Jump to content

Μαλλον Bacterial Bloom. Την εκανα την βλακεια μου?


tropicana

Recommended Posts

Λοιπόν για ριξτε λιγο φως στο τούνελ γιατι θα τρελαθω,

 

Προχθες δεν αντεχα αλλο την ''Μπιχλα'' στο βυθο και πηρα την σκουπα και καθαρισα το χαλικι μου βαζοντας την σκουπα 2cm

μεσα στο χαλικι χωρις ομως να φτανω το υποστρωμα.

 

Στην συνέχεια ανοιξα το φιλτρο και ξεπλυνα σε νερο ενυδρειου το σφουγγαρι και τα υλικα για να φυγουν τα υπολοιματα φυτων

(σαπια φυλλα κτλ) εβαλα και καθαρο βαμβακι μεσα και ολα καλα.

 

Γεμισα το ενυδρειο ξανα εβαλα και την φιάλη co2 στις 75 φυσσαλιδες ανα λεπτο. 

 

Το βράδυ κοιταω το Drop Checker,εχει γίνει κίτρινο και το ενυδρειο εχει θολώσει.

κάνω αλλαγη νερου 25% , κατεβαζω το Co2 στις 45 με 50 φυσσαλίδες και φευγω για δουλειά.

 

Γυρναω σπιτι και βλεπω το drop checker πρασινο ακριβως οπως πρεπει να είναι αλλα το νερο μου

θολό εντελώς και τα ψαρια να καθονται ολα στο βυθο :blink:

 

2:00 την νυχτα και με τα ρουχα της δουλειας εκατσα και εκανα αλλαγη νερου 50%,

το πρωι που ξυπνησα ηταν καλυτερο το νερο και τωρα αρχισε να ξαναθολώνει.

 

Το co2 δεν το ανοιξα αλλο μετα την χθεσινη αλλαγη.

 

Τι αλλο να κανω ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή να κανεις. Αν είναι bacterial bloom δεν το πολεμας με αλλαγή νερού. Του αρέσει. Ασε να δουλέψουν τα φίλτρα να δουλέψει-ωριμασει η βιολογία και θα φύγει. Παρατήρησε τα ψάρια και ενημέρωσε μας.

Μετρα και αμμωνία.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Υπομονή να κανεις. Αν είναι bacterial bloom δεν το πολεμας με αλλαγή νερού. Του αρέσει. Ασε να δουλέψουν τα φίλτρα να δουλέψει-ωριμασει η βιολογία και θα φύγει. Παρατήρησε τα ψάρια και ενημέρωσε μας.

Μετρα και αμμωνία.

Αλλαγη νερου εκανα για να προφυλαχτω απο τυχον αυξηση της Αμμωνίας

 

Μακαρι να μπορουσα να κανω μετρησεις, δεν εχω τεστακια, περιμενω να πληρωθω για να παρω την βαλιτσα της JBL

http://www.ebay.de/itm/251270438375?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

Σου λεω για αμμωνία, επειδή με τη σκουπα, ως φαίνεται, ανακατεύτηκε ο βυθός... Σε τέτοιες περιπτωσεις μπορεί να ανέβει αμωνια. Θα εριχνα και λίγο prime που την δεσμεύει.

Γιατί εχωσεςωτη σκούπα μεσα στον βυθο; Επιφανειακά είναι η μπιχλα

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σου λεω για αμμωνία, επειδή με τη σκουπα, ως φαίνεται, ανακατεύτηκε ο βυθός... Σε τέτοιες περιπτωσεις μπορεί να ανέβει αμωνια. Θα εριχνα και λίγο prime που την δεσμεύει.

Γιατί εχωσεςωτη σκούπα μεσα στον βυθο; Επιφανειακά είναι η μπιχλα

Αυτο λιγο δυσκολο να το βρω εδω, μηπως να παω να παρω Βακτήρια?

με το Co2 τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λιγο δυσκολο να το βρω εδω, μηπως να παω να παρω Βακτήρια?

με το Co2 τι να κάνω?

Το διοξείδιο μην το πειραζεις γιατί δημιουργείται αστάθεια στο ενυδρείο.Άφησε το ως έχει. Με τα βακτήρια... δεν ξέρω...ίσως καλύτερα να τα βαζεις σύμφωνα με τις οδηγίες.

Κάνε λίγο υπομονη και μην αγχωνεσαι. Το παν σε ενα ενυδρείο είναι η στεθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο μην το πειραζεις γιατί δημιουργείται αστάθεια στο ενυδρείο.Άφησε το ως έχει. Με τα βακτήρια... δεν ξέρω...ίσως καλύτερα να τα βαζεις σύμφωνα με τις οδηγίες.

Κάνε λίγο υπομονη και μην αγχωνεσαι. Το παν σε ενα ενυδρείο είναι η στεθεροτητα.

Οκ, οποτε περνω τα τεστακια μολις μπει το μαλλι στο λογαριασμο και τραβαω μια καλη αναλυση νερου να ξερω τι μου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι η διαταξη των υλικων σου...

Εχεις αρκετο βιολογικο υλικο ή εχεις βαλει παρα πολυ σφουγγαρι;

Επειδη εχω αντιμετωπισει την βακτηριακη εξαρση πολλες φορες νομιζω οτι η λυση ειναι μια....

Η ενισχυση της βιολογιας....

Αν μιλαμε για bacterial bloom...

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι η διαταξη των υλικων σου...

Εχεις αρκετο βιολογικο υλικο ή εχεις βαλει παρα πολυ σφουγγαρι;

Επειδη εχω αντιμετωπισει την βακτηριακη εξαρση πολλες φορες νομιζω οτι η λυση ειναι μια....

Η ενισχυση της βιολογιας....

Αν μιλαμε για bacterial bloom...

Εχω εξωτερικο φιλτρο Sun Sun 1000l/h με 4 καλάθια, η ροη ειναι απο κατω προς τα επάνω και εχω μεσα

 

1ο καλαθι σφουγγαρι

2ο Βιοσφαιρες

3ο Μακαρονι τυπου Siporax

4o Βαμβακι για τα μικροσωματιδια

 

*Αν χρειαζεται μπορω να βαλω κατω απο το βαμβακι κι αλλο μακαρόνι, εχω καμια 500γρ ακομη standby*

 Και Βιοσφαιρες εχω

Έγινε επεξεργασία - tropicana
Link to comment
Share on other sites

 

*Αν χρειαζεται μπορω να βαλω κατω απο το βαμβακι κι αλλο μακαρόνι, εχω καμια 500γρ ακομη standby*

Αν ειναι βακτηριακη εξαρση θα βοηθουσε.....

Και μια φωτο για να δουμε πως ειναι επισης θα βοηθουσε για πιο ασφαλη συμπερασματα...

Link to comment
Share on other sites

*Αν χρειαζεται μπορω να βαλω κατω απο το βαμβακι κι αλλο μακαρόνι, εχω καμια 500γρ ακομη standby*

Αν ειναι βακτηριακη εξαρση θα βοηθουσε.....

Και μια φωτο για να δουμε πως ειναι επισης θα βοηθουσε για πιο ασφαλη συμπερασματα...

post-10566-0-29497100-1477309128_thumb.jpg

post-10566-0-51694800-1477309171_thumb.jpg

post-10566-0-33061300-1477309201_thumb.jpg

post-10566-0-38366700-1477309242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μοιαζει για bacterial bloom...

Κατι αλλο συμβαινει..

Συνηθως στην βακτηριακη εξαρση το νερο ειναι σαν αραιωμενο γαλα....

Θα μπω pc μηπως βρω καμμια πιο παλια φωτο για να καταλαβεις τι εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάτι τέτοιο (green water, αιωρούμενη άλγη):

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-49400-0-11778500-1477310944_thumb.jpg

post-49400-0-41996100-1477310825_thumb.jpg

post-49400-0-20363000-1477310854_thumb.jpg

Αυτες ειναι μερικες καθαρες σχετικα γιατι εφτανε και σε πολυ χειροτερη κατασταση μετα τις αλλαγες νερου.....

Στην καλυτερη περιπτωση(μεχρι που βρηκα λυση) ηταν ετσι....

post-49400-0-78582000-1477310900_thumb.jpeg

Υπαρχει βεβαια και μια περιπτωση να ειναι βακτηριακη εξαρση και απλα να μας μπερδευει ο φωτισμος και ο χρωματισμος που δινουν τα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει οτι οι βιόσφαιρες δεν κανουν δουλεια στα ενυδρεία μας και πολλοι τις αλλάζουν- αντικαθιστουν με κεραμικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση στην σειρα των υλικων σου. Αν οντως η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω, τοτε βαζεις κατω κατω σφουγγαρι και στο ιδιο καλαθι, πανω απο το σφουγγαρι το βαμβακι. Ολα τα υπολοιπα βιολογικο. Αν και νομιζω πως το νερο κανει U! Δηλαδη μπαινει απο πανω και περναει ολα τα υλικα και υστερα ανεβαινει πανω. Σε αυτη την περιπτωση πανω πανω σφουγγαρι, απο κατω βαμβακι και μετα βιολογικο!

Οσον αφορα την σκουπα, σιφωναρουμε πανω πανω την μπιχλα που κατακαθεται απο τις τροφες και τα κοπρανα των ψαριων. Αν θες ομως να παρεις και αυτα που διεισδυσει στον βυθο δεν υπαρχει προβλημα. Δεν ανακατευεται ο βυθος με την σκουπα ισα ισα καθαριζει!

Εγω τα σφουγγαρια μου τα πλενω με νερο βρυσης και αφθονο μαλιστα ωστε να φυγει ολη η μπιχλα. Το βιολογικο εννοειται πως μονο με νερο ενυδρειου.

Το βαμβακι να αλλαζει και να καθαριζεις τους σωληνες!

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquavivere.gr/frontida-nerou#/-seachem. Seachem prime.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Μια διορθωση στην σειρα των υλικων σου. Αν οντως η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω, τοτε βαζεις κατω κατω σφουγγαρι και στο ιδιο καλαθι, πανω απο το σφουγγαρι το βαμβακι. Ολα τα υπολοιπα βιολογικο. Αν και νομιζω πως το νερο κανει U! Δηλαδη μπαινει απο πανω και περναει ολα τα υλικα και υστερα ανεβαινει πανω. Σε αυτη την περιπτωση πανω πανω σφουγγαρι, απο κατω βαμβακι και μετα βιολογικο!Οσον αφορα την σκουπα, σιφωναρουμε πανω πανω την μπιχλα που κατακαθεται απο τις τροφες και τα κοπρανα των ψαριων. Αν θες ομως να παρεις και αυτα που διεισδυσει στον βυθο δεν υπαρχει προβλημα. Δεν ανακατευεται ο βυθος με την σκουπα ισα ισα καθαριζει!Εγω τα σφουγγαρια μου τα πλενω με νερο βρυσης και αφθονο μαλιστα ωστε να φυγει ολη η μπιχλα. Το βιολογικο εννοειται πως μονο με νερο ενυδρειου. Το βαμβακι να αλλαζει και να καθαριζεις τους σωληνες!Send from the Heart of Amazonas

Τι δεν ανακατεύεται ρε Θοδωρή ο βυθός; Αν βάλεις τη σκούπα μέσα στο βυθό,εστω και 2-3 ποντους δεν ανακατεύεται;
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Αφου γιαυτη τη δουλεια την βαζεις. Για να ρουφηξει αυτα που ειναι μεσα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Grrrrrrr!!!!&%$#%$#@&%$&(ουφ)!

Επιφανειακή η χρήση της σκούπας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σιφωναρισμα bro! Αν θες να ρουφηξεις την βρωμια που δεν φαινεται πρεπει να μπεις βαθεια! Γιαυτο και οι περισσοτερες σκουπες εχουν μεγαλα στομια και ψηλους σωληνες!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν και σκευασματα οπως αυτο....

http://www.seachem.com/clarity.php

Εγω βεβαια προσωπικα δεν τα εχω χρησιμοποιησει αλλα αν θες μπορεις να τα δοκιμασεις...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το δημιούργησες εσύ διαταράσσοντας την βιοποικιλία και την βιοποσότητα του ενυδρείο σου τώρα για ένα χ μικρό χρονικό διάστημα θα απολύσεις τους καρπούς του λάθος σου. :)

Απλά μην κάνεις τίποτα, μην τάιζες της πρώτες 2-3 ή καθόλου ή υπερβολικά λίγο ίσα ίσα να τους κοπή η λόρδα, και μην κάνεις αλλαγές νερού, σιγά σιγά θα ισορροπήσει μόνο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...