Jump to content

My mixed reef tank with sps-lps-anemones-fish-invertebrates 6 month old 200ltrs


Manos Bailas

Recommended Posts

Είναι πολύ εύκολο στην κατασκευή του και φτηνό αν το ενυδρίο δεν έχει καθόλου κόντρες στο πάνω μέρος και για στήριξη χρισημοποίησα αυτά

 

https://www.aliexpress.com/item/4-6-8-10-12mm-Acrylic-Bracket-For-Aquarium-Fish-Tank-Glass-Fixed-Clip-Clamp-Holder/32802863307.html?spm=2114.40010508.4.64.wckIuL

 

θέλει μόνο λίγο προσοχή στις διαστάσεις για το μήκος που θα παραγείλεις καθώς και το πάχος του τζαμιού σου για τα ακριλικά στηρίγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Manos Bailas έγραψε:

Είναι πολύ εύκολο στην κατασκευή του και φτηνό αν το ενυδρίο δεν έχει καθόλου κόντρες στο πάνω μέρος και για στήριξη χρισημοποίησα αυτά

 

https://www.aliexpress.com/item/4-6-8-10-12mm-Acrylic-Bracket-For-Aquarium-Fish-Tank-Glass-Fixed-Clip-Clamp-Holder/32802863307.html?spm=2114.40010508.4.64.wckIuL

 

θέλει μόνο λίγο προσοχή στις διαστάσεις για το μήκος που θα παραγείλεις καθώς και το πάχος του τζαμιού σου για τα ακριλικά στηρίγματα.

   Εμένα το ενυδρείο έχει κόντρες και σκέφτομαι να παταγγειλω το 1χ1 που λέει . Το φτιάχνεις εσύ δηλαδή? Δεν είναι βλαβερό για το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Το 1χ1 μήκος δεν είναι ? Φτάνει για 60χ60

Link to comment
Share on other sites

είναι σε feet εγώ θα έπαιρνα 3χ3  ώστε σε περίπτωση λάθους να μην ξαναπαράγγελνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα ένα μικρό update !

20786034_10155585731797790_7971975216716650701_o.jpg

20900551_10155585731777790_1527975510961890738_o.jpg

 

 

NITRATES : 1.0 PPM

PHOSPHATES : 0.1 PPM

SALINITY : 1025

TEMPERATURE : 27,5

PH : 8,3 ( ΑΤΙ CO2 REMOVER CONNECTED TO SKIMMER AIR INLET)

CALCIUM : 425

KH : 7,5

MAGNESIUM : 1300

Έγινε επεξεργασία - Manos Bailas
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο και καθαρο!

δινει την αισθηση οτι εχει μεγαλο πλατος.

τι διαστασεις ειναι?

το gyre σου τραβαει λιγο των αραγωνιτη αλλα αν ειναι ψιλος το κανουν και οι απλοι κυκλοφορητες.

επισης επειδη ειμαι λατρης των lps ειδα οτι εχεις καποια πολυ ομορφα κομματια!

να τα χαιρεσαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εξερετικο αλλα κάνε και μια παρουσίαση τα διαμαντακια σου.μην φοβάσαι δεν θα τα ματιάσουμε.:bigemo_harabe_net-161::bigemo_harabe_net-77:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα σε βρισκω απλα θεωρω λιγο ψηλα τα φωσφωρικα.Πως τα ελενχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

¨Ομορφο φίλε συγχαρητήρια!!! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, revolution1925 said:

Πολύ ωραίο να το χαίρεσαι! 

Τι φωτιστικό δουλεύεις? 

Είναι ένα dyi T5 φωτιστικό με 6 x39 watt λάμπες συν δύο hydra 26 hd.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μάνο αν και άργησες να βάλεις φώτο μας αποζημιώσες με το παραπάνω βάζοντας και βίντεο. 

Πολύ καλό μπράβο Για πες μετρήσεις και ρουτίνες. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2018 at 9:57 PM, niknik said:

Μάνο αν και άργησες να βάλεις φώτο μας αποζημιώσες με το παραπάνω βάζοντας και βίντεο. 

Πολύ καλό μπράβο Για πες μετρήσεις και ρουτίνες. Κάθε πότε κάνεις αλλαγή? 

Καλησπέρα συγνώμη που άργησα να απαντησω.

 

Μετρησεις.

 

Αλατοτητα.        1.026

Ασβέστιο.           425

Αλκαληkοτητα.  8

Μαγνήσιο.           1260-1280 δεν πάει παραπάνω με τίποτα. 

Θερμοκρασία.     26.5 (cooller available)

Νιτρικά                1-5 με βαρύ τάισμα καθημερινά σε 22 ψάρια και Κοραλία.

Φοσφορικα          0 με hanna όλα τα άλλα τεστακια είναι salifert.

Ph                          7.85 -8.15 min max ημερησίως χωρίς να το βοηθάω κάπως  αυτήν την περιοδο.

 

Μπορώ να πω ότι αυτή που χαλάνε το σάλιο τους για την σταθερότητα των τιμών ξέρουν τι λένε από τότε που κατάφερα σταθερές τιμές αρχησε και η ανάπτυξη.

Γίνετε αλλαγη  νερού έως και 80 λίτρα την εβδομάδα κυρίως για  την αναπλήρωση 

ιχνοστοιχείων που δεν βάζουμε τεχνικά εμείς μέσα επίσης χρησιμοποιω nopox 3 χρονια τώρα μέσω δοσομετρικης(επιτυγχάνω αυτά τα νιτρικά με 20ml ημερισιως τα οποία τα ρίχνω πολύ σπαστά με την δοσομετρικης μέσα στο sump προσοχή αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και για τα ενιδρεια των άλλων φίλων εδώ μέσα το nopox θέλει προσοχή όσο δουλειά και αν κάνει κατά την γνώμη μου.) Καθημερινά ρίχνω μερικές σταγόνες αμινοξέα και  μέρα παρά μέρα reef roids η κατεψυγμένη τροφή για Κοραλία.

Προσθέτω ένα καπάκι trace element ανά 5 μέρες περίπου.

Την άμμο τον καθαρισμό της την έχουν αναλάβει πολλά σαλιγκάρια και κυρίως ένας καταπληκτικός ολοθουριος που δουλεύει ασταμάτητα είναι κάτασπρη συνέχεια.

Κυκλοφορια πολλά παιδιά μου έχουν πει ότι έχω πάρα πολύ εγώ επιμένω ότι την χρειάζομαι έχω πάνω από 25.000 λίτρα κυκλοφορίας αλλά λογο του πυκνού rock scaping υπάρχουν φιλικά σημεία και για τα lps.συνηθιζω τα βράδια χειροκίνητα να χαμηλώνω λίγο τις αντλίες και να τις ξαναδυναμωνω το πρωί.

Από βακτηρίδια βάζω από όλες τις εταιρείες περιστασιακά.

Από αλάτι red sea blue.

To φωτιστικό είναι ένα hybrid T5-Leds με 6x39 wat + 2 hydra 26 hd φωτοπεριοδο ξεκινά στις 9 ανοίγουν τα led se μia περιοδο 2 ωρών ποιανούν τα full watt τους κατά τις 10 ανάβουν οι πρώτες 2 Τ5 μετά στις 11 ανάβουν όλες οι Τ5. Και μετά στις 4 μέχρι τις 6 σβήνουν οι Τ5 κάπου εκεί αρχίζουν και τα led na χαμηλώνουν και κατά τις 7:30 έχουν σβήσει όλα τα φωτα.

Το νερό που χρησιμοποιώ είναι από οσμοση με ένδειξη 0 tds( έχω πει όταν φτάνει 5 να την καθαρίζω η να αλλάζω ότι φίλτρο χρειαστεί κυρίως γιατί οι περισσότεροι hobystes το αναφέρουν σαν σωστό.)

Α ξέχασα να πω έχω ένα riactora με αντιφοσφορο καθώς και μια καλτσουλα με λίγη ποσότητα άνθρακα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Manos Bailas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Manos Bailas έγραψε:

Καλησπέρα συγνώμη που άργησα να απαντησω.

 

Μετρησεις.

 

Αλατοτητα.        1.026

Ασβέστιο.           425

Αλκαληkοτητα.  8

Μαγνήσιο.           1260-1280 δεν πάει παραπάνω με τίποτα. 

Θερμοκρασία.     26.5 (cooller available)

Νιτρικά                1-5 με βαρύ τάισμα καθημερινά σε 22 ψάρια και Κοραλία.

Φοσφορικα          0 με hanna όλα τα άλλα τεστακια είναι salifert.

Ph                          7.85 -8.15 min max ημερησίως χωρίς να το βοηθάω κάπως  αυτήν την περιοδο.

 

Μπορώ να πω ότι αυτή που χαλάνε το σάλιο τους για την σταθερότητα των τιμών ξέρουν τι λένε από τότε που κατάφερα σταθερές τιμές αρχησε και η ανάπτυξη.

Γίνετε αλλαγη  νερού έως και 80 λίτρα την εβδομάδα κυρίως για  την αναπλήρωση 

ιχνοστοιχείων που δεν βάζουμε τεχνικά εμείς μέσα επίσης χρησιμοποιω nopox 3 χρονια τώρα μέσω δοσομετρικης(επιτυγχάνω αυτά τα νιτρικά με 20ml ημερισιως τα οποία τα ρίχνω πολύ σπαστά με την δοσομετρικης μέσα στο sump προσοχή αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και για τα ενιδρεια των άλλων φίλων εδώ μέσα το nopox θέλει προσοχή όσο δουλειά και αν κάνει κατά την γνώμη μου.) Καθημερινά ρίχνω μερικές σταγόνες αμινοξέα και  μέρα παρά μέρα reef roids η κατεψυγμένη τροφή για Κοραλία.

Προσθέτω ένα καπάκι trace element ανά 5 μέρες περίπου.

Την άμμο τον καθαρισμό της την έχουν αναλάβει πολλά σαλιγκάρια και κυρίως ένας καταπληκτικός ολοθουριος που δουλεύει ασταμάτητα είναι κάτασπρη συνέχεια.

Κυκλοφορια πολλά παιδιά μου έχουν πει ότι έχω πάρα πολύ εγώ επιμένω ότι την χρειάζομαι έχω πάνω από 25.000 λίτρα κυκλοφορίας αλλά λογο του πυκνού rock scaping υπάρχουν φιλικά σημεία και για τα lps.συνηθιζω τα βράδια χειροκίνητα να χαμηλώνω λίγο τις αντλίες και να τις ξαναδυναμωνω το πρωί.

Από βακτηρίδια βάζω από όλες τις εταιρείες περιστασιακά.

Από αλάτι red sea blue.

To φωτιστικό είναι ένα hybrid T5-Leds με 6x39 wat + 2 hydra 26 hd φωτοπεριοδο ξεκινά στις 9 ανοίγουν τα led se μia περιοδο 2 ωρών ποιανούν τα full watt τους κατά τις 10 ανάβουν οι πρώτες 2 Τ5 μετά στις 11 ανάβουν όλες οι Τ5. Και μετά στις 4 μέχρι τις 6 σβήνουν οι Τ5 κάπου εκεί αρχίζουν και τα led na χαμηλώνουν και κατά τις 7:30 έχουν σβήσει όλα τα φωτα.

Το νερό που χρησιμοποιώ είναι από οσμοση με ένδειξη 0 tds( έχω πει όταν φτάνει 5 να την καθαρίζω η να αλλάζω ότι φίλτρο χρειαστεί κυρίως γιατί οι περισσότεροι hobystes το αναφέρουν σαν σωστό.)

Α ξέχασα να πω έχω ένα riactora με αντιφοσφορο καθώς και μια καλτσουλα με λίγη ποσότητα άνθρακα.

 

 

Εξαιρετική περιγραφή πολλά μπράβο. 

Κοίτα το 25000 λίτρα την ώρα δεν λέει κάτι βλεπωντας το ενυδρειο μπορεί ούτε καν να φτάνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόλο που δεν καταλαβαίνω ακριβώς από τις φωτο πρέπει να είναι φοβερός ύφαλος!!!!

 

Επίσης και η περιγραφή των ρουτινων σου πάρα πολύ καλή και σωστή. 

 

Πρέπει όποιος βλέπει ωραίες φωτο να διαβάζει και πως γίνεται ένα ενυδρείο.

Και ιδιαίτερα τα νέα μέλη να κατανοούν ότι δεν γίνονται μαγικα άλλα με υπομονή., διάβασμα και σίγουρα και λίγο τύχη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε εσύ. Μην το ξανακάνεις αυτό. Ανοίγω να δω και παραλίγο να πάθω έμφραγμα:rip_1:.ερωτηση.βαζεις κάποιο πρόσθετο?όπως και να έχει είσαι μερακλής. Τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

ωραιες φωτογραφίες... το φίλτρο στη μηχανή κάνει θαύματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...