Jump to content

Ποταμός Rio Iriri, Βραζιλία - Πληροφορίες Βιοτόπου


Recommended Posts

Εντυπωσιακό ρε συ.... Και πολλές φορές έχει επικρατήσει η αποψη "Όχι, μην παρεις τόσο μεγάλο φίλτρο, ειναι υπερβολικό για τα λίτρα σου και θα στο κανει πλυντήριο!"

Αναμενω και επόμενα βίντεο και κυρίως αν εχεις υλικό απο στάσιμα νερά για να κανουμε σύγκριση με το τι ζει εκει πέρα

Βασίλης :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις εντυπωσιακες!

Ph 6,4,tds 19 και με τετοια οξυγονωση.

Αυτο σημαινει πεντακαθαρο νερο βροχης με μικρη προσθηκη ιχνοστοιχειων και οξεων αλλα και παραλληλα παντελης ελειψη διοξειδου.

Ετσι δεν ειναι?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Άπαιχτο Δημήτρη! Πάω για αντίστοιχο TDS στους Panaque. Και είναι και εποχή ξηρασίας!

Σε ομοιες συνθήκες πιάσαμε και τα Panaque Κώστα....Συγκεκριμένα, Rio Iriri και Rio Xingu είχαν σταθερες και σχεδόν ίδιες συνθήκες μέχρι το σημείο του lower Xingu όπου λόγο της 'πτωσης' του 'Brazilian Shield' γίνετε ιζηματοποίηση και το TDS που μετρήσαμε έφτασε α 62μς

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Που κρύβονταν τα Panaque σε αυτά τα ποτάμια; Πέτρες ή ξύλα;

Και στα δύο αλλά τα ξύλα είναι ελάχιστα την περίοδον ξηρασίας!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος μοιαζει σχεδον Αφρικανικος!

Το ρευμα οντως πολυ δυνατο, αυτο βεβαια δεν πρεπει να παρομοιαστει με την ροη των φιλτρων στο ενυδρειο!

Τα πετρωματα Δημητρη μου φανηκαν σαν να ειχαν μεταλλα μεσα;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο βάθος στο οποιο βρήκατε πλέκο,ποιο είναι;Εξαιρετικες σημασίας βίντεο,για όσους ενδιαφέρονται να κρατήσουν ψάρια απο τον ιριρι.Πόσα χμ διανύσατε μέσα στο ποτάμι ; :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Και σε βίντεο από Xingu που είχα δει, πάνω σε μεγάλες πέτρες κυκλοφορούσε ένας χωρίς κανένα ξύλο στον ορίζοντα. Εγώ έφτιαξα πέτρινες σπηλιές για τους δικούς μου και θα τους έχω και σπηλιές από bamboo να διαλέξουν.

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Τα πετρώματα ήταν πολλά και διαφορετικά...θα ανοίξω ξεχωριστά θέματα για τα πετρώματα για να σας δείξω τις διαφορές...ήταν και γρανιτικά αλλά και τυγμένα σιδιρικά πετρώματα....θπήρχε μεγάλη πικοιλία η οποία αλλαζε όσο προχωρούσες στα ποτάμια.

Τα βάθη ήταν ρηχά, μέχρι και σημεία που αναγκαζόσουν να σηκωθείς όρθιος να περάσεις έως βαθειά, και φυσικά άλλαζαν και τα είδη των ψαριών ανάλογα με το βάθος.Π.Χ. Μεγάλα Panaque από τα 10 μέτρα και κάτω, μεγάλα Pseudacanthicus 5 μέτρα και κάτω και ούτο καθεξής, χωρίς βέβαια και εξαιρέσεις....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω η ιδια ερωτηση, ποσο μακρια απο την ακρη ειστε;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω η ιδια ερωτηση, ποσο μακρια απο την ακρη ειστε;

Send from the Heart of Amazonas

Ποια "άκρη" ωρέ;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακτη ρε συ χαχαχα το πληκτρολογιο μου μεσα! Χαχαχα

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αχαχχαχα....ήμασταν σε όλο το πλάτος....έπεσε πολύύύύύ κολύμπι.... ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα βάθη ήταν ρηχά, μέχρι και σημεία που αναγκαζόσουν να σηκωθείς όρθιος να περάσεις έως βαθειά, και φυσικά άλλαζαν και τα είδη των ψαριών ανάλογα με το βάθος.Π.Χ. Μεγάλα Panaque από τα 10 μέτρα και κάτω, μεγάλα Pseudacanthicus 5 μέτρα και κάτω και ούτο καθεξής, χωρίς βέβαια και εξαιρέσεις....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Με βαση αυτην την πληροφορία και λαμβάνοντας υποψιν την πίεση που ασκεί το βάθος του νερού,πόσο εφικτή ειναι κατα την γνώμη σου,η διάτηρηση και η σωστή αναπτυξη των ψαριών αυτών στα ενυδρεία μας,που συνήθως η στήλη νερού δεν ξεπερνά τους 70 πόντους; :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Το συζητήσαμε αρκετά με τους καθηγητές στο πανεπιςτήμιο αυτό το θέμα και δέν φαίνεται να υπάρχει κάποια επίπτωση σε ψάρια που προέρχονται από μεγάλο βάθος εφ όσον η προσαρμογή τους ήταν σταδιακή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που με έχει προβληματίσει καιρό και το συζητάμε σε πηγαδάκια πλεκοκαμμένων. Η διατήρηση μπορεί να είναι εφικτή, αλλά ο ρόλος της πίεσης που δέχεται το ψάρι κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, "ψιλιάζομαι" ότι είναι πολύ σημαντικός. Ίσως είναι και ένας από τους σημαντικούς λόγους που η αναπαραγωγή ορισμένων ειδών είναι σχεδόν αδύνατος σε ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιτευχθεί αναπαραγωγή L27 "Araguaia" αλλά και άλλων ψαριών από βάθη(π.χ. Cyrtocara moori αντίστοιχα από Αφρική), οπότε ακόμα και αν παίζει ρόλο, δεν τους είναι απόλυτα απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που με έχει προβληματίσει καιρό και το συζητάμε σε πηγαδάκια πλεκοκαμμένων. Η διατήρηση μπορεί να είναι εφικτή, αλλά ο ρόλος της πίεσης που δέχεται το ψάρι κατά την περίοδο της αναπαραγωγής, "ψιλιάζομαι" ότι είναι πολύ σημαντικός. Ίσως είναι και ένας από τους σημαντικούς λόγους που η αναπαραγωγή ορισμένων ειδών είναι σχεδόν αδύνατος σε ενυδρεία.

 

Για πλέκο δέν νομίζω ότι υπάρχει θέμα μιάς και τα περισσότερα "βαθειά" είδη έχουν αναπαραχθεί σε εχμαλωσία....

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπ' όψη μου κανά δυο περιπτώσεις όχι απόλυτα πιστοποημένων περιπτώσεων. Έχεις σύνδεσμο για την συγκεκριμένη αναπαραγωγή;

 

Με πρόλαβε ο Δημήτρης. Η ερώτηση είναι για τον Κώστα.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Η αναπαραγωγή των L27 'Goldline' έχει περιγραφή σε άρθρο του περιοδικού Amazonas και έγινε από έναν 20χρονο τυχαία στην Ταιλάνδη σε ενυδρείο μήκους 120 με τα δύο ψάρια να είναι 32-35 εκατοστά....σε σπιλιά από μπαμπού/ξύλο λκαι έγινε περισσότερες από μία φορά...."άμα σε θέλει...."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.reef2rainforest.com/2013/08/25/amazonas-novemberdecember-2013-issue-preview/

 

Άσχετο αλλά έχεις καταλάβει μήπως γιατί το pattern σε κάποιους/πολλούς(;) L27 σπάει; Στο ποτάμοι οι μεγάλοι είχαν ίσιες ρίγες ή σπασμένες;

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.reef2rainforest.com/2013/08/25/amazonas-novemberdecember-2013-issue-preview/

Άσχετο αλλά έχεις καταλάβει μήπως γιατί το pattern σε κάποιους/πολλούς(;) L27 σπάει; Στο ποτάμοι οι μεγάλοι είχαν ίσιες ρίγες ή σπασμένες;

Ολοι οι L27 που είδαμε (μέχρι 20 εκατοστά-δέν είδαμε μεγαλύτερους) είχαν ίσιες γραμμές...το σπάσιμο πιστεύω έχει να κάνει με την ηλικία κατά πρώτων και κατα δεύτερον την γεωγραφική περιοχή/πλυθισμό!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 20 εκ. οι περισσότεροι και στα ενυδρεία ίσιες έχουν. Μετά τα 25 γίνεται το πανηγύρι με τις σπασμένες ρίγες.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν γίνεται και στην φύση ή έχει να κάνει με την ροή/τύπο ροής/ποσότητα ροής/καμουφλαζ του ψαριού/συνθήκες νερού. Ο θηλυκός μου αρχίζει να σπάει το pattern. Σύντομα στο 3μετρο με γερή ροή και άψογες συνθήκες νερού αλλά μου κάνει εντύπωση που σπάει τις ρίγες τώρα.

 

Έχω δει και από την φύση σπασμένες ρίγες και πιθανότατα υπάρχει και γενετική συσχέτιση/γεωγραφικοί πληθυσμοί αλλά δεν θα ήταν σπασμένες οι ρίγες από νωρίτερα; Μήπως τα άτομα που πιάνονται στη φύση με σπασμένες ρίγες είναι από μέρη του ποταμού με λιγότερη ροή ή άτακτη ροή; Ιδέες απλά, δεν έχω ιδέα τι γίνεται αλλά έχω δει πολλούς με σπασμένες ρίγες σε ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...