Jump to content

My cube reef


Kostas85

Recommended Posts

Κώστα πανέμορφο το ενυδρείο σου, από την αρχή και βέβαια όσο περνάει ο χρόνος γίνετε ακόμα καλύτερο/

Περιμένω να δώ την αλλαγή του φωτιστικού και τις εντυπώσεις σου :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 18 ώρες, το μέλος Kostas85 έγραψε:

Ενα χρονο και 2 μηνες μετα.η πορεία του σε 3 φωτος.Πολυ πιο όμορφο πιστεύω με αραγωνιτη αλλα δυστυχώς....

1514503997681.jpg

 

Αυτα ειναι φιλαράκι μου

σε 3 φοτωγραφιες σταδιακή μεταμόρφωση σε ενα πολυ δυνατό ενυδρείο...

  

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2017 at 2:07 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Κώστα πανέμορφο το ενυδρείο σου, από την αρχή και βέβαια όσο περνάει ο χρόνος γίνετε ακόμα καλύτερο/

Περιμένω να δώ την αλλαγή του φωτιστικού και τις εντυπώσεις σου :)

 

 

πριν 20 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

 

Αυτα ειναι φιλαράκι μου

σε 3 φοτωγραφιες σταδιακή μεταμόρφωση σε ενα πολυ δυνατό ενυδρείο...

  

 

πριν 23 ώρες, το μέλος Manos Malakopoulos έγραψε:

Υπέροχο και ταυτόχρονα ''inspire'' για οσους ξεκινουν τωρα...

 

Σας ευχαριστω ολους.ελπιζω μεχρι του χρονου να εχουν γινει και 3πλασια τα κοραλλια να φαινεται γεματο.

Το φωτιστικό Πανο στο επομενο 15μερο θα ειναι τοποθετημενο (2τ5 blue plus και 2τ5 purple plus) μαζι με το ορφεκ.

Επισης εδω και 20μερες εχω ξεκινήσει ολο το πρόγραμμα της red sea μαζι με ολα τους τα τεστακια.Μπορω να πω οτι σαυτο το λιγο διαστημα καποιες acro πήραν λιγο πιο εντονο χρωμα καποιες παλι εμειναν ιδιες.Πρωτες εντυπώσεις καλες παντως,αλλα θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε όλους με υγεια και πολυ reef!

 

Πριν 21μερες εκανα μια μεγαλη αλλαγη 50% και πριν 15μερες αλλη μια 50%.ο λογος ειναι γιατι αλλαξα αλατι απο salinity aquavitro σε red sea και μαζι με τις μετρησεις του αλατιου ηθελα να γινει και μια ανανέωση του νερου.Παραλληλα ξεκινησα να ριχνω το προγραμμα της red sea το coulours καθως και το energy.

Επισης πριν 15 μέρες άλλαξα αντιφωσφορο και προσθεσα λιγα βιοπελλετ.Τελος προσθεσα στα δοχεία της δοσομετρικης καινουριο μίγμα kh.mg(το ca εμεινε το ιδιο γιατι δεν εχω μεγαλες καταναλωσεις)

 

Παρακάτω ειναι οι βασικες μετρησεις πριν 11 μερες οπου και είχα τελειωσει με τις αλλαγες, με τις μετρησεις σημερα:

 

No3 - 1 , No3 - 4

Po4 0.03 ,Po4 0.003

Kh 7.7 , Kh 8.7

Ca 425 ,Ca 450

Mg 1420 , Mg 1450

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι κυριως τα νιτρικα.Ποτε σε διαστημα 10 ημερών δεν είχα πάει απο το 1 στο 4.Μπορει να τα επηρεασαν τα ζουμιά της red sea,αλλα τα φωσφορικα γιατι επεσαν?

 

Επισης παντα ήμουν σταθερος στις μετρησεις των  kh,ca,mg, ενω τωρα παρατηρησα μειωση της καταναλωσης.Θα μπορουσε καποιος να πει οτι εφτιαξα λιγο διαφορετικά το μίγμα στα δοχεια τους αλλα το ca δεν το πειραξα καθολου και επεσε και απο αυτο η καταλαναλωση.

 

Μεθαύριο θα κανω αλλαγη κ το μονο σιγουρο ειναι οτι θα προσθέσω λιγα βιοπελλετ για τα νιτρικα.καμια ιδεα καποιος γιατι μπορει να προκλήθηκαν ολες αυτες οι αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι έγινε απλά και μόνο από την αλλαγή του ένα αλατιού στο άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εγώ ήθελα να σε ρωτήσω για την εμπειρία σου με τη γοργονια menella. 

Πήρα πρόσφατα μια κίτρινη και μια μωβ.

Αλλού διαβάζω ότι είναι φωτοσυνθετικη και αλλου ότι δεν είναι και έχω μπερδευτεί! 

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2017 at 1:53 ΠΜ, το μέλος Kostas85 έγραψε:

Ενα χρονο και 2 μηνες μετα.η πορεία του σε 3 φωτος.Πολυ πιο όμορφο πιστεύω με αραγωνιτη αλλα δυστυχώς....

1514503997681.jpg

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!:thumbsu:

Σιγουρα δειχνει ωραιο με τον αραγωνιτη(οσο ειναι καθαρος βεβαια) αλλα ως fan του bare bottom σκεφτομαι αν ξανακανω ενυδρειο,πως θα ητανε ο πατος του ενυδρειου αν γινοτανε απο γυαλι χρωματος μπεζ!

Σαν την αμμο δηλαδη στο χρωμα!

Πιστευω θα εδειχνε αρκετα ποιο ομορφο και ισως πολυ να σκεφτοτανε να κανουνε το ενυδρειο bare bottom....

Έγινε επεξεργασία - bblov
ορθογραφικο λαθος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!:thumbsu:

Σιγουρα δειχνει ωραιο με τον αραγωνιτη(οσο ειναι καθαρος βεβαια) αλλα ως fan του bare bottom σκεφτομαι αν ξανακανω ενυδρειο,πως θα ητανε ο πατος του ενυδρειου αν γινοτανε απο γυαλι χρωματος μπεζ!

Σαν την αμμο δηλαδη στο χρωμα!

Πιστευω θα εδειχνε αρκετα ποιο ομορφο και ισως πολυ να σκεφτοτανε να κανουνε το ενυδρειο bare bottom....

Ότι χρώμα και να βάψεις τον πάτο του ενυδρείου μόλις πιάσει κοραλινη -άλγη.κλπ θα σκοτεινιάσει και ότι θυμάσαι δεν θα ισχύει.Βεβαια έχει και.καλα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Πολυ ομορφο ενυδρειο!!:thumbsu:

Σιγουρα δειχνει ωραιο με τον αραγωνιτη(οσο ειναι καθαρος βεβαια) αλλα ως fan του bare bottom σκεφτομαι αν ξανακανω ενυδρειο,πως θα ητανε ο πατος του ενυδρειου αν γινοτανε απο γυαλι χρωματος μπεζ!

Σαν την αμμο δηλαδη στο χρωμα!

Πιστευω θα εδειχνε αρκετα ποιο ομορφο και ισως πολυ να σκεφτοτανε να κανουνε το ενυδρειο bare bottom....

Μπεζ plexiglass κατω και μπλε σκουρο στην πλατη.έτσι ειναι φοβερό.εχω δει φωτος απο το εξωτερικο.

Βεβαια ειναι κ αυτο που λεει ο Νίκος οτι αμα πιασει κοραλλινη......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα σκεφτεί για το δικό μου αλλά δεν το έκανα να βάλω άσπρο φελιζολ σε όλο τον πάτο πάνω στο οποίο θα είχα κολησει μια στρώσει αραγωνιτη ίσα που να μην φαίνεται το φελιζολ. 

Έτσι θα είχα το οπτικό αποτέλεσμα του αραγωνιτη,  αλλά θα γλιτωνα από τα αρνητικά που θα είχε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια αλλα μην ξεχνατε οτι οταν ποιασει αλγη το κατω τζαμι σε 1 λεπτο με το σφουγγαρι το καθαριζεις και ειναι παλι πεντακαθαρο!:thumbsu:

Το κανω στο δικο μου εγω γιατι μου αρεσει να δειχνει καθαρο οπως στην αρχη του στησιματος:thumbsu:

Και οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω  μπεζ κατω με μπλε σκουρο στην πλατη θα πρεπει να δειχνει πολυ ομορφο για bare bottom ενα ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ ομορφος κυβος,τα συγχαρητηρια μου!!!:bow:.......................θα το συνηθισεις το bare bottom και θα ξενοιασεις!:angel:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2018 at 10:58 ΠΜ, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Κωστα εγώ ήθελα να σε ρωτήσω για την εμπειρία σου με τη γοργονια menella. 

Πήρα πρόσφατα μια κίτρινη και μια μωβ.

Αλλού διαβάζω ότι είναι φωτοσυνθετικη και αλλου ότι δεν είναι και έχω μπερδευτεί! 

Αντώνη την κίτρινη την έχω περίπου 4 χρόνια.Είναι φωτοσυνθετική και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Είναι αρκετά εύκολο κοράλλι αλλά δεν μεγαλώνει σχεδόν καθόλου.Χρειάζεται αρκετό φυτοπλακτόν (έχω σταματήσει να της ρίχνω μετά το πρώτο 6μηνό). είχα στο παρελθόν και μία κόκκινη και μία μπλε αλλά της έχασα.Παρόλο που τις τάιζα πέθαναν μετά από 4μήνες περίπου.Ήταν φωτοσυνθετικές.Να ξέρεις το παν στις γοργόνιες είναι η κυκλοφορία. Θέλουν αρκετή κυκλοφορία γιατί τις πνίγει η άλγη και δεν μπορούν να ανοίξουν.Για να τις βοηθάς να τις καθαρίζεις με μία οδοντόβουρτσα κάθε 2 βδομάδες περίπου για να μπορούν να αναπνέουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Τις έχω σε δυνατή ροή και συμπληρωματικα τις ταιζω φυτοπλαγκτον.

Απλά σε κάποια site είχα  διαβάσει οτι δεν είναι φωτοσυνθετικες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Τις έχω σε δυνατή ροή και συμπληρωματικα τις ταιζω φυτοπλαγκτον.

Απλά σε κάποια site είχα  διαβάσει οτι δεν είναι φωτοσυνθετικες.

 

η κίτρινη δεν θα παθει τπτ.μην την φοβάσε

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2018 at 3:38 ΜΜ, το μέλος Kostas85 έγραψε:

η κίτρινη δεν θα παθει τπτ.μην την φοβάσε

Είναι ποιο σκληρή θεωρείς Κώστα και από την καφέ??

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2018 at 8:41 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Είναι ποιο σκληρή θεωρείς Κώστα και από την καφέ??

Δεν ειχα ποτε καφε Νίκο.αλλα μαλλον ειναι στο ιδιο επίπεδο.Την εχω πολλα χρονια και την ειχα στο αρχικο ενυδρειο οταν ημουν αρκετα αρχαριος.λογικα ειναι στην ιδια κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

ωραία κατασκευή...

να δουμε κ φωτογραφίες φορεμένο

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον billartist για την καλλιτεχνία του.με ενα seneye παρεα για να δουμε το αποτελεσμα!

20180118_215940.jpg

20180118_220011.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλειά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...