Jump to content

My mixed reef tank with sps-lps-anemones-fish-invertebrates 6 month old 200ltrs


Manos Bailas

Recommended Posts

Kalimera sas eimai kainourgio melos tou aquazone kai tha ithela na sas parousiaso to enidriaki mou opos einai autin tin stigmi.euxaristo kai euxomai kalo xeimona!post-62596-0-11884000-1474844870_thumb.jpgpost-62596-0-56009800-1474844887_thumb.jpgpost-62596-0-38686300-1474844909_thumb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε και καλος ηρθες στην παρεα μας αν θες γραφε στα ελληνικα. Ωραιο το ενυδρειο σου γραψε ρουτινες μετρισεις και τι εχεις απο μιχανηματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις βρώ λίγο χρόνο θα γράψω όλες τις πληροφορίες για το ενυδρειο.

Εύχαριστω και καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καλο χειμωνα και σε σενα! οντως ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου! καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρειο.  Γεμάτο χρώματα!! Μπραβο! 

 

Μολις βρεις χρονο γραψε μας τι υλικά χρησιμοποιείς (φιλτρα,τροφες για κοράλια , βακτήρια κλπ) καθώς και τις ρουτίνες.    :) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια συντομα και αναλυτηκα θα σας αναφερω τα παντα απο εξοπλισμο προληματα ζωντανα τροφες κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειακι σου :bow: :bow:

 

Περιμενουμε αναλυτικη παρουσιαση

 

 

υ.γ.γραφε Ελληνικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε !

Ένας ύφαλος όλο χρώμα !

Περιμένουμε με ανυπομονησία την παρουσίαση σου !

Υ.Γ. Μας σκοτώσες με το καλό χειμώνα !

Πες ενα φθινόπωρο να μας έρθει πιο μαλακά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το reef.να κάτι τέτοια βλέπω και θέλω να πηδηξω στα αλάτια.περιμένουμε μέτρησης και εμπειρίες για ένα τέτοιο όμορφο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:


 


Ενυδρείο: Anubias 200ltr χωρίς sump.      (*το sump είναι μονόδρομος στα θαλλασινα είναι το επόμενο βήμα καθώς θα γίνει μεταφόρα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.)


2 Φίλτρα:  1)ΕΗΕΙΜ 150 2) Cristalprofi i900.


Skimmer: Tunze 9004.


Κυκλοφορία: 1) Jebao Rw8 wave maker και μία αλλη που είχα σε ένα Nano και δεν θυμάμαι το όνομα.


Φωτισμός¨ 5 SERA LED TUBES με φάσμα 6500Κ-22000Κ περιμένω άλλη μία τον 22.000Κ.με δυνατότητα δύσης ανατολής όλες καθώς και αδιάβροχες.


UV LIGHT: AQUA MEDIC HELIX MAX 9 W.


θερμοστάτης: Ηydor external heater 300W.


Αναπλήρωση¨ έχω αλλά δεν θυμάμαι την μάρκα είναι και αυτή από το Nano.


Οσμωση: osmotech profi


Ελενχος αλλατότητας: ATC refractometer


Ηλεκτρονικό πεχόμετρο: δεν βρήσκω την μάρκα.


TEST νερού: Salifert


Αυτόματη ταίστρα: hailea


Cooler: τετραπλό ανεμιστηράκι με σένσορα μάρκας haquoss.


θερμόμετρο: ψηφιακό αδιάβροχο.


 


ΤΡΟΦΗ ΨΑΡΙΩΝ: ocean nutrition spirullina enriched pellets, ocean nutrition brine shrimp plus flakes , amino complex brightwell aquatics ,brightwell aquatics multivitamin , και διάφορα κατεψυγμένα όπως γαρίδα,καλαμάρι καθώς και ζωντανά cocepods. Ταίζω μία φορα την ημέρα με την σειρά.όταν λείπω η αυτόματη ταίστρα ταίζει spirullina pellets δεν μουσκεύουν απο υγρασία σχεδόν ποτέ.


 


ΤΡΟΦΗ ΚΟΡΑΛΙΩΝ: seachem zooplankton , korallen-zucht.de amini acid , brightwell aquatics phytoplankton ,aquavitro fuel for reefs, coral smoothie , fauna marin lps crow color ,tropic marine pro-coral phyton. Τα κοραλλια τα ταίζω δύο φορές την εβδομάδα κανώ ενα mix των 5ml  και το βάζω δεν σταματάω ούτε κυκλόφορια ούτε skimmer ότι πάρουν έτσι.Τα ταίζω βραδινές ώρες.


 


ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ: Προσωπικά κάνω δύο φορές την έβδομαδα κάπου στα 50ltrs επείδη γουστάρω μαρέσει και με το φορτίο που έχει μέσα το ενυδρείο και χωρίς sump είναι ο μόνος τρόπος να κρατάω τα νιτρικά μεχρι 5 ppm το ανώτερο αν και έχω πειραμάτιστει και παραμένουν μέχρι εκέι και με 15 μέρες χωρίς αλλαγή.


 


ΑΛΑΤΙ: Εχω μία συμπάθεια για το aqua forest reef salt


 


BACTERIA : Prime concentrated conditioner for marine and freswater.


 


ΦΑΡΜΑΚΑ: korallen-zucht.de bio mate , korallen-zucht.de cyano clean, seachem reef buffer 8.3 (εάν χρειαστούν)


 


ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΩΝ: άνθρακας, αντιφόσφορο , μακαρονί , διαφορα σφουγκάρια.


 


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:


 


ph 8.1-8.4 


No3  1-5 


po4  0-0.03


kh    10-12


Ca   430


Mg  1300


Αλλατότητα 1024-1025


θερμοκρασία: 25-26 c


 


Καλησπέρα σε όλους!ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, την επόμενη φορά που θα έχω χρόνο θα σας γράψω και τα ζωντανά και ότι άλλο ζητήσετε φυσικά!


καλη βδομάδα σε ολούς!

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

 

Ενυδρείο: Anubias 200ltr χωρίς sump.      (*το sump είναι μονόδρομος στα θαλλασινα είναι το επόμενο βήμα καθώς θα γίνει μεταφόρα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.)

2 Φίλτρα:  1)ΕΗΕΙΜ 150 2) Cristalprofi i900.

Skimmer: Tunze 9004.

Κυκλοφορία: 1) Jebao Rw8 wave maker και μία αλλη που είχα σε ένα Nano και δεν θυμάμαι το όνομα.

Φωτισμός¨ 5 SERA LED TUBES με φάσμα 6500Κ-22000Κ περιμένω άλλη μία τον 22.000Κ.με δυνατότητα δύσης ανατολής όλες καθώς και αδιάβροχες.

UV LIGHT: AQUA MEDIC HELIX MAX 9 W.

θερμοστάτης: Ηydor external heater 300W.

Αναπλήρωση¨ έχω αλλά δεν θυμάμαι την μάρκα είναι και αυτή από το Nano.

Οσμωση: osmotech profi

Ελενχος αλλατότητας: ATC refractometer

Ηλεκτρονικό πεχόμετρο: δεν βρήσκω την μάρκα.

TEST νερού: Salifert

Αυτόματη ταίστρα: hailea

Cooler: τετραπλό ανεμιστηράκι με σένσορα μάρκας haquoss.

θερμόμετρο: ψηφιακό αδιάβροχο.

 

ΤΡΟΦΗ ΨΑΡΙΩΝ: ocean nutrition spirullina enriched pellets, ocean nutrition brine shrimp plus flakes , amino complex brightwell aquatics ,brightwell aquatics multivitamin , και διάφορα κατεψυγμένα όπως γαρίδα,καλαμάρι καθώς και ζωντανά cocepods. Ταίζω μία φορα την ημέρα με την σειρά.όταν λείπω η αυτόματη ταίστρα ταίζει spirullina pellets δεν μουσκεύουν απο υγρασία σχεδόν ποτέ.

 

ΤΡΟΦΗ ΚΟΡΑΛΙΩΝ: seachem zooplankton , korallen-zucht.de amini acid , brightwell aquatics phytoplankton ,aquavitro fuel for reefs, coral smoothie , fauna marin lps crow color ,tropic marine pro-coral phyton. Τα κοραλλια τα ταίζω δύο φορές την εβδομάδα κανώ ενα mix των 5ml  και το βάζω δεν σταματάω ούτε κυκλόφορια ούτε skimmer ότι πάρουν έτσι.Τα ταίζω βραδινές ώρες.

 

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ: Προσωπικά κάνω δύο φορές την έβδομαδα κάπου στα 50ltrs επείδη γουστάρω μαρέσει και με το φορτίο που έχει μέσα το ενυδρείο και χωρίς sump είναι ο μόνος τρόπος να κρατάω τα νιτρικά μεχρι 5 ppm το ανώτερο αν και έχω πειραμάτιστει και παραμένουν μέχρι εκέι και με 15 μέρες χωρίς αλλαγή.

 

ΑΛΑΤΙ: Εχω μία συμπάθεια για το aqua forest reef salt

 

BACTERIA : Prime concentrated conditioner for marine and freswater.

 

ΦΑΡΜΑΚΑ: korallen-zucht.de bio mate , korallen-zucht.de cyano clean, seachem reef buffer 8.3 (εάν χρειαστούν)

 

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΦΙΛΤΡΩΝ: άνθρακας, αντιφόσφορο , μακαρονί , διαφορα σφουγκάρια.

 

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ:

 

ph 8.1-8.4 

No3  1-5 

po4  0-0.03

kh    10-12

Ca   430

Mg  1300

Αλλατότητα 1024-1025

θερμοκρασία: 25-26 c

 

Καλησπέρα σε όλους!ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, την επόμενη φορά που θα έχω χρόνο θα σας γράψω και τα ζωντανά και ότι άλλο ζητήσετε φυσικά!

καλη βδομάδα σε ολούς!

Τα μακαρονια και σφουγγαρια τι τα θες?Εχωντας αυτα δημιουργεις προβλημα στο βραχο και ουσιαστικα υπο λειτουργει.Την απονιτροποιηση την κανει ο βραχος.Εαν θες δοκιμασε τα βακτηρια τις microbilift η τα bio digest η το special blend.Επειδη η εταιρεια ειναι καινουργια για πες γιατι εχεις αδυναμια στο reef salt;; τι ειδες?? Τι τιμες τις κρατας με δοσομετρικη η χερατα?Θεωρω οτι η κυκλοφορια ειναι λιγη απο την περιγραφη.Σκιμερ υπαρχει?Ενα mc 600 θα σε βοηθαγε πολυ.Ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δουλεύει το Tunze 9004 

 

Μάνο βλέπω δίνεις πολύ έμφαση στο τάισμα των κοραλλιών σου.   Το coral smoothie , fauna marin lps crow color δεν το κάνεις Target Feeding?    Τα άλλα οκ που τα ρίχνεις στο νερό, αλλά τα 2 συγκεκριμένα νομίζω θέλουν Target. Ειδικά τα πέλλετ της Fauna.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δουλεύει το Tunze 9004 

 

Μάνο βλέπω δίνεις πολύ έμφαση στο τάισμα των κοραλλιών σου.   Το coral smoothie , fauna marin lps crow color δεν το κάνεις Target Feeding?    Τα άλλα οκ που τα ρίχνεις στο νερό, αλλά τα 2 συγκεκριμένα νομίζω θέλουν Target. Ειδικά τα πέλλετ της Fauna.

 

5 ml mix λιωμένα τα βάζω λίγο απο το καθένα.Κάνω και target feeding σχετικά σπάνια όμως.Ελάχιστα απο το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....κατάλαβα. Τα βάζεις σε νεράκι "παπαριάζουν" και μπλούμ μέσα.

 

Με την πρώτη ευκαιρία ανέβασε μάς και άλλες φώτος. Τα χρώματα σου είναι καταπληκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μακαρονια και σφουγγαρια τι τα θες?Εχωντας αυτα δημιουργεις προβλημα στο βραχο και ουσιαστικα υπο λειτουργει.Την απονιτροποιηση την κανει ο βραχος.Εαν θες δοκιμασε τα βακτηρια τις microbilift η τα bio digest η το special blend.Επειδη η εταιρεια ειναι καινουργια για πες γιατι εχεις αδυναμια στο reef salt;; τι ειδες?? Τι τιμες τις κρατας με δοσομετρικη η χερατα?Θεωρω οτι η κυκλοφορια ειναι λιγη απο την περιγραφη.Σκιμερ υπαρχει?Ενα mc 600 θα σε βοηθαγε πολυ.Ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο?

 

Τι θα πρότεινες να έχω στα φίλτρα μέσα?Αν όντως είναι πηγή νιτρικών γιατί μας τα πούλανε σαν μέθοδο φίλτρανσης? θεωρείς τα 5 ppm  προβλημά ίσως για τα SPS?

Τα φίλτρα καθαρίζοντε σχετικά συχνά.όσο για την κυκλοφορία την jebao την δουλέυω σχεδον φούλ ,έχω μόνο ένα νεκρό σημέιο οπού το παίρνω με την σκούπα βυθού.Επίσης έχω πολλά LPS corals και προσπαθώ να βρώ την λύση που να τα κράτα όλα χαρούμενα καθώς και κάποια SPS που έχω και βλέπω αρκέτη κίνηση σε όλα τα κοράλια και γρήγορη σχετικά ,σε σημείο που σκέφτομαι μήπως την χαμήλωνα λιγάκι.skimmer έχω ενα της tunze.Το ενυδρείο είναι 6 μηνών μεταφορά από άλλο μικρότερο.Το αλατι το συγκεκριμένο νομίζω έπαιξε ρόλο στην σταθεροποιήση του ph με το οποίο έχω μανία να είναι σταθερό.οι αλλαγες νερού είναι πολύ συχνές οπότε βοηθάνε να μένουν σχετικά σταθερές (κανώ δύο την εβδόμαδα) αλλα θέλω πολυ να ασχολήθω με δοσομετρίκες εχώ τα υγράκια αλλα δεν εμπιστεύομαι τα μηχανήμτατα να το κανουν αυτο.Οποτε τσεκαρω αν κατι δεν μαρεσει το διορθωνω σιγα σιγα και κσανατσεκαρω.

Έγινε επεξεργασία - Manos Bailas
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....κατάλαβα. Τα βάζεις σε νεράκι "παπαριάζουν" και μπλούμ μέσα.

 

Με την πρώτη ευκαιρία ανέβασε μάς και άλλες φώτος. Τα χρώματα σου είναι καταπληκτικά.

 

Αύριο θα βγάλω ναι!από κοντά είναι ακόμη πιό ωραίο επίησης ο μαύρος φόντος έχει καμουφλάρει το skimmer τον κυκλοφορητη κτλπ όλα είναι μαύρα και αυτά και δεν φαίνετε τίποτά!

Link to comment
Share on other sites

Στα εξωτερικα φιλτρα σε ενα reef ενυδρειο το μονο που μπορει να βαλει καποιος ειναι ανθρακα και αντιφωσφωρο,αφου πρωτα εχει αφαιρεσει τα σφουγγαρια απο μεσα.Εχωντας τα σφουγγαρια μεσα αυτα αρχιζουν και πιανουν βρωμα ,ντιτριτους κ.λ.π που ανεβαζουν τα νιτρικα στο ενυδρειο και μετα απο λιγο καιρο εχουν γινει χωρος συγκεντρωσεις των βακτηριων με αποτελεσμα ο βραχος να μην λειτουργει στο 100%.Σε καταλαβαινω για την τελειωτητα την οποια ψαχνεις και θες.Δειχνει οτι αγαπας αυτο που κανεις.Ομως ph με τη μετρας??Σταθερο δεν μπορει να ειναι σε καμια περιπτωση.Αλλη τιμη εχεις την ωρα που αναβουν τα φωτα αλλη τιμη στο full φωτισμο και αλλη οταν τα φωτα σβησουν.Βοηθαει πολυ η καλη και δυνατη αναταραξη επιφανειας.

Link to comment
Share on other sites

Στα εξωτερικα φιλτρα σε ενα reef ενυδρειο το μονο που μπορει να βαλει καποιος ειναι ανθρακα και αντιφωσφωρο,αφου πρωτα εχει αφαιρεσει τα σφουγγαρια απο μεσα.Εχωντας τα σφουγγαρια μεσα αυτα αρχιζουν και πιανουν βρωμα ,ντιτριτους κ.λ.π που ανεβαζουν τα νιτρικα στο ενυδρειο και μετα απο λιγο καιρο εχουν γινει χωρος συγκεντρωσεις των βακτηριων με αποτελεσμα ο βραχος να μην λειτουργει στο 100%.Σε καταλαβαινω για την τελειωτητα την οποια ψαχνεις και θες.Δειχνει οτι αγαπας αυτο που κανεις.Ομως ph με τη μετρας??Σταθερο δεν μπορει να ειναι σε καμια περιπτωση.Αλλη τιμη εχεις την ωρα που αναβουν τα φωτα αλλη τιμη στο full φωτισμο και αλλη οταν τα φωτα σβησουν.Βοηθαει πολυ η καλη και δυνατη αναταραξη επιφανειας.και 

 

Καθαρίζω τα φίλτρα κάθε εβδομάδα και βγάζουν απίστευτη βρωμιά.Η ερώτηση μου είναι όλοι αυτή η βρωμιά αν δεν έχω τα σφουγγάρια κτλπ πως αλλιως θα την παγηδεύσω για να την αφαιρέσω απο το συστήμα?

Για την  μέτρηση του ph χρησιμοποιώ ηλεκρονικό πεχάμετρο το οποίο καλημπράρο πριν από κάθε μέτρηση.Γνώριζω για τις εναλλαγες του ph κατά την διάρκεια τις ημέρας απλά τους πρώτους μήνες έπεφτε κατώ απο 8 και δεν ήθελα.ήθελα να παίζει χαμηλότερο 8 και υψηλότερο 8.4

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα την έρευνα μου και απότι φαίνετε κατανόησα τα προβλήματα πού μπορούν να δημιουργηθούν με τα σφουγκάρια ΄θα τα αφαιρέσω σταδιακά και θα αφήσω μονο τον άθρακα και το αντιφοσφορο.Μια ερωτηση θέλω να κάνω ακομη ποση ποσότηρα ανθρακα και αντιφοσφορο θα ηταν ιδανικα για τα 200 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα την έρευνα μου και απότι φαίνετε κατανόησα τα προβλήματα πού μπορούν να δημιουργηθούν με τα σφουγκάρια ΄θα τα αφαιρέσω σταδιακά και θα αφήσω μονο τον άθρακα και το αντιφοσφορο.Μια ερωτηση θέλω να κάνω ακομη ποση ποσότηρα ανθρακα και αντιφοσφορο θα ηταν ιδανικα για τα 200 λιτρα?

Πολυ σωστα.Θεωρω οτι με 150 ml εισαι οκ και βλεπεις ειδικα στα φωσφωρικα.

Link to comment
Share on other sites

'Εκανα την έρευνα μου και απότι φαίνετε κατανόησα τα προβλήματα πού μπορούν να δημιουργηθούν με τα σφουγκάρια ΄θα τα αφαιρέσω σταδιακά και θα αφήσω μονο τον άθρακα και το αντιφοσφορο.Μια ερωτηση θέλω να κάνω ακομη ποση ποσότηρα ανθρακα και αντιφοσφορο θα ηταν ιδανικα για τα 200 λιτρα?

Καλως ηρθες στην παρέα μας...

 

Για ανθρακα να υπολογίζεις ενα γραμμάριο ανα λιτρο νερού.Αντιφοσφορο ανάλογα αν κανεις χρηση με βαση το αλουμίνιο η τον σίδηρο αλλαζει και η αναλογία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω την γνωμη σας για καποιες αλλαγες που εκανα με τα σφουγκαρια και γενικα για την φιλτρανση του ενυδρειου

 

1. αφαιρεθηκε εντελως το ενα απο τα δυο εξωτερικα φιλτρα και παρεμεινε μονο το ένα με τις σωστες αναλογιες ανθρακα και αντιφοσφορου

2.στην επιστροφη του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο ειμαι τυχερος και το ενυδρειο εκει εχει ενα ραφι πανω απο την επιφανεια του νερου εκει εβαλα ενα πλαστικη τετραγωνη σχαρα που ειχα σαν αξεσουαρ απο καποιον παλιο εξοπλισμο εκει εβαλα μια μικρη ποσοτητα υαλοβαμβακα που ειναι πανευκολοσ στον καθημερινο καθαρισμο.

3.Ειχα στο σπιτι ενα chaquoss internal filter γωνιακο απο ένα νανο που ειχα για ενα φεγγαρι το τοποθετησα στην αριστερη γωνια καμοθφλαριστικε τελεια με τον φοντο εκει μεσα εβαλε την εισαγωγη του φιλτρου οπου και καμοθφλαριστικε και αυτο καθως και ενα moonlight αδιαβροχο που ειχα το καπακι του εσωτερικοθ φιλτρου απο πανω δεν το εβαλα οποτε μπαινει και φως απο τα φωτα του ενιδρειου.

 

πιστευετε οτι θα μπορεσει να λειτουργισει σαν ενα μικρο refugium και να εβαζα και μια καλη ποσοτητα αλγης??γενικα ειμαι πολυ ενθοθσιασμενος με το αποτελεσμα θα ποσταρω συντομα φωτογραφιες πειτε μου την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω την γνωμη σας για καποιες αλλαγες που εκανα με τα σφουγκαρια και γενικα για την φιλτρανση του ενυδρειου

 

1. αφαιρεθηκε εντελως το ενα απο τα δυο εξωτερικα φιλτρα και παρεμεινε μονο το ένα με τις σωστες αναλογιες ανθρακα και αντιφοσφορου

2.στην επιστροφη του φιλτρου μεσα στο ενυδρειο ειμαι τυχερος και το ενυδρειο εκει εχει ενα ραφι πανω απο την επιφανεια του νερου εκει εβαλα ενα πλαστικη τετραγωνη σχαρα που ειχα σαν αξεσουαρ απο καποιον παλιο εξοπλισμο εκει εβαλα μια μικρη ποσοτητα υαλοβαμβακα που ειναι πανευκολοσ στον καθημερινο καθαρισμο.

3.Ειχα στο σπιτι ενα chaquoss internal filter γωνιακο απο ένα νανο που ειχα για ενα φεγγαρι το τοποθετησα στην αριστερη γωνια καμοθφλαριστικε τελεια με τον φοντο εκει μεσα εβαλε την εισαγωγη του φιλτρου οπου και καμοθφλαριστικε και αυτο καθως και ενα moonlight αδιαβροχο που ειχα το καπακι του εσωτερικοθ φιλτρου απο πανω δεν το εβαλα οποτε μπαινει και φως απο τα φωτα του ενιδρειου.

 

πιστευετε οτι θα μπορεσει να λειτουργισει σαν ενα μικρο refugium και να εβαζα και μια καλη ποσοτητα αλγης??γενικα ειμαι πολυ ενθοθσιασμενος με το αποτελεσμα θα ποσταρω συντομα φωτογραφιες πειτε μου την γνωμη σας.

Εγώ που επίσης δεν έχω sump την άλγη την έχω σε ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο με φωτισμό από τις λάμπες του ενυδρείου. Μια χαρά πάει!post-59162-0-87476300-1475075045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...