Jump to content

My little Malawi


KostasGr

Recommended Posts

Το δικο μου το μικρο ζουσε για ενα μηνα σε μια τρυπουλα και μολις μεγαλωσε λιγο και ξεθαρεψε μαλλον εγινε μεζεδακι.Εχω να το δω 3 μερες τωρα.Ηταν περιπου στο ιδιο μεγεθος με το δικο σου.Εγω θα εκανα ενα μηνα υπομονη ακομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρος ότι έγινε μεζές, μπορεί να τον δεις κάποια στιγμή. Εγώ τον δικό μου όταν τον ανακάλυψα του έριχνα τροφή με σύριγγα, μετά σκέφτηκα ότι για να έζησε τοσο καιρό δεν έχει ανάγκη και τον άφησα. Προχθές τον είδα λοιπόν εκεί που έδειξα τώρα, σε σημείο που δεν καλύπτεται τελείως, έχει μάθει τα κατατόπια και τα μεγάλα περνάνε δίπλα του και δεν ασχολούνται. 

 

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπορει να επηζησει αλλα υπαρχει και πιθανοτητα να φαγωθει.

Πολλες φορες εχω ζησει αυτο που περιγραφει και ο Γιαννης πιο πανω,να λεω "ειναι ετοιμα" να τα βαζω μεσα και να τρωγονται ολα μπροστα στα ματια μου χωρις να μπορω να κανω κατι και να αναρωτιεμαι "γιατι βιαστηκα? Επρεπε να περιμενω λιγο ακομα".

 

Ειναι λιγο ασχημο να συμβαινει γιατι καταλαβαινεις πως οτι προσπαθεια εκανες τοσο καιρο για να τα μεγαλωσεις πηγε στραφι.

Ομως εμεις λεμε τις προσωπικες μας εμπειριες χωρις να σημαινει οτι ειναι κανονας.Εσυ αποφασιζεις ποτε ειναι η καταληλη ωρα.Η μονη σουμβουλη μου ειναι να εχεις απολυτο σκοταδι κατα την εισαγωγη και για αρκετες ωρες (οχι μονο τα φωτα ενυδρειου αλλα να ειναι βραδυ) ωστε να προλαβουν τα μικρα να εγκλιματιστουν και να μην θεωρηθουν απο τους κατοικους "φαγητο" που ριχνεις απο πανω με τα χερια σου ως συνηθως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη μηπως ειναι καλυτερα να γινει ταυτοχρονα με ταισμα απο την αλλη πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη πέρα από τα ρεύματα που με έχουν σκισει, δεν έχω λόγο να μην τα κρατήσω κι άλλο εκτός μέχρι να μπουν στο κυρίως. Έτσι κι αλλιώς έχουν μαζευτεί πολλά ψάρια στο μεγάλο και πρέπει να γίνει μείωση πληθυσμού. Σκέφτομαι μήπως βγουν τα 5 Hara.

Link to comment
Share on other sites

Ασε φιλε και σε νιωθω..Ειναι η εποχη που ερχονται οι λογαριασμοι και ποναει..Και εγω προσπαθω να ξεχαστω για να μην κλεισω κανενα ενυδρειο.Δεν φταιει αυτο βεβαια αλλα το γεγονος οτι ολοι προσπαθουσαμε τον χειμωνα να ζεσταθουμε με ρευμα..Anyway,αλλη κουβεντα αυτο.

 

Κοσμα δεν θα αλλαξει κατι φιλε το εχω δοκινασει και αυτο.Ενα χτυπημα των πλευρικων πτερυγιων και σε κλασματα δευτολεπτου το μικρο ειναι στο στομα τους.Μεχρι να καταλαβει το πιτσιρικι που ειναι το τζαμι και τι υπαρχει κατω απο τις πετρες θα εχει φαγωθει.

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφικές εικονες, δεν θελω να τις ζησω...

 

Μιχαλη εγω πληρωνω και πετρελαιο, οποτε περιπου 600 ευρώ εκκαθαριστικος ρευμα ετσουξε.

 

Πριν 3 μερες μπηκε και ενα Aulonocara sp. fire, υπεροχο ψαρακι αλλα περναει δυσκολες ωρες, τα αλλα 2 aulonocara, κυριως το 1, το εχουν ταραξει στο κυνήγι και απο ο,τι βλεπω σημερα εχει αρκετες δαγκωματιες στα πλαγια.

 

Κρυβεται στην πανω γωνια πισω απο τον κυκλοφορητη αν και σημερα ξεθαρρεψε λιγο και κυκλοφορει χωρις να το πειραζουν. Ευτυχως τρωει. Εχω ριξει melafix, βιταμινες και stress guard.

 

f7f65caccd4f41ef5ca053fc190a2389.jpg

 

849ba59635cdd73d972f1adb39a68852.jpg

 

bd5eb87144f8cfd942fb26f257fdb4b2.jpg

 

68bb1ad1b5a9b4a80653e311d95c8bf6.jpg

 

957cba34287504f3c9843234b95457ea.jpg

 

5b88b13a602c00d90e5ab7ff495db509.jpg

 

fe5a64be28401e7d7a7521f6a25eb4df.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με παιρνουν χαμπαρι και θεοσκοτεινα.Ειναι λαιμαργα και με εχουν συνδιασει με την τροφη:P Ο μονος τροπος που θα μπορουσα να τα ξεγελασω ειναι να εχω κοσμο σπιτι μου,δυνατη μουσικη, γλεντι,χορός.Μονο τοτε κρυβονται ολα και δεν βγαινουν ουτε για φαι

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αν εχουν παρει στο κυνηγι αυτο το γομαρι φαντασου τι θα γινει με τα μωρα:bbq:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κυριαρχικό το θέμα Κοσμά, τον είδαν νέο και του την πέφτουν. Κι αυτός ο βλ@κας πάει και μπαίνει στις τρύπες που είναι οι παλιοί, δεν χαμπαριαζει....

Link to comment
Share on other sites

Τον έβγαλα μόνο του, αν έμενε έστω και 1 μέρα ακόμα θα τον μάζευα ανάσκελα. 

 

Θα τον αφήσω να δυναμώσει και πρέπει να δω πως θα το σχεδιάσω να ξαναμπεί στο κυρίως, σε τουλάχιστον μήνα από τώρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ..το πλαστικό που εχεις βάλει κάτω απο τις πέτρες που το βρηκες??

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα τα καταφέρει, μόλις άρχισε να κολυμπάει ανάποδα, όσο κολυμπάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Είναι πολύ ωραίο το ενυδρείο σου να το χερεσαι

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα τα καταφέρει, μόλις άρχισε να κολυμπάει ανάποδα, όσο κολυμπάει...

Δυστυχως το ψαρι κατεληξε, πρεπει να ειχε σοβαρα εσωτερικα τραυματα

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:


Δυστυχως το ψαρι κατεληξε, πρεπει να ειχε σοβαρα εσωτερικα τραυματα

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

κρίμα τέτοιο ψαράκι :rip_1: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα, καιρό το έψαχνα σε καλό μεγεθος. Μάθημα για το μέλλον, έπρεπε ίσως να έβγαζα τις μισές πέτρες για κάποιες μέρες και να μην άναβα καθόλου τα φώτα για 2 μέρες. Τα άλλα 2 aulonocara είναι πλέον πολύ μεγάλα, τον τάραξαν το καημένο... [emoji58]

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και αυτα μεσα στο προγραμα ειναι φιλαρακι. τι να πω με κατι τετοια και γω χαλιεμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν προσθέτουμε ψάρια σε ένα ενυδρείο με εδραιωμενους αρχηγούς είναι πάντα επικίνδυνο.. καλύτερα να συνδυαστεί με αλλαγή διακόσμου ώστε να μην επικεντρωθούν στον νέο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχουμε κατι θεματακια τις τελευταιες μερες.

Με τις πασχαλινες διακοπες ελειψα και αμελησα τις αλλαγες με αποτελεσμα ενα hongi να εχει pop eye στο ενα ματι, ενα aulonocara cloudy eye και επιπροσθετως ενα hara κολυμπαει περιεγα, σχεδον καθετα, σαν να εχει αερα το μισο πισω σωμα του και να το τραβαει πανω.

Κινηθηκα με αλλαγες νερου μεγαλες, epsom salts (1κ.γ./25λ) και γενικη αντιβιωση kanaplex.

Ειναι η 4η μερα θεραπειας και βλεπω βελτιωση.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε φιλε κριμα!Δλδ ποσο αργισες ν αλλαξεις νερο;Μου φαινεται υπερβολικο να μολυνθηκε τοσο το νερο.Μηπως ειχες καμια απωλεια κ δεν το προσεξες κ εμεινε το κουφαρι μεσα;Τα hara γιατι σκεφτοσουν να τα βγαλεις;Σε τι δεν σε ικανοποιησαν σε σχεση με τ αλλα;

Link to comment
Share on other sites

Όλα εκεί τα βλέπω, δεν πρέπει να είχα κάποια απώλεια. 2 εβδομάδες χωρίς αλλαγή, ανέβηκαν τα νιτρικά πολύ, έχω μεγάλη φόρτιση, είχε μπουλγαρί και η ρητίνη που είχα βάλει.

Τα hara κυρίως λόγω του ότι μάλλον είναι όλα αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...