Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Ετοιμο κ το επιπλακι....κ το φωτιστικο και συμπληρωθηκε το σετ...! Μενει μοναχα να βρω ενα τροπο να το κρεμασω! Πολλες ιδεες εχω αλλα δε μπορω να καταληξω...! Ισως αυριο ο σιδερας μου δωσει μια λυση.... Υστερα φτιαχνω νερακι κ αρχιζει να τρεχει...

IMG_20161114_214035.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθιζω να φτιαχνω παντα μια λιστα με το κοστος σε ολα μου τα ενυδρεια! Μ'εχουν βοηθησει αναλογα ποστ...οποτε παραθετω κ το δικο μου μπουγιουρντι.... :ninja:

1. Ενυδρειο ..............................120€

2.Βαση μελαμινης .....................50€

3.Σκιμμερ tunze 9001 .............100€

4.Jebao rw4 ...............................75€

5.A/O Aquahobby.......................60€

6.Eheim compact 600l/h............28€

7.Eheim jagger 150w..................24€

8.Test salifert No2 No3 Nh4......35€

9.Refractometer..........................25€

10.Θερμομετρο sera αναλογικο..5€

11.Θερμομετρο ψηφιακο.............6€

12.Eshine aquabeauty light *......70€

13.Εσωτερικο eheim pickup......20€

14.Rowa αντιφωσφωρο.............14€

15.Seachem ανθρακας...............14€

16.Aquaforest Reef αλατι ×5kg..15€

17.Ζωντανος βραχος ×7kg.........70€

18.Πολυπριζο, αφρολεξ, λαστιχα, σιδερενια βαση φωτιστικου, eggcrate, ενυδρειακες καλτσες..................50€

 

ΣΥΝΟΛΟ........................................766€

*Το φωτιστικο ειναι το μονο μεταχειρισμενο....Προσπαθησα να ειμαι οσο περισσοτερο αναλυτικος μπορουσα...! Και φυσικα ειναι μοναχα η αρχη... 

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συμπατριώτη περιστεριώτη...ΒΑΣΙΚΗ αρχή είναι να μήν δημοσιεύουμε τιμές από τον εξοπλισμό μας και τα ψάρια μας.

 

Ακόμα και άν εσύ έχει πεί στην γυναίκα σου την αλήθεια πολλοί συμφορουμίτες δέν έχουν κάνει το ίδιο και μπορεί βάση του 'τιμοκαταλόγου' σου να την πληρώσουν άσχημα!!!! :D

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αγαπητέ συμπατριώτη περιστεριώτη...ΒΑΣΙΚΗ αρχή είναι να μήν δημοσιεύουμε τιμές από τον εξοπλισμό μας και τα ψάρια μας.

 

Ακόμα και άν εσύ έχει πεί στην γυναίκα σου την αλήθεια πολλοί συμφορουμίτες δέν έχουν κάνει το ίδιο και μπορεί βάση του 'τιμοκαταλόγου' σου να την πληρώσουν άσχημα!!!! :D

 

Χαχαχα καλό!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Welcome.....Και σου λειπουν πραγματακια ακομη!!!!Το έχω και εγώ αυτο το συνήθειο να τα γράφω αλλά και τώρα ακόμα μετά από 8 μήνες δεν έχω κάνει "σύνολο".Για ευνόητους λόγους....

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Συνηθιζω να φτιαχνω παντα μια λιστα με το κοστος σε ολα μου τα ενυδρεια! Μ'εχουν βοηθησει αναλογα ποστ...οποτε παραθετω κ το δικο μου μπουγιουρντι.... :ninja:

1. Ενυδρειο ..............................120€

2.Βαση μελαμινης .....................50€

3.Σκιμμερ tunze 9001 .............100€

4.Jebao rw4 ...............................75€

5.A/O Aquahobby.......................60€

6.Eheim compact 600l/h............28€

7.Eheim jagger 150w..................24€

8.Test salifert No2 No3 Nh4......35€

9.Refractometer..........................25€

10.Θερμομετρο sera αναλογικο..5€

11.Θερμομετρο ψηφιακο.............6€

12.Eshine aquabeauty light *......70€

13.Εσωτερικο eheim pickup......20€

14.Rowa αντιφωσφωρο.............14€

15.Seachem ανθρακας...............14€

16.Aquaforest Reef αλατι ×5kg..15€

17.Ζωντανος βραχος ×7kg.........70€

18.Πολυπριζο, αφρολεξ, λαστιχα, σιδερενια βαση φωτιστικου, eggcrate, ενυδρειακες καλτσες..................50€

 

ΣΥΝΟΛΟ........................................766€

*Το φωτιστικο ειναι το μονο μεταχειρισμενο....Προσπαθησα να ειμαι οσο περισσοτερο αναλυτικος μπορουσα...! Και φυσικα ειναι μοναχα η αρχη... 

Εννοειτε πως ειναι μονο η αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη γυναικα μου λεω οτι ειναι ολα κινεζικα κ εχουν παει το πολυ 3 κατοσταρικα...Τα βαζω κ υπουλα μεσα στο σπιτι κ δεν τα βλεπει....!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Εγω στη γυναικα μου λεω οτι ειναι ολα κινεζικα κ εχουν παει το πολυ 3 κατοσταρικα...Τα βαζω κ υπουλα μεσα στο σπιτι κ δεν τα βλεπει....!

Το ξέρεις ότι μπορεί να μπαίνει σαν guest και να βλέπει τα πόστ σου;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φιλε. Μια ερωτηση μονο. Εκει θα ειναι η τελικη του θεση? Ρωταω γιατι το βλεπω κολλημενο στο σωμα του καλοριφερ και δεν ειναι οτι καλυτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειτονα.....νομιζω οτι την εχεις πατησει και γιαυτο μας προστατευεις!!! Ποτε δε τοχα σκεφτει κ με βαζεις σε υποψιες!! Χεχεχε!

 

Φιλε μου εκει θα ειναι ναι!! Προς το παρον καλοριφερ εχουμε, πετρελαιο ομως δεν εχουμε!!! Απο οτι ειδες το εκανα nano reef το πετρελαιο μου φετος! :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαι...απλά ενδιαφέρομαι για το κοινό καλό! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Εγω στη γυναικα μου λεω οτι ειναι ολα κινεζικα κ εχουν παει το πολυ 3 κατοσταρικα...Τα βαζω κ υπουλα μεσα στο σπιτι κ δεν τα βλεπει....!

 

Τα δικα μου ειναι πραγματικα ολα κινεζικα (βλ ebay)...και οχι απλως κινεζικα τα φτηνοτερα κινεζικα  :hehe

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλογεμιστο φιλε. Μια ερωτηση μονο. Εκει θα ειναι η τελικη του θεση? Ρωταω γιατι το βλεπω κολλημενο στο σωμα του καλοριφερ και δεν ειναι οτι καλυτερο.

+1000 υπαρχει αναφορα που το ειδα κιολας για ανοιγμα.Απλα προσεχε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και επανερχομαι μετα απο ενα περιπου μηνα.... Επεσε πολυ δουλεια κ δε προλαβαινα τπτ! Επιτελους τελειωσε η βαση του φωτιστικου...βαφτηκε κ βιδωθηκε κ ειμαι ετοιμος για γεμισμα...απο αυριο γιατι σημερα κουραστηκα με τη σιδερια....IMG_20161214_183832.jpgIMG_20161214_185408.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι μικρό , αλλά το έχεις κάνει πολύ ωραίο

Ειδικά η βάση για το φωτιστικό πολυ προσεγμένη και εμφανισιακά μία χαρά!!

Με ένα ωραίο aquascape θα γίνει διαμαντακι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για ολα τα ομορφα λογια σας! Σημερα εχουμε γεμισμα, με πολυ υπομονη γεμιζει απο την α/ο το ενυδρειο και εχω καποιες αποριες! Το σκιμμερ θα τεθει σε λειτουργια αφου μπει ο βραχος εε? Και ο ανθρακας με το αντιφωσφωρο...! Προς το παρον οι αντλιες κ ο θερμοστατης μεχρι να λιωσει το αλατι....

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Ευχαριστω για ολα τα ομορφα λογια σας! Σημερα εχουμε γεμισμα, με πολυ υπομονη γεμιζει απο την α/ο το ενυδρειο και εχω καποιες αποριες! Το σκιμμερ θα τεθει σε λειτουργια αφου μπει ο βραχος εε? Και ο ανθρακας με το αντιφωσφωρο...! Προς το παρον οι αντλιες κ ο θερμοστατης μεχρι να λιωσει το αλατι....

Μανώλη τον άνθρακα μπορείς να τον ξεκινήσεις και πριν βάλεις τον βράχο ώστε να τραβήξει τυχόν ουσίες που έχουν μείνει  στα τζάμια κτλ...το σκίμερ και το αντιφώσφορο αφού βάλεις τον βράχο, πιο πριν μάλλον δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Μανώλη τον άνθρακα μπορείς να τον ξεκινήσεις και πριν βάλεις τον βράχο ώστε να τραβήξει τυχόν ουσίες που έχουν μείνει  στα τζάμια κτλ...το σκίμερ και το αντιφώσφορο αφού βάλεις τον βράχο, πιο πριν μάλλον δεν έχει νόημα.

Σωστός !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Νικ, θαναι barebottom...οποτε δε θα υπαρχει βιολογια στο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο γεμισε... Σε λειτουργεια η jebao...( Πραγματικα πολυ δυνατη ) η main αντλια eheim compact 600, και ο θερμοστατης! Εριξα το αλατι σε κρυο νερο...δε ξερω κατα ποσο ηταν καλη κινηση αυτη...κ νομιζω διαλυθηκε πολυ καλα...! Ποτε παιρνω μετρηση για αλατοτητα??? 

Ααα ξεχασα...40 gr ανθρακας της seachem σε ενυδρειακη καλτσα...IMG-1482254100807-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...