Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Βρηκα αρκετο βραχο στον κηπο παρατημενο απο παλια προσπαθεια! Θα τον βρασω κ θα δουμε πως θα μου ειναι!

Για βαση εχει ποτε δοκιμασει κανεις το kallax απο ikea?post-14768-0-02425600-1477734814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω παρει.... Ειναι στιβαρη ομως, αν και ικεα! Πατενταρετε οπως θες..και μου κανει τελεια για τις καινουργιες διαστασεις! Και εχει μονο 30€!

Στο εξωτερικο σχεδον ολοι σε μικρα ενυδρειακια μαυτη παιζουν μπαλα!

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις καλά reviews και σου κανει η τιμή είναι καλή ;)

 

τον βράχο που είχες στο κήπο θα του έκανα προετοιμασία τουλάχιστον 1 μήνα για να τον πάλω στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις τον θερμοστατη της fluval e series? Ψηφιακος κτλ με ledακια? Εγω παντα ειχα jager...αλλα μου τη σπανε στο καλιμπραρισμα!

Λογικα για τα 88 λιτρα ανοιχτο, μου κανει ο 100αρης...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Εχει δοκιμασει κανεις τον θερμοστατη της fluval e series? Ψηφιακος κτλ με ledακια? Εγω παντα ειχα jager...αλλα μου τη σπανε στο καλιμπραρισμα!

Λογικα για τα 88 λιτρα ανοιχτο, μου κανει ο 100αρης...

 

Προσωπικα δεν τον εχω δοκιμάσει αλλα ούτε θα εμπιστευόμουν το ενυδρείο μου σε αυτούς !

Θεωρω την αγορά ενός stc1000 controller απαραίτητη ! Κάνει μόλις 10 € και τον δουλεύεις και για την ψύξη !

με αλλα λόγια αν εχεις jagger κρατά τον και απλά πάρε έναν stc1000 . Κατα προτίμηση elitech !

Link to comment
Share on other sites

Και οταν ολα τα κανεις προχειρα κ στραβα.... Οπως εγω... εχεις κ κακα αποτελεσματα...! 

Ο βραχος γεμισε αλγη...καφε σαν κ αυτη που ειχα στα αφρικανικα! Τα ocellaris τα εβλεπα πολυ νοχελικα! Αμεσως τα αφαιρεσα κ πηγαν σε ενυδρειο φιλου...για φιλοξενια! Δε ξερω τι να κανω με το βραχο! 

Το καινουργιο ενυδρειο θελω να το αρχισω σωστα οπως πρεπει.....

Τον βραχο τον εχω αφησει χωρις φωτισμο να τρεχει με το φιλτρο...

Μπορω να στηριχθω στη βιολογια του για το καινουργιο?? Ή θα ειναι επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Και οταν ολα τα κανεις προχειρα κ στραβα.... Οπως εγω... εχεις κ κακα αποτελεσματα...! 

Ο βραχος γεμισε αλγη...καφε σαν κ αυτη που ειχα στα αφρικανικα! Τα ocellaris τα εβλεπα πολυ νοχελικα! Αμεσως τα αφαιρεσα κ πηγαν σε ενυδρειο φιλου...για φιλοξενια! Δε ξερω τι να κανω με το βραχο! 

Το καινουργιο ενυδρειο θελω να το αρχισω σωστα οπως πρεπει.....

Τον βραχο τον εχω αφησει χωρις φωτισμο να τρεχει με το φιλτρο...

Μπορω να στηριχθω στη βιολογια του για το καινουργιο?? Ή θα ειναι επικινδυνο?

 

Γνώμη μου, αν όπως λες θες να το ξεκινήσεις σωστά, ψάξε στις αγγελίες για ζωντανό βράχο. Αυτός που είχες στον κήπο θέλει πολύ δουλειά και χρόνο για να μπεί στο ενυδρείο όπου πάλι θα περιμένεις να στρώσει και να "ζωντανέψει" χωρίς να αποκτήσει ποτέ τη βιολογία και τη δύναμη φιλτραρίσματος του ζωντανού. Θα σε παιδέψει τόσο πολύ που θα το μετανιώσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Δεν αναφερομαι στον νεκρο πουχω στον κηπο! Αναφερομαι στον κουραρισμενο ζωντανο που ξεκινησα το pico! Τρια κιλα, και λογω λαθων μου εχει γεμισει καφε αλγη.....

Link to comment
Share on other sites

Και προφανως κατι λαθος εκανα με τις παραθεσεις.... Χεχεχε 

Καινουργιο φορουμ...θα το μαθω

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:
Μία ώρα πριν, το μέλος teoxan έγραψε:

Δεν αναφερομαι στον νεκρο πουχω στον κηπο! Αναφερομαι στον κουραρισμενο ζωντανο που ξεκινησα το pico! Τρια κιλα, και λογω λαθων μου εχει γεμισει καφε αλγη.....

Φίλε αν εννοείς καφέ άλγη την διατομηκη , ειναι απόλυτα φυσιολογικό !

ειναι η αρχή του ενυδρείου και συμβαίνει σχεδόν πάντα στα νέα ενυδρεία !

βαλε μια φωτό να την δούμε !

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λάθη τι εννοείς ;

εξηγησε μας να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε !

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι ετσι να τον κρατησω κανονικα να γυριζει με το νερο...μεχρι να ερθει το καινουργιο ενυδρειο κ να τα στησω ολα απο την αρχη σωστα....

IMG_20161101_184128.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαθη....

α) μετρησα μοναχα μια φορα στην αρχη κ ποτε αλλοτε....

β) ολα εγιναν με νερο βρυσης....

γ) Δε νομιζω οτι χρειαζονται περισσοτερα λαθη.... :(

Link to comment
Share on other sites

Θα τον κρατήσεις !

απο που το εχεις είπες αυτό το βράχο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Λαθη....

α) μετρησα μοναχα μια φορα στην αρχη κ ποτε αλλοτε....

β) ολα εγιναν με νερο βρυσης....

γ) Δε νομιζω οτι χρειαζονται περισσοτερα λαθη.... :(

Τι μέτρησες;

αλατοτητα ; Αμονια , νιτρικά ;

δεν εχεις όσμωση ;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μετρησει αμμωνια κ νιτρικα στο μηδεν με υγρα της σερα! kh στο 11...

Οχι αλατοτητα.... Πηγα με τον κανονα ενα κιλο ανα τριαντα λιτρα! 

Οσμωση δεν εχω...αλλα φαινεται απαραιτητη...

Ειμαι ειλικρινης ωστε να κανω το μεγαλυτερο βημα απολυτως σωστα.....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αντιφωσφωρο και βακτηρια μετρα νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια με salifert ,και μην ανχωνεσε θα φυγει.Ωπωσδηποτε ρεφρακτομετρο για την αλατοτητα.Η οσμωση θα σε διευκολυνει πολυ.Θερμοκρασια σταθερη και τα φωτα 8 με 9 ωρες σταθερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια αυτο το pico πλεον τρεχει μονο για να συντηρησει τον βραχο για το καινουργιο το μεγαλυτερο....

Αυτο που θα ηθελα κ θα με βοηθουσε θα ηταν ενας οδηγος για στησιμο του καινουργιου εξαρχης.....

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας....

Το θαλασσινο αποτι φαινεται θελει πολυ περισσοτερη προσοχη ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Στην ουσια αυτο το pico πλεον τρεχει μονο για να συντηρησει τον βραχο για το καινουργιο το μεγαλυτερο....

Αυτο που θα ηθελα κ θα με βοηθουσε θα ηταν ενας οδηγος για στησιμο του καινουργιου εξαρχης.....

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας....

Το θαλασσινο αποτι φαινεται θελει πολυ περισσοτερη προσοχη ... 

 

φίλεμου  και ο βράχος που έχεις έρχεται στα ίσια του αλλα θέλει τον χρόνο του.  Φυσικά για όσο χρειαστεί καλό είναι να αποφύγεις ζωντανά.

Αν το έχεις πάρει απόφαση να το πας απο την αρχή και σε μεγαλύτερο ενυδρείο πρέπει να ξεκινήσεις απο τον εξοπλισμό και να αρχήσεις να στήνεις αφού έχεις μαζεψει αυτά που θέλεις. μέχρι τότε το pico θα είναι καλό για να ξεχνιέσαι :)

Ο καλός εξοπλισμος να σαι σίγουρος οτι είναι λιγότερο δαπανηρός απο φτηνές αγορές που κοστιζουν στο μέλλον και για την αντικατάσταση τους αλλα και σε ζωντανα που δεν θα ζούνε οπως πρέπει ή δεν θα ζούνε καθόλου.

θα πρέπει το ενυδρείο σου (γυάλα, σαμπ, έπιπλο) να είναι πρακτικά

ρεφρακτόμετρο θες οπωσδήποτε και όσο πιο αξιοπιστο. Καλό θα είναι να είναι για θαλασσινό νερό και όχι αλατόνερο (εχει διαφορά)

Μια όσμωση 3 σταδίων ή και 4 ακόμα καλύτερα.

φωτιστικό ανάλογα με τις απαιτήσεις των ζωντανών που εχεις σκοπό να φιλοξενήσεις.

ενα ΚΑΛΟ skimmer που είναι η καρδιά του ενυδρείου το οποίο ονομαστικά να δίνει το υπεδιπλάσιο του ενυδρείου σου

αναπλήρωση

καλή κυκλοφορία.. και άλλα 

 

Οσο αφορά τον βράχο μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα του, καλό θα να τον κουράρεις τουλάχιστον ενα μήνα πριν μπεί στο ενυδρείο. Σε κουβάδες με εβδομαδιαίες αλλαγες νερού με δυνατο skimming, δυνατή κυκλοφορία, άνθρακα ..

 

είναι κάποιες διαδικασίες που κοστίζουν σε χρόνο και χρήμα αλλα απο το αποτέλεσμα θα ανταμειφθείς.

κάνε το πλάνο σου, βάλτα στο χαρτί και εδω ήμαστε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την τοσο μεγαλη κ λεπτομερης απαντηση....

Ενυδρειο ειναι στο δρομο...ενα 88 λιτρων με πλαινο σαμπ οπου θα φιλοξενει αντλια χημικη φιλτρανση θερμοστατη κτλ....

Ρεφρακτομετρο θα παραγγειλω συντομα καθως αντιληφθηκα την αναγκαιοτητα του....

Οσμωση εχω βρει της aquahobby που καλυπτει τα λιγα μου λιτρα...

Απο φωτισμο εχω τη led x change της sera που ευκολα βαζω κ δευτερη...! Καλυπτει τις απαιτησεις ενος fish only ενυδρειου...

Απο κυκλοφορια θα παω σε μια δυνατη αντλια eheim ή haquoss... στα 1000λιτρα/ωρα, συν εναν κυκλοφορητακο στην απεναντι πλευρα....

Τελος απο σκιμμερ υπαρχουν πολλες επιλογες...περαν του δυνατου κ σιγουρου tunze.... Reef octopus.... Tmc.... aquaticlife κτλ...τα ξερετε ολοι πιστευω...και θα βοηθησετε στην επιλογη....! 

Ακομα θα χρειαστω υγρα τεστ που ταχω παραμελησει κεχουν ληξει.... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατο και απλο....

Εστω οτι ταχω ολα λοιπον....τα μαζευω κ επανερχομαστε...γιατι δε πιστευω οτι απλα τα βαζεις ολα μεσα...βαζεις πριζες κ αρχιζεις.... 

Απο σκιμμερ τι προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Κατατοπιστικοτατο και απλο....

Εστω οτι ταχω ολα λοιπον....τα μαζευω κ επανερχομαστε...γιατι δε πιστευω οτι απλα τα βαζεις ολα μεσα...βαζεις πριζες κ αρχιζεις.... 

Απο σκιμμερ τι προτεινετε??

Μια περιπτωση  ειναι το tunze 9004.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...