Jump to content

Άλλο ένα ξεκίνημα για nano marine 60l ενυδρείο


vasboul

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούριος στο χόμπι και ξεκίνησα πρίν ένα μήνα το nano ενυδρείο μου. Το ενυδρείο είναι ένα Dennerle marine nano cube 60l, και έχω βάλει ένα waver voyager nano 1000l/h, θερμοστάστάτη, skimmer v2skim 120, φίλτρο aquael turbo filter 500, φωτιστικό maxpsect Razor R420r-70W/15000k , 6,5/7 κιλά ζωντανό βράχο και ζωντανή άμμο περίπου στα 3-4 εκ.

Μετά από 2 εβδομάδες με τον βράχο οι μετρήσεις του νερού ήταν καλές (0 αμμωνία, 0 NO2, 2 ΝΟ3) και έβαλα δύο νέμο τα οποία είναι εκεί 2 εβδομάδες χωρίς προβλήματα στις μετρήσεις του νερού. Δε με ενδιαφέρει να βάλλω άλλα ψάρια πάρα μερικούς καθαριστές (γαρίδα, καβούρι ή κανένα σαλιγκάρι astrea). Αυτό που θέλω να προσπαθήσω να κάνω είναι ένα reef ενυδρείο με κοράλια.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) Θεωρείτε ότι πρέπει να βάλω κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω για την "υγεία" του ενυδρείου;

β) Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση να φτιάξω τη φωτοπερίοδο (αυξάνω μία ώρα την εβδομάδα το φως για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα άλγης). Είμαι στις 3 ώρες την ημέρα και moonlight. Αφού φτάσω στις 6 ώρες την ημέρα θα μπορέσω να βάλω κανένα έυκολο κοράλι; Αν όχι μετά από πόσο καιρό και με τι κοράλια θα ήταν καλό να αρχίσω σε αυτή τη φάση;

γ) Υπάρχουν κάποια κοράλια που καλό θα ήταν να αποφύγω γενικότερα σε ένα τέτοιας χωρητικότητας ενυδρείο;

δ) Υπάρχει κάποιο κοράλι που μπορεί να "δείξει" αν κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο; Διάβασα ότι κάποια κοράλια μπορεί να λειτουργήσουν σαν "ένδειξη" κάποιων παραμέτρων που μπορεί να μην είναι καλες.

ε) Θα ήθελα να βαλω σε κάποια φάση μία ανεμώνη bubble tip για τους νεμο. Διάβασα σε άλλα σχετικά post ότι η ανεμώνη δεν ενδείκνυται για ΄τόσο μικρά ενυδρεία γιατί μετακινείται και μπορεί να κάνει κακό στα άλλα κοράλια. Σε άλλα πάλι post αναφέρεται ότι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Ποια είναι η γνώμη σας; Αν τυλίξω με σφουγγαράκια κυκλοφορητή κτλ. για να αποφύγω τραυματισμό της ανεμώνης από πιθανή μετακίνηση θα μπορούσε να επιβιώσει σε ένα τέτοιο ενυδρείο χωρίς να "βλάψει" τα άλλα κοράλια;

στ) και τέλος κάθε πότε μπορώ να προσθέτω ένα κοράλι; σε τι διαστήματα; 2εβδομάδων; ανά μήνα;

 

Σας ζάλισα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και για τη δουλειά που κάνετε γενικά εδώ μέσα.

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε !

Είσαι έτοιμος απο εξοπλισμό !

Αν θα μπορούσες να βάλεις μερικές φωτό θα βοηθούσε πολυ !

Οσο για την ανεμώνη που είναι πανέμορφη αν δεν βάλεις αλλα κοραλια δεν θα εχεις πρόβλημα !

Να ξέρεις ότι ειναι απαιτητικά ζωντανά !

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες φίλε !

Είσαι έτοιμος απο εξοπλισμό !

Αν θα μπορούσες να βάλεις μερικές φωτό θα βοηθούσε πολυ !

Οσο για την ανεμώνη που είναι πανέμορφη αν δεν βάλεις αλλα κοραλια δεν θα εχεις πρόβλημα !

Να ξέρεις ότι ειναι απαιτητικά ζωντανά !

Σε ευχαριστώ πολύ. Καλώς σας βρήκα.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω μου προτείνεις να μην βάλω ανεμώνη αφού σκέφτομαι να είναι ένα ενυδρείο κοραλίων.

Το απαιτητική παλεύεται, το επικίνδυνη όμως όχι :)

Στέλνω και μερικές φωτογραφίες όπως μου ζήτησες αν και από ανάλυση κάπως χάνουν.

 

post-62687-0-35575000-1475345090_thumb.jpg

post-62687-0-65756400-1475345406_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο !

Στην αρχή σκεφτόμουν να σου πω ότι ειναι πολύς ο βράχος . Τώρα που το βλέπω ειναι μια χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούριος στο χόμπι και ξεκίνησα πρίν ένα μήνα το nano ενυδρείο μου. Το ενυδρείο είναι ένα Dennerle marine nano cube 60l, και έχω βάλει ένα waver voyager nano 1000l/h, θερμοστάστάτη, skimmer v2skim 120, φίλτρο aquael turbo filter 500, φωτιστικό maxpsect Razor R420r-70W/15000k , 6,5/7 κιλά ζωντανό βράχο και ζωντανή άμμο περίπου στα 3-4 εκ.

Μετά από 2 εβδομάδες με τον βράχο οι μετρήσεις του νερού ήταν καλές (0 αμμωνία, 0 NO2, 2 ΝΟ3) και έβαλα δύο νέμο τα οποία είναι εκεί 2 εβδομάδες χωρίς προβλήματα στις μετρήσεις του νερού. Δε με ενδιαφέρει να βάλλω άλλα ψάρια πάρα μερικούς καθαριστές (γαρίδα, καβούρι ή κανένα σαλιγκάρι astrea). Αυτό που θέλω να προσπαθήσω να κάνω είναι ένα reef ενυδρείο με κοράλια.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) Θεωρείτε ότι πρέπει να βάλω κάτι άλλο εκτός από τα παραπάνω για την "υγεία" του ενυδρείου;Εαν κανεις καλες εβδομαδιαιες αλλαγες πχ 15 λιτρα με 20 και το χερι σου ειναι ελαφρυ οχι δεν χρειαζετε.Σιγουρα παντα θα μετρας.

β) Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση να φτιάξω τη φωτοπερίοδο (αυξάνω μία ώρα την εβδομάδα το φως για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα άλγης). Είμαι στις 3 ώρες την ημέρα και moonlight. Αφού φτάσω στις 6 ώρες την ημέρα θα μπορέσω να βάλω κανένα έυκολο κοράλι; Αν όχι μετά από πόσο καιρό και με τι κοράλια θα ήταν καλό να αρχίσω σε αυτή τη φάση;Στις 6 ωρες μπορεις με π.χ ζωανθους,μανιταρια,ενα σαρκοφυτο μικρο κ.λ.π.

γ) Υπάρχουν κάποια κοράλια που καλό θα ήταν να αποφύγω γενικότερα σε ένα τέτοιας χωρητικότητας ενυδρείο;http://www.aquazone.gr/forums/topic/87126-10-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82/

και εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/104379-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1/

δ) Υπάρχει κάποιο κοράλι που μπορεί να "δείξει" αν κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο; Διάβασα ότι κάποια κοράλια μπορεί να λειτουργήσουν σαν "ένδειξη" κάποιων παραμέτρων που μπορεί να μην είναι καλες.Πχ εφυλια εαν ειναι κλειστει κοιτας το kh.

ε) Θα ήθελα να βαλω σε κάποια φάση μία ανεμώνη bubble tip για τους νεμο. Διάβασα σε άλλα σχετικά post ότι η ανεμώνη δεν ενδείκνυται για ΄τόσο μικρά ενυδρεία γιατί μετακινείται και μπορεί να κάνει κακό στα άλλα κοράλια. Σε άλλα πάλι post αναφέρεται ότι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Ποια είναι η γνώμη σας; Αν τυλίξω με σφουγγαράκια κυκλοφορητή κτλ. για να αποφύγω τραυματισμό της ανεμώνης από πιθανή μετακίνηση θα μπορούσε να επιβιώσει σε ένα τέτοιο ενυδρείο χωρίς να "βλάψει" τα άλλα κοράλια;Δες και μην φοβασαι http://www.aquazone.gr/forums/topic/92681-aubble-anemone/?hl=bubble

στ) και τέλος κάθε πότε μπορώ να προσθέτω ένα κοράλι; σε τι διαστήματα; 2εβδομάδων; ανά μήνα;Εξαρτατε απο τις τιμες και την αντιδραση του καθε ενυδρειου.

 

Σας ζάλισα, ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και για τη δουλειά που κάνετε γενικά εδώ μέσα.

Βασίλης

Καλη αρχη και υπομονη ,το μικρο χρειαζετε προσοχη και παρατηρηση Βασιλη και θα σε αποζημειωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα φιλε μου.Βαλε μ****α κοραλια μεσα στο ενυδρειο σου που δεν εχουν και τοσες πολες απαιτησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα φιλε μου.Βαλε μ****α κοραλια μεσα στο ενυδρειο σου που δεν εχουν και τοσες πολες απαιτησεις

 

Χαχα το μαλακά λόγω τόνου μάλλον το έβγαλε ακατάλληλο  :hehe

Συναδελφε ωραια το πας καλό ξεκινημα να εχουμε  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!Θα γίνει πολύ ωραίο!!!Πάντα να έχεις το νού σου με μετρήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι.

Μία ερώτηση: αφού έχω βάλει γαρίδα και καβουράκι για τον καθαρισμό του βράχου, μου ειπαν να βάλω και σαλιγκάρια... Για την ακρίβεια 4 για την άμμο και 4 για τον βράχο... Τα θεωρείται απαραίτητα; Και αν ναι; Τόσα πολλά;

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι.

Μία ερώτηση: αφού έχω βάλει γαρίδα και καβουράκι για τον καθαρισμό του βράχου, μου ειπαν να βάλω και σαλιγκάρια... Για την ακρίβεια 4 για την άμμο και 4 για τον βράχο... Τα θεωρείται απαραίτητα; Και αν ναι; Τόσα πολλά;

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

Βάλε 2 και 2...Γενικά καλό κάνουν, τα μεν της άμμου καθαρίζουν ότι υπολείμματα τροφής πέφτουν. τα δε για τον βράχο πάνε και στα τζάμια και τρέφονται με την άλγη που δημιουργείται εκεί. Η γαρίδα που έχεις υποθέτω είναι cleaner και είναι περισσότερο για να καθαρίζει τα παράσιτα απο τα ψάρια, αλλά και υπολείμματα τροφών απο οπουδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανουν καλο τουλαχιστον 10nasarius για την αμμο και επανω 2 turbo.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 και 2...Γενικά καλό κάνουν, τα μεν της άμμου καθαρίζουν ότι υπολείμματα τροφής πέφτουν. τα δε για τον βράχο πάνε και στα τζάμια και τρέφονται με την άλγη που δημιουργείται εκεί. Η γαρίδα που έχεις υποθέτω είναι cleaner και είναι περισσότερο για να καθαρίζει τα παράσιτα απο τα ψάρια, αλλά και υπολείμματα τροφών απο οπουδήποτε.

Ναι cleaner γαριδα... Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

10 και 2;;; Και στην αρχη τα 4 και 4 μου φανηκαν πολλα...

Μη σου φαινονται πολλα μπαινουν στη αμμο ...θα το καταλαβεις.Στο δικο μου φυσικα πολυ μεγαλυτερο ειχα 60+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω εκτός από aquariumshop (πρώην water-inn) και aquario εδω στην Αθήνα υπάρχει κανένα άλλο μαγαζί που να φέρνει ποικιλία κοραλιών;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο φόρουμ κάτω κατηγορία καταστήματα !

Υπάρχουν αρκετά !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα σου πρότεινα να ψαχτείς αρκετά πριν βάλεις κοραλια λόγω λίτρων !

Επειδή θα ειναι λίγα ας ειναι καλά !

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω μία αρχή να δω πώς θα πάει... Δύο μικρά κεφαλάκια εφύλια (την οποία αποίκησαν οι νεμο σε 1 μέρα) και μία λομποφύλια :) ... Εχω ενθουσιαστεί... Ελπίζω να πάνε καλά! Ορίστε και φωτό

post-62687-0-57167300-1475945666_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας.

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου και με ομορφες προοπτικες για το μελλον.

Τι κοραλλια σκεφτεσαι να βαλεις? και απο μετρησεις κανεις? και εαν ναι με τι τεστ μετρας? απο kh mg ca πως εισαι? 

Κατα την γνωμη μου μην βιαζεσαι να βαλεις κοραλλια. 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μετρήσεις είναι καλές... Δεν έχω θέμα... Θα ξαναμετρήσω σε κανένα 3ήμερο να δω αν όλα πάνε καλά. Δε βάζω κάτι άλλο προς το παρόν... Περιμένω να δω πως θα πάνε αυτά... Το επόμενο βήμα θα είναι κανένα κοκκινο και stripped μανιταρακι και μερικοί zoanthus... Από εκεί και πέρα ερχονται trumpet, bubble, brain, ακροπόρες... Μιλάμε όμως για εύρος χρόνου... Βέβαια και μία bubble rip ανεμώνη αν με πάει καλα... Αυτά προς το παρόν... Τα σχέδια για ένα έτος χααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μετρήσεις είναι καλές... Δεν έχω θέμα... Θα ξαναμετρήσω σε κανένα 3ήμερο να δω αν όλα πάνε καλά. Δε βάζω κάτι άλλο προς το παρόν... Περιμένω να δω πως θα πάνε αυτά... Το επόμενο βήμα θα είναι κανένα κοκκινο και stripped μανιταρακι και μερικοί zoanthus... Από εκεί και πέρα ερχονται trumpet, bubble, brain, ακροπόρες... Μιλάμε όμως για εύρος χρόνου... Βέβαια και μία bubble rip ανεμώνη αν με πάει καλα... Αυτά προς το παρόν... Τα σχέδια για ένα έτος χααχαχ

Ωπα ωπα αδερφε πηρες πολυ φορα! Καταρχας δεν μου ειπες με τι τεστ μετρας. και απο τις τιμες mg ca kh πως εισαι? και εχεις καποιο προσθετο στο να ριχνεις για να εισαι σταθερος? ξεχασα να σε ρωτησω. ωσμωση  εχεις? και καθε ποτε εχεις καθιερωσει της αλλαγες στο ενυδρειο σου?  Μην ξεχνας οτι για να βαλεις κοραλλια πρεπει να εχεις σταθερες τις τιμες σου. Σε ενα ενυδρειο 1 μηνος μην το επιβαρύνεις , ασε λιγο να σου στρωσει την βιολογια σου να σου στρωσουν οι τιμες σου και θα παρει το δρομο του. Σχετικα για τα κοραλλια μην ξεχνας πως εαν βαλεις ζωανθους και μανιταρια θα σου γεμισουν στο ενυδρειο κατι που δεν θα ηθελες που θες να βαλεις και σκληρα. Γενικα ειναι ο ογκος του ενυδρειου τετοιος που σε περιοριζει στο να βαλεις αρκετα  κοραλλια. Μην ξεχνας τα λιτρα σου και αυτες της απαιτησεις που εχεις. Και πανω απο ολα αγαπη για το χομπι που διαλεξες και διαβασμα πολυ.  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα αδερφε πηρες πολυ φορα! Καταρχας δεν μου ειπες με τι τεστ μετρας.

Salifert test

και απο τις τιμες mg ca kh πως εισαι?

Είναι καλές οι τιμές, δεν εχει θέμα προς το παρον καθως 2 μερες ειναι που μπηκαν τα δυο κοραλακια.

και εχεις καποιο προσθετο στο να ριχνεις για να εισαι σταθερος?

Αγοράζω Δευτερα. Έχεις να προτίνεις κάποιο;

ξεχασα να σε ρωτησω. ωσμωση εχεις?

Ναι όλες οι αλλαγές γίνονται με ώσμωση

και καθε ποτε εχεις καθιερωσει της αλλαγες στο ενυδρειο σου?

Προς το παρόν κάθε 7-9 μέρες αλλάζω 10 λίτρα.

Μην ξεχνας οτι για να βαλεις κοραλλια πρεπει να εχεις σταθερες τις τιμες σου. Σε ενα ενυδρειο 1 μηνος μην το επιβαρύνεις ,

Δεν το επιβαρύνω αλλό. Ό,τι έκανα έκανα. Σε κανένα 20ήμερα με μήνα θα σκεφτώ αν βάλω κάτι μικρό και εύκολο εκτός και αν δεν μου το επιτρέψουν οι μετρήσεις ολο αυτό το διάστημα.

ξαναβλέπουμεασε λιγο να σου στρωσει την βιολογια σου να σου στρωσουν οι τιμες σου και θα παρει το δρομο του. Σχετικα για τα κοραλλια μην ξεχνας πως εαν βαλεις ζωανθους και μανιταρια θα σου γεμισουν στο ενυδρειο κατι που δεν θα ηθελες που θες να βαλεις και σκληρα.

Να σου πω δεν καιγομαι ούτε για το ένα ούτε για το άλλο. Σκεφτόμουν αν έμπαιναν σε κανένα ξεχωριστό μικρό βραχάκο και περιοριζόντουσαν.

Γενικα ειναι ο ογκος του ενυδρειου τετοιος που σε περιοριζει στο να βαλεις αρκετα κοραλλια. Μην ξεχνας τα λιτρα σου και αυτες της απαιτησεις που εχεις. Και πανω απο ολα αγαπη για το χομπι που διαλεξες και διαβασμα πολυ. :thumbsu:

Αγαπη υπάρχει πολύ, τώρα από διάβασμα... Μιλάς σε ψυχαναγκαστικό... Οπότε καταλαβαίνεις... Μάλλον το παρακάνω :)

Στα διάφορα απαντάω ανάμεσα στο μήνυμά σου. Δεν μπορούσα να αλλάξω χρώμα για να είναι πιο ευδιάκρητα.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου

Έγινε επεξεργασία - vasboul
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...