Jump to content

Αναβάθμιση Φωτισμού 98 lit.


aquaENG

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το φωτισμό του φυτεμένου ενυδρείου μου (Aquael 98lit.) και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγκεκριμένα το ενυδρείο λειτουργεί μέχρι και τώρα με τις μανίσιες λάμπες 2*11watt της Aquael και σκέφτομαι παράλληλα με αυτές να προσθέσω και κάποιο είδος φωτιστικού LED, ώστε βελτιστοποιήσω, κατά κάποιον τρόπο, την ανάπτυξη των φυτών μου. Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα στο εξής φωτιστικό: https://www.ledokosmos.gr/el/extra-el/enethreioe/exeithikeemeno-fotistiko-enethreioe-led-46cm-12w-eithikou-chromatikou-fasmatos-6000k-yia-ten-anaptexe-feton-kai-psarion.html
(Που φαίνεται αρκετά απλό και οικονομικό)
Με τα εξής χαρακτηριστικά:
Μήκος: 46 cm
Ισχύς: 12 watt
Θερμοκρασία χρώματος: 6000k

Είναι καλή επιλογή; έχετε να μου προτείνετε καμιά άλλη λύση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

lrf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι απλά είναι 6000k Daylight...Οι άλλες δύο λάμπες που έχεις τί kelvin είναι?

Και φυσικά το σημαντικότερο, τί φυτά έχεις και ποιές οι υπόλοιπες λεπτομέρειες του ενυδρείου?Λιπάσματα, υπόστρωμα, Co2, κτλ...???

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγάλει και η ίδια η εταιρεία λάμπες led των 6w που αντικαθιστούσαν τις 11w PL που είχαν, στα ιδια Kelvin (6000Κ η sunny και 8000K η plant).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μιά χαρά είναι απλά είναι 6000k Daylight...Οι άλλες δύο λάμπες που έχεις τί kelvin είναι?

Και φυσικά το σημαντικότερο, τί φυτά έχεις και ποιές οι υπόλοιπες λεπτομέρειες του ενυδρείου?Λιπάσματα, υπόστρωμα, Co2, κτλ...???


6500K νομίζω. Από φυτά έχω: Anubias Barteri var. Barteri, Eleocharis Accicularis, Anubia barteri var. petite, Hygrophila Pinnatifida, Cryptocoryne Parva, Microsorum Pteropus "Petit", Hydrocotyle Verticillata, Bucephalandra 'Wavy Green', Salvinia Natans.

Λιπάσματα: Seachem N-P-K, Flourish, Excel
Υπόστρωμα: Απλή ενυδρειακή άμμος
CO2: DIY μια μπουκάλα 1.5Lit. διάχυση με μικρό εσωτερικό φίλτρο (σκέφτομαι να προσθέσω και δεύτερη)
Ψάρια & Ασπόνδυλα: 16*(X-Ray Tetra), 1 Ramirezi, 3 Amano Shrimp
Φωτοπερίοδος: 7 ώρες

Έγινε επεξεργασία - aquaENG
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

Εχει βγάλει και η ίδια η εταιρεία λάμπες led των 6w που αντικαθιστούσαν τις 11w PL που είχαν, στα ιδια Kelvin (6000Κ η sunny και 8000K η plant).


Ναι, τις είδα, άλλα δεν είναι και τόσο οικονομικές. Περίπου ~33,00 ευρώ η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Mr_Zoo έγραψε:

Με 50 χιλιάδες ώρες ζωή,  και εγγύηση της εταιρείας για 2 χρόνια 


Καλά όλα αυτά.Με τα Lumens και την ισχύ όμως τι γίνεται; 6watt δεν είναι κάπως λίγα; Για το Aquael Decolight Leddy Tube 5w, αναφέρει ότι 5watt αντιστοιχούν σε 20watt (να υποθέσω για Τ5 ή Τ8), αυτή η αναλογία ισχύει και για τις 6watt;

α;θαελ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα τις θαλασσινες pl τις οποίες και αντικατέστησα με τις led εκδόσεις των. Μπορώ να πω ότι πέρα από το ποιο όμορφο χρωματικό αποτέλεσμα, είναι σίγουρα ποιο ισχυρές.  Το ίδιο φαντάζομαι είναι και στις "γλυκές" εκδόσεις. ...

Link to comment
Share on other sites


Τελικά, πήρα την "aquael leddy tube plant 6w" και ηρέμησα :P. Σαν συμπέρασμα, μπορώ να πω ότι εκπέμπει ένα ισχυρό κατάλευκο φως, το οποίο όμως φαίνεται να λειτουργεί κάπως σαν spot light, με την έννοια ότι φωτίζει μια μεμονωμένη περιοχή, δημιουργώντας έντονες σκιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...