Jump to content

My cube reef


Kostas85

Recommended Posts

Αν όντως εχει βρώμα ο αραγωνίτης, γιατι δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις νερό σιφονάροντάς τον με μια σκούπα βυθού ?     

 

Καλά τα Gobby, θα σου φάνε περισσευούμενες τροφές, ίσως κάποια άλγη, αλλά δεν είναι και 100% σκουπιδοφάγοι όπως νομίζουμε. Π.χ δεν θα σου φάνε περιττώματα, και νεκρό οργανικό υλικό που μπορεί να κρύβεται μέσα στον αραγονίτη. Εκεί παρεμβαίνουμε εμείς με σκούπα βυθού (αν χρειάζεται) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 328
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Αν όντως εχει βρώμα ο αραγωνίτης, γιατι δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις νερό σιφονάροντάς τον με μια σκούπα βυθού ?     

 

Καλά τα Gobby, θα σου φάνε περισσευούμενες τροφές, ίσως κάποια άλγη, αλλά δεν είναι και 100% σκουπιδοφάγοι όπως νομίζουμε. Π.χ δεν θα σου φάνε περιττώματα, και νεκρό οργανικό υλικό που μπορεί να κρύβεται μέσα στον αραγονίτη. Εκεί παρεμβαίνουμε εμείς με σκούπα βυθού (αν χρειάζεται) 

Δεν εχω σκουπα βυθου γιαυτο δεν το έκανα και συν τις αλλης εχθες εκανα αλλαγη.απλα δεν πιστευα οτι θα εχω τοσο βρωμα.το ξερω οτι τα puellaris δεν τρωνε detritus.γιαυτην την δουλειά εχω 3 αστεριες,2 πεπερμιντ και αρκετα bristle wοrms.επισης για καθαρισμο(αλλα οχι detritus)εχω καμια 20αρια trochus,5 tectus και αλλα 6nasarius.Πιστευω ειναι αρκετα για τα λιτρα μου.

Εγω απλα ηθελα να κρατησουν καθαρο τον αραγωνιτη και γιαυτο και πηρα δυο.

Σε περιπτωση που δεν δω αποτελεσμα θα τον σιφοναρω απο βδομαδα.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Πανο την Πέμπτη ημουν 0.03 και σημερα μετα την εισοδο των puellaris 0.17.εβαλα σιδηρου γιατι ειναι πιο αργος στην απορροφηση καιι θα κρατησω την διπλασια ποσοτητα μονο στο σκ που θα λειπω απο το σπιτι.Δευτερα θα που θα γυρισω θα βαλω μονο την συνιστώμενηνη ποσοτητα.δεν πηρα  αλουμινίου γιατι πιστευω θα το εκανε μπαμ και κατω γιαυτο δεν τον πηρα.Τα κοραλλια καθε αλλο πρισμενα ηταν και πεταγαν πολυποδες συλλογής τροφης.Ακομα και τα sps.Θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα.

Εσυ που εχεις ιδιο αραγωνιτη ειχες βαλει απο την αρχη goby?Ποσο πιστευεις θα διαρκέσει μεχρι να καθαρισουν ολο τον αραγωνιτη?ειναι και οι δυο μεγαλοι και εχω 4κιλα αραγωνιτη.Θελω να πιστευω σε 1βδομαδα να εχουν τελειωσει με την πολλη βρωμα.

 

Οταν την "πάτησα" με τον αραγωνιτη και ανέβασα φοσφωρικα εμειναν ψιλά για 4-5 μερες χωρις προβλήματα και μετα χρησιμοποίησα αλουμινίου, το 1/4 της συνιστώμενης ποσότητας, με αλλαγη καθε 2 μερες. Έκανα βέβαια και μια καλη αλλαγη νερού και Έπεσαν στα φυσιολογικα σε μια βδομάδα  χωρις περαιτέρω προβλήματα. 

Στο δικο μου ομως δεν χρησιμοποιώ ποτε αντιφοσφωρο.

Goby δεν εχω φιλε για το λόγο που περιγράφεις :) 

παει μια βδομάδα περίπου που έβαλα ενα αγγούρι μεσα. Ειναι αργος και άσχημος ο κερατάς  αλλα απο όπου περνάει φαίνεται διαφορα .. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το σιφοναρισμα νομιζω οτι ή το κανεις και το εχεις ευλαβικά στις ρουτίνες σου καθε βδομάδα ή καλυτερα μη το κανεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Πανο την Πέμπτη ημουν 0.03 και σημερα μετα την εισοδο των puellaris 0.17.εβαλα σιδηρου γιατι ειναι πιο αργος στην απορροφηση καιι θα κρατησω την διπλασια ποσοτητα μονο στο σκ που θα λειπω απο το σπιτι.Δευτερα θα που θα γυρισω θα βαλω μονο την συνιστώμενηνη ποσοτητα.δεν πηρα  αλουμινίου γιατι πιστευω θα το εκανε μπαμ και κατω γιαυτο δεν τον πηρα.Τα κοραλλια καθε αλλο πρισμενα ηταν και πεταγαν πολυποδες συλλογής τροφης.Ακομα και τα sps.Θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα.

Εσυ που εχεις ιδιο αραγωνιτη ειχες βαλει απο την αρχη goby?Ποσο πιστευεις θα διαρκέσει μεχρι να καθαρισουν ολο τον αραγωνιτη?ειναι και οι δυο μεγαλοι και εχω 4κιλα αραγωνιτη.Θελω να πιστευω σε 1βδομαδα να εχουν τελειωσει με την πολλη βρωμα.

Ο υαλοβαμβακας θα βοηθησει πολυ,σε καθε αλλαγη λιγο πριν φυσα τα βραχια αφου κοψεις το σαμπ και μετα αλλαζεις νερο.Τι σκιμερ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ο υαλοβαμβακας θα βοηθησει πολυ,σε καθε αλλαγη λιγο πριν φυσα τα βραχια αφου κοψεις το σαμπ και μετα αλλαζεις νερο.Τι σκιμερ εχεις?

Εβαλα αρκετο γυαλοβαμβακα και θα τον αλλαζω ανα 2 μερες.εχω και μια πιπετα και φυσαω στα βραχια εκει που εκατσε η βρωμα λιγο λιγο για να παει σαμπ να σκιμαριστει και να μείνει στο γυαλοβαμβακα.το coral box d700 εχω.το πρωι τρελάθηκε αλλα τωρα εκατσε

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Εβαλα αρκετο γυαλοβαμβακα και θα τον αλλαζω ανα 2 μερες.εχω και μια πιπετα και φυσαω στα βραχια εκει που εκατσε η βρωμα λιγο λιγο για να παει σαμπ να σκιμαριστει και να μείνει στο γυαλοβαμβακα.το coral box d700 εχω.το πρωι τρελάθηκε αλλα τωρα εκατσε

Με ένα κυκλοφορητη φυσατα θα γεμίσουν πράμα.Λογικο να τρελαθεί το σκιμερ.Δουλεψετο wet για λίγες μέρες.Προσεχε την αλλατοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

 

 

Δεν εχω σκουπα βυθου γιαυτο δεν το έκανα και συν τις αλλης εχθες εκανα αλλαγη.απλα δεν πιστευα οτι θα εχω τοσο βρωμα.το ξερω οτι τα puellaris δεν τρωνε detritus.γιαυτην την δουλειά εχω 3 αστεριες,2 πεπερμιντ και αρκετα bristle wοrms.επισης για καθαρισμο(αλλα οχι detritus)εχω καμια 20αρια trochus,5 tectus και αλλα 6nasarius.Πιστευω ειναι αρκετα για τα λιτρα μου.

Εγω απλα ηθελα να κρατησουν καθαρο τον αραγωνιτη και γιαυτο και πηρα δυο.

Σε περιπτωση που δεν δω αποτελεσμα θα τον σιφοναρω απο βδομαδα.

 

Και ελάχιστο αραγωνιτή να έχεις φίλε η βρώμα που μπορεί να μαζέψει είναι απίστευτη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Με ένα κυκλοφορητη φυσατα θα γεμίσουν πράμα.Λογικο να τρελαθεί το σκιμερ.Δουλεψετο wet για λίγες μέρες.Προσεχε την αλλατοτητα.

Νικο το κανω με την πιπετα και οχι με τον κυκλοφοριτη,γιατι ειναι δυνατος και θα γινει χαλια παλι.Με την πιπετα το φυσαω λιγο λιγο,και σε συγκεκριμενα σημεια.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Και ελάχιστο αραγωνιτή να έχεις φίλε η βρώμα που μπορεί να μαζέψει είναι απίστευτη...

Τωρα το καταλαβα Θαναση.Ολα αυτα τα χρονια ποτε δεν ειχα.Θα δω πως θα παει με τα puellaris και το ξανασκεφτομαι για bare bottom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και παλι.

Μετα απο 3 μερες με διπλη ποσοτητα αντιφωσφορου τα φωαφορικα οχι απλα δεν επεσαν αλλα ανεβηκαν στο 0.2.

Ο γυαλοβαμβακας αλλαζει συνεχεια και γινεται καφε.αυριο θα κανω μια μικρη αλλαγη να τραβηξω ολη την μουργα που εχει μαζευτεί κατω στο σαμπ.πιστευω μεσα σε μια βδομαδα να εχω καταφερει να μαζεψω ολη αυτη την βρωμα και να πέσουν τα φωαφορικα.

Ποσο πιστεύεται μπορουν να αντεξουν τα sps με τοσα φωσφορικα,αν το κατεβασμα τους γινει νορμάλ και οχι αποτομα?

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλάβω ρε συ πως έγινε όλος αυτός ο χαμός απο τα γκομπι .. :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Δε μπορω να καταλάβω ρε συ πως έγινε όλος αυτός ο χαμός απο τα γκομπι .. :(

Και ομως φιλε γινετε και μαλιστα ευκολα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και παλι.

Μετα απο 3 μερες με διπλη ποσοτητα αντιφωσφορου τα φωαφορικα οχι απλα δεν επεσαν αλλα ανεβηκαν στο 0.2.

Ο γυαλοβαμβακας αλλαζει συνεχεια και γινεται καφε.αυριο θα κανω μια μικρη αλλαγη να τραβηξω ολη την μουργα που εχει μαζευτεί κατω στο σαμπ.πιστευω μεσα σε μια βδομαδα να εχω καταφερει να μαζεψω ολη αυτη την βρωμα και να πέσουν τα φωαφορικα.

Ποσο πιστεύεται μπορουν να αντεξουν τα sps με τοσα φωσφορικα,αν το κατεβασμα τους γινει νορμάλ και οχι αποτομα?

Θεωρω πως θα αντεξουν απλα θα χασουν καποια λιγο χρωμα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Δε μπορω να καταλάβω ρε συ πως έγινε όλος αυτός ο χαμός απο τα γκομπι .. :(

Πανο δεν μπορεις να φανταστεις.εχουν κανει βουναλακια παντου.και μεσα στο ενυδρειο αιωρούνται συνεχεια βρωμιες.ηταν 2.5μηνες ο αραγωνιτης χωρις να καθαριστει σοβαρα.τα αλλα ζωντανα εκαναν δουλεια αλλα μαλλον οχι καλη.

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2017 at 8:41 ΜΜ, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Καλησπερα σε ολους και παλι.

Μετα απο 3 μερες με διπλη ποσοτητα αντιφωσφορου τα φωαφορικα οχι απλα δεν επεσαν αλλα ανεβηκαν στο 0.2.

Ο γυαλοβαμβακας αλλαζει συνεχεια και γινεται καφε.αυριο θα κανω μια μικρη αλλαγη να τραβηξω ολη την μουργα που εχει μαζευτεί κατω στο σαμπ.πιστευω μεσα σε μια βδομαδα να εχω καταφερει να μαζεψω ολη αυτη την βρωμα και να πέσουν τα φωαφορικα.

Ποσο πιστεύεται μπορουν να αντεξουν τα sps με τοσα φωσφορικα,αν το κατεβασμα τους γινει νορμάλ και οχι αποτομα?

 

Φιλε μου @nwarr3n85 στην θεση σου για να εχω το κεφάλι μου ησυχος θα ετοίμαζα μια καλη αλλαγη νερου,στα λιτρα του sump θα άδειαζα και θα το έγλυφα το πριν  με καθαρισμό παράλληλα και του εξοπλισμού που εχεις εκει και πίστεψε με αν και ακούγετε λιγο δύσκολο θα με θυμηθείς αργότερα..

Το εφαρμόζω ανα 3 αλλαγές στο δικό μου με αποτέλεσμα παντα να γυαλίζει και να μην επιβαρύνει το  ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος TAN έγραψε:

 

Φιλε μου @nwarr3n85 στην θεση σου για να εχω το κεφάλι μου ησυχος θα ετοίμαζα μια καλη αλλαγη νερου,στα λιτρα του sump θα άδειαζα και θα το έγλυφα το πριν  με καθαρισμό παράλληλα και του εξοπλισμού που εχεις εκει και πίστεψε με αν και ακούγετε λιγο δύσκολο θα με θυμηθείς αργότερα..

Το εφαρμόζω ανα 3 αλλαγές στο δικό μου με αποτέλεσμα παντα να γυαλίζει και να μην επιβαρύνει το  ενυδρειο...

Ευχαριστω πολυ Θαναση.

Τα φωσφορικα επεσαν στο 0.06 περιπου και αυριο θα βγαλω τον μισο αντιφωσφορο.Γενικα ανα 2 βδομαδες κανω αλλαγη ολο το σαμπ (80λιτρα στα 330 συνολο) και καθαριζω και τον οποιο εξοπλισμο εχει μουργα.Παντως προχθές εκανα μια αλλαγη μικρη να μαζεψω ολο το detritus απο τον πατο του σαμπ.

Τελος οπως μου προτεινες και εσυ θα κανω την Δευτέρα μια μεγαλη αλλαγη κοντα στα 100λιτρα(που θα ειναι κ η τελευταια πριν τις διακοπες).

Γενικα ηταν μικρο το κακο και δεν βλεπω καποιο στρες στα sps.Το προβλημα ειναι τωρα να μπορεσω να σταθεροποιησω τα φωσφορικα χαμηλα,χωρις αντιφωσφορο μεσα και τα δυο puellaris να παίζουν ολη μερα με τον αραγωνιτη!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αποφασιζεις να βαλεις αραγωνιτη, αλλα τα 2 βλαμμενα puellaris παιζουν,και ειναι σαν να εχεις bare bottom!

20170722_142929.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nwarr3n85 έγραψε:

Οταν αποφασιζεις να βαλεις αραγωνιτη, αλλα τα 2 βλαμμενα puellaris παιζουν,και ειναι σαν να εχεις bare bottom!

20170722_142929.jpg

:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίες φώτο, όσο για τον αραγωνίτη... έχει μια άποψη ο βυθός, δεν το λές και άσχημο :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλήθεια Κώστα, τα ανεμιστηρακια 4αδα ή 6αδα είναι? στο κρατάνε??

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

αλήθεια Κώστα, τα ανεμιστηρακια 4αδα ή 6αδα είναι? στο κρατάνε??

Καλησπερα Πάνο.

Εξαδα ειναι αγορασμενα απο ebay.κανουν καλη δουλεια πιατευω.χρειαζονται περιπου ενα μισάωρο να κατεβασουν την θερμοκρασια απο 27 στους 26.5.

Βεβαια για καυσωνες εβαλα το βαρυ πυροβολικο wifi ac για να το ανοιγω απο το κινητο γιατι αλλιως θα δουλευαν ολη μερα τα ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...