Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Το tunze ειναι η καλυτερη περιπτωση! Χεχεχε

Τσεκαρω εξοπλισμους ολη τη μερα... Δε ξερω εαν καποιος εχει το nanoskim της haquoss... ιταλικο με πολυ καλα reviews..! 

 

Link to comment
Share on other sites

Το tunze 9004 είναι πολύ καλή επιλογή και πολυφορεμένο από πολλα παιδιά..

 

Link to comment
Share on other sites

και γώ για το tunze θα πήγαινα χωρις δεύτερη σκέψη ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Το tunze 9004 σκοτωνει, παρτο με κλειστα ματια

Το μονο μειον ειναι το μικρο κυπελακι και θελει καθαρισμα καθε 2-3 μερες

Link to comment
Share on other sites

Αποφασιστηκε δυναμικη εισοδο στο θαλασσινο.... Καλως ή κακως δεν ειναι ουτε malawi ουτε tanqanyika.... χωρις να θελω να μειωσω τις αγαπημενες μου αφρικανικες λιμνες με τις υπεροχες κιχλιδες που μου κανουν παρεα τοσα χρονια....! Θελει λοιπον χρημα κ υπομονη....

Ολη μερα λοιπον με μια λιστα στο χερι... Παμε για tunze 9001... καλο κυκλοφορητακο, οσμωση και ολα τα υπολοιπα που συζητηθηκαν παραπανω....

Μπραβο στη καλη δουλεια σας σε ολα τα παιδια που πλεον δεν αποθαρρυνουν αλλα κρατανε το χομπυ ψηλα.... Με τις απαντησεις σας και με τις συμβουλες σας παμε για κατι ομορφο.... Υπομονη και επιμονη λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Αποφασιστηκε δυναμικη εισοδο στο θαλασσινο.... Καλως ή κακως δεν ειναι ουτε malawi ουτε tanqanyika.... χωρις να θελω να μειωσω τις αγαπημενες μου αφρικανικες λιμνες με τις υπεροχες κιχλιδες που μου κανουν παρεα τοσα χρονια....! Θελει λοιπον χρημα κ υπομονη....

Ολη μερα λοιπον με μια λιστα στο χερι... Παμε για tunze 9001... καλο κυκλοφορητακο, οσμωση και ολα τα υπολοιπα που συζητηθηκαν παραπανω....

Μπραβο στη καλη δουλεια σας σε ολα τα παιδια που πλεον δεν αποθαρρυνουν αλλα κρατανε το χομπυ ψηλα.... Με τις απαντησεις σας και με τις συμβουλες σας παμε για κατι ομορφο.... Υπομονη και επιμονη λοιπον....

+1000 ,κανεις δεν αποθαρυνει,απεναντιας στεναχωριωμαστε οταν κατι παει στραβα,περιμενουμε νεωτερα.Εαν μπορεις το 9004 ακομα καλυτερο για μενακαι ποιο σωστη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

δες και καποιο wave maker αντι για έναν απλό κυκλοφορητή, για το αισθητικό κομμάτι καλό θα ήταν να είναι "μικροι" στο μάτι :) 

Link to comment
Share on other sites

Για wave maker μαλλον παω στον jebao rw4

Οχι μοναχα για τις καλες κριτικες κ για την τιμη του...αλλα ειλικρινα για αυτο που ειπες Pan..oz... επειδη ειναι διακριτικος, οχι σα τους περισσοτερους που ειναι κουμουτσες.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "πλεον" Niknik πηγαινε σε πολυ παλιοτερες καταστασεις....

Ειμαι χρονια σαυτο το φορουμ κ θυμαμαι δυσαρεστες καταστασεις, οχι επι προσωπικου! Παντα το aquazone ηταν τρομερο εργαλειο...ωραια παρεα...ειδικα στο στεκι στο Αιγαλεω που θυμαμαι...

Αλλα ειχε κ το στοιχειο του ελιτισμου....αυτα ειναι θεματα χαρακτηρων που αποτι φαινεται "πλεον" δε συναντιουνται στο φορουμ! :)

Link to comment
Share on other sites

To Αquazone είναι μια μεγάλη παρέα που παίρνει τη δύναμη του από τα μέλη. Είμαστε ολοι μέλη εδώ επειδή εχουμε τρέλα/ αγάπη ή όπως αλλιώς θέλεις πες το για το χόμπι μας, γιατι μας αρέσει να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας καλές και κακές, γιατι όλοι μαθαίνουμε από όλους μας  και φυσικά είναι ωραίο να συναναστρέφεσαι με ανθρώπους που ξοδεύουν τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους με τον ίδιο τρόπο όπως κάνεις εσύ.

 

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι και αφου γυρνα μοναχος του ο βραχος με σωστη αλατοτητα 1025, χωρις αμμωνια κ νιτρικα βρηκα στον πατο του pico 4 μικρα σκουληκακια στο μηκος του μονολεπτου κερματος σαν πολυχαιτοι....

Υπαρχει περιπτωση να καναν αυτα ζημια στα ocellaris μου?? Και εαν υπαρχουν και αλλα...μηπως δε πρεπει να χρησιμοποιησω το βραχο αυτο στο καινουργιο στησιμο??

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε καμία καλη φωτο απο τα σκουληκάκια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ρε παιδια μεσα στη φουρια μου για τη δουλεια τα ρουφηξα με το λαστιχο κ τα πεταξα...καθοτι νεκρα στον πατο...κ δεν εβγαλα φωτο...

Υστερα το σκεφτηκα! Ηταν πολυχαιτοι σε μικρη κλιμακα...! Τελοσπαντων ας ελπισω οτι δεν ηταν τπτ σπουδαιο...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα είναι Bristle worms.  Δεν ειναι τιποτα το σπουδαίο.  Απλά άμα πεινάσουν ενδέχεται να την πέσουν σε κανένα Clam. Όπως και νά χει τα ξεφορτώθηκες. (Αν και παίζει να έχεις κιάλλα μέσα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλό βάλεις κι άλλα ψάρια, κράτα μια θέση και για ένα wrasse. Θα ησυχάσεις απο πολλά τέτοια "ζουζούνια". Αρκεί να έχεις αραγωνίτη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παω για bare bottom.... Και ενας απο τους λογους περαν του αισθητικου, ηταν να εχω λιγοτερα τετοια μαμουνια! Θα δουμε

Απο αντιφωσφωρο τι προτεινεται να βαλω παιδια?? Ανθρακα εχω της seachem..

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αντιφώσφορο εγώ βάζω τις dubla marine. Αλλά ξέρει ο Νίκος έναν πολύ καλό και δεν θυμάμαι την ονομασία του.

Τις rowa παρε πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

Τα βρηκα και τα δυο τα προιοντα... Ιδιες περιπου τιμες...! Για να δουμε!

Της seachem το phosguard ειναι αλουμινιου απ'οτι διαβασα...αλλα τι σημαινει αυτο πρακτικα ?? Το αλλαζεις συχνα? Γιατι εχει βγει αυτο το προιον αφου ειναι στη τελικη τοσο δαπανηρο..για αλλαγη καθε 3-4 μερες? Δεν εχω ιδεα γιαυτο κ οι αποριες μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Τα βρηκα και τα δυο τα προιοντα... Ιδιες περιπου τιμες...! Για να δουμε!

Της seachem το phosguard ειναι αλουμινιου απ'οτι διαβασα...αλλα τι σημαινει αυτο πρακτικα ?? Το αλλαζεις συχνα? Γιατι εχει βγει αυτο το προιον αφου ειναι στη τελικη τοσο δαπανηρο..για αλλαγη καθε 3-4 μερες? Δεν εχω ιδεα γιαυτο κ οι αποριες μου.. :)

 

O αλουμινίου είναι για έκτακτες καταστάσεις όταν θες να ρίξεις ψηλά φωσφορικά σε 3-4 μέρες. Δεν είναι αντιφώσφορος για συνηθισμένη χρήση. Ο rowa που σου είπε ο Νίκος είναι πολύ καλός, και ο dupla marine επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ανοιχτο ενυδρειο του δικου μου μεγεθος των 90 λιτρων θα μπορουσε να δημιουργησει θεμα υγρασιας σε ενα σαλονι 25 τμ?? Τι πιστευετε??

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις πρόβλημα με την υγρασία πρεπει να εχεις και αλλα θέματα στο σπίτι .

Δεν φτάνει μόνο το ενυδρείο και η εξάτμιση του !

πρεπει το σπίτι να εχει και προβλήματα εξαερισμού , υλικών κτλ ...

αλλιως θα ζούσαμε όλοι σε λίμνες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα με υγρασιες στο σπιτι...

Απλα επειδη ειχα στο παρελθον προβληματα με αλλα φυσικα μεγεθη.....! Ειδα σημερα το ενυδρειο...ειναι ετοιμο κ αυριο θα το παραλαβω! Πολυ ωραιο αποτελεσμα...με το καλο θα ανεβασω κ εικονες...

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα μου κ τις διαστασεις μου...

Κυβος 40αρης....εχετε καποιο δοκιμασμενο φωτιστικο να προτεινετε? Ή καποια ιδεα....

Υπαρχουν αρκετα στην αγορα...αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω "πως" να ψαξω...! 

Ποσα watt...για παραδειγμα...για ενα reef που δε το προοριζω κ για τα πιο απαιτητικα κοραλλια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...