Jump to content

Στιγμές. Αλλαγή νερού.


Recommended Posts

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:
πριν 11 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:
πριν 11 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Όταν τα παιδιά κοιμούνται...

1351e7ed5cd4d5957fa1c93424b65644.jpg

Όταν τα παιδιά κοιμούνται...

1351e7ed5cd4d5957fa1c93424b65644.jpg

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

 

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

 

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

Νατος! Όταν τα παιδιά κοιμούνται και έχουμε ησυχίαααα....:meh:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θέμα Παρασκευά...:)

Το θέμα με τη συνεχή αναπλήρωση επίσης έχει πολύ ενδιαφέρον (έχει ανοίξει και ο Κουλοσούσας κάπου ένα αντίστοιχο) και ίσως θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο.

Το βαρέλι πάντως θα πρέπει να υπάρχει ούτως ή άλλως για μια δύσκολη στιγμή...

 

Μήπως εκτός από φωτογραφικό υλικό να αναφέρουμε και τις ρουτίνες που ακολουθεί ο καθένας σχετικά με την προετοιμασία που κάνει στο βαρέλι πριν το βάλει στο ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Ωραία θέμα Παρασκευά...:)

Το θέμα με τη συνεχή αναπλήρωση επίσης έχει πολύ ενδιαφέρον (έχει ανοίξει και ο Κουλοσούσας κάπου ένα αντίστοιχο) και ίσως θα πρέπει να το ψάξουμε λίγο.

Το βαρέλι πάντως θα πρέπει να υπάρχει ούτως ή άλλως για μια δύσκολη στιγμή...

 

Μήπως εκτός από φωτογραφικό υλικό να αναφέρουμε και τις ρουτίνες που ακολουθεί ο καθένας σχετικά με την προετοιμασία που κάνει στο βαρέλι πριν το βάλει στο ενυδρείο;

Καλη ιδέα οι ρουτινες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παιδιά. Είναι πολύ καλή ιδέα και θα μπορέσουμε να δούμε και τους τρόπους/πατέντες που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε πιο σωστά και εύκολα τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:
On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 10:56 ΜΜ, το μέλος kkgr έγραψε:
πριν 23 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

 

 

Μήπως εκτός από φωτογραφικό υλικό να αναφέρουμε και τις ρουτίνες που ακολουθεί ο καθένας σχετικά με την προετοιμασία που κάνει στο βαρέλι πριν το βάλει στο ενυδρείο;

Όταν τα παιδιά κοιμούνται...

1351e7ed5cd4d5957fa1c93424b65644.jpg

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

 

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

On ‎2‎/‎11‎/‎2016 at 8:40 ΠΜ, το μέλος Frog έγραψε:

Εγώ το έχω πει αν ξαναστήσω ενυδρείο στο σπίτι μόνο με υπερχείλιση και αυτόματες αλλαγές με συνεχή ροή ΤΕΡΜΑ τα λάστιχα και τα βαρέλια 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Συμφωνώ παιδιά. Είναι πολύ καλή ιδέα και θα μπορέσουμε να δούμε και τους τρόπους/πατέντες που χρησιμοποιούμε για να κάνουμε πιο σωστά και εύκολα τη δουλειά μας.

Λοιπόν ξεκινάω.

Χρησιμοποιώ βαρέλι αλλαγής, τρέχω το νερό με τύρφη σε φίλτρο μέσα και όταν πιάσουν τα κρύα, βάζω και θερμαντήρα. Φυσικά και αντιχλώριο. Αν η τύρφη είναι φρέσκια, πετυχαίνω το επιθυμητό ph σε 48 ώρες. Αν όχι σε περισσότερο. Το μάξιμουμ που έχω αφήσει το βαρέλι να γυρνάει πρίν την αλλαγή είναι 20 μέρες. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι το ph δεν έπεσε περισσότερο από ότι πεφτει στις 2-3 πρώτες μέρες.  

Σημείωση: νερό βρύσης       ph7.6

                  νερό βαρέλι        ph 6.5-6.8

                  νερό ενυδρείου  ph 6.8

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφικό υλικό δεν έχω να ανεβάσω αυτή τη στιγμή από τις αλλαγές του νερού (είμαι και σε διαδικασία αλλαγής και στησίματος νέου ενυδρείου)

Εγώ προετοιμάζω το νερό μία ημέρα πριν σε βαρέλι.  Χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση περίπου 40% και βρύση με αντιχλώριο prime το υπόλοιπο.

Τα βάζω στο βαρέλι με θερμοστάτη και ένα κυκλοφορητή και την επόμενη ημέρα κάνω την αλλαγή μου.

Το καλοκαίρι προετοιμάζω το νερό την ίδια μέρα το πρωί και δεν χρησιμοποιώ θερμοστάτη, κάνω απ' ευθείας την αλλαγή για να ρίξω και λίγο τη θερμοκρασία του νερού στο ενυδρείο.

 

Τώρα στο νέο ενυδρείο έχω ετοιμάσει ήδη κάποιες μικρές αλλαγές και υπάρχει η σκέψη στην πορεία να κάνω σύστημα συνεχούς αναπλήρωσης.

 

Το σύστημα που ετοίμασα έχει ως εξής:

Ρύθμισα την α/ο να τραβάει νερό από τη μεμβράνη και από τα προφίλτρα και να τα αναμιγνύει σε ένα σωλήνα στην έξοδο, εκεί θα μετράω το tds που θέλω να έχει το νερό στην έξοδο και ανάλογα θα ρυθμίζω την ποσότητα νερού απο τα προφίλτρα για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.  Έτσι θα αποφεύγω να βάζω αναλογία από α/ο και βρύση (η οποία θα γίνεται στο περίπου), δεν θα χρησιμοποιώ πλέον αντιχλώριο και θα ρυθμίζω το νερό που θέλω να έχω στο ενυδρείο με μεγαλύτερη ακρίβεια.

Αυτή τη στιγμή έχω ρυθμίσει το TDS που θα βγαίνει από την α/ο να είναι στο 60, το οποίο θα το δω και στην πορεία που θα είναι καλύτερο να ρυθμιστεί για τα ψάρια μου.

 

Η α/ο θα βρίσκεται στο μπαλκόνι ακριβώς έξω από το ενυδρείο, όπου το σωληνάκι με το καθαρό νερό θα μπαίνει μέσα στο σπίτι και θα πηγαίνει στο βαρέλι μου, το οποίο θα έχει φλοτέρ και θα σταματάει να γεμίζει αυτόματα μόλις φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.  Έτσι θα αποφύγω και φαινόμενα τύπου να ξεχνάω την α/ο ανοιχτή και να τρέχουν τα νερά.  Επίσης έβαλα ένα αυτόματο shut off στην έξοδο του βρώμικου νερού, το οποίο θα τρέχει στην υδρορροή του μπαλκονιού, η οποία σταματάει θα αυτόματα και το βρώμικο νερό μόλις το φλοτέρ σταματήσει την α/ο και ανέβει η πίεση στο σύστημα.  Έτσι λοιπόν σταματάει η α/ο να δουλεύει χωρίς να έχεις κλείσει η βρύση.

 

Μένει να το δω πως θα λειτουργήσει και στην πράξη και αν όλα πάνε καλά στην πορεία θα πρέπει να λειτουργήσει το σύστημα συνεχούς αναπλήρωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το σύστημα που σκεφτηκες. Περιμένουμε φυσικά εντυπώσεις.

Γιατί δεν θα χρησιμοποιείς αντιχλωριο;

Τι ψάρια θα βάλεις; 

Σε τι συνθήκες θα οριστικοποιήσεις την επεξεργασία του νερού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται το σύστημα που σκεφτηκες. Περιμένουμε φυσικά εντυπώσεις.

Γιατί δεν θα χρησιμοποιείς αντιχλωριο;

Τι ψάρια θα βάλεις; 

Σε τι συνθήκες θα οριστικοποιήσεις την επεξεργασία του νερού;

Παρασκευά το σύστημα μου το είπε ένα παιδί από γνωστό κατάστημα με α/ο, όπως μου έχει δώσει και ιδέα για το σύστημα συνεχούς αναπλήρωσης, από εκεί πήρα και όλα τα πράγματα που χρειάστηκα.

Αντιχλώριο δε θα χρησιμοποιώ γιατί το νερό που θα βάζω θα είναι από α/ο και από προφίλτρα, δηλαδή θα είναι ήδη αποχλωριομένο και δεν θα χρειάζεται αντιχλώριο.

Ψάρια κατέληξα σε δίσκους, αλλά αυτή την κουβέντα θα τη συνεχίσουμε κάποια στιγμή στο θέμα που έχω ανοίξει, για να μη σπαμάρουμε εδώ, όπως και το tds που θα είναι το καλύτερο για αυτά τα ψάρια.  Είναι κάτι που με απασχολεί και οι πιο έμπειροι θα πρέπει να με βοηθήσουν πάνω σε αυτό.

Επίσης, σε ότι αφορά την επεξεργασία του νερού, νομίζω ότι από τη στιγμή που θα χρησιμοποιώ α/ο δεν ξέρω αν θα είναι σωστό να χρησιμοποιώ και άλλα μέσα στην επεξεργασία του νερού όπως τύρφη ή φύλλα μέσα στο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Παρασκευά το σύστημα μου το είπε ένα παιδί από γνωστό κατάστημα με α/ο, όπως μου έχει δώσει και ιδέα για το σύστημα συνεχούς αναπλήρωσης, από εκεί πήρα και όλα τα πράγματα που χρειάστηκα.

Αντιχλώριο δε θα χρησιμοποιώ γιατί το νερό που θα βάζω θα είναι από α/ο και από προφίλτρα, δηλαδή θα είναι ήδη αποχλωριομένο και δεν θα χρειάζεται αντιχλώριο.

Ψάρια κατέληξα σε δίσκους, αλλά αυτή την κουβέντα θα τη συνεχίσουμε κάποια στιγμή στο θέμα που έχω ανοίξει, για να μη σπαμάρουμε εδώ, όπως και το tds που θα είναι το καλύτερο για αυτά τα ψάρια.  Είναι κάτι που με απασχολεί και οι πιο έμπειροι θα πρέπει να με βοηθήσουν πάνω σε αυτό.

Επίσης, σε ότι αφορά την επεξεργασία του νερού, νομίζω ότι από τη στιγμή που θα χρησιμοποιώ α/ο δεν ξέρω αν θα είναι σωστό να χρησιμοποιώ και άλλα μέσα στην επεξεργασία του νερού όπως τύρφη ή φύλλα μέσα στο ενυδρείο.

Ωραία.

Δίσκοι! Ακόμη πιο ωραία!

Σε τι  ph-kh-tds θέλεις να φτιαξεις το νερό; 

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βλέπω οργάνωση!

Έχεις κάνει παρουσίαση του ενυδρείου σου;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει.που μπορω να την κανω?γιατι με τισ ομορφεσ αλλαγεσ εχω μπερδευτει λιγακι!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ωραία.

Δίσκοι! Ακόμη πιο ωραία!

Σε τι  ph-kh-tds θέλεις να φτιαξεις το νερό; 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω αλλαγές με tds 60 και στην πορεία ίσως να το ρίξω λίγο ακόμα.

Το ph να πάει σταδιακά στο 6,6 & το kh 3.

Θα βοηθούσε η γνώμη των πιο έμπειρων πάνω στο συγκεκριμένο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος evojohn έγραψε:

οχι δεν εχω κανει.που μπορω να την κανω?γιατι με τισ ομορφεσ αλλαγεσ εχω μπερδευτει λιγακι!

 

Έχει φόρμα παρουσίασης. Δεν μπορω να βάλω λινκ τώρα απο κινητό.

Μπες στην αρχική σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος evojohn έγραψε:

οχι δεν εχω κανει.που μπορω να την κανω?γιατι με τισ ομορφεσ αλλαγεσ εχω μπερδευτει λιγακι!

 

Μπορεις να κανεις παρουσιαση του ενυδρειου σου εδω χρησιμοποιοντας την φορμα παρουσιασης

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπορεις να κανεις παρουσιαση του ενυδρειου σου εδω χρησιμοποιοντας την φορμα παρουσιασης

Μπράβο ρε Μιχάλη, παντα στις επάλξεις!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος evojohn έγραψε:

εξαιρετηκη οργανωση βλεπω!!!

 

Κλαίγανε και οι ρεγγες :hehe:hehe

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα πιστευω ολοι εχουμε ζησει μια τετοια κατασταση:hehe.το μανταλακι πιστευω ειναι ενα αναγκαιο εξαρτημα με πολαπλεσ χρησεις,που πιστευω πωσ το  εχουν ολοι οι συνχομπιστες χαχαχα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

'Αδειασμα από τα παλιά . . . :hehe

allagi nerou1.jpg

 

 

Τα καινούρια πως είναι ;

Link to comment
Share on other sites

 
Κλαίγανε και οι ρεγγες :hehe:hehe
 

Βλέπω υπάρχει φραπεδάκι από πίσω οπότε ήσουν κομπλέ!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...