεις;;

Στα λεω εγω μερες πριν αλλα αν δεν μαθεις να σκεφτεσαι σαν "δισκας" προκοπη δεν προκειται να δεις σαν χομπιστας...:D

Το κυανο αποτελει κινδυνο για τα ψαρια σου ειδικα του βυθου...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μεινω στο σκοταδι απο το να μου δωσει τα φωτα του δισκας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Καλυτερα να μεινω στο σκοταδι απο το να μου δωσει τα φωτα του δισκας.

Χαχαχαχα....

Θα δεις το φως το αληθινο βρε συ!!!

:hehe:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με τις αλλαγες.

Εβαλα το aquaball το hailea και το astro. :bigemo_harabe_net-59:

Τωρα να δειτε ροη

 

IMG_20161128_191943.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακι νομιζω πως κατι ομορφκ θα βγει με την ριζα. Ετσι οπως την εχεις βαλει ομως μου κανει λιγο στημενο. Κανε την συσκοτιση τωρα και θα το δουμε μετα.
Επισης εχω παρατηρησει πως σε ενυδρεια που δεν παιζουν κορυντορας εμφανιζεται πιο πολυ το κυανο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη και μολις εκλεισα το ενυδρειο. 

Υ.Γ η φορμα που εβαλα απο πανω ειναι καθαρη...  Την πηρα κρυφα απο την ντουλαπα για να μην εχουμε διαροη φωτος απο πουθενα:)

Το πηρε χαμπαρι η γυναικα πριν λιγο. Εκανε το σταυρο της και δεν σχολιασε τιποτα;)

IMG_20161130_193831.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφου πηρες μονο αυτη την αντιδραση μη μιλας καθολου! Καλη επιτυχια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα σιγά σιγά θα εκπαιδευτεί με τα παράξενα οπότε μην αγχώνεσαι.:D

Μετά τη συσκότιση κάνε μεγάλη αλλαγή νερού, και καλό είναι εάν έχεις τεστ αμμωνίας πάρε καμία μέτρηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειναι τεταρτη απογευμα.

Την δευτερα να ανοιξω η κυριακη;

Απο αυριο ταιζω καθολου η παω μεχρι τελους χωρις τροφη;

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει δυο φορες κυανο, η συσκοτιση δεν μου κανε τιποτα και κατεφυγα στην ερυθρομυκινη, τη δευτερη φορα απλα ανεβασα τα νιτρικα κι εφυγε, θελω να πω ο,τι κι αν κανεις οπωσδηποτε μη της δινεις φαι δηλαδη μηδενικα νιτρικα. Παντα μου εμφανιζοταν οταν μηδενιζαν και δεν το παιρνα χαμπαρι κι απο τοτε δυο φορες την εβδομαδα κανω τεστ να ξερω τι μου γινεται.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα για να σηκωσω μονο με υγρα μπορω;

Τα νιτρικα μου παρολο που το εχω αφησει και δυο εβδομαδες μηδενικα βγαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 12:30.  17:00. 20:00 

Ποσο ρε σταθουλη ακομα;

Και μενει και τροφη κατω.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή άνοιξε το αφού συμπληρώνονται 4 εικοσιτετράωρα, για να κάνεις και την αλλαγή σου.

Το τεστ με τα νιτρικά μπορείς να το δοκιμάσεις και με νερό κάποιου άλλου ενυδρείου για να είμαστε σίγουροι ότι λειτουργεί?

Σε περίπτωση που λειτουργεί σωστά και τα νιτρικά σου είναι μηδενικά θα σου έλεγα να προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος billaus έγραψε:

Ταιζω 12:30.  17:00. 20:00 

Ποσο ρε σταθουλη ακομα;

Και μενει και τροφη κατω.

Υγρα τοτε φιλαρακι....

Να δουμε κιολας θα κανεις τπτ ή θα χρειαστεις πιο δραστικα μετρα απο την συσκοτηση γιατι εχει προχωρησει πολυ το κυανο...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Ντροπή Βασίλη! Δεν έχει νιτρικά λέει, και τρία ταΐσματα την ημέρα λέει. Ε ρε Δίσκος που σου χρειάζεται!:D:hehe

Απο εσενα δεν το περιμενα :bigemo_harabe_net-88:

 

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Κυριακή άνοιξε το αφού συμπληρώνονται 4 εικοσιτετράωρα, για να κάνεις και την αλλαγή σου.

Το τεστ με τα νιτρικά μπορείς να το δοκιμάσεις και με νερό κάποιου άλλου ενυδρείου για να είμαστε σίγουροι ότι λειτουργεί?

Σε περίπτωση που λειτουργεί σωστά και τα νιτρικά σου είναι μηδενικά θα σου έλεγα να προσθέσεις.

Για να πω την αληθεια μετρηση τωρα χωρις τους echinodorus μεσα δεν εχω κανει. Το τεστ με τα νιτρικα το ειχα και στο προηγουμενο ενυδρειο .

Θα κανω μετρησεις μετα την κυριακη και θα δουμε. 

Αυριο να ταισω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...