Jump to content

Αναπαραγωγή Ancistrus cf. Cirrhosus


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Δεν είναι καθαρή η φωτογραφία αλλά νομίζω ότι είναι μια χαρά. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; Τι αλλαγές κάνεις; Τι φίλτρο έχει;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 20 λίτρα , εχω ενα μικρό φιλτράκι με βιολογικό υλικό απο το μεγάλο , έκανα μετρήσεις ολα καλα με αυξημένα νιτρικά όμως γιαυτο και κανω αλλαγές γύρω στα 3 λίτρα τη μέρα με ταυτόχρονη σκούπα βυθού . Ταΐζω μια φορα τη μέρα τα μικρά και δε τα βλέπω ποτε να τρώνε όμως αυτό με ανησυχεί

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινα τα no3 40 στη μέτρηση με το υγρό κιτ της Api , συνεχίζω τις καθημερινές αλλαγές ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινα τα no3 40 στη μέτρηση με το υγρό κιτ της Api , συνεχίζω τις καθημερινές αλλαγές ;;;

Μιλάω για το ενυδρείο με τα μικρά !

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις αλλαγές και αύξησε την ποσότητα του νερού που αλλάζεις. 40 νιτρικά είναι αρκετά ψηλά. Για το τάισμα μην ανησυχείς. Αφού τα βλέπεις φαγωμένα προχώρα κανονικά. Ρίχνεις μια ταμπλέτα την ημέρα; Πόσο μένει στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις αλλαγές και αύξησε την ποσότητα του νερού που αλλάζεις. 40 νιτρικά είναι αρκετά ψηλά. Για το τάισμα μην ανησυχείς. Αφού τα βλέπεις φαγωμένα προχώρα κανονικά. Ρίχνεις μια ταμπλέτα την ημέρα; Πόσο μένει στο ενυδρείο;

Ρίχνω το 1/5 της ταμπλέτας , θα συνεχίσω τις αλλαγές και θα ενημερώνω για μετρήσεις ! Δε βλέπω να πηγαίνουν ποτε προς τα εκεί , διαλύεται και απλώνεται στο νερό ..(

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε το φαγητό κοντά στο σημείο που κρύβονται και δοκίμασε και κάποια άλλη τροφή να δεις πως ανταποκρίνονται. Συνέχισε τις αλλαγές και τις μετρήσεις και αφού τα βλέπεις φαγωμένα μην ανησυχείς. Προφανώς η διαλυμένη τροφή ανεβάζει τα νιτρικά, αλλά είναι επίσης και πιο προσιτή στα ψάρια... Θα πρότεινα να σπας σε μικρά κομμάτια την τροφή και να την μαζεύεις πριν διαλυθεί τελείως στη στήλη του νερού. Την αντικαθιστάς με νέα τροφή μετά από λίγες ώρες. Βλέπεις και τις μετρήσεις σου και νομίζω θα βγάλεις ένα συμπέρασμα. Καθώς μεγαλώνουν τα ψάρια θα είναι πιο εύκολο στη διαχείριση το τάισμα. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε το φαγητό κοντά στο σημείο που κρύβονται και δοκίμασε και κάποια άλλη τροφή να δεις πως ανταποκρίνονται. Συνέχισε τις αλλαγές και τις μετρήσεις και αφού τα βλέπεις φαγωμένα μην ανησυχείς. Προφανώς η διαλυμένη τροφή ανεβάζει τα νιτρικά, αλλά είναι επίσης και πιο προσιτή στα ψάρια... Θα πρότεινα να σπας σε μικρά κομμάτια την τροφή και να την μαζεύεις πριν διαλυθεί τελείως στη στήλη του νερού. Την αντικαθιστάς με νέα τροφή μετά από λίγες ώρες. Βλέπεις και τις μετρήσεις σου και νομίζω θα βγάλεις ένα συμπέρασμα. Καθώς μεγαλώνουν τα ψάρια θα είναι πιο εύκολο στη διαχείριση το τάισμα. :thumbsu:

post-60922-0-27856800-1477431761_thumb.jpg

Επιτέλους τα νιτρικά έπεσαν , ακολούθησα τη συμβουλή σου , έκανα αρκετα μεγαλύτερη αλλαγή νερού . Τα βλέπω με γεμάτες κοιλίτσες όπως και να κάνουν κακακια συχνά . Συνεχίζω κσι ενημερώνω . Κάποια τροφή που προτείνετε ειδικά για μωρά ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτύχη, γέμισε το με Egeria ή/και Ceratophyllum και τα νιτρικά σου θα πέσουν παράλληλα με τις αλλαγές νερού!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή τροφή είναι αυτή. Προτιμώ το μεσαίο μέγεθος (medium). Επειδή τα ψάρια είναι ακόμα μικρά, μπορείς να την χτυπήσεις ελαφρά στο γουδί ώστε να σπάσει σε μικρότερα κομμάτια και όχι να γίνει όλη σκόνη. Τα ψάρια θα τη φάνε, όπως κάνουν και μ' αυτή που χρησιμοποιείς τώρα, αλλά με το τρόπο που περιέγραψα θα μπορείς να τη μαζεύεις πιο εύκολα. Ευτυχώς δε λιώνει τόσο εύκολα. Βάλε και τα φυτά για να βοηθήσουν όπως σου έγραψε κι ο Δημήτρης, και είσαι πλήρης κύριε πλεκομπαμπά! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ολα καλα !!! Σημερα αγόρασα μια τροφή και επιτέλους τα δα να τρώνε με μανία !!!post-60922-0-39920000-1477599162_thumb.jpg

post-60922-0-47501300-1477599192_thumb.jpg

post-60922-0-10052400-1477599227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε πες μας και ποια τροφη!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε πες μας και ποια τροφη!Send from the Heart of Amazonas

post-60922-0-27289000-1477599602_thumb.jpg

Την άφησα 2 ώρες μέσα ούτε θόλωσε τα νερά ούτε διέλυσε !!!

Μαλάκωσε αρκετα και πέρασαν ολα τα μικρά απο κει πάνω !!!

SERA WELS CHIPS

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και μετρήσεις και τα no3 ειναι στο 10-20 εκεί ανάμεσα ! Μια χαρα , δυο μέρες δεν έχω κάνει αλλαγή νερού θα κανω αυριο , υπάρχει πρόβλημα σε αυτό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κρατας χαμηλα τα νιτρικα. Να κανεις καθε μερα η τουλαχιστον μερα παρα μερα μικρες αλλαγες.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κρατας χαμηλα τα νιτρικα. Να κανεις καθε μερα η τουλαχιστον μερα παρα μερα μικρες αλλαγες.Send from the Heart of Amazonas

Θα κάνω αυριο ! Με μια καλή σκούπα βυθού ! Ελπίζω να μη τα επιβάρυνα πολυ και ας βλέπω χαμηλά νιτρικά σχετικά . Σημερα ήταν και πολυ πιο δραστήρια και πολυ λιγότερο ντροπαλά !

Link to comment
Share on other sites

20 νιτρικα δεν ειναι και λιγα οταν εχεις γονο.

Τα υπολλειματα τροφης δεν θα τα αφηνεις. Θα τα ρουφας η με συρριγα η με σκουπα.

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifimage.jpg

Την άφησα 2 ώρες μέσα ούτε θόλωσε τα νερά ούτε διέλυσε !!!

Μαλάκωσε αρκετα και πέρασαν ολα τα μικρά απο κει πάνω !!!

SERA WELS CHIPS

 

Τα wels chips συστήνονται κυρίως για ξυλοφάγα ψάρια.Φυσικά και τα ανσιστρους θα την τιμήσουν αλλά καλό θα είναι

να έχεις και άφθονη πρασινάδα στην διατροφή τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δυο μικρά νεκρά σήμερα . Αν με πιάσεις απο τη μύτη θα σκάσω απο τη στεναχώρια μου .. Σημερα αλλαξα νερό το μεσημέρι και σκέφτηκα ο βλάκας να βάλω παραπάνω ποσότητα νερού στο ενυδρείο . Έβαλα το νερό έως 3 πόντους κοντά απο το χείλος της γυάλας χωρίς να βάλω καπάκι . Στο σημείο που ειναι η αεραντλια τα βρήκα τα δυο απο έξω . Έχω στεναχωρηθεί πολυ , δικιά μου μ*$$>^^, αμαρτία τα ψαράκια . Τους άρεσει να παίζουν στην αεραντλια γενικά κσι είτε τα πέταξε έξω σε κάποια φάση η παίζανε και πήδηξαν η τρόμαξαν δε ξέρω , λείπαμε κσι απο το σπίτι . Αμαρτία

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τα ψαράκια, :( 

Δοθήσεις ευκαιρίας όλα τα πλακοειδή αρέσκονται στις υψηλές ροές! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τα ψαράκια, :( 

Δοθήσεις ευκαιρίας όλα τα πλακοειδή αρέσκονται στις υψηλές ροές!

Κρίμα ειλικρινά έχω στεναχωρεθει πολυ !

Θα προσέχω δίπλα τις επόμενες φορές όλες

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει και εγω στο παρελθον και ξενερωσα απιστευτα.Γενικα ειναι ταλαιπωρια οι κρεμαστες εκτος και ειναι εξω απο το ενυδρειο.Ο Χασκυ καπου ειχε δειξει τετοιες γεννηστρες αλλα ειμαι απο κιν τωρα.

Δες μηπως ασχοληθεις απο εδω και στο εξης με τετοιες ή ακομη καλυτερα σε αλλη γυαλα ανεξαρτητη.

Κριμα οπως και να εχει αλλα απο τα λαθη μας αν γινομαστε καλυτεροι και τοτε ανεβαινουμε level.

Keep breeding! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει και εγω στο παρελθον και ξενερωσα απιστευτα.Γενικα ειναι ταλαιπωρια οι κρεμαστες εκτος και ειναι εξω απο το ενυδρειο.Ο Χασκυ καπου ειχε δειξει τετοιες γεννηστρες αλλα ειμαι απο κιν τωρα.

Δες μηπως ασχοληθεις απο εδω και στο εξης με τετοιες ή ακομη καλυτερα σε αλλη γυαλα ανεξαρτητη.

Κριμα οπως και να εχει αλλα απο τα λαθη μας αν γινομαστε καλυτεροι και τοτε ανεβαινουμε level.

Keep breeding! ;)

post-60922-0-03868000-1477746481_thumb.jpg

Μιχάλη απο γυάλα έγινε το κακό ..

Σε ευχάριστω πάντως για τα καλα σου λόγια

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Α σορυ,εγω νομιζα οτι ηταν κρεμαστη μεσα στο ενυδρειο και ανεβαζοντας την σταθμη βρεθηκε στο κυριως..

Το βρηκες απ'εξω το ψαρι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...