Jump to content

Agapi' s reef tank 405 lt+200 lt sump.. η αρχή


AGAPI7

Recommended Posts

Τα σημάδια θα υποχωρήσουν και θα εξαφανιστούν όμως το παράσιτο θα εξακολουθεί να υπάρχει.

Με μια νέα εισαγωγή ψαριού το πιθανότερο είναι να έχεις πάλι έξαρση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μια φορά και έναν καιρό .......

 

Περα απο την πλακα ,αυτά που λες οσο και αν σου φενονται παράλογα και υπερβολικά ....ειναι η άποψη μου !

Εννοείται ότι είναι δεκτή η άποψή σου!

Άλλωστε εσύ μπορεί να είσαι κ πολύ καλός στην απόχη ενώ εγώ αν κ καλός ψαράς.. με την απόχη δεν το έχω με τίποτα!

Κ αν κάποιος όποιο ψάρι βάζει στο ενυδρείο του το περνάει πρώτα από θεραπεία για ικ.. δικαίωμά του είναι κ καλά κάνει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Τα σημάδια θα υποχωρήσουν και θα εξαφανιστούν όμως το παράσιτο θα εξακολουθεί να υπάρχει.

Με μια νέα εισαγωγή ψαριού το πιθανότερο είναι να έχεις πάλι έξαρση.

Ρε παιδιά συγνώμη γιατί δυσκολεύομαι πολύ να το καταλάβω..

Επιμένετε στο ότι όταν έχουμε ψάρια που πέρασαν ικ αλλά δεν έχουν πλέον συμπτώματα κ όλα είναι μια χαρά θα πρέπει να στήσουμε ολόκληρη επιχείρηση να τα πιάσουμε, να στήσουμε άλλο ενυδρείο κ να κάνουμε θεραπεία για ικ;

Κ ρωτάω ξανά.. Το έχει κάνει κανένας; Σε ψάρια που δεν έχουν πλέον ούτε ένα στίγμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κ συνεχίζω να διαβάζω πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ άλλο ρώτησα..

Μου προτείνεται θεραπεία όπως κ κάποιοι άλλοι όχι!

Ευχαριστώ κ μόνο που ασχολείστε μαζί μου..

..αλλά ρωτάω ποιος είναι αυτός που έκανε θεραπεία σε ψάρια που δεν έχουν εμφανή σημάδια αλλά ήξερε ότι πέρασαν ικ...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που σε ρώτησα αν γνωρίζεις τον κύκλο ζωής του ικ δεν ηταν να σε ειρωνευτώ !

Τα σημάδια που βλέπεις στο ψάρι ειναι το σημείο που εχει εκολαυθει το προτοζωο και ειναι έτοιμο να αποχωριστεί τον ξενιστή και να παει να βρει τον επόμενο !

Αρα αν βλέπεις συνεχώς σημάδια στο ίδιο ψάρι σημάνει ότι πολυ κύκλοι του παράσιτου πέφτουν στο ίδιο ψάρι !

Το ότι δεν βλέπεις σημάδια ειναι απλά γιατί δεν βρίσκεται στο στάδιο αυτό !

Ομως βρίσκεται ή υποδορια ή ελεύθερο !

 

Οσο για τα λεγόμενα μου ειναι η προσωπική μου άποψη της ύπαρξης του φόρουμ !

Σιγουρα δεν ειναι το πιο εύκολο και πιο απλό !

Αλλα λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κάποιους γιατί δεν μπορούν να μου αλλάξουν γνώμη ότι οι μόνες πραγματικές θεραπείες ειναι δυο : ο χαλκός και η υποαλατοτητα !!!

Τα αλλα κατα την ταπεινή μου άποψη ειναι ......  κοντορεβιθουλης :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αλλα λυπάμαι που θα στεναχωρήσω κάποιους γιατί δεν μπορούν να μου αλλάξουν γνώμη ότι οι μόνες πραγματικές θεραπείες ειναι δυο : ο χαλκός και η υποαλατοτητα !!!

 

+100000

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Ρε παιδιά συγνώμη γιατί δυσκολεύομαι πολύ να το καταλάβω..

Επιμένετε στο ότι όταν έχουμε ψάρια που πέρασαν ικ αλλά δεν έχουν πλέον συμπτώματα κ όλα είναι μια χαρά θα πρέπει να στήσουμε ολόκληρη επιχείρηση να τα πιάσουμε, να στήσουμε άλλο ενυδρείο κ να κάνουμε θεραπεία για ικ;

Κ ρωτάω ξανά.. Το έχει κάνει κανένας; Σε ψάρια που δεν έχουν πλέον ούτε ένα στίγμα;

 

 

Ναι.

Στη δική μου πικρή εμπειρία με το ικ, το ένα απο τα δυο κλοουνάκια δεν είχε σημάδια. Αλλά μπήκε κι αυτό στη θεραπεία.

 

Τα ψαράκια που "πέρασαν ικ"  όπως γράφεις, στην ουσία δεν το πέρασαν. Το ανοσοποιητικό τους έγινε ανθεκτικό στο ικ, αλλά το παράσιτο εξακολουθεί να υπάρχει στο ενυδρείο σου. Και αν βάλεις ένα ψάρι ευαίσθητο και στρεσαριστεί-που σημαίνει ότι το ανοσοποιητικό του θα γίνει αδύναμο το πιθανότερο να γίνει ξενιστής του ικ και να αρρωστήσει και να παρασύρει και τα υπόλοιπα.

 

Μια καλή λύση αλλά σαν πρόληψη μόνο θα ήταν να βάλεις μια λάμπα UV. Αυτή η λάμπα δεν σκοτώνει το παράσιτο αλλά μεταλάσσει το dna του με αποτέλεσμα να γίνεται ανενεργό κι έτσι να μειώνεται ο πληθυσμός του παράσιτου στο ενυδρείο.

 

Και κάτι τελευταίο που θυμήθηκα. Γαρίδες και ψάρια-γιατροί δεν ωφελούν στο ικ, γιατί το παράσιτο κρύβεται υποδόρια, κάτω απο το δέρμα του ψαριού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νομίζω ότι όλα πάνε καλά!
Συμπτώματα ικ δεν βλέπω εδώ κ πολύ καιρό.. άσχετα αν υπάρχει σαν παράσιτο στο ενυδρείο μου όπως λέτε!

Το "πέρασα" με καλό φαΐ βουτηγμένο σε σκορδόζουμο και βιταμίνες!

Κ ενώ έβαλα κ καινούρια ζωντανά στο ενυδρείο.. πάλι δεν είδα συμπτώματα!

Η τελευταία μου προσθήκη ένα Acanthurus Lineatus που είναι κούκλος κ καλούλης κ τρώει από το χέρι μου!

Έναν "γιατρό" που μας έχει τρελάνει με τη συμπεριφορά του.. πολύ γέλιο.. δεν αφήνει ψάρι ήσυχο.. σώνει κ καλά να τα καθαρίσει όλα!

Επίσης δεν τολμάω να βάλω χέρι μέσα.. είναι σαν να είμαι σε fish spa.. μου το τσιμπάει!!!

Κ ένα yellow tang που πήρε τη θέση του scopas tang το οποίο έστειλα "βόλτα" στη Θεσσαλονίκη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Νομίζω ότι όλα πάνε καλά!
Συμπτώματα ικ δεν βλέπω εδώ κ πολύ καιρό.. άσχετα αν υπάρχει σαν παράσιτο στο ενυδρείο μου όπως λέτε!

Το "πέρασα" με καλό φαΐ βουτηγμένο σε σκορδόζουμο και βιταμίνες!

Κ ενώ έβαλα κ καινούρια ζωντανά στο ενυδρείο.. πάλι δεν είδα συμπτώματα!

Η τελευταία μου προσθήκη ένα Acanthurus Lineatus που είναι κούκλος κ καλούλης κ τρώει από το χέρι μου!

Έναν "γιατρό" που μας έχει τρελάνει με τη συμπεριφορά του.. πολύ γέλιο.. δεν αφήνει ψάρι ήσυχο.. σώνει κ καλά να τα καθαρίσει όλα!

Επίσης δεν τολμάω να βάλω χέρι μέσα.. είναι σαν να είμαι σε fish spa.. μου το τσιμπάει!!!

Κ ένα yellow tang που πήρε τη θέση του scopas tang το οποίο έστειλα "βόλτα" στη Θεσσαλονίκη!

Αυτα ειναι καλοριζικα τα νεα ψαρια.Ο γιατρος αυτο το ξερει καλα και το κανει σωστα.Ομορφαινει σιγα σιγα?τρομερο ψαρι ο lineatus.Να τα χαρεις @AGAPI7

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αγάπη που ξεκίνησες αλμυρό!! Μακάρι να το ευχαριστηθείς!!!:thumbsu::thumbsu: Πανέμορφα τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Μπράβο Αγάπη που ξεκίνησες αλμυρό!! Μακάρι να το ευχαριστηθείς!!!:thumbsu::thumbsu: Πανέμορφα τα ψαράκια σου!

 

Σωτήρη.. το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ!!!
Ό,τι κ να σου πω είναι λίγο.. κ σκέψου ότι ακόμα είμαι στην αρχή!
Κάποτε ο Θοδωρής (sturm) είπε αστειευόμενος.. ".. ναι.. τράβα να δεις πως κουνιούνται οι ανεμώνες.."!
Σε πληροφορώ ότι είναι φανταστικό να βλέπεις πως κουνιούνται οι ανεμώνες κ όχι μόνο..

Μιλούσαμε για συμπεριφορές στα ψάρια γλυκού νερού.. εδώ να δεις τι γίνετε από συμπεριφορές..

Εύχομαι να δω κ σένα στα αλάτια σύντομα! :thumbsu:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@AGAPI7 χαίρομαι πολύ για την εξέλιξη του ενυδρείου,αρχίζεις και έχεις όμορφη ψαροσυνθεση...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον ύφαλος εχει μεγαλη προοπτική!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

@AGAPI7 χαίρομαι πολύ για την εξέλιξη του ενυδρείου,αρχίζεις και έχεις όμορφη ψαροσυνθεση...

Ευχαριστώ! :bigemo_harabe_net-66:

Από ψάρια "έκλεισα"!
Το πολύ πολύ να πάρω έναν chrysus κ κανένα nemateleotris...
Από μεγάλα δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω άλλο ψάρι!

Καιρός να αρχίσω να ασχολούμαι με τα κοραλλάκια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Πολυ ενδιαφέρον ύφαλος εχει μεγακη προοπτική!!!

Ευχαριστώ! :thumbsu:

Θα δείξει πως θα πάει!

Θεωρώ ότι τώρα μπαίνω στα δύσκολα.. που αρχίζω να βάζω κοραλλάκια!
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Ευχαριστώ! :thumbsu:

Θα δείξει πως θα πάει!

Θεωρώ ότι τώρα μπαίνω στα δύσκολα.. που αρχίζω να βάζω κοραλλάκια!
 

 

Κι εγω νομίζω τα κοράλλια με τρομάζουν... για αυτο θα αργήσω το στήσιμο.... αχ αχ αχ θάλασσα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

 

Κι εγω νομίζω τα κοράλλια με τρομάζουν... για αυτο θα αργήσω το στήσιμο.... αχ αχ αχ θάλασσα!!!!!

 @Iraklesοσο αργεις τοσο λαθος κανεις ξεκινα τωρα και μη φοβασαι τιποτα εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

 @Iraklesοσο αργεις τοσο λαθος κανεις ξεκινα τωρα και μη φοβασαι τιποτα εδω ειμαστε.

Την προηγούμενη φορα έκλαψα με οτι εχασα απο ατύχημα οποτε ειμαι φοβισμένος....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Την προηγούμενη φορα έκλαψα με οτι εχασα απο ατύχημα οποτε ειμαι φοβισμένος....

Το Σαββατο εχουμε συναντηση ελα να μιλησουμε οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Το Σαββατο εχουμε συναντηση ελα να μιλησουμε οκ?

Αν δεν δουλεύω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Αν δεν δουλεύω!!!

Ωχ.. ωχ.. δεν βλέπω να το γλυτώνεις αν δεν δουλεύεις! 

Χα.. χα..!!!

Εντάξει.. δεν είναι κ τόσο τραγικά τα πράγματα!
Υπάρχουν κ τα LPS  που είναι εξίσου όμορφα.. για να μην πω πιο όμορφα.. από τα ακριβά SPS!

Βέβαια ακόμα δεν έχω καταλάβει αυτό που λένε  "τα έχασα όλα σε ένα βράδυ" κ φυσικά δεν θέλω να το ζήσω!
Αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο.. το πως μπορεί να γίνει.. 

Εκτός από την φάση να σου ψοφήσει ένας οργανισμός που θα βγάλει πολλές τοξίνες.. εκεί το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν χρειάζεται φόβος βρε παιδιά. Φυσικά και θα γίνουν λάθη και ατυχήματα, όλοι το έχουμε πάθει.

 

Ξεκινάτε σιγά-σιγά με soft κοράλλια που συγχωρούν λαθάκια και όσο μαθαίνετε βάζετε και Lps και sps αν θέλετε.

Άλλωστε, τι το έχουμε το φόρουμ εδώ; 

Προχωράτε κι εδω είμαστε!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...