Jump to content

Φωτισμος σε fish only


katsalabis

Recommended Posts

Στα 400 λίτρα fish only που έχω ο φωτισμός είναι ati 54 watt purple plus και ati 54 watt aqua blue special.Ενας φίλος μου έδωσε άλλο ένα φωτιστικό στα 2x54 watt.Τι λάμπες ati μου προτείνεται να συμπληρωσω?

Link to comment
Share on other sites

Στα 400 λίτρα fish only που έχω ο φωτισμός είναι ati 54 watt purple plus και ati 54 watt aqua blue special.Ενας φίλος μου έδωσε άλλο ένα φωτιστικό στα 2x54 watt.Τι λάμπες ati μου προτείνεται να συμπληρωσω?

Εγώ φίλε μου θα έβαζα 2 Blue Plus ακόμα. Αλλά αυτό είναι θέμα καθαρά γούστου.

Link to comment
Share on other sites

H βαλε μια blue και μια coral, οπως ειπε και ο Βαγγος ειναι θεμα γουστου ως προς τo μπλε χρωμα

Αλλα νομιζω και 2x54 σου αρκει στο fish only

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έβαζα λεντ χωρίς δεύτερη σκέψη !

Link to comment
Share on other sites

ο φωτισμός σε fish only ενυδρεία είναι καθαρα θέμα γούστου εκτως αν μιλάμε για ψάρια ειδικής κατηγορίας (πχ deep water) που προσομοιώνεις ανάλογα 

με τις υπαρχουσες λάμπες εγω προσωπικά θα έβαζα 2 blue plus

 

τα led όπως λέει ο και ο Διονύσης είναι μια οικονομική λύση αφού δεν μιλαμε για κοράλια με απαιτήσεις σε ενα FO και στο "ματι" κερδιζουν (προσωπικό γούστο και αυτο). Βεβαια ειναι και το κατα ποσο είσαι διαθέσιμος για επιπλέον έξοδο

 

δε βαζεις όμως και μια φώτο να το δουμε ? :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο που βλεπω ο φωτισμος ειναι μια χαρα,αν εβαζα θα εβαζα μια blue plus και τελος.Πολυ ωραια ψαρια εχεις και απο οτι βλεπω μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα λίγο μπλε το θέλει θα δείξει αλλιώς. Αλλά γούστα είναι αυτά. Τι αρέσει στο δικό σου μάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τα σπάει !!!

Κάνε παρουσίαση χθες !

Link to comment
Share on other sites

Απο λεντ θα έβαζα 3βατα λεντακια που κοστίζουν 2€ το ενα συν ενα μετασχηματιστή 20€ στα 18-20 τεμ !

Αν βαριόμουν θα έβαζα tube σωλήνες λεντ !

Αν και αυτό με δυσκολεύει ....λεντοταινιες σε blue royal Kai 12000kelvin μην σου πω και μια RGB :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια φιλε μου για το ενυδρειο σου! Κάτι οχι σχετικο με την αναρτηση σου απλα εχω μια απορία...Εχω και εγω ενα ενηλικο coris wrasse περιπου 3 μηνες στο ενυδρειο μου το οποιο 7 το απογευμα κρυβεται στην αμμο και ξαναβγαινει 8 το πρωι..Κοιματοι και εσενα τοσες ωρες ή ο δικος μου ειναι υπναρας? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο εσυ εισαι;;

Τωρα σε καταλαβα, το ενυδρειο τα σπαει φιλε μου, θα στο πω και απο δω :bow: :bow: :bow:

Να το χαιρεσαι :thumbsu:

 

Νικο λιγο μπλε το θελεις.....

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζα δύο blue plus θα πρέπει να πάνε πίσω?Δηλαδή σε σχέση με αυτές που έχω με τι σειρά να τις βάλω?Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια φιλε μου για το ενυδρειο σου! Κάτι οχι σχετικο με την αναρτηση σου απλα εχω μια απορία...Εχω και εγω ενα ενηλικο coris wrasse περιπου 3 μηνες στο ενυδρειο μου το οποιο 7 το απογευμα κρυβεται στην αμμο και ξαναβγαινει 8 το πρωι..Κοιματοι και εσενα τοσες ωρες ή ο δικος μου ειναι υπναρας? :unsure:

ετσι ακριβώς οπως τα λές κανει.. ζωάαααρα :hehe

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο το ενυδρείο σου και οι ψαρούκλες σου. Για φωτισμό εγώ θα έκανα αυτό που λέει ο Διονύσης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο την στιγμη που τα εχει ο ανθρωπος τα φωτιστικα, νομιζω δεν χρειαζεται να μπει σε περιττα εξοδα

Ενα fish only ενυδρειο ειναι..........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ο ελλιπής φωτισμός μπορεί με τον καιρό να επηρεάσει τα χρώματά στον βράχο..Η και να τα εξαλείψει..;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο την στιγμη που τα εχει ο ανθρωπος τα φωτιστικα, νομιζω δεν χρειαζεται να μπει σε περιττα εξοδα

Ενα fish only ενυδρειο ειναι..........

Αν υπολογίσεις το κόστος αλλαγής λαμπτήρων και το ρεύμα ίσως σε συμφέρει Βασίλη !
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ο ελλιπής φωτισμός μπορεί με τον καιρό να επηρεάσει τα χρώματά στον βράχο..Η και να τα εξαλείψει..;;

Ναι !

Αλλα θα πρεπει να ειναι καντηλάκι :)

Πρεπει να εχει πολυ σκοτάδι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...