Jump to content

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!Το δισκάδικο μου....


jonnie

Recommended Posts

Επιτέλους προστέθηκα και εγώ στην παρέα σας.. Ναι έπεσα θύμα της γοητείας τους , της τσαχπινιάς τους. :bigemo_harabe_net-158:  .

Βέβαια το καλύτερο από όλα είναι οτι θύμα έπεσε και η γυναίκα μου!!! Οπότε μου έκανε δώρο ένα ενυδρείο ώστε να φιλοξενήσει δισκάκια!! Σας το παρουσιάζω λοιπόν και θα ήθελα γνώμες , συμβουλές , σχόλια οτιδήποτε.

 

ΕΝΥΔΡΕΙΟ: REHAU 300

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 4*39 με 2*39 dennerle pro plant kai 2*39 arcadia plant pro και σύντομα προσθήκη 2*54 ballast.

ΦΙΛΤΡΟ: FLUVAL 406

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: ECO COMPLETE

ΦΥΤΑ: staurogyne repens , ludwigia repens , pogostemon erectus και έπετε συνέχεια.....

ΨΑΡΙΑ: 2 stendker (diamond II - μαγευτικός!!! και red scribbelt - ομορφαίνει και πάει!!! ) ,13 cardinal με σκοπό να πάνε 20 , 6 cory sterbai kai 1 pleco

ΣΥΝΘΗΚΕΣ: 28-29 c , ph 6.8-7 , kh 6 ,no2 0 , no3 10. Aλλαγες 30 % κάθε Κυριακή

ΤΡΟΦΗ: stendker goodheart

 

post-60352-0-48578900-1475222721_thumb.jpg

post-60352-0-77879500-1475222726_thumb.jpg

post-60352-0-70142600-1475222731_thumb.jpg

post-60352-0-95392400-1475222735_thumb.jpg

post-60352-0-45150000-1475222740_thumb.jpg

post-60352-0-96220200-1475222744_thumb.jpg

post-60352-0-36079100-1475222749_thumb.jpg

post-60352-0-16791800-1475222754_thumb.jpg

post-60352-0-06080300-1475222759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρωτον πολυς φωτισμος με δισκους καλο ειναι να το αποφυγης.δευτερον τα ψαρια πρεπει να ειναι τουλαχιστον 5 γιατι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο.τριτον δεν θα εβαζα υποστρωμα λιπασματος.ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?βαλε και καμμια αεραντλια να δουλευει.χρειαζεται γιατι σε τετοιες θερμοκρασιες μπορει να αντιμετωπισεις προβληματα οξυγονου.τεταρτον διαβασε καλα για τους δισκους και μετα κανε κινησεις στο ενυδρειο σου.τι ειδος πλεκο εχεις?αν ειναι ο κοινος πλεκο καλυτερα να τον βγαλεις. το gh που βρισκεται?

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου είναι να το κάνω φυτεμένο με δίσκους τα φυτά θα προσφέρουν τις σκιές και θα υπάρχουν και αρκετά μέρη που δεν θα είναι έντονος ο φωτισμός . GH έχω γύρω στο 7 (είναι με στικάκι). Τώρα δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για αγορά δίσκων. Τέλη Οκτώβρη που μίλησα με ένα κατάστημα θα κάνει εισαγωγή stendker οπότε περιμένω μέχρι τότε. έχω μετρητή co2 και με την ανατάραξη συν τα φυτά το o2 ειναι μια χαρά. Ο πλέκο είναι ο μικρός ancistrus. Έχω διαβάσει ότι υπάρχει για τους δίσκους εδώ και 1 χρόνο.... 

Έγινε επεξεργασία - jonnie
Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε καλη αρχη λοιπον.να το χαιρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στους δισκοκαμμενους!!

Πιστευω και εγω οτι μερικες κινησεις που εκανες ειναι λαθη που θα τα βρεις μπροστα σου...

Κατα τα αλλα εδω ειμαστε να τα συζητησουμε....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι συνολικά 360 λιτρα. Λάθη οπως για το φωτισμό ή για το φυτεμενομε δίσκους? 

Έγινε επεξεργασία - jonnie
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα σου προτεινα να εχεις ουτε τοσο εντονο φωτισμο ουτε βυθο για δισκους τπτ αλλο εκτος απο ψιλοκκοκη αμμο...

Παρε υγρα τεστακια ειναι πιο αξιοπιστα...

Βαλε καμμια ριζουλα αν θες σκια ορθια και οχι ξαπλωτη(και για αλλους λογους)...

Κατα τα αλλα καλη αρχη και ευχομαι να ειμαστε εδω να χαζευουμε την πορεια του ενυδρειου σου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Στα ειπαν τα περισσοτερα. Εγω διαφωνω με τα λιτρα! Κατα τα αλλα μου αρεσει το ενυδρειο! Αυτο το δεξι ξυλο που το βρηκες ρε φιλαρακι;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι εννοείς τα λίτρα? εχει παρα πολλα σκιερά μέρη και με τα φυτά θα εχουν περισσότερες κρυψώνες. ειναι σχετικά ψιλοκοκκο αλλα μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε. Στα ειπαν τα περισσοτερα. Εγω διαφωνω με τα λιτρα! Κατα τα αλλα μου αρεσει το ενυδρειο! Αυτο το δεξι ξυλο που το βρηκες ρε φιλαρακι;

Send from the Heart of Amazonas

Το ξύλο φίλε Sturm απο Igna.gr . Τα λίτρα γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως τα λιτρα ειναι λιγα.

Το ξυλο ολα τα λεφτα.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ όρισες. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι για να προλαμβάνονται τα λάθη... πρώτα ρωτάμε και μετά κάνουμε.

Το πρώτο και κύριο λάθος που έχεις κάνει (κατά την άποψη μου)... είναι το χρώμα του βυθού (πολύ σκούρο, για τους δίσκους).

Για τον φωτισμό... θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες... οι δίσκοι εκτροφής ΔΕΝ έχουν πρόβλημα, με τον έντονο φωτισμό.

ΑΝ η πρόθεση σου είναι να ασχοληθείς με το έντονα φυτεμένο ενυδρείο... οι δίσκοι ΔΕΝ είναι το καταλληλότερο είδος, για επιλογή.

Πλέκο... ούτε καν σαν σκέψη, μαζί τους. Το ίδιο και οι καρδινάλιοι.

Οι "τεράστιοι" κορμοί και με τον τρόπο που είναι τοποθετημένοι εν προκειμένω... μόνο χώρο "πιάνουν". Μερικές επιπλέον λεπτόκλαρες ρίζες... πιστεύω θα βοηθούσαν το σύνολο.

Το νερό σου το βλέπω θολό... ή όντως είναι

Διάβασε επί τη ευκαιρία... και το παρακάτω κείμενο στο link.-

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97473-%CF%80%CF%8C%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CE%BD/

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...