Jump to content

Συμπεριφορα μονομαχου.....


Γιωργος76

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομαδα.

Ειμαι κατοχος ενός ενυδρείου 180 λιτρα τα τελευταια δυο χρονια και όλα πανε καλα.

Ειχα καιρο στο μυαλο μου να δημιουργησω ένα δευτερο αποκλειστικα για μονομαχο και ετσι και εγινε.

Πηρα ένα 40 λιτρα (στρωθηκε,ρυθμιστηκε,διακοσμηθηκε και όλα καλα με μετρήσεις κτλ.

Πριν τρεις μερες αγοραστηκε τελικα ο αρσενικος μονομάχος και τοποθετηθηκε στο ενυδρειο με τις γνωστες διαδικασιες.

Φαινεται χαρούμενος και δραστήριος. Κολυμπάει, κρυβεται που και που στα ζωντανα φυτα ξαναεμφανίζεται,αραζει πανωστα φυλλα και μερικες φορες στον βραχο. κανει και διαφορες φυσαλίδες που και που.Η ερωτηση  μου είναι πως μερικες φορες πηγαινει στην εισοδο του φιλτρου (εσωτερικο) το οποιο λογικα τον ρουφαει. Δεν φαινεται να ενοχλείται ,καθεται λιγο εκει και ξαναφευγει. Μου φαινεται πολύ περιεργο. Να ανησυχήσω ?

post-60648-0-52564800-1476903715_thumb.jpgpost-60648-0-77252200-1476903733_thumb.jpgpost-60648-0-66048000-1476903748_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άν όπως λές το ψάρι κατά τα άλλα συμπεριφέρεται νορμάλ, μην ανυσυχήσεις.Άν δείς ότι τραυματίζετε από το φιλτρο τότε άμεσα θέλει προσοχή μιάς και λόγο των μακριών πτερυγίων μπορεί πολύ εύκολα να πάρει fin rot ή κάτι αντίχτοιχο...μήπως το φίλτρο σου είναι πολύ δυνατό?Πόσα λίτρα/ώρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη (χωρις να εχω εμπειρια με μονομαχους) . Ειναι 500 lt/h . Ηταν μαζι με το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη (χωρις να εχω εμπειρια με μονομαχους) . Ειναι 500 lt/h . Ηταν μαζι με το ενυδρειο

Νομίζω ότι είναι υπερβολική για αυτόν.Προσπάθησε να την περιορήσεις με κάποιο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα φαινομενο πλυντηριου στην αρχη πριν τον βαλω μεσα. ετσι ανοιξα καποιες τρυπες στην "εξατμιση" αλλα ειχα παλι τα ιδια και τελικα εβαλα ενα κομματι απο σφουγγαρι μεσα και περιοριστηκε. Αλλα με το ρουφηγμα τι γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Eιχα φαινομενο πλυντηριου στην αρχη πριν τον βαλω μεσα. ετσι ανοιξα καποιες τρυπες στην "εξατμιση" αλλα ειχα παλι τα ιδια και τελικα εβαλα ενα κομματι απο σφουγγαρι μεσα και περιοριστηκε. Αλλα με το ρουφηγμα τι γινεται ?

Σφουγγάρι και στην εισαγωγή τότε.....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...