Jump to content

My cube reef


Kostas85

Recommended Posts

Με αφορμη την αλλαγη στο φορουμ, ειπα να ανοιξω καινουριο θεμα για την παρουσιαση του νεου μου ενυδρειου(ηθελα να αλλάξω ονομα στο παλιο θεμα αλλα δεν τα καταφερα). Οπως καποιοι απο εσας θα εχετε δει προσφατα ξεκίνησα εναν κύβο,κατασκευη του φίλου bill artist, συνεχίζοντας την αγαπη για το χόμπι μετα απο 6χρονια σε ενα 125λιτρα. 

Το ενυδρείο εχει διαστάσεις 65*65*65 περιπου 260λιτρα και σαμπ περιπου στα 80λιτρα.

Εξοπλισμός :

Φωτισμός orphek atlantik compact 220watt (42x5 led) 

Skimmer coral box d700

Reactor dd fmr75 με αλλαγμένη αντλία στα 1700l

Jebao dosing pump dp4

Jebao wp10 wave maker (4000l/h) 

Jebao wp25 wave maker (8000l/h) 

Jebao αντλία επιστροφής (3000l/h) 

Stc controller,300watt θερμοστάτης και ανεμιστηρακι εξαπλο αγορασμένο απο ebay

 

Υλικα 

Στον ριακτορα χρησιμοποιω all in one pellets της tropic marine οπως και την τροφή  για βακτήρια της ιδια εταιρίας. 

Βακτήρια χρησιμοποιώ της special blend

Αλλατι αλλα και διαφορα συμπληρώματα της aquavitro

Μαγνήσιο ,ασβέστιο, kh απο το κλασικό μαγαζι στον Πειραιά. 

 

 

Σκεφτομαι να τρέξω ολη την σειρα της aquaforest καθως εχω ακουσει πολυ καλα λογια. 

Ολα τα κοράλλια μου σχεδον φιλοξενούνται σε ενυδρείο φίλου. Αυτην την στιγμη εχω κατι ζωανθακια, ρικορντεες, και ακανθαστρεες. Το φωτιστικό το εχω ακομα στην προσαρμογή,λειτουργει περιπου στο 40% για 4με 5ωρες.Απο ψαράκια εχω ενα bluetang,ocellaris clown, firefish και ενα talboti.Δεν εχω ξεκινησει ακομα την δοσολογία της δοσομετρικης ,καθώς περιμενω να βαλω την πρωτη φουρνιά απο κοράλλια. 

Απο καθημερινότητα δεν εχω κατι γιατι το ενυδρείο τρεχει περιπου 15μερες,

σκεφτομαι ομως να συνεχίσω αυτα που έριχνα και στο προηγουμενο ενυδρείο. 

4φορες την εβδομαδα φυλλαρακια

3φορες κατεψυγμένο (αρτεμια,μισις κ.α)

3 φορές την εβδομαδα zootonic

1φορα την εβδομαδα fauna marine ultra lps

 

Επισυνάπτω και μερικες φωτο. 

Ευχαριστω

 

IMG_20161028_221102.jpg

image-0-02-05-3d9807ff801bd3fb07b6da29ce6cad157c40a47a5ea3d996b9d2a3313198328e-V.jpg

received_10209896386459898.jpeg

received_10209989505667820.jpeg

received_10210609635099412.jpeg

IMG_20161026_195411.jpg

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώ πώ πώ!Πραγματικό στολίδι!

 

Με το καλό η νέα προσπάθεια!Κράτα μας ενήμερους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλαρακι.Πολυ οργανωμενο σε βρισκω,μπραβο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικό στολίδι!!![emoji2]εχω ακούσει διάφορες απόψεις για την aquaforest και καλές και κακές...[emoji854]


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GIANNIS_61223 έγραψε:

Πραγματικό στολίδι!!!emoji2.pngεχω ακούσει διάφορες απόψεις για την aquaforest και καλές και κακές...emoji854.png


Sent from my iPad using Tapatalk

Λεω να τα δοκιμάσω και βλεπω. Παντως και το αλάτι της aquavitro αφηνει αρκετά υπολοιματα στον πάτο. Αλλα γενικα  ειναι αρκετα ακριβη μάρκα οποτε λεω να παω σε κατι οικομικοτερο.,συμπέραλαμβανομενου και τα συμπληρώματα κ.α

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Λεω να τα δοκιμάσω και βλεπω. Παντως και το αλάτι της aquavitro αφηνει αρκετά υπολοιματα στον πάτο. Αλλα γενικα  ειναι αρκετα ακριβη μάρκα οποτε λεω να παω σε κατι οικομικοτερο.,συμπέραλαμβανομενου και τα συμπληρώματα κ.α

Ναι αλλα ειναι εξαιρετικο μεν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Ναι αλλα ειναι εξαιρετικο μεν.

Δεν διαφωνώ γιαυτο κ το χρησιμοποιώ τα τελευταία χρονια. Απλα λεω να δοκιμασω και τα aquaforest κ βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφο το ενυδρείο και επίσης πολύ καλή η επιλογή να το τρέξεις bb και πρακτικά και αισθητικά. Το αλάτι της aquaforest reef salt το τρέχω από τον Αύγουστο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να περάσω και στις σκόνες της εταιρίας για τη δοσομετρική, αν και μελετάω και την περίπτωση του kalkwasser,

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πραγματικά πολύ όμορφο το ενυδρείο και επίσης πολύ καλή η επιλογή να το τρέξεις bb και πρακτικά και αισθητικά. Το αλάτι της aquaforest reef salt το τρέχω από τον Αύγουστο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να περάσω και στις σκόνες της εταιρίας για τη δοσομετρική, αν και μελετάω και την περίπτωση του kalkwasser,

Λουκα την εχω πατήσει με αραγωνιτη γιαυτο δεν εβαλα. Άσε που σε κύβο δεν ειναι καθολου ευκολος. Εδω ακομα παλεύω με την κυκλοφορία για να εχει παντου καλη ροή κι να μην επηρεάζει και τα Lps .παντως δεν εχω δοκιμάσει ποτέ kalkwasser,γιαυτο κ επέλεξα να μεινω στα στανταρ του balling. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πραγματικά πολύ όμορφο το ενυδρείο και επίσης πολύ καλή η επιλογή να το τρέξεις bb και πρακτικά και αισθητικά. Το αλάτι της aquaforest reef salt το τρέχω από τον Αύγουστο και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να περάσω και στις σκόνες της εταιρίας για τη δοσομετρική, αν και μελετάω και την περίπτωση του kalkwasser,

Πρακτικα ειναι αισθητικα δεν νομιζω Λουκα.Ειναι σχετικο σε αλλους αρεσει σε εμενα καθολου.Μην ξεχνας δεν μπορεις να εχεις nasarius goby wrasse σχεδον ολα.Επισεις μολις πιασει κοραλινη ο πατος χανετε η αντανακλαση απο τον φωτισμο.Επισεις παρεχει και την ασφαλεια σε περιπτωση που φυγει κανας βραχος.Ναι καθαριζεις την βρωμα απλα με ενα ρουφηγμα .Αρα ναι προσφερει ευκολια αλλα μονο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Λουκα την εχω πατήσει με αραγωνιτη γιαυτο δεν εβαλα. Άσε που σε κύβο δεν ειναι καθολου ευκολος. Εδω ακομα παλεύω με την κυκλοφορία για να εχει παντου καλη ροή κι να μην επηρεάζει και τα Lps .παντως δεν εχω δοκιμάσει ποτέ kalkwasser,γιαυτο κ επέλεξα να μεινω στα στανταρ του balling. 

Δεν θα συμφωνησω ειναι παρα πολυ ευκολος ,θεωρω πως δεν θα εχεις το παραμικρο θεμα αρκει να διαλεξεις την σωστη κοκομετρια και μετα απο κοπο να στησεις τους κυκλοφορητες.Οπως και να εχει αφου σου αρεσει εσενα αυτο μετραει.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλύτερες βράχο συνθέσεις ! Λες και ειναι αγορασμένη ή κεραμική !

Όπως εχω πει και στο προηγούμενο θέμα σου θα γίνει ενα κύβος στολιδαρα!!!

εχεις μεράκι και είσαι νοικοκύρης !

Όλος ο εξοπλισμός έτοιμος για δράση !

καλη επιτυχία !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μια απο τις καλύτερες βράχο συνθέσεις ! Λες και ειναι αγορασμένη ή κεραμική !

Όπως εχω πει και στο προηγούμενο θέμα σου θα γίνει ενα κύβος στολιδαρα!!!

εχεις μεράκι και είσαι νοικοκύρης !

Όλος ο εξοπλισμός έτοιμος για δράση !

καλη επιτυχία !!!

Ευχαριστω πολυ! Ηδη μεσοβδόμαδα θα αρχίσει να γεμίζει οποτε θα παρει και λιγο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

έχεις κανει μια πολύ ωραία αρχή, ο κύβος είναι πανέμορφος! περιμένω να δώ τη συνέχεια :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι, τρομερο στησιμο βραχου και ολα τακτοποιημενα

Αψογος:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος lykourgos έγραψε:

πολυ ομορφο και οργανωμένο μπραβο σου σίγουρα το μελλον του ειναι δυνατο!!!

 

πριν 15 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Πολύ καλό αποτέλεσμα φίλε μου και οργανωμένα όλα. Μπράβο σού. 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Να το χαιρεσαι, τρομερο στησιμο βραχου και ολα τακτοποιημενα

Αψογος:thumbsu:

 

πριν 8 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

έχεις κανει μια πολύ ωραία αρχή, ο κύβος είναι πανέμορφος! περιμένω να δώ τη συνέχεια :) 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους. Θα ανεβάζω συνεχεια φωτος με την πορεια του. 

 

Βασικα πρωτη φορα ειχα ανοιχτο συστημα με σαμπ απο κατω και εχω παρατηρήσει οτι εξατμίζεται πολυ νερο. Δουλευει στο φουλ η αναπλήρωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

 

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους. Θα ανεβάζω συνεχεια φωτος με την πορεια του. 

 

Βασικα πρωτη φορα ειχα ανοιχτο συστημα με σαμπ απο κατω και εχω παρατηρήσει οτι εξατμίζεται πολυ νερο. Δουλευει στο φουλ η αναπλήρωση. 

Αν τωρα, το καλοκαιρι να δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλημέρα. Για πες μου την υπερχιληση πως την έχεις φτιάξει? Δηλαδή βλέπω τρύπες στο τζάμι και έχει βάλει χτένα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος baggos777777 έγραψε:

Φίλε καλημέρα. Για πες μου την υπερχιληση πως την έχεις φτιάξει? Δηλαδή βλέπω τρύπες στο τζάμι και έχει βάλει χτένα? 

 

Η υπερχείλιση ειναι με εξωτερικο μπαλκόνι. Το ενυδρείο εχει 5τρυπες που πανε στο μπαλκονι.στο πισω τζαμί εχει κολληθει plexi glass με τις σχισμές  στο ιδιο υψος που ειναι και οι τρύπες. που βλεπεις στις φωτογραφιες.Αν μπορεις να καταλαβεις γιατι δεν εχω αλλες τωρα. Δεν το εφτιαξα εγω παντως ο φιλος billartist. 

 

post-53313-0-81418800-1475961534.jpeg

image-0-02-05-b83935af1fac2a870dbaf78c830c21e51bfb2bb89b6ace8603440f41481011a5-V.jpg

image-0-02-05-8e80fc243c67d1bebd34a50d350908d38b3d18e7cbb87adf6bc62441f2144cb4-V.jpg

IMG_20161101_135008.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ μου αρέσει η κατασκευή σου φιλε..

Το ξεκίνησες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Yautja έγραψε:

πολύ μου αρέσει η κατασκευή σου φιλε..

Το ξεκίνησες ?

Σευχαριστω πολύ.Ναι το ενυδρείο είναι σε λειτουργία περίπου 18μέρες.τώρα είμαι στην φάση που μεταφέρω τα κοράλλια λίγα λίγα πάλι μέσα.πάντως όλα δείχνουν μια χαρά μέχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...