Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Ωραια....και κατι αλλο που με ανησυχησε στο βραχο ηταν το οτι βρηκα 3-4 νεκρα σκουληκακια μικρου μεγεθους τα οποια δε ξερω εαν ειναι προβλημα....τι λετε?IMG_20161225_051235.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πρωτου μας αφησει ο χρονος ... Το reefακι που τρεχει τωρα καμποσες μερες..με προσθηκη special blend! Οι μετρησεις του ειναι

NH4 ..... 0,5 

NO2 ...... 0

NO3....... 5

Και μου φαινονται λογικες για αρχη και ας ειναι ο βραχος ζωντανος...

Φωτα ανοιχτα εχω για 3 ωρες για αρχη στο μισο της εντασης του φωτιστικου! 

IMG_20161230_200347.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με καποιο τροπο θελω να το στερεωσω ολο το βραχο...αν κ ειναι αρκετα σταθερος!! 

Αραγωνιτης δε θα μπει...θα το τρεχω barebottom..! Μαρεσει σαν εικονα!

Απορια για το σκιμμερ τωρα... Ο αφρος που παραγει το σκιμμερ πρεπει να καλυπτει αυτον τον εσωτερικο "κωνο"?

Εμενα το επιπεδο του αφρου ειναι μεχρι τη μεση αυτου του κωνου...

Ελπιζω να εγινα καπως κατανοητος...

 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτό απο σκιμμερ !

 

τον βράχο πρεπει να τον κολλήσεις οπωσδήποτε !

Στο bare bottom δεν επιτρέπονται πτώσεις :) !

σου λέω να κολλήσεις και όχι να βάλεις ντιζες διότι το aquascape σου δεν χρειάζεται ντιζα !

ισως μερικά δεματικα και είσαι οκ !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους παιδια....

Ο βραχος θα κολληθει... Το υλικο που θα χρησιμοποιησω δε ξερω ακομα...

 

Οσο για το σκιμμερ... Ισως ειναι νωρις κ δεν εχει σταθεροποιηθει ακομα.... Δουλευει με μισο κλειστο τον αερα κ σαυτο το υψος...οτιδηποτε αλλο το υπερχειλιζει... 

Και αποτι βλεπετε τη μουργα τη μαζευει σα στεφανη στο λαιμο του σκιμμερ....

Φυσικα οπως προειπα ισως ειναι νωρις 

IMG_20170102_130600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο σκίμερ έχει στην μπροστινή μεριά σημάδι που δείχνει πόσο βυθισμένο πρέπει να είναι. Το δοκίμασες σε εκείνο το ύψος? Εμένα μου φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. 

Παλιά το δούλευα τέρμα ανοιχτό τον αέρα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Για το κόλλημα των βράχων μια εποξικη αυτή των δυο στοιχείων που κολλάς και τα κοραλια θα ειναι μια χαρά !

Link to comment
Share on other sites

Επισημη απαντηση της tunze απο επικοινωνια μαζι τους σε ελευθερη μεταφραση, ειναι οτι χρειαζονται καποιες μερες (αδιευκρινιστο το ποσες)... ωστε να ρυθμιστει σωστα το σκιμμερ κ να αποκτησει "οργανικα καταλοιπα" στο λαιμο ωστε να γινει tuning στο σκιμμερ κ να ρυθμιστει κ το επιπεδο παραγωγης foam...

Γεγονος που εχω αρχισει απο σημερα να παρατηρω...καιως σταθεροποιειται με τερμα ανοιχτο τον αερα η παραγωγη αφρο κ η δημιουργια "μουργας"!

 

Ακομα κ εδω...υπομονη θελει..... :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Επισημη απαντηση της tunze απο επικοινωνια μαζι τους σε ελευθερη μεταφραση, ειναι οτι χρειαζονται καποιες μερες (αδιευκρινιστο το ποσες)... ωστε να ρυθμιστει σωστα το σκιμμερ κ να αποκτησει "οργανικα καταλοιπα" στο λαιμο ωστε να γινει tuning στο σκιμμερ κ να ρυθμιστει κ το επιπεδο παραγωγης foam...

Γεγονος που εχω αρχισει απο σημερα να παρατηρω...καιως σταθεροποιειται με τερμα ανοιχτο τον αερα η παραγωγη αφρο κ η δημιουργια "μουργας"!

 

Ακομα κ εδω...υπομονη θελει..... :)

 

Περιπου κανα μηνα οπως ολα τα σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα ακρη με τη προσπαθεια μου να σταθεροποιησω το βραχο.... 

Η λυση ηταν κοψιμο με σιδηροπριονο στη βαση...ωστε να πατησει σε επιπεδη επιφανεια κ υστερα εποξικη της d-d... Και δε παει πουθενα.....

 

Εγινε παραγγελια του elitech... Και προχωρω στην απορια μου...το aquawind της tunze που θελω για ψυξη...μηπως παραειναι δυνατο για το nano μου?? 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20170111_193253.jpgΠερασαν λοιπον εικοσι μερες απο τη μερα που μπηκε ο βραχος...κ επιτελους οι μετρησεις μου "δειχνουν" οτι ειναι πλεον ετοιμο....ή μηπως βιαζομαι???

NH3/NH4.....0

NO2..............0

NO3..............5-10

Αλατοτητα....1025

KH...... 11,4 dkh

Επισης νομιζω η διατομικη εχει κανει αισθητη την παρουσια της....

Ακουω αποψεις... :)IMG_20170111_193314.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

IMG_20170111_193253.jpgΠερασαν λοιπον εικοσι μερες απο τη μερα που μπηκε ο βραχος...κ επιτελους οι μετρησεις μου "δειχνουν" οτι ειναι πλεον ετοιμο....ή μηπως βιαζομαι???

NH3/NH4.....0

NO2..............0

NO3..............5-10

Αλατοτητα....1025

KH...... 11,4 dkh

Επισης νομιζω η διατομικη εχει κανει αισθητη την παρουσια της....

Ακουω αποψεις... :)IMG_20170111_193314.jpg

 

Λογικο υπομονη κανε η αλλαξε αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου νερο βρυσης... Τρια ειναι τα τινα.. ή εκανα λαθος μετρηση με το τεστ της salifert...ή το τσιμεντακι που κολλησα το βραχο επαιξε το ρολο του... Ή να φταει το αλατι που λεει ο Νικ...

Θα επαναλαβω το τεστ αν κ νομιζω ο ενοχος ειναι το τσιμεντο ταχειας....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Δεν εχω χρησιμοποιησει καθολου νερο βρυσης... Τρια ειναι τα τινα.. ή εκανα λαθος μετρηση με το τεστ της salifert...ή το τσιμεντακι που κολλησα το βραχο επαιξε το ρολο του... Ή να φταει το αλατι που λεει ο Νικ...

Θα επαναλαβω το τεστ αν κ νομιζω ο ενοχος ειναι το τσιμεντο ταχειας....

Τι αλατι βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

http://aquaforest.eu/en/product/sea-salt/ αυτο.... ;)

Εκανα λαθος μετρηση, καθως εβαλα λαθος ml στο δοκιμαστικο σωληνα! Το kh μου ειναι στα 8,6

 

Στο στο μεσαιο πισω διαμερισμα του σαμπ υπαρχει χωρος πολυς ειτε για refugium, ειτε για ups κ.α....

Τι προτεινετε?? Εγω προσανατολιζομαι σε live rock rubble.... Πολλα μικρα κομματια ζωντανου βραχου...τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update μετα απο καποιες ηρεμες μερες! Τα πραγματα πηραν το δρομο τους...προσθεθηκε live rock rubble στο sump, το tunze osmolator και ο elitech stc1000 αναλαβε να σταθεροποιησει περισσοτερο τις συνθηκες....και καποιοι μικροι φιλοι μας κανουν πλεον παρεα....

Ισως για σας ειναι πολυ συνηθισμενα ολα αυτα...αλλα εγω νιωθω υπεροχα που τα βλεπω μετα απο ποσο κοπο κ χρονο μεσα στο ενυδρειο μου...

PicsArt_01-23-07.15.16.jpgPicsArt_01-23-07.25.23.jpgPicsArt_01-23-07.16.36.jpgPicsArt_01-23-07.24.44.jpgPicsArt_01-23-07.14.22.jpgPicsArt_01-23-07.20.53.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Ενα μικρο update μετα απο καποιες ηρεμες μερες! Τα πραγματα πηραν το δρομο τους...προσθεθηκε live rock rubble στο sump, το tunze osmolator και ο elitech stc1000 αναλαβε να σταθεροποιησει περισσοτερο τις συνθηκες....και καποιοι μικροι φιλοι μας κανουν πλεον παρεα....

Ισως για σας ειναι πολυ συνηθισμενα ολα αυτα...αλλα εγω νιωθω υπεροχα που τα βλεπω μετα απο ποσο κοπο κ χρονο μεσα στο ενυδρειο μου...

PicsArt_01-23-07.15.16.jpgPicsArt_01-23-07.25.23.jpgPicsArt_01-23-07.16.36.jpgPicsArt_01-23-07.24.44.jpgPicsArt_01-23-07.14.22.jpgPicsArt_01-23-07.20.53.jpg

Δεν υπαρχει συνηθισμενα τιποτα,με το καλο να τα χαρεις ενα θα σου πω παρε την ξενια στην δευτερη φωτο μακρια απο τα βραχια βαλτην καπου μπροστα μονη να την βλεπεις γιατι αμα παρει φορα θα στα πνιξει ολα.

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχη! :) 

στο διαμέρισμα του σαμπ που έχεις τα βραχάκια βάλε καλή κυκλοφορία. θα μαζεύει πολύ detritus εκει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι....αφου πλεον νομιζω εχει παρελθει η περιοδος στρωσιματος ...ερχεται η κουβεντα για τις αλλαγες νερου....

Τι προτεινετε ή ακομα καλυτερα πως διαχειριζεστε το reef σας με αλλαγες νερου???

80 λιτρα καθαρα με skimmer tunze 9001....

Περιμενω να μαθω τις ρουτινες σας...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Καλησπερα και παλι....αφου πλεον νομιζω εχει παρελθει η περιοδος στρωσιματος ...ερχεται η κουβεντα για τις αλλαγες νερου....

Τι προτεινετε ή ακομα καλυτερα πως διαχειριζεστε το reef σας με αλλαγες νερου???

80 λιτρα καθαρα με skimmer tunze 9001....

Περιμενω να μαθω τις ρουτινες σας...

 

25 με 30 λιτρα την εβδομαδα εισαι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι θα λεγα ότι με 10 λίτρα αλλαγη κάθε εβδομάδα θα είσαι μια χαρά. Περαν από τη βασική αναπλήρωση στοιχείων (Ca, Kh, Mg) και βακτήρια θα σου πρότεινα να μην επιβαρύνεις το νερό σου με τίποτ άλλο.

τα κοραλάκια που έχεις βάλει πως πανε?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...