Jump to content

argy1

Recommended Posts

Ξεκιναω και εγω μια προσπαθεια για τα nothobranchius guentheri red.Ολα ξεκινησαν οταν μου εδωσε αυγα..ποιος αλλος..ο χασκυ!Αφρικανακια ειναι,δεν αντισταθηκα!

Βεβαια αν και αφρικανες την θελουν την οσμωση για να σκασουν τα αυγα πιο ευκολα.

Λοιπον ειμαι προς το παρων στην φαση της "σακουλας" και περιμενω να ερθει η ωρα για το βρεξιμο.

Εχω ηδη μια γυαλα 20 λιτρα και αεροφιλτρο που τρεχει κανα μηνα τωρα.

 

Οσο για την τροφη,θα εχω μαλλον μικρογουορμς αλλα και αρτεμια φτιαχνω σχεδον καθε μερα ετσι κι αλλιως.Αν φουντωσω λιγο φως και το γεμισω αλγες θα βοηθησει καθολου?Μεχρι να μπουν στο ενυδρειο θα περασει αρκετος καιρος οποτε εχω χρονο να ετοιμαστω.Στοχος ειναι να μεινει ενα ζευγαρι στην γυαλα και τα υπολοιπα να δωθουν σε χομπιστες.

 

Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθεις!Να μάθεις με ποιούς κάνεις παρέα!αχαχαχαχχαχα

 

Εκτός από το 20λιτρο στην αρχή θα χρειαστείς και δυο μπωλάκια/δοχεία, ένα μικρό από γιαούρτι π.χ. για την εκκόλαψη και στην συνέχεια ένα τετράλιτρο που θα τα μεταφέρεις.

Από ότι βλέπω και στα δικά μου σακουλάκια τα αυγά αναπτύσσονται κανονικά!

 

Αύριο θα στείλω και σε άλλο φίλο στην επαρχία....αυξάνεστε και πληθύνετε.... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα να παθω και περαστικα μου!

 

Απο μπολακια,κουβαδακια,συριγκες κτλ ειμαστε κομπλε.Εφτιαξα και ενα κρεμαστο φωτιστικο με χρονοδιακοπτη να δουλευει.

Για τις αλγες ρωταω γιατι το ενυδρειο ειναι σε ημιοροφο στο γραφειο μου,τυπου παταρι ψηλο (δεν υπαρχει αλλος χωρος :P σε λιγο με βλεπω να κοιμαμαι και εγω στο παταρι) οποτε θα ανεβαινω μια αντε δυο φορες την ημερα για ταισμα αλλαγη κτλ.

Οταν ειναι γοννος θα ειναι στο μπολακι αλλα μετα θα περιοριστουν εκει ψηλα..Οποτε ελεγα αν το αφησω να γεμισει αλγες και μικροοργανισμους απο τωρα μηπως τους παρεχω μια επιπλεον πηγη τροφης στην διαρκεια της ημερας.Θα βοηθησει λες καθολου ή να μην ασχοληθω?

 

Παρεπιπτοντως,επειδη οι κακες παρεες σε βαζουν και σε εξοδα και ημουν στο τσακ να παρω μικροσκοπιο για να βλεπω τα αυγα,παιδια οποιος θελει υπαρχει εφαρμογη στο κινητο μεγενθυντικος φακος που τα σπαει!! Πολυ καλη μεγενθυση για την δουλεια που το θελουμε,με φως και δυνατοτητα ληψης φωτογραφιας!

 

Let's killi!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 'πράσινο' νερό και η ινφουσόρια πάντα βοηθούν! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Mike τι ξεκινησες παλι???

Με βαζεις και σε σκέψεις...

Εχουνε πληρη οδηγο της διαδικασίας με εικονογράφηση ???? μηπως πρεπει να το κανεις μιας και εισαι στην αρχη??? 

Ετσι για να υπάρχει μήπως καποιος θελει να εχει ενα μπούσουλα....

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε οδηγο για αρχαριους στα αγγλικα και συντομα θα μεταφραστει και στα Ελληνικα.

Προς το παρων εγω θα ενημερωνω για την εξελιξη των αυγων και θα ανεβασω και καποιες φωτογραφιες απο τα αυγα και το ενυδρειο που ετοιμαζεται να τα υποδεχτει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σε αναμονη ακομα για το πρωτο βρεξιμο των αυγων.

Εφτιαξα ενα προχειρο φωτιστικο προς το παρων με χρονοδιακοπτη,προσθεσα ενα μεγαλο κομματι μος και ενα physa ωστε να δουλευει σιγα σιγα και σε κανενα μηνα που θα χρειαστει να ειναι ετοιμο.Το αεροφιλτρο δουλευε για καιρο αλλα εγινε ενα καλο καθαρισμα και ξαναμπηκε σε λειτουργια.

Νερο 60% βρυση 40% οσμωση.

Με αυτο το νερο θα βρεξω και τα αυγα αλλα δεν θελω να το μαλακωσω απο τωρα πολυ γιατι δεν ξερω πως τα παει η μος,μην αρχισει και χαλαει.

Και μερικες φωτογραφιες της γυαλας και των αυγων με μεγενθυση φυσικα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμερικάνος ως το κόκκαλο κι εσύ τραγούδα ότι θέλεις!:D:D

Καλή επιτυχία φίλε! Η όλη διαδικασία όπως και τα ίδια τα ψάρια είναι πολύ ιδιαίτερα. Μπράβο που το ξεκίνησες και ευχαριστούμε για το υλικό.:bow:

Link to comment
Share on other sites

Μπααχαχαχαχχαχα καλή αρχή...καλά να πάθεις και όλα τα 'σχετικά'...τα αυγά θέλουν ακόμα καιρό...άστα σε ένα ζεστό μέρος ~30 βαθμούς....

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει ρε Δημητρη οτι η θερμοκρασια τα καθυστερει αλλα που να βρω 30 βαθμους θερμοκρασια δωματιου..?

Αν μεινουν ως εχει,περα απο την καθυστερημενη εκκολαψη,υπαρχει καποιο αλλο θεμα?

21 βαθμους εχω

Link to comment
Share on other sites

Τι να τον κανω τον θερμοστατη στο ενυδρειο βρε συ?

Τα ψαρια θα μπουν εκει σε κανα μηνα και βαλε.Τα αυγα ειναι μεσα στην τυρφη στο σακουλι τωρα και τα παρακολουθω.Οταν εμφανιστουν ματια και ειναι ετοιμα τοτε θα τα βρεξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα χαζεψα εκτος νερου σκανε??? δεν εχω ιδεα για αυτα τα ψαρια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ειμαστε εμεις εδω ;)

Ολοκληρη κατηγορια για παρτη τους μονο!

Link to comment
Share on other sites

@Irakles Από τα περισσότερα είδη κίλλι τα αυγά έχουν επώαση εκτός νερού και μόλις δείς ότι έχουν σχηματιστεί τα μικρά τα βάζεις σε νερό για να εκκολαφθούν!

 

Δές άλλα θέματα μου στην κατηγορία με οδηγίες, φωτό και βίντεο.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να ριξω μια ματια και σημερα να δω πως πανε,ανυπομονω!

Picture_20162911022957.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ειπα να ριξω μια ματια και σημερα να δω πως πανε,ανυπομονω!

Picture_20162911022957.jpg

 

Ψάξε καλά έχει σίγουρα και άλλα έτοιμα να σκάσουν...μπορείς να κάνεις ένα δοκιμαστικό βρέξιμο να δείς τί θα βγεί και στεγνώνεις την τύρφη και ξανά σε μια με δυο εβδομαδες....

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ελεγξα γυρω στα 15 και ειναι ολα στην ιδια κατασταση.

 

Προς το παρων τυλιξα το σακουλακι με μια μικρη πετσετα και το εβαλα μεσα στο καπακι του φωτιστικου,εκει που ειναι τα ηλεκτρολογικα.Αφησα ενα θερμομετρο την προηγουμενη μερα σε αυτο το σημειο και ειδα οτι ειναι 23 βαθμους τα χαραματα και 27 λιγο πριν σβησουν τα φωτα που ειναι ζεστο το μπαλαστ.Εννοειται πως δεν υπαρχει κοντα γυμνο καλωδιο και δεν ακουμπαει το πετσετακι στο μπαλαστ.Υπαρχει αρκετος χωρος εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις και αυγά "μαυρισμένα" ετοιμα να σκάσουν...προτείνω δοκιμαστικό βρέξιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο καθε σακουλακι είχα πανω από 25 αυγά...οπότε αν βρήκες μονο 15 σίγουρα έχει και αλλα ισως ετοιμα....

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και λιγο βιαστικα ειναι η αληθεια.

Απο βδομαδα που θα εχω λιγο χρονο θα τα βρεξω.

Ποση ωρα τα αφηνουμε στο νερο?

Αυτα που θα βγουνε τα τραβαω με συριγγα φανταζομαι..?

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη, εγώ την πρώτη φουρνιά την έχασα την πρώτη νύχτα :( Εν αναμονή της 2ης.

 

Πάντως στα δικά μου υπήρχαν και έτοιμα να σκάσουν και τελείως κίτρινα, λογικα και σε σένα έτσι θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Το εκανα και λιγο βιαστικα ειναι η αληθεια.

Απο βδομαδα που θα εχω λιγο χρονο θα τα βρεξω.

Ποση ωρα τα αφηνουμε στο νερο?

Αυτα που θα βγουνε τα τραβαω με συριγγα φανταζομαι..?

 

Το βρέξιμο το κάνεις για 24 ώρες σε μικρό μπωλάκι με νερό από ΑΟ κατά προτίμηση και μαζεύεις όσα μικρά βγούν και ξαναστεγνώνεις και αποθηκεύεις την τύρφη.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Astra έγραψε:

Καλή τύχη, εγώ την πρώτη φουρνιά την έχασα την πρώτη νύχτα :( Εν αναμονή της 2ης.

 

Πάντως στα δικά μου υπήρχαν και έτοιμα να σκάσουν και τελείως κίτρινα, λογικα και σε σένα έτσι θα ναι.

 

Μήν ανησυχείτε...."αυγά υπάρχουν"...λεφτά μην ζητήσετε..."λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν"...αχαχχαχαχχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα πρωτο δοκιμαστικο βρεξιμο.Θα σας πω τα αποτελεσματα το απογευμα.

20161113_103248.jpg

20161113_104107.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...