Jump to content

Επιστροφη με μονομαχο


isildur_13

Recommended Posts

Μετα απο ενα χρονο αποχης, ξεθαψα ενα sicce moby dick 25 λιτρα κ το προοριζω για ενα ομορφο betta! Το ενυδρειο αλλαξε κατα πολυ γιατι δε μου αρεσε ουτε ο φωτισμος ουτε το καπακι, και αποφασισα να το "πειραξω" λιγακι! Πλεξιγκλας, τρυπηματακια, κρατησα αντλια κ θερμοστατη διοτι ειναι αξιοπιστα! Απο φωτισμο πηρα ενα led φωτιστικο 16 ευρω! Ο μονομαχος εχει βρεθει, κ περιμενοντας τις σιλικονες να στεγνωσουν εχω ερωτησεις..

Τι τροφες? Hikari? Ocean nutrition?

Τι aquascape? Χαλικι? Ξυλο? Ευχαριστω πολυ

post-14768-0-96300900-1475839432_thumb.jpg

post-14768-0-73079800-1475839471_thumb.jpg

post-14768-0-97770600-1475839512_thumb.jpg

post-14768-0-80933300-1475839555_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωωωωω καλώς τον, πάλι!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο που έκανες. Από διάκοσμο...τι σκέφτεσαι; Αν πας σε βιοτοπικο θα κινηθείς σε ανοιχτόχρωμη άμμο ή ψιλό χαλίκι γαιωδους χρώματος και ξύλα. Και αν θέλεις φυτά, θα δεις σε Ασια μεριά.

Τώρα αν δεν το πας βιοτοπικο, μπορείς να βάλεις κάποιο χαλίκι κάτω, με φυτα (διάφορα) και ξύλα σε συνδυασμό με πέτρες κτλ. Τι μονομάχο βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

Απο τροφες προσοαθησε να βρεις αυτες που περιεχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα πρωτεινης....

Συνηθως ειναι αυτες που εχουν αποξηραμενα bloodworms....

Εχει η tropical μια καλη...

Εγω καμμια φορα του δινω και κατεψυγμενα εχοντας στο πισω μερος του μυαλου μου οτι υπαρχει και ο κινδυνος ..

Καμμια φορα τις πεταω καμμια σταγονα βιταμινη μεσα στο νερο μαζι με την τροφη και σπανια λιγο σκορδακι..

Ξυλο και σκουροχωμο χαλικι ή αμμο θα σου προτεινα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ομορφη ριζα redmoor απο το παλιο δισκαδικο..! Σκεφτομαι για μαυρο χαλικακι για να μην βλεπω τις αλγες τοσο εντονα οσο στις ανοιχτοχρωμες! Επισης λογω του οτι ειναι ανοιχτο το ενυδρειακι θα του βαλω κ κανα φυτακι επιφανειας! Απλα δε ξερω που θα βρω...καμια προταση?

Η ποικιλια στις τροφες θαναι καλη?? Ή θα εχω τα αντιθετα αποτελεσματα? Ξερω οτι τα betta εχουν θεμα με το φαι τους

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ΄θα είσαι με τις τροφές , όπως είπες , ποικιλία και καλή ποιότητα και ο μονομάχος θα είναι σούπερ.

 

Φυτά για την επιφάνεια , θα έλεγα κερατόφυλλο. Δεν θα πρότεινα φακή γιατί θα γεμίσει η επιφάνεια και θα βαρεθείς να αφαιρείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα φιλο να μου δωσει δυο τρεις pistia και με λιγο κερατοφυλλο θαμαι οκ...

Εχω βρει πολυ ομορφους μονομαχους, εχω να διαλεξω...αλλα εχω τρελαθει με τον μαυρο crowntail...εχει παρει κανενος το ματι του πουθενα?? Ειναι πολυ εντυπωσιακο betta

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με τα φυτά που αναφέρεις ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...