Jump to content

Διατήρηση μόνο αρσενικών guppy


mary74

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας κάνω και εγώ μία ερώτηση. Θα αδειάσει σύντομα ένα από τα ενυδρεία (60λτ) και σκεφτόμουν μήπως θα μπορούσαμε να βάλουμε μόνο αρσενικά guppies. 

Είναι πρόβλημα αυτό? Θα δημιουργηθούν προβλήματα από την μη ύπαρξη θηλυκών στο ενυδρείο?

Ο λόγος που σκεφτόμαστε μόνο τα αρσενικά είναι επειδή δεν θέλουμε γέννες....

(Έχουμε χορτάσει γέννες από τα κριμπενσις και θέλουμε να αποφύγουμε για λίγο καιρό ψαράκια που γεννάνε συνεχώς...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαίρη.

 

Ναί μπορεί να γίνει αλλά δέν είναι 'σωστό'...δέν θα έχουν κάποιο ιδιαίτερο θέμα εφ' όσον συνδυάσεις και κάποιο άλλο είδος ψαριού μαζί τους.π.χ. κάποιο τέτρα

 

Προσωπικά δέν θα το έκανα αλλά αυτό είναι κάτι υποκειμενικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, προς το παρόν ψάχνομαι ... 

Το βασικό κριτήριο είναι πως δεν θέλω να έχω γέννες. Δεν γνωρίζω αν το έχει κάνει κάποιος και αν έχει παρατηρήσει προβλήματα στη διαβίωση χωρίς θηλυκά ή κάποιο άλλο πρόβλημα. Σίγουρα είναι καλύτερο γι' αυτά να υπάρχουν και τα θηλυκά τους αλλά δεν μπορώ να μπω ξανά στη διαδικασία να ψάχνω να χαρίζω ψαράκια.

Ο μόνος λόγος που υπήρξε σαν η σκέψη είναι ότι βρίσκονται πολύ εύκολα στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 6 αρσενικα Guppy  στα 200 λιτρα μου μεζι με 10 Garra Rufa και 2 αρσενικους ξιφοφορους.

 

Εδω και 2 μηνες δεν εχω κανενα θεμα.

Και το εκανα και εγω για τον ιδιο λογο,δεν θελω γέννες . 

Τα Guppy τα πηρα απο τον κολλητό μου ο οποιος εχει γεμισει και δεν ξερει πλεον τι να τα κανει τοσα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα Χριστούγεννα λέμε να κάνουμε τις αλλαγές. Γι' αυτό άρχισα να μελετάω προφίλ και να σκέφτομαι διάφορες επιλογές. Πάντως αν τελικά τα βάλουμε επειδή είναι 60 λίτρα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να βάλω και κάτι άλλο μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη δεν σκεφτεστε για κατι αλλο?

Απ'οτι καταλαβα θα παει για φυτεμενο και θελουμε χρωμα οποτε καποιο τετρα ή ακομη και killifish?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη σκεφτόμαστε πολλά.... Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά. Ο μόνος περιορισμός είναι να μην έχουμε γέννες (τουλάχιστον όχι κάθε 30-40 μέρες....)

Θα ανοίξω μου φαίνεται νέο θέμα να το συζητήσουμε γιατί έχουμε σκοπό να κάνουμε αλλαγές και στα 3 ενυδρεία... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...