Jump to content

Μια σταγονα απο θαλασσα


isildur_13

Recommended Posts

Μακρια απο το χομπυ ενα χρονο, καταπιαστηκα με ενα 20αρι sicce moby dick! Στην αρχη το προσαρμοσα για ενα ομορφο betta! Απομονωθηκαν αντλια κ θερμοστατης κ με μαυρο πλεξι δημιουργηθηκε ενα σαμπ πλατης! Τη μερα λοιπον που πηγα για τον μονομαχο, μου μπηκε η ιδεα για ενα μικρο pico reef! Λιγη βοηθεια κ καμποσες γνωμες μεσα στο μαγαζι κ αρχισα...

post-14768-0-53376200-1476405259_thumb.jpgpost-14768-0-14626000-1476405303_thumb.jpgpost-14768-0-76360400-1476405366_thumb.jpgpost-14768-0-09160500-1476405420_thumb.jpgpost-14768-0-67006600-1476405468_thumb.jpg

post-14768-0-95019400-1476405504_thumb.jpg

Αντιφωσφωρο και ανθρακα της seachem μαζι με λιγο mini siporax της sera, στο diy media basket απο eggrate στο σαμπακι... Sicce scuba 25w θερμοστατης και sicce mi mouse αντλια στη πριζα και αρχισε να σπαει το αλατακι red sea coral pro! Την επομενη μπηκε ο ζωντανος βραχος 3 κιλα!

Εχω αφησει λοιπον να κουραρεται ο βραχος και κοιταω τη συνεχεια... Το φωτιστικο με πεντε απλα led κρινεται ανεπαρκες...καμια προταση?

Προς το παρον το παω bare bottom, ισως κανω λαθος

Οτιδηποτε παρατηρησεις θα ειναι για μενα χρυσος! Πρωτη φορα μετα απο χρονια ασχολουμε με θαλασσινο! Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη βαλε ενα ποιο κοντο βραχο ,να ανοιξει κι ο χωρος,τι σκεφτεσε να βαλεις μεσα?Το φως δειχνει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που παει το μυαλο μου τωρα ειναι δυο ψαρακια! Το προφανες ενος ζευγους ocellaris... Ή οτιδηποτε μεσα στις επομενες μερες μεσα στο ψαξιμο μου φανει ενδιαφερον! Κοραλλια δε θα τολμησω, τουλαχιστον για τον πρωτο καιρο! Αλλα επειδη η επομενη αγορα θαναι φωτιστικο θελω να παρω κατι που να επαρκει κ για κοραλλια! Να ειμαι ετοιμος απο θεμα φως

Εχω βρει καποια της beamswork αλλα δε ξερω ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε!

 

Το φως θα το βρεις στην πορεια ! δεν ειναι τοσο δυσκολο σε τοσο μικρο ενυδρειο αλλα ουτε και ευκολο!

 

Το bare bottom δεν θα το εκανα. Λιγη παραπάνω βιολογια δεν εβλαψε ποτε!

 

ΥΓ. βαζε λινκ στα υλικα που βρισκεις να βλεπουμε και εμεις!!

 

 

Και πάλι καλή επιτυχία!

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο βραχος φαίνεται πολυς!

 

Προσωπικά θα τον έσπαγα και θα εφτιαχνα κατι με λίγο κολα!

 

Τον υπόλοιπο στο σαμπακι!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα μπορεί να βγεί κάτι πολύ όμορφο και minimal. το bare bottom ισως βοηθήσει. ασε λιγότερο ΄βραχο στο main και βαλε τον υπόλοιπο στη πλάτη.

ακόμα και σε αυτα τα λίτρα υπάρχουν διαμάντια!

προσπάθησε να βάλεις μια αναπλήρωση. σε αυτά τα λίτρα η αλατότητα με την εξάτμιση αλλαζει πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό project. Εγω θα έβαζα λίγο αραγονίτη ισα ισα για ομορφια.  Κατα τα αλλα συμφωνώ με τοτς προλαλήσαντες 

Link to comment
Share on other sites

Τον χονδρο της carib μπορω να τον ριξω κ υστερα μια στρωση! Κατα τα λοιπα με εντυπωσιαζει ως εικονα το μινιμαλ του γυαλινου πατου!

Τα δυο φωτιστικα που λεω ειναι τα..

http://m.ebay.com/itm/Beamswork-Ultra-Bright-Clip-on-LED-light-for-planted-coral-reef-nano-aquarium-1W-/261008203664?hash=item3cc54d1f90%3Am%3Am6yVuzQZPxfAR0jEB2RrVJA&_trkparms=pageci%253A068816c6-9211-11e6-9458-74dbd180c580%257Cparentrq%253Ac35a30711570a6a8d0d494a5ffff960d%257Ciid%253A21

Και

http://m.ebay.com/itm/BeamsWork-EVO12-Clip-on-30-40cm-Aquarium-LED-Lighting-/301954288444?hash=item464de0cb3c%3Ag%3AM7EAAOSwInxXM4Bk&_trkparms=pageci%253A3f6483bc-9211-11e6-8566-74dbd1e05f28%257Cparentrq%253Ac35ba5151570a2a4c78c896cffffc25b%257Ciid%253A2

Επισης μαρεσει κ η καμπανουλα με μια λαμπα par30-38...δε τα ξερω και καλα...θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για τα φωτα! Για να ψαχνω κ καλυτερα!Κακα τα ψεματα δε νομιζω οτι θα μεινω εδω..θα μεγαλωσει αργα ή γρηγορα το ενυδρειο..αλλα προς το παρον θα δουλεψω αυτο το προτζεκτ.... :)

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλά κανεις με το μικρό !

Θα εξοικειωθείς με την αλατοτητα την εξάτμιση και αλλα με ενα μικρό στολίδι που δεν θα σου κοστίζει και πολλα !!!

Μετά πάμε και στα πιο μεγάλα παιχνίδια !

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις μια γλυκια ταλαιιπωρια σε αυτα τα λιτρα αλλα ειναι ο προπομπος για ενα μεγαλυτερο

Καλη συνεχεια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μεγαλο παιχνιδι 450 λιτρων αφρικανικο! Αλλη χαρη...

Αυτο το κρυσταλλικο νερο του pico τοσες μερες μεχει εκπληξει...Τοσο καθαρο τοσο διαυγες...! Για να δουμε τη συνεχεια! Τελικα για φως? Να ξεκινησω με αυτο το μικρο κ βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι...

Τελικα η αναβαθμιση εγινε στο φωτισμο με τη λαμπα led x-change daylight της sera! Φαινεται πολυ δυνατη κ με εντυπωσιακο αποτελεσμα! Το μεσημερι μπηκαν κ τα δυο ocellaris στο ενυδρειο.. με τη καταλληλη προσαρμογη! Τα φωτα εμειναν φυσικα κλειστα..αλλα μια μικρη φωτο προλαβα να τη βγαλω...post-14768-0-89258100-1476895494_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν συναδελφε !

Μετρησεις εκανες καθολου ? Και εγω με 2 κλοουνακια θελω να ξεκινησω μολις στρωσει το δικο μου και ερθουν και τα υπολοιπα πραγματα απο ebay

Τι τροφες πηρες?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα μετρησεις ειναι κομπλε...αν κ δεν με ανησυχουν τοσο οι "φωτογραφιες" της στιγμης! Με νοιαζει να μπορεσω να βρω ρουτινες που να μην αποσυντονιζουν το συστημα! Στην αναπληρωση στις αλλαγες κτλ! Τα 18 λιτρα ειναι λιγα, πολυ λιγα!

Τροφη της ocean nutrition παντα! Pelletακια γιατι τα flakes θεωρω οτι βρωμιζουν περισσοτερο τα ενυδρεια! Αποψη που ειχα παντα

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε μετα απο μια βδομαδα! Ολα κυλουν τελεια, τοσο τελεια που ηδη εβαλα μπροστα καινουργιο ενυδρειο για να αναβαθμισω την ολη κατασταση! Χεχε

Απο αυριο ξεκιναει το στησιμο του καινουργιου περισσοτερων λιτρων!post-14768-0-12794600-1477356862_thumb.jpgpost-14768-0-13975100-1477356920_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα εχω ενα αφρικανικο 450 λιτρα, και ενα θαλασσινο κατω απο 100 λιτρα...Τις μελεταω ακομα τις διαστασεις στο καινουργιο! Μαλλον καταληγω στα 88 λιτρα... 55×40×40!

Ποση κυκλοφορια θελω? Εχω βρει μια πολυ ωραια αντλια haquoss ιταλικη...1300λιτρα την ωρα καπου δλδ στα ×15 φορες!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι η αντλία !

Συν έναν μικρό κυκλοφοριτη και τελείωσες απο ροές!

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο ενυδρειο ξεκινησε σιγα σιγα...

Παω για 88 λιτρα συνολο.... 64 λιτρα display και 24 λιτρα sump!

Προφανως τα 3 κιλα ζωντανο βραχο που εχω δεν επαρκουν!

Εχω παρα πολυ νεκρο ομως...που καθεται στον κηπο εδω κ χρονια!! Με πλυσιμο βρασιμο κτλ...μπορω να τον ζωντανεψω παλι? Ή ειναι επικινδυνο?

Έγινε επεξεργασία - isildur_13
Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο βράσιμο στέγνωμα και θα τον έβαζα με αντιφοσφορο για κάποιο χρόνο με νερό αντίστροφη όσμωση να βγάλει ότι εχει μέσα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο βράσιμο στέγνωμα και θα τον έβαζα με αντιφοσφορο για κάποιο χρόνο με νερό αντίστροφη όσμωση να βγάλει ότι εχει μέσα !

Αλλιως αν βιαζεσε μεσα και αντιφωσφωρο και ανθρακα στο ενυδρειο.Ισχυρο σκιμαρισμα και βακτηρια.Μυρισε τον πρωτα.Να μην βρωμαει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ δεν μενει! Και πολυ καλα κανει..χεχεχε

Με το βραχο μυριζομαι κινδυνο, οποτε θα το δοκιμασω κ βλεπουμε!

Περαν 3 κιλων που εχω χρειαζομαι βραχο για 88 λιτρα συνολο? Εννοω οτι υπολογιζω κ τα λιτρα του σαμπ για βραχο αλλα κ για τις ροες ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ δεν μενει! Και πολυ καλα κανει..χεχεχε

Με το βραχο μυριζομαι κινδυνο, οποτε θα το δοκιμασω κ βλεπουμε!

Περαν 3 κιλων που εχω χρειαζομαι βραχο για 88 λιτρα συνολο? Εννοω οτι υπολογιζω κ τα λιτρα του σαμπ για βραχο αλλα κ για τις ροες ετσι??

2-3 κυλά ακόμα καλό θα ηταν !

Βρες κοματια που θα βοηθήσουν στο Aquascape!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...