Jump to content

σκεψεις για γαριδαδικο


Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα μικρο ενυδρειο και σκεφτομαι να το κανω γαριδαδικο θα ηθελα μια μικρη βοηθεια εαν μου κανει ο εξοπλισμος 

διαστασεις ενυδρειου  25x25x30 συνολο 18 λιτρα

φιλτρο εσωτερικο resun magi200 magic-jet filter  ae220-240v~50Hz 5w 200L/H  

λαμπα μονο μια E27    2U 11W  220V  6500K 110713   

θαρρω να πω οτι εκανα τελεια αντιγραφη  οτι εγραφε εγραψα χαχαχ

δεν γνωριζω τι ακριβως επρεπε να γραψω ελπιζω τουλαχιστον να τα εγραψα σωστα και να καταλαβατε

και αλλη μια ερωτηση μηπως θα ηταν καλητερα να παρω εξωτερικο φιλτρο

ευχαριστω εκ τον προτερων

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα, θα πρότεινα ενα κρεμαστο φιλτρακι που δεν πιανει χωρο. (Εχει καπακι το ενυδρειο?) Μετα λιγο ψιλοκοκκο χαλικακι καμια μικρη ριζουλα και κανα δυο είδη moss που τα σηκωνει κ η λαμπα σου. Υπομονη 2 μηνες να στρώσει ο βυθός και να φουντωσει η moss κ εισαι κομπλε για μια δεκαδα red cherry που ειναι ευκολες γαριδες.

Επεισης ενας μικρος θερμαντηρας ειναι απαραίτητος (πχ 25w)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα επίπεδο μπορω να βάλω κομμάτι από πλακάκια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα επίπεδο μπορω να βάλω κομμάτι από πλακάκια μέσα?

 

Τι πλακάκι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

πλακακι απο αυτα που βαζουν στα σπιτια μαρμαρογρανιτης ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω σωστα θες να κανεις ενα πιο ψηλό κομμάτι στο βυθό με πλακακια. Δεν ξερω αν τα πλακακια εχουν καποιο υλικο που θα βγαλει στοιχεια μεσα στο νερο, αλλα γιατί να το παιξεις? Μπορεις να βαλεις καμια πετρουλα αντι για πλακακια. Και επειδη ειχα ενα 18λιτρο γαριδαδικο θα σου πω το εξης. Καντο οσο πιο απλο γινεται. Εγω το ειχα παρα μπουκώσει με αποτελεσμα να με κουραζει στην συντήρηση (κουρεμα φυτων κτλ) και να μην βλεπω τις γαριδες. Ειναι λιγα τα λιτρα για να φτιαξεις κατι πολύπλοκο. Με απλα πραγματα μπορεις να φτιαξεις ενα μικρο διαμαντάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αντωνη να σε καλα μαλλον θα κανω αυτο που λες ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ολα καλα τρεχει εδω και 10+ μερες εχω βαλει 2 pristela  μεχρι να μπουν γαριδες θα μπουν και αλλα πραγματα μεσα μια ριζα σιγουρα θερμαντηρας εχει μπει εχω 28-27 βαθμους μεσα το μονο προβλημα μου ειναι οτι ερξα πολλη τροφη και εχει κατσει κατω και λογικα θα εχω καποιο θεμα νομιζω

καθε μερα ριχνω exel και καθε 15 iron και   Flourish 

 

20161027_201243.jpg

20161027_201300.jpg

20161027_201252.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Θεόδωρε! Θα πρότεινα να αφαιρέσεις τη τροφή αν πράγματι έπεσε πολύ. Στις φωτογραφίες πάντως δε βλέπω κάτι ανησυχητικό...

Έχεις χρησιμοποιήσει μπόλι για να στρώσει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι πριν  ταισω  προσπαθησα εχθες να βγαλω αλλα δεν μπορεσα να την βγαλω ολη την τροφη (με την σκουπα)

υπαρχει κανενας αλλος τροπος?να βαλω ενα cory μεσα θα το καθαρισει?

οχι δεν εβαλα μπολι

εκτος απο την ριζα  τι αλλο να βαλω μεσα απο φυτα?

 

Link to comment
Share on other sites

Πρίν δώσεις βάση στο διάκοσμο, φρόντισε καλύτερα να ετοιμαστεί το νερό του ενυδρείου ώστε να μπορεί να δεχτεί ζωντανούς οργανισμούς. Από τη στιγμή που το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο δε θα καταφέρεις να φιλοξενήσεις ψαράκια ή γαρίδες αφού θα καίγονται από αμμωνία και νιτρώδη. Μια απλή λύση είναι πάρεις μπόλι (μαγιά για να χτιστεί η βιολογία σου) και σιγά σιγά να προχωρήσεις παρακάτω. Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα άρθρα για να καταλάβεις τι γίνεται κι εδώ είμαστε για ότι απορείες έχεις. Καλή αρχή!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

σορυ μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι

μπολι=κεραμικα απο φιλτρο που ειναι σε λειτουργια? αυτο ειναι? εαν ναι οχι δεν το εχω κανει

αυτο που εχω κανει ειναι να παρω νερο απο το αλλο ενυδρειο που εχω και να το εχω βαλει με νεα βακτιρια στο μικρο αυτο που θελω να το κανω με γαριδες και απο οτι διαβασα θελει στρωσιμο το εδαφος κανα 2 μηνες.αφου το αφησα μια εβδομαδα εκανα μετρησεις και εβαλα πλεον τα πριστελα μου αφου το νερο ηταν οκ

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες ειναι αυτες; αν ναι δεν θελουν φυτεμα. Και δεν χρειαζονται και τα μαντζουνια! Ισα ισα χρειαζονται λιγο φως.
Αν βαλεις κορυ μεσα στο χαλασε το στησιμομ

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

σορυ μαλλον δεν εχω καταλαβει κατι

μπολι=κεραμικα απο φιλτρο που ειναι σε λειτουργια? αυτο ειναι? εαν ναι οχι δεν το εχω κανει

αυτο που εχω κανει ειναι να παρω νερο απο το αλλο ενυδρειο που εχω και να το εχω βαλει με νεα βακτιρια στο μικρο αυτο που θελω να το κανω με γαριδες και απο οτι διαβασα θελει στρωσιμο το εδαφος κανα 2 μηνες.αφου το αφησα μια εβδομαδα εκανα μετρησεις και εβαλα πλεον τα πριστελα μου αφου το νερο ηταν οκ

Και το νερό που έβαλες Θεόδωρε μπόλι θεωρείται αλλά μικρότερης δυναμικής σε σχέση με το βιολογικό υλικό (κεραμικά). Αφού έχεις κάνει μετρήσεις και είσαι εντάξει (δηλαδή μηδενική αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2) και μετρήσιμα νιτρικά(νο3)), προχωράς κανονικά. 

Θα συμφωνήσω με τον sturm και για το cory αλλά και για τα λιπάσματα αφού είναι πιθανό να γεμίσεις άλγες. Μπορείς αν θέλεις να βάλεις κάποιο εύκολο φυτό σιγά σιγά. Το κερατόφυλλο είναι μια καλή λύση για την επιφάνεια και η λευκοκεφάλα θα δείξει όμορφα και θα δώσει παραπάνω χώρο για τις γαρίδες σου. Αν βάλεις τα φυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις με μέτρο γενικό λίπασμα μετά από λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να προσθέσεις ένα μικρό ξύλο (ρίζα) όπου θα δέσεις τις ανουμπιες σε διαφορετικά ύψη, ώστε να δώσεις ύψος σε ένα σημείο και να μην φαίνεται τελείως ίσιος ο βυθός και εντελώς συμμετρικός. Η λευκοκεφάλα είναι μια όμορφη επιλογή.

Η ανούμπιες με λίγο γενικό λίπασμα που και που είναι καλυμμένες. Απόφυγε τα πολλά λιπάσματα μιας και θέλεις να προσθέσεις γαρίδες που είναι ευαίσθητες σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανουμπια δεν θα εβαζα τιποτα. Και αν χαμηλωσεις και τον φωτισμο θα παει σφαιρα!
Για τις γαριδες το must ειναι η μος!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

οκ μια χαρα οποτε βαζω την ριζα και και την   λευκοκεφάλα  την μοςς και περιμενω να στρωση ο βυθος 

ευχαριστω να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτην την μορφη εχει παρει πλεον το ενυδρειο

εαν εχει καποιος καμια αλλη ιδεα για βελτιωσει περιμενω

20161117_121519.jpg

20161117_121458.jpg

20161117_121511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι αλλά με μία σκουρόχρωμη αφίσα θα δίξει περισσότερο.

Η ανούμπια που έχεις μπροστά αριστερά είναι θεωρώ μεγάλη για το ενυδρείο και καλύτερα να την αλλάξεις με Anubia Barteri 'nana'.Επίσης την έχεις φυτέψει λάθος μιάς και το ρίζωμα είναι καλύτερα να πιάνετε σε κάποιο ξύλο και όχι να θάβεται... :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ οτι με ενα σκούρο φόντο θα δειξει πολύ περισσότερο. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μπροστα ειναι η φωτο απο το πλαι ειναι πισω δεξια

λες να βαψω την πισω πλευρα?

και ειναι ετοιμο ετσι οπως ειναι να δεχτει γαριδες?

οσο για τις ανουμπιες φτιαχνω και μια παρουσιαση ενα αλλο ενυδρειο που εστεισα σημερα και εκει την εχω βαλει στο χωμα θα το σηζητησουμε απο εκει να σε καλα ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

δεν ειναι μπροστα ειναι η φωτο απο το πλαι ειναι πισω δεξια

λες να βαψω την πισω πλευρα?

και ειναι ετοιμο ετσι οπως ειναι να δεχτει γαριδες?

οσο για τις ανουμπιες φτιαχνω και μια παρουσιαση ενα αλλο ενυδρειο που εστεισα σημερα και εκει την εχω βαλει στο χωμα θα το σηζητησουμε απο εκει να σε καλα ευχαριστω

 

Αναμένουμε την παρουσίαση... ;)

 

Με την αφίσα θα διξει πολύ ωραίο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάψιμο λέω προσωπικά. Οι αφίσες δεν μου κάθονται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...